20. 10. - 28. 10. 2023
12 990
více
20. 10. - 28. 10. 2023
Již proběhlo

Babí léto v Bosně

Snad každý cestovatel má nějaké šrámy na duši a na těle. Možná kvůli nim nás Bosna láká víc než kdejaká modelka typu Švýcarsko.

Expedice #935
9 dnů20. 10. - 28. 10. 2023
Evropa, BalkánBosna
8Účastníků
Náročnost
3 z 5

Snad každý cestovatel má nějaké šrámy na duši a na těle. Možná kvůli nim nás Bosna láká víc než kdejaká modelka typu Švýcarsko. Bosna má těch šrámů víc než dost, stopy válek jdou i dnes vidět ve městech, v přírodě, ve výrazech tváří. Něčím je však země nesmírně krásná. Kromě přirozené krásy přírody v ní žijí lidé, kteří znovu a znovu nacházejí naději budovat svůj sen o svobodné a šťastné zemi, kde lidé žijí v míru. Poslední dobou se zdá, jako by tahle země tří národů už překonala svoji temnou minulost a znovu otevřela náruč všem cestovatelům, kteří chtějí objevovat nepoznané. Díky své poloze a směsici národů a kultur se země stala skutečným Orientem Evropy. Kromě islámských památek jako jsou staré mešity, medresy a koneckonců i pestré bazary nás můžou překvapit i evropské kostely nebo židovské synagogy. Kvůli stále dopadajícímu stínu války zde nepotkáme mnoho turistů, což je ale pro nás, pravé cestovatele, jedině dobře. Alespoň si totiž můžeme vychutnat krásu místních hor bez davů a párků v rohlíku.


Jednou z našich zastávek bude hlavní město Sarajevo, které si vysloužilo přezdívku “evropský Jeruzalém”. Určitě nevynecháme starou tureckou část Baščaršija, kde na tržišti ochutnáme rahat lokum. Podíváme se na starý zchátralý olympijský bobový komplex a skokanské můstky kousek od města. Zastavíme se na horské chatě Visočica, která je pro nás tradiční zastávkou a potkáním s přáteli - zde se rodily výpravy Expedition clubu. Vystoupáme na nejvyšší vrchol Bosny v národním parku Piva a užijeme si večery v chatičce v opuštěném pohoří Prenj. Vše v době, kdy se hory pomalu ukládají k zimnímu spánku, travnaté hřebeny zlátnou a počasí určuje naše plány do dalšího dne.

3
5
Průzkumník
Náročnost
Pokud se chceš zúčastnit této akce, měl bys mít zkušenosti s chůzí po horách s batohem.
Láká tě to, ale obáváš se, zda na to fyzicky máš? Přestože chuť objevovat a dobrodružný duch jsou těmi nejdůležitějšími požadavky na účastníky, výprava klade i fyzické nároky. Nejsou však nijak přemrštěné a pokud ujdeš s krosnou 15 kilometrů nebo se vyškrábeš na horu, troufám si říct, že s trochou dobré vůle tuto výpravu zvládneš. Podzimní počasí je na Balkáně nevyzpytatelné, vždy ale přizpůsobíme program aktuálním podmínkám.
zobrazit více
Přehled náročností

Bezpečnost

Bosna je bezpečná země. Reálné nebezpečí představují pouze stará minová pole, která ale máme perfektně zmapovaná. V oblastech, kde se nachází, se vůbec nebudeme pohybovat a půjdeme pouze po prověřených trasách.

Doprava

Pojedeme, jak už je naším dobrým zvykem, v malé skupince. Odjezd je z Brna. Na přesném času se domluvíme podle možností každého z vás, ale vyrážet budeme ve večerních hodinách. Řídit bude většinu času průvodce, ale kvůli bezpečnosti se po předchozí dohodě vystřídá s dobrými řidiči z vašich řad (pouze na dálnici).

Ubytování

Spát budeme 2x na horské chatě na Visočici, 1x v Mostaru v guest housu, 2x ve stanu v NP Sutjeska a 2x v otevřené chatičce na Prenji.

