27. 6. - 2. 7. 2023
3 490
více
27. 6. - 2. 7. 2023
Již proběhlo

Poloniny a Vihorlat pod 24 let

Každá cesta představuje dobrodružství, proto chceme podpořit mladé dobrodruhy, ať můžou stavět na stejných zkušenostech, na kterých jsme vyrostli i my.

Expedice #934
6 dnů27. 6. - 2. 7. 2023
EvropaPolsko, Slovensko
8Účastníků
Náročnost
3 z 5

Poloniny nejsou jen slovenský národní park Poloniny, je to výraz pro nezalesněné plochy na hřebenech slovenských, polských a ukrajinských Karpat. Slovo polonina se vyvinulo ze staroslovanského slova polnina, což znamená pusté a neužitečné místo. Díky tomu si tato oblast stále zachovává jistou divokost, nenavštěvují ji davy turistů a ještě méně z nich projde celý hřeben. Na hřebeni najdeš sem tam postavenou útulnu, která poskytuje přístřeší turistům, které zastihla noc, nebo nepřízeň počasí, jinak cestu lemují jen hraniční kameny.


Na závěr výpravy vystoupáme taky na vrchol Vihorlatu, sopečného masivu, který je unikátní především pro svou nepřístupnost. Vrchol se nachází ve vojenském prostoru a ještě před nedávnou dobou nebyl vůbec přístupný, krajina si tak kolem něj zachovává unikátní ráz a stále zůstává lehce skrytá běžnému turistovi.

Cestování s kamarády pod 24 let

Není to tak dávno, co jsme na výpravy vyráželi s legendární Borůvkou a s lidmi, kterým stejně jako nám bylo lehce nad dvacet. Každá cesta představovala dobrodružství, na kterém jsme sbírali cenné zkušenosti. Když nyní realizujeme náročnější projekty v místech, kam nás to táhne, neustále těžíme z těchto základů, které jsme si vybudovali. Naše první objednávka v restauraci z menu, které jsme nedokázali přečíst, domluva s automechaniky, kteří rozuměli víc autu než nám, probdělá noc ve stanu v tenkém spacáku, společné vzpomínky s lidmi, se které jsme na výpravě poznali a spoustu jiných zážitků, které nám cestování přineslo. V Expeditionu si stojíme za tím, že chceme budovat cestovatelskou komunitu kamarádů, které budeme podporovat a sdílet s nimi radost z cestování. A proto bychom tento svět chteli otevřít i mladším, ne tolik zkušeným dobrodruhům, ať mají možnost si sami prošlápnout svou první cestu za poznáním.


Tato akce je otevřená pouze účastníkům pod 24 let (včetně). Nečekej od ní luxus a komfort, naopak - zažiješ dobrodružství a nové zážitky. Nevypravíme tě na cestu v luxusním autě a neubytujeme tě v hotelu. Za průvodce dáme ruku do ohně, ale počítej s tím, že bude stejně starý jako ty a sám v dané destinaci nejspíš nikdy nebyl. Tuto výpravu organizujeme bez nároku na zisk. Cena reprezentuje nutné výdaje (palivo, amortizaci auta, dálniční poplatky, drobné pro průvodce,...). Umíme Ti na cestu poskytnout naše znalosti a přípravu, ale jaké dobrodružství prožiješ a co si z toho vezmeš je pouze na Tobě. Věříme, že si odneseš stejné nadšení a chuť do dalších projektů, jaké se drží v nás.

3
5
Průzkumník
Náročnost
Několikadenní túry se zátěží
Pokud se chceš zúčastnit této výpravy, nesmí ti dělat problém chůze po horách s batohem na zádech. Předpokládáme, že už s tím máš nějaké předešlé zkušenosti. Rámcově se jedná o 15 km s patnáctikilovým batohem pár dní po sobě.
zobrazit více
Přehled náročností

Bezpečnost

Na této výpravě nehrozí žádná mimořádná bezpečnostní rizika.

Víza a režim vstupu

Národní parky Poloniny i polské Beskydy se nacházejí na území EU, proto nám stačí pouze občanka. Pokud máš, vezmi si s sebou i řidičák.

Doprava

Cestovat budeme, jak už je pro nás typické, v menší skupince lidí. Dopravíme se po vlastní ose do cíle naší cesty pomocí devítimístné expediční dodávky. Řidičem bude po většinu času průvodce, ale kvůli bezpečnosti se po předchozí dohodě na dálnici vystřídá se zkušeným řidičem z vašich řad.

Ubytování

Spát budeme v otevřených útulnách, nebo ve stanech u nich. Spacák a karimatka tedy s sebou.

Stravování

Na horách si budeme vařit z vlastních zásob na plynových vařičích. Jídlo vezmeme z domu, po cestě už není možnost žádné dokoupit. Můžeš se ale spolehnout, že si dopřejeme nějaké místní dobroty jen co sejdeme opět dolů do civilizace.

