19. 6. - 25. 6. 2023
12 990
více
19. 6. - 25. 6. 2023
Již proběhlo

Apeniny a San Marino

Že jsou v Itálii jen nacpané pláže, zmrzlina a fronty na památky? Vůbec ne. Vezmeme tě do střední Itálie, kde se potkávají horské masivy Apenin se Sibillinami a pohořím Gran Sasso.

Expedice #947
7 dnů19. 6. - 25. 6. 2023
EvropaItálie
8Účastníků
Náročnost
2 z 5
V Expeditionu máme jeden velký rest, který letos chceme splnit. Do našeho projektu nejvyšších hor Evropy nám chybí San Marino a teď máme skvělou příležitost si tenhle vskutku "vysokohorský" cíl odškrtnout. A po dobře vykonané práci už bude jen zábava. Že jsou v Itálii jen nacpané pláže, zmrzlina a fronty na památky? Vůbec ne. Vezmu tě do střední Itálie, kde se potkávají horské masivy Apenin se Sibillinami a pohořím Gran Sasso. Ukážu ti malá městečka, které pamatují renesanční mistry malíře a básníky. Rozmanité místní tradice a zvyklosti. Nádherné hory, které sahají k třítisícové hranici a stejně je zahraniční turisti zatím pořádně neobjevili, nebo louky, které tu vypadají jako pestrobarevné rozkvetlé koberce. Zakousneme poctivou místní flákotu, protože tady se nežije jen na pizze a gelatu, i když i na to určitě dojde. Podíváme se do okolí dálkového treku Terre Mutate, tedy Změněné země, jak mu tady říkají, a objevíme jeden z nejkrásnějších koutů Itálie co znám. Místo, které má sice v nedávné historii nezahojené jizvy v podobě zemětřesení, ale houževnatí místní se nevzdávají a pořád jsou stejně srdeční a milí jako vždycky. A taky je to tu takové moje druhé doma. Tak co, pojedeš?
2
+
5
Turista
Náročnost
Jednodenní túry a lehké výlety
Tato akce je pro lidi, kteří mají rádi pohyb, ale nechtějí se tahat s těžkým batohem a touží si spíš vychutnat okolí. Pokud nemáš problém vyjít na lehko na kopec, srovnatelný s Lysou horou v Beskydech, máš vyhráno.
zobrazit více
Přehled náročností

Víza a režim vstupu

Stačí nám pouze občanka. Pokud ale máš, vezmi si s sebou také řidičák.

Doprava

Cestovat budeme, jak už je pro nás typické, v menší skupince lidí. Dopravíme se po vlastní ose do cíle naší cesty pomocí devítimístné expediční dodávky. Řidičem bude po většinu času průvodce, ale kvůli bezpečnosti se po předchozí dohodě na dálnici vystřídá se zkušeným řidičem z vašich řad.

Ubytování

Spát budeme v pohodlném apartmánu s úžasnou majitelkou, která chystá nejlepší snídaně a občas upeče i parádní dort :) Spacák, stan ani karimatku nebudeš potřebovat.

Stravování

V rámci výpravy není zajištěno občerstvení a stravování, je na každém účastníkovi, jak si jej zajistí. Během cesty není problém zastavit v obchodech. Večeři si můžeme uvařit společně v apartmánu. 

Vybavení a půjčovna

Detailní seznam výbavy bude zaslán po podání přihlášky v informačním emailu. Hodit se bude pohodlné oblečení do auta a do města i outdoorové trekovky a výbava na výlety do hor.

Co cestou uvidíš?

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.

1. den

Večerní potkání v Brně v Expediční klubovně. Probereme plán trasy, dáme si poslední kávu a vyrazíme na dlouhou cestu na jih.

2. den

Brzy ráno dorazíme do Itálie a vezmu tě na tradiční místní snídani. Pak už dojedeme do San Marina a vyrazíme splnit náš úkol, vylézt tu na nejvyšší horu. V San Marinu už na nás budou číhat četná nebezpečí v podobě lákavých barů a gelaterií, ale my odoláme a zmrzku si dáme až jako odměnu po výstupu. Projdeme si tři místní pevnosti, které nebyly nikdy dobyty a Sanmariňané jim vděčí za svoji svobodu. Odpoledne si dáme krátkou zastávku na pláži v přírodním parku kolem Monte Conero a když budeme hodně odhodlaní, můžeme se ještě zastavit v Loretu, druhém nejvýznamějším poutním místě Itálie. Kde jinde na kostelní fresce uvidíš astronauty, že ;) Po dlouhém dni dorazíme do Camerina, kde zakempíme na následujících pár dní.

3. den

Vyrazíme se podívat na Grotte di Frassasi, které jsou jedněmi z nejhezčích přístupných jeskyní v Itálii. Po koupačce v jezeře Trasimeno si dáme oběd, pokud nám na něj zbude v žaludku místo, cestou nás totiž nemine Perugia, krásné univerzitní město proslavené výrobou té nejlepší italské čokolády a tradičními bonbony Baci. Na odpoledne si necháme Assisi, rodiště svatého Františka a navštívíme tu krásnou baziliku.

