22 990
letenka cca 23000 Kč
více

Mexiko - sopky

Sopky, aztécké pyramidy, torilly, sombréra, tequilla a kaktusy. To vše a mnohem více uvidíš na našem roadtripu po nejvyšších horách Mexika. Pico de Orizaba 5636 m n.m, Iztaccíhuatl 5286 m n.m. a Nevado de Toluca 4680 m.n.m.

Expedice #951
12 dnů7. 11. - 18. 11. 2023
Severní AmerikaMexiko
9Účastníků
Náročnost
3 z 5

Připravili jsme si pro Tebe výstupy na 2 pětitisícovky a jednu čtyřtisícovku v severní Americe. Pico de Orizaba 5636 m n.m, Iztaccíhuatl 5286 m n.m. a Nevado de Toluca 4680 m.n.m. Věděl/a jsi, že... Pico de Orizaba je nejvyšší horou Mexika? Asi jo, že? Nevadí. Že to je ale zároveň nejvyšší aktivní sopka severní Ameriky a patří do projektu The volcanic seven summits, to už jsem Tě dostal, co? :)


O mexičanech se říká, že jsou temperamentní, v žilách jim koluje indiánská krev svých předků a rodina je pro ně na prvním místě. Když tuhle kombinaci zamícháš do 20-ti milionové aglomerace Mexiko City, asi si dokážeš představit jaký šrumec z toho vznikne. My před ruchem velkoměsta "utečeme" do hor, které jsou nám nejbližší. Z výše nad 4000m budeme shlížet na náhorní plošinu kde kdysi stálo největší předkolumbovské město Ameriky Tenochtitlán, na jehož troskách vznikla největší španělsky mluvící megalopole - Mexico City. I přesto, že má Mexiko krásné, vyzývavé hory, místní to nechává chladnými a moc se o ně nezajímají. Proto při výstupech moc lidí nepotkáme. Cíl naší výpravy je tedy jasný! Strávit podzimní období na horách a to velmi netradičně (kdy jsi naposledy lezl na sopky?). Zároveň si chceme užít i tepla. Dole v nížině bude příjemně na krátký rukáv. Celé to budeme prokládat vyhlášeným mexickým jídlem, kdy vše bude zabaleno do omáčky oslav a veselí. 

3
+
5
Průzkumník
Náročnost
Několikadenní túry se zátěží
Výstup na 5-ti tisícový vrchol je jistě slušný sportovní výkon. My půjdeme na vrcholy nalehko v rámci jednodenních výstupů, proto hodnocení 3+ 
zobrazit více
Přehled náročností

Bezpečnost

Ve městech: Mexiko je v některých částech poněkud neklidné. Drogové kartely se soustřeďují na severu, to by neměl být náš problém. I tak jsou ale v Mexiku běžné krádeže a přepadení. Budeme se pohybovat vlastními auty a ne MHD a ve městech se budeme držet spolu. Po dodržení základních pravidel, by neměl být žádný problém.


Na horách: Jedná se o technicky jednoduché výstupy na které postačí trekové hůlky, výjimečně mačky. Vrchní partie obou pětitisícovek jsou pokryty ledovci. My ale kromě malého kousku ledovce na Iztaccíhuatl po ledovci nepůjdeme. Mačky či nesmeky budeme mít pouze z důvodu potencionálního náledí. Kvůli krátkému přechodu ledovce budeme mít i jedno záložní lano, jen pro jistotu. Ledovec má asi 300m, je kompaktní a lano se na něm běžně nepoužívá.

Víza a režim vstupu

Pro vstup do Mexika není třeba řešit vízum. Je nutný platný cestovní pas s minimální dobou platnosti šest měsíců. Doporučuji udělat kopii cestovního pasu (vyfotit do telefonu). Pas nos neustále u sebe.


Doporučuji ti obstarat si očkování proti žloutence typu A a B a břišnímu tyfu. Rovněž proti žluté zimnici. Za jistých okolností může být očkování proti žluté zimnici povinné (v případě, že předtím budeš pobývat v oblasti s výskytem této nemoci = pokud před Mexikem plánuješ projet Afriku, nech si naočkovat žlutou zimnici). Pravděpodobně to na letišti nebude kontrolovat ani po tobě kdekoliv vyžadovat, ale zdraví máme přeci jen jedno. 

Doprava

Doprava letecky. Letenky nejsou v ceně. Preferujeme společný odlet i přílet, tudíž letenky koupíme po předchozí domluvě na stejný termín. Společně poletíme z Prahy/Vídně do Ciudad de Mexiko. Let zpět buď ze stejného místa nebo z Cancúnu. Cena se pohybuje okolo 25 - 27000 Kč za zpáteční letenku. Kdo chce, může si koupit zpáteční letenku z Yucatánu a prodloužit si o pár dní pobyt v Mexiku o koupačku v Mexickém zálivu. Vnitrostátní přelet poté stojí okolo 1500kč.


