2. 6. - 19. 6. 2023
25 990
letenka cca 20000 Kč
více
2. 6. - 19. 6. 2023
Již proběhlo

Indie - Ladakh

Ženy zpívají tradiční písně, muži nenápadně potahují z cigarety bee-dee a ty usrkáváš slaný čaj s moukou a kolem tebe pobíhají malí mníšci jako červené krvinky. Ladakh.

Expedice #925
18 dnů2. 6. - 19. 6. 2023
AsieIndie
9Účastníků
Náročnost
3 z 5

Přilétáš na letiště do Dillí s pocitem, že ty sedadla v klimatizovaném letadle mohla být pohodlnější. Vycházíš z letištní haly a tu tě do nosu udeří vůně Indie, před tebou stojí malí řvoucí lákající mužíci, z vlhka se ti v sekundě orosilo čelo, a vůbec všechny tvé smyslové buňky se mohou zbláznit. Po prvním šoku z přelidněného Dillí odjíždíš do mírumilovného Ladakhu. Přes majestátní himálajské sedla se vezeš v polorozpadlém autobuse s místními. Ženy celou cestu zpívají tradiční písně, muži nenápadně potahují z cigarety bee-dee, na střeše se veze koza, a ty přeříkáváš modlitbičky, když vidíš drolící se cestu pod autobusem až do kilometru hlubokého srázu. Uklidníš se až při ranní modlitbě v klášteře, kdy ti buddhističtí mniši ke snídani naservírují slaný čaj s moukou a kolem tebe pobíhají malí mníšci jako červené krvinky. Se západem slunce uleháš na zem před hlavní bránu chrámu a vzpomínáš na to, jak sladce se ti spalo v letadle. Severní cíp Indie je vskutku pestrým místem plným kontrastů, které je nutno zažít. Říká se, že Indii můžeš buď milovat, nebo nesnášet. Pojeď s námi zjistit, jak jsi na tom ty!


Indie je úchvatná, plná vjemů a vlivů, které dráždí Tvoje smysly na každém kroku. Už jen to být tam, je zážitek sám o sobě. Stačí jenom se procházet po indických uličkách, nakukovat za roh, co nového mě tam čeká a u toho mít jistotu, že vedle mě stojí dalších 8 lidí, s kterýma se o ty zážitky mohu podělit. Tuhle omáčku si připoj k naší trase, při které objevíme spoustu nejzajímavějších míst severu Indie, a myslíme, že máš jasno, kde budeš trávit červen.

3
+
5
Průzkumník
Náročnost
Několikadenní túry se zátěží
Pokud se chceš zúčastnit této výpravy, nesmí ti dělat problém chůze po horách s batohem na zádech. Předpokládáme, že už s tím máš nějaké předešlé zkušenosti. Rámcově se jedná o 15 km s patnáctikilovým batohem pár dní po sobě.
zobrazit více
Přehled náročností

Ženský klášter Koang

Tři dny strávíme v ženském klášteře Koang, ve kterém máme známého Pemu, který nás tu provede a ubytuje. Nikdy jsme nechtěli, aby se z Expedition clubu stala klasická cestovka pro lidi konzumující povrch cizích kultur. Návštěva kláštera Koang bruslí na tenkém ledě, abychom se v jeho zdech takovými turisty nestali. V oblasti totiž působí nezisková organizace Most pro Tibet a snadno bychom mohli být zaměnění za někoho, kdo klášteru dlouhou dobu pomáhá a slíznout tak neoprávněnou smetanu. Proto jsme s Pemou odmluvení, že tři dny, které v klášteře strávíme vyplníme reálnou pomocí na místě s tím, co bude zrovna potřeba. Klášter se stále staví a práce je všude kam oko dohlédne. Krom dobrého pocitu se takto dostaneš opravdu pod pokličku chodu kláštera, pochopíš jeho fungování a kulturu, která v něm panuje aniž bys narušil(a) jeho chod). Společně budeme s mnichy jíst i spát. Součástí ceny výpravy je i příspěvek na materiální pomoc klášteru, podle domluvy s Pemou nakoupíme pravděpodobně učební pomůcky pro děti v klášteře a přivezeme jim je.