4. den

Zajedeme se podívat do národního parku Monti Sibillini. V maličkém městečku Montemonaco necháme auto a vyšlápneme si na hřeben, po kterém dojdeme na Monte Sibilla. Podle chuti si trasu budeme moct prodloužit nebo zkrátit, ale když vyjde počasí, výhledy budou parádní. Odpoledne se zastavíme v nádherném údolí pod Castelluccio di Norcia, když budeme mít štěstí, pokvetou tu neskutečné koberce barevných lučních květin, což je podívaná, kterou si jezdí fotit fotografové z celého světa. Cestou domů zajedeme podpořit místní, podíváme se, jak jsou na tom vesnice, které se před pár lety staly oběťmi zemětřesení a dáme si tu něco dobrého. Na večeři zajdeme k mému kamarádovi Robertovi, který tu má hned dvě restaurace a naprosto fantasticky vaří :)

5. den

Co jsme včera viděli shora si dneska prohlédneme pořádně - projdeme Gola dell’Infernaccio, pekelnou soutěsku, o které se říká, že je jednou z nejhezčích treků v okolních horách. Vezmeme to cestičkami, které tu ve skalách vymlela voda a zkusíme dojít až k malému jezírku, které když je dost vody, připomíná slavné kazašské jezero Kaindy. Odpoledne si užijeme koupání v jezeře Fiastra.

6. den

Navštívíme ještě pohoří Gran Sasso, kde nás čeká krátký, ale krásný trek na monte Aquila, vedle něj leží Corno Grande, nejvyšší hora Apenin. Právě pod jeho vrcholem leží vůbec nejjižnější ledovec v Evropě. Po treku se zajedeme ještě podívat do vesničky Calascio, kde je zřícenina hradu s naprosto parádním výhledem na hory. Jestli jsi někdy viděl filmy s Terencem Hillem a Budem Spencerem, určitě ti místní krajina bude povědomá. Ještě můžeme zajet na nedaleké vodopády a protože cesta zpátky do Camerina vede po pobřeží, užijem si taky koupačku v moři. 

7. den

Rozloučíme se s Itálií, koupíme poslední suvenýry a vyrazíme domů. Příjezd do Brna ve večerních hodinách.
ukázat další dny

Tvůj průvodceMartina Podhůrská

Novinářka
fotografka
hledačka pokladů
milovnice pizzy

Marťa má slabost pro pouště, hory a pizzu. Baví ji cizí jazyky a roadtripy, často kouká na svět skrz foťák, s radostí vstává na východy slunce a snad není země, kam by ji to nelákalo. Itálii důvěrně zná, nějakou dobu tu studovala a ráda se sem vrací. 

Detail průvodce
Tom Cimr

Garant výpravy

Tom Cimr

Co je v ceně

  • Pronájem devítimístného expedičního auta, nafta, dálniční poplatky + všechny náklady s tím spojené.
  • Veškeré ubytování (5x noc v plně vybaveném apartmánu se snídaní).
  • Zajištění průvodcovských služeb včetně příspěvků na kurzy průvodcům.
  • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě
  • Práce má a mých kolegů
  • Pojištění proti úpadku CK
  • DPH dle zvláštního režimu

Co není v ceně

  • Jídlo
  • Individuální pojištění
  • Jakékoli případné vstupy

Nejčastější otázky / FAQ

Legislativa

Jedná se o společnou výpravu členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o , jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny UNIQA ZDE. Na tuto výpravu je aplikován zvláštní režim DPH.

Přihláška

Po podání přihlášky Ti přijde obratem email "potvrzení o přijetí přihlášky".  Následně Tě osobně kontaktuje průvodce, který s tebou probere detaily výpravy, až poté Ti finálně schválí přihlášku.

Platba

Po schválení přihlášky průvodcem Ti přijde email o schválení přihlášky a budeme po Tobě požadovat zálohu, která činí 50% ceny výpravy. Doplatek po Tobě budeme chtít 47 či 37 dní před začátkem výpravy, dle typu výpravy. K oběma platbám Tě vyzveme emailem. Více v Části 4. smluvních podmínek.


Určitě není problém vystavit fakturu na zájezd dříve, přímo na tvého zaměstnavatele (např. proplacení z FKSP či jiné zaměstnanecké benefity).

Jak je to s řízením?

Řidičem bude po většinu času průvodce, ale kvůli bezpečnosti se po předchozí dohodě na dálnici vystřídá se zkušeným řidičem z Vašich řad. Ti kdo sedí na předních sedadlech nikdy nespí a mají za úkol konverzovat s řidičem a udržovat jej bdělého.

Ještě váháš?