18. 7. - 23. 7. 2023
4 990
více
18. 7. - 23. 7. 2023
Již proběhlo

Rumunsko - Maramureš pod 24 let

Každá cesta představuje dobrodružství, proto chceme podpořit mladé dobrodruhy, ať můžou stavět na stejných zkušenostech, na kterých jsme vyrostli i my.

Expedice #950
6 dnů18. 7. - 23. 7. 2023
EvropaRumunsko
8Účastníků
Náročnost
3 z 5

Jestli je ti líto, že jsou naše výpravy ochuzeny o divočinu Zakarpatské Ukrajiny, tak už nemusí! Zalesněné kopce a zlatá tráva ukrajinských pohoří nám bohužel zůstává nadále uzavřena, přesto ale existuje zapadlé místo Karpat, které s našimi oblíbenými destinacemi přímo sousedí a nese si stejný charakter - rumunská Maramureš. Divoké pohoří na hranici Ukrajiny a Rumunska je právě tím místem, kde na potkáš maximálně pastevce, nebo ospalého medvěda. Po výstupu zalesněnými svahy se pokocháš výhledem na hřebeny plné horských luk, majestání linii pohoří Rodny a na druhé straně právě Zakarpatskou Ukrajinu.


Dostat se do nitra hor vyžaduje čas a námahu, proto jsme zvolili strategii mnohem zábavnější - Dostat se z nich ven! V minulých stoletích vyřešili místní dřevorubci zásadní problém, jak dostat dřevo z hor do údolí důmyslnou sítí úzkokolejné železnice. Ta v nezměněné podobě stále funguje, i když pouze jako turistická atrakce. Původní parní vlaky s vagony, které zažily nejednu jízdu každý den vyrážejí do nitra hor. My se touto železnicí dopravíme na začátek naší trasy. Zpáteční lístek nebude třeba, podnikneme pětidenní trek přes vrcholky Maramureše až zpět k autu.

Cestování s kamarády pod 24 let

Není to tak dávno, co jsme na výpravy vyráželi s legendární Borůvkou a s lidmi, kterým stejně jako nám bylo lehce nad dvacet. Každá cesta představovala dobrodružství, na kterém jsme sbírali cenné zkušenosti. Když nyní realizujeme náročnější projekty v místech, kam nás to táhne, neustále těžíme z těchto základů, které jsme si vybudovali. Naše první objednávka v restauraci z menu, které jsme nedokázali přečíst, domluva s automechaniky, kteří rozuměli víc autu než nám, probdělá noc ve stanu v tenkém spacáku, společné vzpomínky s lidmi, se které jsme na výpravě poznali a spoustu jiných zážitků, které nám cestování přineslo. V Expeditionu si stojíme za tím, že chceme budovat cestovatelskou komunitu kamarádů, které budeme podporovat a sdílet s nimi radost z cestování. A proto bychom tento svět chteli otevřít i mladším, ne tolik zkušeným dobrodruhům, ať mají možnost si sami prošlápnout svou první cestu za poznáním.


Tato akce je otevřená pouze účastníkům pod 24 let (včetně). Nečekej od ní luxus a komfort, naopak - zažiješ dobrodružství a nové zážitky. Nevypravíme tě na cestu v luxusním autě a neubytujeme tě v hotelu. Za průvodce dáme ruku do ohně, ale počítej s tím, že bude stejně starý jako ty a sám v dané destinaci nejspíš nikdy nebyl. Tuto výpravu organizujeme bez nároku na zisk. Cena reprezentuje nutné výdaje (palivo, amortizaci auta, dálniční poplatky, drobné pro průvodce,...). Umíme Ti na cestu poskytnout naše znalosti a přípravu, ale jaké dobrodružství prožiješ a co si z toho vezmeš je pouze na Tobě. Věříme, že si odneseš stejné nadšení a chuť do dalších projektů, jaké se drží v nás.