Víza a režim vstupu

Do Indie je nutné vízum, které je možno pořídit si elektronicky bez nutnosti návštěvy indické ambasády za poplatek cca 50 €. Doporučujeme ti si obstarat očkování proti žloutence typu A a B, břišnímu tyfu a meningokovi. Nikdo to sice na letišti nebude kontrolovat, ani po Vás kdekoliv vyžadovat, ale zdraví máme přeci jen jedno :-)

Doprava

Doprava letecky. Letenky nejsou v ceně. Preferujeme společný odlet i přílet. Tudíž letenky koupíme po předchozí domluvě na stejný termín. S výběrem a koupí letenky ti samozřejmě ochotně pomůžeme! (Popř. koupíme za tebe.) Společně poletíme do Delhi, odkud se pozemní cestou přesuneme až do srdce indických Himálají - do Lehu. Cesta do Lehu bude dobrodružná, při přejezdu překonáme 3 pětitisícové sedla. Pro pozemní přesun budeme využívat autobusy, jeepy, korby aut a cestou zpět do Delhi i vlak.

Ubytování

Během naší výpravy se budeme ubytovávat v guest housech a hotýlcích. Pokoje jsou vždy pro dvě osoby. Teplá voda většinou není k mání, ta se najde pouze v Dillí, kde si stejně radši pustíš studenou. Po domluvě s hodnými místními ti ji však mohou ohřát. Předem upozorňujeme, že ne všechno ubytování bude v totožné čistotě, na kterou jste zvyklí z Česka.

Stravování

V rámci výpravy není zajištěno občerstvení a stravování. Stravování je ponecháno individuálně na každém účastníkovi. Celou dobu budeme ochutnávat místní kuchyni, což je samozřejmě nedílnou součástí každého cestovatelského zážitku, o kterou se nechceme nechat ochudit :-)

Vybavení a půjčovna

Detailní seznam výbavy bude poslán cca 2 měsíce před výpravou. Seznam doporučené výbavy najdeš v checklistu. Důležité části výbavy Ti případně zdůrazní průvodce. Pokud ti něco z výbavy chybí, můžeš si ji půjčit u nás.

Co cestou uvidíš?

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.

1. den

Odlet z Prahy, nebo Vídně do Dilli.

2. den

Přílet z Prahy do Dillí, seznámení se, pro neunavené jedince prohlídka města, večer odjezd do města Manali (2050 m. n. m.).

3. den

Prohlídka Manali, jeho obchůdků a lázní na vrcholku kopce. Odjezd do údolí Spiti přes sedlo Rothang-la ve 3978 m.n.m.

4. den

Příjezd do údolí Spiti, aklimatizace, odpočinek. Ubytování budeme v ženském klášteře Koang.

5. den

V ženském klášteře si můžeme zažít typický školní den mnišek. Naučí nás typické tibetské modlitby a pak taky vařit pravé tibetské jídlo momo.

6. den

Zabavíme se pomocí v klášteře Koang, nebo navštívíme klášter Key, opravdu odlehlý a izolovaný klášter, který normální turista nezahlédne.

7. den

Cesta do Lehu (hlavní město Ladakhu) přes nádherné Himálaje. Příjezd do Lehu s výhledem na horu Stok Kangri.

8. den

Prohlídka města, zavítání do tibetských obchůdků a různých zákoutí Lehu. Možná návštěva moravské školy, paláce nad Lehem či stúpy, ve které jsou uloženy modlitby a buddhistické relikvie.

9. -13. den

Přesun auty do vesnice Hundar severně od Lehu a zahájení X denního treku. Projdeme údolím skřípnutým mezi šestitisícovými vrcholy Lungmochey Kangri (6070mú a Sahib Chera (6100m). Postupné stouopání nás vyvede až do sedla Lasimiru La 5466m na které budeme muset obout mačky a pokud nám vyjdou síly a počasí, nic nám nebrání odbočit z něj na vedlejší vrcholo 5614m. Odměnou za náročný sestup nám bude vesnice Murabak, kde si odpočineme v lodžii a dáme si pořádné jídlo. V dalších dni přejdeme před "jenom" 4800m vysoké sedlo a sejdeme zpět do Lehu.