Vybavení a půjčovna

Budeme se pohybovat především v horách. Vezmi si proto s sebou pohodlné oblečení na cestu, ale hlavně oblečení na hory. Nezapomeň teplejší vrstvu na večery a čelovku. Seznam doporučené výbavy najdeš checklistu. Důležité části výbavy ti případně zdůrazní průvodce. Pokud ti něco chybí, můžeš si to půjčit u nás

Co cestou uvidíš?

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.

1. den

Potkáme se ráno v Brně v expediční klubovně a vyrazíme na dlouhou cestu na východní Slovensko. Naším cílem bude hřeben Polonin a Bukovských vrchů - schovaného výběžku Karpat táhnoucí se po hranici Polska a Slovenska až k Ukrajině. Odpoledne necháme auto v Medzilaborce a vyšlápneme první výškové metry na hřeben Ľupkovského průsmyku.

2. - 4. den

Čeká nás bezmála 60 km hraniční stezky vinoucí se z jednoho vrcholu na druhý. Na těch vyšších vykouknou typické vypásané louky, v nižších částech se hřeben schovává do hustých lesů. Společnost nám budou dělat snad jen ojedinělí turisté. Spát budeme vždy ve volně přístupných útulnách, u kterých jsou také dostupně zdroje vody.

5. den

Průvodce se brzy ráno oddělí od skupiny a vyrazí zpět pro auto. Ostatní pomalu sestoupíme do Nové Sedlice, kde je na kraji civilizace poslední útulna, která nám poskytne přístřeší na tuto noc.

6. den

Přivstaneme si a přejedeme do vesnice Snina, odkud nalehko vystoupáme na vrchol Vihorlatu. Samotný masiv Vihorlatu je impozantním sopečným výtvorem, který je navíc díky vojenskému prostoru minimálně navštěvovaný. Užijeme si z něj parádní výhledy a sestoupíme stejnou cestou, abychom se mohli vydat na cestu domů. Příjezd do Brna ve večerních hodinách.
ukázat další dny

Tvůj průvodceLukáš Mádr

Srdcař
horolezec
dobrodruh
jinoch

Mladá krev Expedition clubu. Lukáš není prvním, kdo se stal z účastníka výprav průvodcem. Zbystřili jsme ale, když s námi na přechody pětitisícových ledovců v Kyrgyzstánu vyrážel už v osmnácti. Jeho nadšení k horám a dobrodružstvím zatím stále roste a už teď stojí zkušenostmi na pevných základech.

Detail průvodce
Tom Cimr

Garant výpravy

Tom Cimr

Co je v ceně

  • Pronájem devítimístného expedičního auta, naftu, dálniční poplatky + všechny náklady s tím spojené
  • Organizaci výpravy
  • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě
  • Práci mou a mých kolegů
  • Společné vybavení (expediční lékárnička atp.)

Co není v ceně

  • Jídlo
  • Individuální pojištění
  • Jakékoli případné vstupy

Nejčastější otázky / FAQ

Legislativa

Jedná se o společnou výpravu členů spolku Expedition Club International z.s., která je plně zajištěna spolkem Expedition Club International z.s. IČ: 05709741. Výprava je nezisková. Mimořádný členský příspěvek slouží pouze na pokrytí nákladů spojených s organizací výpravy. Nejedná se o kombinaci služeb cestovního ruchu = zájezd.

Přihláška

Po podání přihlášky Ti přijde obratem email "potvrzení o přijetí přihlášky".  Následně Tě osobně kontaktuje průvodce, který s tebou probere detaily výpravy, až poté Ti finálně schválí přihlášku.

Platba

Po schválení přihlášky průvodcem Ti přijde email o schválení přihlášky a budeme po Tobě požadovat zálohu, která činí 50% ceny výpravy. Doplatek po Tobě budeme chtít 47 či 37 dní před začátkem výpravy, dle typu výpravy. K oběma platbám Tě vyzveme emailem. Více v Části 3. Pravidel Spolku

Jak je to s řízením?

Řidičem bude po většinu času průvodce, ale kvůli bezpečnosti se po předchozí dohodě na dálnici vystřídá se zkušeným řidičem z Vašich řad. Ti kdo sedí na předních sedadlech nikdy nespí a mají za úkol konverzovat s řidičem a udržovat jej bdělého.

Víkendovky s účastníky kurzu horského průvodce

Některé víkendovky nevedou naši průvodci, ale účastníci kurzu horského průvodce v rámci průvodcovské praxe ke kurzu. Nemusíš se bát, za všechny naše účastníky dáme ruku do ohně a přípravu s nimi konzultujeme. Naopak budeme rádi, pokud od tebe průvdoce dostane zpětnou vazbu ke svému výkonu.

Víkendovky, stejně jako další členské akce organizujeme nekomerčně. Chceme vytvořit prostor pro potkávání lidí z naší komunity. Na akci fungujeme jako parta kamarádů, kteří jsou si rovni.

Ještě váháš?