3
5
Průzkumník
Náročnost
Několikadenní túry se zátěží
Pokud se chceš zúčastnit této výpravy, nesmí ti dělat problém chůze po horách s batohem na zádech. Předpokládáme, že už s tím máš nějaké předešlé zkušenosti. Rámcově se jedná o 15 km s patnáctikilovým batohem pár dní po sobě.
zobrazit více
Přehled náročností

Víza a režim vstupu

Do Rumunska je možné cestovat pouze s občanským průkazem. Doporučujeme vzít na cestu dva platné cestovní doklady, abychom předešli nepříjemnostem v případě ztráty.

Doprava

Cestovat budeme, jak už je pro nás typické, v menší skupince lidí. Dopravíme se po vlastní ose do cíle naší cesty pomocí devítimístné expediční dodávky. Řidičem bude po většinu času průvodce, ale kvůli bezpečnosti se po předchozí dohodě na dálnici vystřídá se zkušeným řidičem z vašich řad. Úmyslně se také vyhýbáme nočnímu přejezdu, aby byla cesta pohodlnější a bezpečnější. Cesta povede přes Maďarsko až do Rumunska.

Ubytování

Celkem 4 noci strávíme venku ve stanu. Pokud se nám poštěstí, přespíme v opuštěných salaších na hřebeni. Salaše jsou takovou loterií výpravy - potkáme jich spoustu a pokaždé zůstanou otevřené jiné, někdy všechny, indy žádná. Když se nám ale poštěstí, rádi využijeme. První noc po příjezdu do Rumunska se po dlouhé cestě zotavíme v krásné chaloupce od našeho známého. Ohřejeme se a užijeme si i horkou vířivku a místní pálenku.

Stravování

V rámci výpravy není zajištěno občerstvení a stravování. Stravování je ponecháno individuálně na každém účastníkovi. Do hor si poneseme vlastní jídlo a vařit budeme na plynových vařičích.Samozřejmě neodoláme a ochutnáme i něco z místní kuchyně.

Vybavení a půjčovna

Detailní seznam výbavy bude poslán cca 2 měsíce před výpravou. Seznam doporučené výbavy najdeš v checklistu. Důležité části výbavy Ti případně zdůrazní průvodce. Pokud ti něco z výbavy chybí, můžeš si ji půjčit u nás. Expediční půjčovnu najdeš ZDE

Co cestou uvidíš?

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.

1. den

Ranní odjezd z Brna do podhůří Maramureše a Rodny do vesnice Borsa, kterou už dobře známe. Ubytujeme se tu u našeho kamaráda Ghity v roubené chaloupce a zajdeme se podívat na místní trh a krásný roubený kostel a nabereme síly před nadcházejícím trekem.

2. den

Brzy ráno se přesuneme do kouzelné vesničky Viseu de Sus. V podhůří Maramureše a Rodny bylo vždy dominantním zdrojem obživy lesnictví a hřebeny hor jsou protkané důmyslnou úzkokolejkou, kteří dříve svážela vytěžené stromy do údolí. Nasedneme do parního vlaku a necháme se vyvézt do nitra hor, zpáteční lístek ale nevyužijeme, jen co vystoupíme z vlaku, je to na našich nohách :) Vypravíme se zalesněnou krajinou směrem k odkrytým hřebenům Pietrosu Bardau (1850m). Na jeho úpatí, buď ve stanech, nebo v opuštěných salaších strávíme první noc.

3. den

Vystoupáme na vrchol Pietru Bardau a užijeme si výhledů z otevřeného hřebene. V létě jsou hřebeny frekventovaným místem plným stád, v zimě v nich ale nepotkáme ani živáčka. Salaše jsou přes zimu opuštěné a místní do hor v zimě nechodí. Užijeme si tedy výhledy na hřeben Rodny sami. Spát budeme opět ve stanu.

4. den

Sejdeme do vesnice a když se zadaří, třeba si dopřejeme chvíli luxusu civilizace a dobrý oběd v některé z místních hospůdek. Zahřejeme se výstupem na vrchol Mihaliecu a spát budeme ve stanu na hřebeni pod vrcholem s krásnými výhledy do Ukrajiny a na Rodnu.

