12. 7. - 24. 7. 2023
15 990
více
12. 7. - 24. 7. 2023
Již proběhlo

Nejvyšší balkánské vrcholy

A je to tady! Nejlepší akce na Balkán, kterou máme. Všechny naše zkušenosti a know-how zúročeny v jedné parádní výpravě.

Expedice #930
13 dnů12. 7. - 24. 7. 2023
Evropa, BalkánMakedonie, Černá Hora, Bosna, Srbsko, Albánie, Kosovo, Chorvatsko, Bulharsko
8Účastníků
Náročnost
3 z 5

A je to tady! Nejlepší akce na Balkán, kterou máme. Již podeváté jedeme zdolat všechny nejvyšší hory, tohoto divokého poloostrova. Všechny naše zkušenosti a know-how zúročeny v jedné parádní výpravě. Tentokrát (po Martinovi, Víťovi, Ondrovi, Honzovi, Citrusovi, Johnovi, Kubovi, Petrovi) přebírá žezlo Eva. Nemusíš se bát tahle akce se jede pěkně v poklidném tempu. Projedeme sice celý Balkán, ale máme na to 13 dní, takže zbude čas i na relax a filosofování nad panákem rakije.

Příběh

Čím déle jsem tam jezdil, tím více mi učarovávaly tamější hory. Začal jsem obdivovat jejich rozmanitost a divokost. Zprvu jsem si myslel, že to budou jen suché kopy kamení, ale opak byl pravdou. Hory na Balkánu jsou nesmírně členité, plné života a často ostré jako břitva. Při výstupu na ně lze na obzoru vidět další a další. Vždy mi bylo líto, že není čas vylézt je všechny. Z nejvyšší hory Bosny jde vidět nejvyšší vrchol Černé Hory. Z nejvyššího vrcholu Černé Hory jde vidět jak Djeravica (nejvyšší hora Kosova), tak Velký Korab (nejvyšší hora Makedonie a Albánie). A pak mě to napadlo: "Hele, vždyť jsou ty hory tak blízko od sebe, proč se omezovat hranicemi státu? Proč je neobjet všechny?"


Jsem zastáncem motta "Cesta je cíl". Vždy jsem si ale říkal, že je třeba mít nějaký pevný bod, ke kterému směřovat. V tomto případě je to šest pevných bodů - nejvyšší hory sedmi států. Já osobně hory a cestování miluju a tohle je pro mě dokonalé propojení. Každý z těchto vrcholů má něco do sebe. Maglič a krásné jezero Trnovačko. Zla Kolata a ostré štíty Proklatých Hor. Djeravica a horské salaše. Mohl bych pokračovat. Shrnuto a podtrženo - projedeme dvanáct států, vylezeme na šest různých hor v šesti různých pohořích a sedmi státech. Navštívíme pár krásných balkánských měst, ať už Mostar, Prizren, Skopje nebo Sofii. Kdo bude otužily, může se vykoupat v průzračně čistých horských jezerech a dosyta se nabažíme místních specialit. A to vše ve společnosti osmi dalších dobrodruhů! Tak na co čekáš? 

3
5
Průzkumník
Náročnost
Několikadenní túry se zátěží
Pokud se chceš zúčastnit této výpravy, nesmí ti dělat problém chůze po horách s batohem na zádech. Předpokládáme, že už s tím máš nějaké předešlé zkušenosti. Rámcově se jedná o 15 km s patnáctikilovým batohem pár dní po sobě.
zobrazit více
Přehled náročností

Cíl naší cesty

Cílem naší výpravy je vytvořit partu lidí, kteří společně procestují 3000 km napříč Balkánem a vylezou na všechny nejvyšší hory, které potkají. Dalším cílem je poznat trochu desítku zemí, kterými budeme projíždět. Nasát tu pravou balkánskou atmosféru, strávit několik dní v nádherných neprostupných horách, koupat se v jezerech, poznat místní pohostinnost a hlavně - užít si to!