14. - 16. den

Následující tři dny strávíme v okolí Lehu, kde si můžeme vyjet do nejvyššího sjízdného sedla na světě Kardung-La (5359 m.n.m.), za pár korun si půjčit kolo a Kardung-La na něm sjet. Můžeme si taky vyzkoušet místní hromadnou dopravu a zajet do blízkého kláštera Thiksey. Dále je zde také další adrenalinová možnost – sjet na raftech řeku Indus.

17. den

Přesun letadlem z Lehu do Dillí

18. den

Odlet zpět do ČR

17 - 21. den

MOŽNOST PRODLOUŽENÍ PROGRAMU O VÝSTUP NA STOK KANGRI

17. - 19. den: Přesun z Lehu, výstup přes výškové tábory a vrchol Stok Kangri. Návrat do Lehu.


20. den: Přesun letadlem z Lehu do Dillí


21. den: Odlet zpět do ČR

ukázat další dny

Tvůj průvodceDaniel Bokiš

Digitální nomád
Pivní sládek
Vanlajfer
Horolezec

Dan je digitální nomád, kterého nejčastěji najdeš lézt po skalách, nebo surfovat v oceánu. Má rád od všeho trochu a při cestování nejraději kombinuje poznávání přírody a místní kultury. Především pak té, co prochází žaludkem. Na každou zemi si nechá ideálně pár měsíců, aby se mu dostala pěkně pod kůži.

Detail průvodce
Tom Cimr

Garant výpravy

Tom Cimr

Co je v ceně

 • Veškeré ubytování
 • Veškerou dopravu na místě krom tuktuků
 • Veškeré permity do pohraničních oblastí
 • Společné vybavení (expediční lékárnička atp.)
 • Součástí ceny je také příspěvek na chod kláštera Koang - domluvíme se dopředu s Pemou, naším kontaktem na místě a přivezeme do kláštera něco potřebného. Pravděpodobně půjde o sešity a učební pomůcky pro děti v klášteře.
 • Zajištění průvodcovských služeb včetně příspěvků na kurzy průvodcům
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě
 • Práci mou a mých kolegů Společné vybavení (expediční lékárnička atp.)
 • Pojištění proti úpadku
 • DPH dle zvláštního režimu

Co není v ceně

 • Jídlo
 • Individuální pojištění
 • Leteckou dopravu
 • Vízum
 • Vstupy (popř. permit na Stok Kangri - 700 Kč + průvodce)
 • Doporučuji ti mít cca 5000 Kč na útratu (vstupy, jídlo atd.)

Nejčastější otázky / FAQ

Legislativa

Jedná se o společnou výpravu členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o , jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny UNIQA ZDE. Na tuto výpravu je aplikován zvláštní režim DPH.

Přihláška

Po podání přihlášky Ti přijde obratem email "potvrzení o přijetí přihlášky".  Následně Tě osobně kontaktuje průvodce, který s tebou probere detaily výpravy, až poté Ti finálně schválí přihlášku.

Platba

Po schválení přihlášky průvodcem Ti přijde email o schválení přihlášky a budeme po Tobě požadovat zálohu, která činí 50% ceny výpravy. Doplatek po Tobě budeme chtít 47 či 37 dní před začátkem výpravy, dle typu výpravy. K oběma platbám Tě vyzveme emailem. Více v Části 4. smluvních podmínek.


Určitě není problém vystavit fakturu na zájezd dříve, přímo na tvého zaměstnavatele (např. proplacení z FKSP či jiné zaměstnanecké benefity).

Letenky

Letenky kupujeme ideálně až ve chvíli, kdy je výprava plná. Standardně to bývá 3 měsíce před začátkem výpravy. Dle podmínek se to může lehce lišit. Aktivně se Ti ozveme emailem, že je čas koupit letenky a do té doby na letenky nemusíš myslet. V emailu bude detailní popis vhodné letenky pro výpravou a způsob jak si ji pořídit. Letenky zařizujeme ve spolupráci s našimi kamarády se Zaletsi.cz, takže pokud nechceš nic řešit, vše zařídí za Tebe. Pokud jsi ovšem zvyklý/á si letenky kupovat sám/a, můžeš si je koupit sám/a.

Ještě váháš?