5. den

Vystoupáme k plesu pod vrcholem nejvyššího vrcholu Farcau (1961m). Tam postavíme stany, ve kterých necháme věci a vystoupáme na vrchol. Spát budeme na u plesa na opravdu kouzelném místě těchto hor.

6. den

Zabalíme věci a vyrazíme dolů po hřebeni do vesnice Repedea, která bude naším finálním cílem. Necháme se odtud odvézt zpět k autu a protože každá výprava jednou končí, vydáme se na zpáteční cestu do Brna. Po cestě si ještě můžeme zajít na dobré jídlo. Příjezd do Brna ve večerních hodinách.
ukázat další dny

Tvůj průvodceLukáš Mádr

Srdcař
horolezec
dobrodruh
jinoch

Mladá krev Expedition clubu. Lukáš není prvním, kdo se stal z účastníka výprav průvodcem. Zbystřili jsme ale, když s námi na přechody pětitisícových ledovců v Kyrgyzstánu vyrážel už v osmnácti. Jeho nadšení k horám a dobrodružstvím zatím stále roste a už teď stojí zkušenostmi na pevných základech.

Detail průvodce
Tom Cimr

Garant výpravy

Tom Cimr

Co je v ceně

 • 1x Ubytování v plně zařízené chaloupce v Borse.
 • Doprava historickou železnicí na začátek trasy (20eur)
 • Pronájem expediční dodávky, která nás bude doprovázet celou výpravu.
 • Zajištění průvodcovských služeb včetně příspěvků na kurzy průvodcům.
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě.
 • Práci mou a mých kolegů.
 • Společné vybavení (expediční lékárnička atp.)
 • Pojištění proti úpadku.
 • DPH dle zvláštního režimu.

Co není v ceně

 • Jídlo
 • Individuální pojištění
 • Případné vstupy

Nejčastější otázky / FAQ

Legislativa

Jedná se o společnou výpravu členů spolku Expedition Club International z.s., která je plně zajištěna spolkem Expedition Club International z.s. IČ: 05709741. Výprava je nezisková. Mimořádný členský příspěvek slouží pouze na pokrytí nákladů spojených s organizací výpravy. Nejedná se o kombinaci služeb cestovního ruchu = zájezd.

Přihláška

Po podání přihlášky Ti přijde obratem email "potvrzení o přijetí přihlášky".  Následně Tě osobně kontaktuje průvodce, který s tebou probere detaily výpravy, až poté Ti finálně schválí přihlášku.

Platba

Po schválení přihlášky průvodcem Ti přijde email o schválení přihlášky a budeme po Tobě požadovat zálohu, která činí 50% ceny výpravy. Doplatek po Tobě budeme chtít 47 či 37 dní před začátkem výpravy, dle typu výpravy. K oběma platbám Tě vyzveme emailem. Více v Části 3. Pravidel Spolku

Jak je to s řízením?

Řidičem bude po většinu času průvodce, ale kvůli bezpečnosti se po předchozí dohodě na dálnici vystřídá se zkušeným řidičem z Vašich řad. Ti kdo sedí na předních sedadlech nikdy nespí a mají za úkol konverzovat s řidičem a udržovat jej bdělého.

Účastníci kurzu horského průvodce

Některé víkendovky nevedou naši průvodci, ale účastníci kurzu horského průvodce v rámci průvodcovské praxe ke kurzu. Nemusíš se bát, za všechny naše účastníky dáme ruku do ohně a přípravu s nimi konzultujeme. Naopak budeme rádi, pokud od tebe průvdoce dostane zpětnou vazbu ke svému výkonu.

Víkendovky, stejně jako další členské akce organizujeme nekomerčně. Chceme vytvořit prostor pro potkávání lidí z naší komunity. Na akci fungujeme jako parta kamarádů, kteří jsou si rovni.

Ještě váháš?