Doprava

Cestovat budeme, jak už je pro nás typické, v menší skupince lidí. Dopravíme se po vlastní ose do cíle naší cesty pomocí našeho devítimístného expedičního vozidla, který vyniká spolehlivostí a lze jej použít i mimo asfaltový povrch silnic. Řídit bude většinu času průvodce, ale kvůli bezpečnosti se po předchozí dohodě vystřídá s dobrými řidiči z vašich řad (pouze na dálnici). Cesta povede přes Rakousko, Slovinsko, Chorvatsko, Bosnu a Hercegovinu, Černou Horu, Kosovo, Albánii, Makedonii, Bulharsko, Srbsko, Maďarsko, Slovensko a zpět do České Republiky :‐) 

Ubytování

Většinu výpravy budeme spát ve vlastních stanech ve volné přírodě. Spacák a stan tedy s sebou. Každý druhý den budeme mít možnost se umýt, ať už v jezeře nebo řece. 2 x budeme spát vevnitř v ubytování, z toho poslední noc budeme spát v apartmánu v Samokov, kde celou akci zakončíme a pořádně oslavíme.

Stravování

V rámci výpravy není zajištěno občerstvení a stravování ze strany průvodce. Stravování je ponecháno individuálně na každém účastníkovi. Jelikož budeme v průběhu výpravy co druhý den v civilizaci, nebude problém jídlo dokupovat postupně během cesty. Vařit budeme na vlastních plynových vařičích. Jídlo je možno s sebou dovézt z Česka nebo nakoupit v tamních obchodech, a tím zároveň vyzkoušet místní delikatesy a speciality. Pokud jsi ještě neochutnal skvělou balkánskou kuchyni, neměl by sis tento zážitek nechat ujít. Při dalším průběhu výpravy bude samozřejmě možnost občerstvení v místních hostincích. Ceny za jídlo jsou srovnatelné s našimi nebo levnější.

Vybavení a půjčovna

Budeme se pohybovat jak ve městě, tak v horách. Vezměte si proto s sebou normální oblečení, ale i oblečení na hory. Seznam doporučené výbavy najdeš v tomto checklistu. Důležité části výbavy Ti případně zdůrazní průvodce. Pokud ti něco z výbavy chybí, můžeš si ji půjčit u nás. Půjčovnu najdeš na webu - ZDE.

Co cestou uvidíš?

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.

1. den

Večer ve 21:30 odjezd z ČR. Noční přejezd.

2. den

Ranní příjezd do Chorvatska, výstup na nejvyšší horu Chorvatska - Sinjal (1831 m). Na vrchol a zpět cca 6‐8 hodin. Spaní u jezera ve stanu.

3. den

Přejezd do Mostaru. Koukneme se po městě a dáme si něco dobrého k jídlu. Pokud zbude čas, zajedeme se podívat na Blagaj, vyvěrající řeku Buna a odpoledne se okoupeme v přehradě. Dojezd do sedla Prijevor, spánek ve stanu.

4. den

 Výstup na lehko na Maglic, nejvyšší horu Bosny a Hercegoviny, 2386 m. Výstup povede kolem jezera Trnovačko. Sestup jinou cestou. Spánek v sedle Prijevor.

5. den

Přejezd pod Zlou Kolatu do vesničky Vusinje. Pojedeme kolem Pivského jezera. Tuto cestu považuji za nejkrásnější na celém Balkáně. Po příjezdu se nám otevře krásný výhled na údolí Ropojana. Koupání v malebné modré hluboké tůni. Spánek ve stanu u altánků.

6. den

 Celodenní výstup na lehko na nejvyšší vrchol Černé Hory, Zlá Kolata 2534 m. Spánek na stejném místě jako předchozí den.

7. den

Možnost koupání v Plavském jezeře. Přejezd do Kosova. Podíváme se do kláštera v Pecsi a Visokém Decani. Možnost se podívat do jeskyně nebo se jít okoupat do aquaparku. Oběd v super restauraci. Spánek za Visokim Decani ve stanech.

8. den

Výstup na Djeravici 2656 m, nejvyšší horu Kosova a bývalého Srbska. Nyní je neoficiálně považován za nejvyšší vrchol Kosova Velika Rudoka 2658 m. My zůstaneme ale věrní oficiální hoře Djeravici. Nastoupáme 1250 metrů a bude nám to trvat 7‐8 hodin.