Stravování

Jídlo není v režii průvodce a je na každém účastníkovi, jak si jej zajistí. Během cesty není problém zastavit na žádost v obchodech. Nečekejte ale supermarket. Osvědčilo se nám nakupování domácích potravin od místních nebo návštěvy malých venkovských obchůdků. Ceny nejsou vyšší než ty české. V horské chatě na Visočici určitě (nebo alespoň já) využijeme služby kuchařského umění Ezikovy manželky. Není problém si uvařit jídlo na vlastním vařiči. Přes den budeme jíst vlastní svačinky :-)

Vybavení a půjčovna

Budeme se pohybovat jak ve městě, tak v horách. Vezměte si proto s sebou normální oblečení, ale i oblečení na hory. Seznam doporučené výbavy najdeš v checklistu. Důležité části výbavy Ti případně zdůrazní průvodce.

Co cestou uvidíš?

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.

1. den

Večer nabalíme svačiny a placatky, naložíme krosny do auta a vydáme se směrem Bosna. V autě nás neminou veselé historky, pár tradičních expedičních písní, slivovička, aby se dobře spalo a pro řidiče máme připravený redbull :-)

2. den

V ranních hodinách dojedeme do Sarajeva. Zajdeme na snídani, projdeme starou tureckou čtvrť Baščaršija s Gazi Husrevbegovou mešitou, medresou a bazary. Dáme si kafíčko z jezvy a probraní vyrazíme prozkoumat zbytky olympijských staveb v okolí města. Projdeme si bobovou dráhu a vylezeme na staré skokanské můstky. Večer přejedeme k našim starým kamarádům Mohamedovi, Enesovi a Ezrikovi na horskou chatu na Vysočici. Dáme si zaslouženou večeři, místní pivo a pálenku a přespíme v chatě, která položila základy Expedition clubu.

3. -4. den

Dva dny strávené na Visočici využijeme na celodenní výlety do jednoho z okolních pohoří. Na výběr máme ostrý hřeben Visočice vedoucí na vrchol Vito (1960m), Vrchol Bjelašice se starou meteorologickou stanicí a její hřeben pokrytý vápencovými zapusťmi, nebo hřeben Treskavice, kdysi pokrytý minami z války ale dnes už bezpečný a opuštěný. Rozhodneme se podle počasí a nálady. Třetí den odpoledne se po návratu přesuneme do NP Piva do Sutjesky. Toto místo považuji za jedno z nejkrásnějších míst Balkánu. Pro svoji těžkou dostupnost tam jistě neuvidíme žádné organizované výpravy. I přesto, že se zde nachází nejvyšší hora Bosny, potkáme zde jen pár duší a vychutnáme si klid mezi několikasetmetrovými skalními stěnami. Autem vyjedeme až do sedla Prijevor. Spát budeme u auta ve stanu, hned vedle salaší a když budeme mít štěstí, můžeme si od místních pastevců koupit sýr, nebo jiné pochutiny.

5. den

Vyrazíme od auta k jezeru Trnovačko, neodmyslitelnému symbolu bosenských výprav. Jeho krásu doceníš až z vrcholů okolo díky krásnému srdcovému tvaru. Na jeho břehu postavíme stany kousek od černohorské "celnice", kterou obývá Miloš, napůl poustevník, napůl správce parku a pohraniční stráž. Na lehko se ještě vydáme zdolat vrchol Trnovački Durmitor, nebo alespoň prozkoumat jeskyni v jeho stěně. Večer nás čeká oheň u jezera, koupání a díky civilizaci v podobě Miloše klidně i pivo :)

6. den

Stany necháme ještě postavené u jezera a vyrazíme zdolat nejvyšší horu Bosny, Maglič 2386 m n. m.! Výstup není až na pár posledních metrů nijak náročný a i kdyby, sestupová cesta k jezeru je stejná jako nahoru a tak není problém se v části otočit. Po návratu pobalíme všechny věci a vrátíme se k autu. Čeká nás ještě přejezd do Mostaru, kde si užijeme atmosféru večerního města a pohodlí guesthousu, ve kterém přespíme.