Hned na letišti si půjčíme auta, která budeme mít po celou dobu pobytu. Jedno auto bude řídit průvodce druhé auto někdo způsobilý a ochotný – auto bude pojištěné na 0% spoluúčast. Není se tedy čeho bát. Najedeme tak 1500 km.

Ubytování

Většinu nocí budeme spát v hotelech (7x). Zbylé noci poté v horských bivacích a je zde šance, že pokud bude bivak plný, budeme muset postavit i stan. Stany tedy budeme brát s sebou. Na základě zkušeností z minulých výprav je ale vysoká pravděpodobnost, že je nevyužijeme. Budeme potřebovat rovněž spacáky s komfortem kolem nuly.

Stravování

Pokud jsi ještě neochutnal skvělou místní kuchyni, neměl by sis tento zážitek nechat ujít. Mexiko je svojí kuchyní vyhlášené! Cestou se po společné domluvě budeme stravovat v restauracích a místních stáncích s jídlem. Jídlo řešíš sám za sebe, ale z domu velké zásoby netahej, max na 3 dny spaní ve stanu. I tak ale můžeme koupit jídlo tam, takže max, nějaký "dobrý hostinec". Co se týče vaření, budeme potřebovat plynové vařiče. Bomby koupíme na místě.

Vybavení a půjčovna

Budeme se pohybovat jak ve městě, tak v horách. Vezměte si proto s sebou normální oblečení, ale i oblečení na hory. Seznam doporučené výbavy najdeš v checklistu. Důležité části výbavy Ti případně zdůrazní průvodce. Budeme ale potřebovat mačky, helmy (proti padajícímu kamení) a trekové hůlky. Zbytek horolezecké výbavy obstará průvodce, nebo jej půjčí na místě. Pokud ti něco z výbavy chybí, můžeš si ji půjčit u nás.

Blog

Z této výpravy máme zajímavý článek na našem blogu!

Co cestou uvidíš?

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.

1. den

Odlet z ČR do Ciudad de Mexico. Vyzvedneme si auta, které nám dají volnost po celou dobu pobytu. Zajedeme ubytovat do vyšších partií města (3000 m), abychom se už částečně aklimatizovali. Město patří mezi největší aglomerace světa, přes 20 mil obyvatel. Jen jím projíždět bude zážitek.

2. den

Návštěva pyramid v Teotihuacánu, centrum aztécké kultury. Zajdeme si na pravý mexický oběd a večer se přesuneme do parku Parque de los Venados a přespíme ve výšce 3700 m n.m. Spaní v horské chatě popř. v kempu.

3. den

Vyvezeme se jeepy pod kráter a vystoupíme na vrchol Nevado de Toluca (4680 m). Uděláme si okružní pochod přes vrchol kráteru. Večer sjedeme do Amecamency a dám si panáka tequilly. Spaní v apartmánu.

4. den

Dopoledne si odpočineme a poté přejedeme do centra města Amecameca, kde si uděláme permit. Poté vyjedeme pod Iztaccíhuatl do výšky 4050 m, kde budeme spát v refugio Altzomoni, popř. ve stanu, podle naplněnosti bivaku. Můžeme si udělat krátký aklimatizační výstup, ale spíše budeme odpočívat a hrát karty. Spánek v Refugiu/stanu.

5. den

Nabalíme vše včetně vody, a na těžko vystoupáme do Refugio de los 100 (4720m.n.m. ↑ 750m, → 4,5 km), ze kterého budeme mít výhled na Mexiko City jak na dlani. Po celý den budeme mít krásný výhled na Popocatepetl. Viz ZDE. Pokud bude Popocatepetl soptit, je šance, že se bohužel zavře i vrchol Iztaccíhuatl. Vzhledem k tomu, že se to nedá předvídat, budeme popř. tuto nenadálou situaci řešit na místě, pravděpodobně výstupem na jiný vulkán Malinche. Spaní v bivaku/stanu.

6. den

Výstup na Iztaccíhuatl (5286 m n.n.). Technická obtížnost se mění dle sněhových podmínek. Za ideálních podmínek není výstup technicky náročný, ale je zdlouhavý. Po výstupu sejdeme až k autu a přesuneme se do města Puebla, kde strávíme 2 noci. Jelikož dojedeme za tmy stihneme už jen společnou večeři. Spánek v hotelu.

7. den

Odpočinkový den. Dopoledne si dáme volný program. Poté si zajdeme na oběd do restaurace na vyhlášení místní jídlo Mole Poblano, které vzniklo v tomto městě. Poté si projdeme historické centrum, které je zapsané v UNESCO a podíváme se na 2. největší katedrálu v Severní Americe. Po obědě zajedeme do Choluly, kde se nachází největší pyramida na světě, co do rozměrů podsady a další archeologické vykopávky. Večer pivko v nějakém z místních barů. Spánek v hotelu.