9. den

Přejezd do Albánie pod Velký Korab. Cestou se stavíme v nejhezčím kosovském městě Prizren.

10. den

 Výstup na Velký Korab, nejvyšší horu Albánie a zároveň i Makedonie ‐ 2764 m.

11. den

Přejezd do Bulharska pod Musalu. Cestou se zastavíme v kaňonu Matka, kde se projedeme na kajaku a potom na oběd a kratší prohlídku ve Skopje. Spaní ve vesničce Borovec.

12. den

Výstup na Musalu, 2925 m. Jedná se o nejvyšší horu Bulharska a také o nejvyšší horu celého Balkánského poloostrova. Celkově se jedná o 1600 výškových metrů a 30 km chůze. Po cestě jsou dvě chaty. Chata Musala a chata Everest 84. Kdo bude chtít a cestou se bude cítit unavený, může vyjet do 2370 m lanovkou, pak už je to pohoda ;‐). Večer se přesuneme do města Samokov, ubytujeme se v hostelu a dopřejeme si teplou sprchu a postel. Zakončíme celou akci oslavou u zahradního krbu. 

13. den

Poslední den můžeme s klidem v duši a korunou Balkánu vyrazit domů. Příjezd do Brna ve večerních hodinách.

ukázat další dny

Tvůj průvodceEva Mariánková

Bezprostřední dobrodruh
freeridistka
skialpinistka
milovnice vysokých hor

Evka je blázen do hor a cestování. Nejsou jí cizí dlouhé horské přechody, prašan vířící pod lyžemi, ani lano, cepíny a exponovaný terén vysoko v horách. Často ji také najdeš s úsměvem usazenou v seakajaku nebo u ohně s přáteli. Evka je prostě stejným tulákem a dobrodruhem jako my.

Detail průvodce
Ondřej Švirák

Garant výpravy

Ondřej Švirák

Co je v ceně

 • Pronájem devítimístného expedičního auta, naftu, dálniční poplatky + pojistka do Kosova a všechny další náklady s tím spojené
 • Ubytování v pronajatém apartmánu
 • Poplatky za kempování a vstupy do Národních parků
 • Zajištění průvodcovských služeb včetně příspěvků na kurzy průvodcům
 • individuální konzultace ohledně výbavy
 • Příspěvek na kurzy organizátorům
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě
 • Práci mou a mých kolegů
 • Společné vybavení (expediční lékárnička atp.)
 • Pojištění proti úpadku
 • DPH dle zvláštního režimu

Co není v ceně

 • Jídlo
 • Individuální pojištění
 • Případné vstupy

Nejčastější otázky / FAQ

Legislativa

Jedná se o společný zájezd členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o , jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny UNIQA ZDE. Jedná se o zájezd dle zákona č. 89/2012 Sb., část 4., HLAVA II., Díl 6. Na tuto výpravu je aplikován zvláštní režim DPH.

Přihláška

Po podání přihlášky Ti přijde obratem email "potvrzení o přijetí přihlášky".  Následně Tě osobně kontaktuje průvodce, který s tebou probere detaily výpravy, až poté Ti finálně schválí přihlášku.

Platba

Po schválení přihlášky průvodcem Ti přijde email o schválení přihlášky a budeme po Tobě požadovat zálohu, která činí 50% ceny výpravy. Doplatek po Tobě budeme chtít 47 či 37 dní před začátkem výpravy, dle typu výpravy. K oběma platbám Tě vyzveme emailem. Více v Části 4. smluvních podmínek.


Určitě není problém vystavit fakturu na zájezd dříve, přímo na tvého zaměstnavatele (např. proplacení z FKSP či jiné zaměstnanecké benefity).

Jak je to s řízením?

Řidičem bude po většinu času průvodce, ale kvůli bezpečnosti se po předchozí dohodě na dálnici vystřídá se zkušeným řidičem z Vašich řad. Ti kdo sedí na předních sedadlech nikdy nespí a mají za úkol konverzovat s řidičem a udržovat jej bdělého.

Ještě váháš?