7. den

Mostar je myslím nejkrásnějším městem Bosny. Utvářené především arabskou architekturou na deltě Něretvy. Zajdeme si tu na snídani a strávíme tu poklidné dopoledne. Odpočatí pak přejedeme do pohoří Prenj. Toto pohoří je přezdíváno bosenský Himálaj. na podzim zde určitě nepotkáme žádné velké výpravy, maximálně nějakou skupinku místních horských nadšenců. Jsou to skalnaté nádherné hory, které i tak skýtají skvělé podmínky pro pohyb na sněžnicích, díky pozvolným údolím. Večer přespíme v horské chatě Jezerce, která pojme cca 20 lidí a jsou zde kamna, takže si ji (doufejme) hezky vytopíme.

8. den

Podnikneme výlet na jeden z mnoha vrcholků pohoří a užijeme si hor, které se pomalu ukládají k zimnímu spánku. Přespíme opět na chatě Jezerce.

9. den

Zabalíme se a sejdeme dolů k autu, kterým vyrazíme na dlouhou cestu domů. Po cestě ještě zastavíme v Jalanici u připomínky partyzánských válek - zbořeného mostu přes Něretvu, koupíme si poslední burek a neodvratně zamíříme k domovu. Příjezd do ČR ve večeních hodinách.
ukázat další dny

Tvůj průvodceTom Cimr

Srdcař
idealista
instruktor
horolezec

Největší srdcař, který do klubu vkládá to nejlepší ze sebe, za každou cenu. Expe je jeho denním chlebem, jeho vášní a občas i noční můrou. Tom patří do hor a rozhodl se jít jim v životě naproti. Jeho snem je stát se horským vůdcem UIAGM a od roku 2022 je tomuto snu o pořádný krok blíže - stal se oficiálně adeptem na horského vůdce!

Detail průvodce
Tom Cimr

Garant výpravy

Tom Cimr

Co je v ceně

 • Pronájem devítimístného expedičního auta, naftu, dálniční poplatky + všechny náklady s tím spojené
 • Veškeré ubytování v chatách a guesthousech (2x chata na Visočici, 1x guesthouse v Mostaru)
 • Permit za spaní u jezera Trnovačko a vstup do NP Piva
 • Zajištění průvodcovských služeb včetně příspěvků na kurzy průvodcům
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě individuální konzultace ohledně výbavy
 • Práci mou a mých kolegů
 • Společné vybavení (expediční lékárnička atp.)
 • Pojištění proti úpadku CK
 • DPH dle zvláštního režimu

Co není v ceně

 • Jídlo
 • Individuální pojištění
 • Jakékoli případné vstupy (např. do mešity 2 BAM, celkově to neudělá více než 200 Kč)

Nejčastější otázky / FAQ

Legislativa

Jedná se o společný zájezd členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o , jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny UNIQA ZDE. Jedná se o zájezd dle zákona č. 89/2012 Sb., část 4., HLAVA II., Díl 6. Na tuto výpravu je aplikován zvláštní režim DPH.

Přihláška

Po podání přihlášky Ti přijde obratem email "potvrzení o přijetí přihlášky".  Následně Tě osobně kontaktuje průvodce, který s tebou probere detaily výpravy, až poté Ti finálně schválí přihlášku.

Platba

Po schválení přihlášky průvodcem Ti přijde email o schválení přihlášky a budeme po Tobě požadovat zálohu, která činí 50% ceny výpravy. Doplatek po Tobě budeme chtít 47 či 37 dní před začátkem výpravy, dle typu výpravy. K oběma platbám Tě vyzveme emailem. Více v Části 4. smluvních podmínek.


Určitě není problém vystavit fakturu na zájezd dříve, přímo na tvého zaměstnavatele (např. proplacení z FKSP či jiné zaměstnanecké benefity).

Jak je to s řízením?

Řidičem bude po většinu času průvodce, ale kvůli bezpečnosti se po předchozí dohodě na dálnici vystřídá se zkušeným řidičem z Vašich řad. Ti kdo sedí na předních sedadlech nikdy nespí a mají za úkol konverzovat s řidičem a udržovat jej bdělého.

Ještě váháš?