8. den

Přejedeme do města Atzitzintla, kde dokoupíme poslední kusy výbavy. Vyjedeme do sedla mezi Sierra Negra a Pico de Orizaba, kde necháme vozidlo a vyjdeme 700 výškových metrů lehkým terénem do Refugio Fausto González Gomar (4750m) Spánek v bivaku/popř. ve stanu.

9. den

Výstup na nejvyšší horu Mexika Pico de Orizaba - 5636 m n.m. Vyjdeme společně se svítáním. Na vrchol to je cca ↑ 900m, → 3 km. I přesto, že to není daleko, výstup nám zabere 4-7 hodin. Ještě te týž den sejdeme k autu a přesuneme se do Mexico City. Spaní v hotelu.

10. den

Rezervní den na výstup. Pokud vše půjde podle plánu, přepravíme se pod vrchol Malinche a zakončíme výpravu nenáročným výstupem na 5. nejvyšší horu Mexika. Kdo chce, může odpočívat na hotelu nebo v jedné z mnoha kaváren. Večer doprava do Mexico City. Večer spaní v hotelu.

11. den

Navštívíme vyhlášené muzeum antropologie. Rovněž zavítáme na náměstí Zócalo a historického centra Mexico city,, které je díky své architektuře v UNESCU. Ve večerních hodinách odlet z Mexico city domů.

12. den

Přílet domů do ČR.

Yucatán

11. den přelet na Yucatán a prodloužení návštěvy Mexika o pár dní. Vnitrostátní letenka vyjde do 1500,- a se stopoverem ti pomůžou letenkáři ze Zaletsi.cz. Vše už ale na vlastní pěst. 

ukázat další dny

Tvůj průvodceMartin Dubec

Požitkář
chovatel Husky
surfař
Lyžař

Marťas chodí po horách už od mala a má je tak říkajíc pod kůží. Tatry, Fatra a hlavně Beskydy, do kterých se nedávno přestěhoval, jsou jeho domovským hřištěm. V zimě pravidelně brázdí všechny možné (i nemožné) svahy na lyžích. Stačí, aby se ve vzduchu objevily první vločky...

Detail průvodce
Ondřej Švirák

Garant výpravy

Ondřej Švirák

Co je v ceně

 • Veškeré ubytování na místě vč. horských chat
 • Pronájem vlastních vozidel a všech náklady s tím spojené (palivo, dálniční poplatky, full insurance atd.)
 • Veškerou další dopravu. Autobusy, Jeep, MHD.
 • Permity za výstupy a vstupy do NP.
 • Zajištění průvodcovských služeb včetně příspěvků na kurzy průvodcům.
 • Individuální konzultace ohledně výbavy.
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě.
 • Práci mou a mých kolegů.
 • Společné vybavení (expediční lékárnička, lano, vysílačky, oxymetr atd.).
 • Pojištění proti úpadku CK.
 • DPH dle zvláštního režimu.

Co není v ceně

 • Letenka
 • Jídlo
 • Pojištění
 • Vstupy do památek (300 Kč)

Nejčastější otázky / FAQ

Legislativa

Jedná se o společnou výpravu členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o , jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny Slavia ZDE. Na tuto výpravu je aplikován zvláštní režim DPH.

Přihláška

Po podání přihlášky Ti přijde obratem email "potvrzení o přijetí přihlášky".  Následně Tě osobně kontaktuje průvodce, který s tebou probere detaily výpravy, až poté Ti finálně schválí přihlášku.

Platba

Po schválení přihlášky průvodcem Ti přijde email o schválení přihlášky a budeme po Tobě požadovat zálohu, která činí 50% ceny výpravy. Doplatek po Tobě budeme chtít 47 či 37 dní před začátkem výpravy, dle typu výpravy. K oběma platbám Tě vyzveme emailem. Více v Části 4. smluvních podmínek.

Letenky

Letenky kupujeme ideálně až ve chvíli, kdy je výprava plná. Standardně to bývá 3 měsíce před začátkem výpravy. Dle podmínek se to může lehce lišit. Aktivně se Ti ozveme emailem, že je čas koupit letenky a do té doby na letenky nemusíš myslet. V emailu bude detailní popis vhodné letenky pro výpravou a způsob jak si ji pořídit. Letenky zařizujeme ve spolupráci s našimi kamarády se Zaletsi.cz, takže pokud nechceš nic řešit, vše zařídí za Tebe. Pokud jsi ovšem zvyklý/á si letenky kupovat sám/a, můžeš si je koupit sám/a.