30. 4. - 10. 5. 2023
16 990
více
30. 4. - 10. 5. 2023
Již proběhlo

Azory - Ponta do Pico

Spát v kráteru sopky na maličkém ostrově uprostřed Atlantiku. Už jsi to někdy zažil/a? Opravdu ne? Tak tohle je pozvánka přímo pro Tebe!

Expedice #924
11 dnů30. 4. - 10. 5. 2023
EvropaPortugalsko
9Účastníků
Náročnost
2 z 5

Portugalské souostroví Azory je nejzápadnější výspou Evropské Unie, vulkanickým kouskem země, který se nad oceán tyčí až do výšky 2 357 m. Je tvořen několika ostrovy, my navštívíme tři z nich. První je Pico a tyčí se z něj sopka Ponta do Pico, nejvyšší hora Portugalska a zároveň jedna z nejvyšších hor na světě (pokud tedy počítáš od mořského dna). Hora je z tohoto ostrova naprosto nepřehlédnutelná a přitahuje zrak jako magnet. Ještě aby ne, celý ostrov má na délku jen 46 km a Ponta do Pico se tyčí do úctyhodné výšky 2351 m n. m.! Že ti to připadá málo? Tak uvaž, že se zvedá přímo z hladiny oceánu. Další důvod, proč je to poměrně slušná výzva, je terén, který musíš cestou překonat. Ostré lávové kameny a suťoviska stoupání do výšky 2351 m nad hladinu moře rozhodně neulehčují. Pro zraky Evropana jsou ale nezvyklou podívanou, která stojí za tu námahu. Sečteno a podtrženo, Ponta do Pico je v mnoha ohledech výjimečný vrchol a rozhodně si ho chceš přidat do své sbírky "trofejí". Pokud tě to pořád nepřesvědčilo, polož si tuto otázku: Kdy jsi naposledy vylezl na sopku na maličkém ostrově uprostřed Atlantiku a užil si ten nezapomenutelný výhled? Přímo v kráteru sopky přespíme a bude to bezesporu highlight výpravy!

Další 2 ostrovy

Ještě před výstupem samotným Tě ovšem čeká druhý ostrov -  Faial, na který přeplujeme trajektem. Tento ostrov posetý sopečnými kalderami na své západní výspě skrývá měsíční krajinu, která nemá nikde obdoby. Ne nadarmo zrovna zde postavili muzeum, věnující se vulkanické aktivitě, které bylo pár let zpět zvoleno za nejlepší evropské muzeum. Na ostrově strávíme jednu noc.


Na druhou polovinu výpravy se přesuneme na São Miguel, je největším z celého souostroví a ukrývá na sobě řadu zajímavých míst. Budeme se toulat krajinou, na kterou naše oko není tolik zvyklé, koupat se v oceánu, v horkých termálních pramenech, stanovat na divoko, sledovat úchvatné západy slunce nad oceánem. Prozkoumáme jediné čajové plantáže v Evropě, ananasovou farmu a spoustu dalších parádních míst. V Atlantiku navíc panuje v tomto období příjemné klima, ideální na pořádné výšlapy a zároveň dostatečně teplé, abychom v noci neumrzli a mohli se i vykoupat v moři. Večery budeme trávit s výhledem na zapadající slunce na obzoru se sklenkou dobrého portugalského vína s partou kamarádů tak, aby jsi na to nikdy nezapomněl. Bude to stát za to!

2
+
5
Turista
Náročnost
Jednodenní túry a lehké výlety

Bude to hlavně pohodová záležitost, žádné velké strádání se konat nebude, takže houževnatost a nezdolnou vůli můžeš klidně vypůjčit kámošovi, který se chystá na sněžnice. Přibal radši úsměv na tváři a nepromokavou bundu, je možné, že trochu sprchne :-). Úplně flákat se ale taky nebudeme a protáhneme si svaly na kratším treku. Ale neboj, žádné velké extrémy nebudou, jedeme si to hlavně užít!

Turista (Lehké treky): Tyto akce jsou pro lidi, kteří mají rádi pohyb, ale přeci jen se ještě nechtějí tahat s těžkým batohem a chtějí si spíše užít krajinu a okolí. Pro absolvování těchto výprav bys měl být schopen vyjít na lehko na kopec, srovnatelný s Lysou horou. Jedná se o jednodenní túry a procházky po okolí. (Sahara, Bosna, Výsadek)

zobrazit více
Přehled náročností

Bezpečnost

Rizika této akce jsou minimální. Objektivní nebezpečí (například výbuch sopky) je zde mizivé, klima je začátkem května velmi přívětivé a projevy akutní horské nemoci ve výšce 2300 m rozhodně nehrozí :-) Jako největší riziko vnímám proměnlivé počasí s velkým množstvím srážek. Nic, co by nevyřešila dobrá bunda nebo pláštěnka. 

Doprava

Cestovat budeme, jak už je pro nás typické, v menší skupince lidí. Na Azory se dopravíme letecky přímo na ostrov Pico. Lítá zde TAP Portugal s jedním přestupem v kontinentálním Portugalsku. Mezi ostrovy využijeme vnitrostátní let. Na ostrově São Miguel si půjčíme auta, které budeme mít k dispozici po celou dobu. Zpět poletíme z Ponta Delgady. Nyní stojí komplet letenky vč. vnitrostátního přeletu 12000 Kč.

Ubytování

Spát budeme min 4 noci v guesthousu. Jednu noc strávíme v kráteru sopky Pico. Zbylé noci strávíme ve volné přírodě nebo v kempech. Stany a spacáky tedy s sebou.

Stravování

Jídlo není v režii průvodce a je na každém účastníkovi, jak si jej zajistí. Určitě využijeme místních čerstvých surovin a ochutnáme portugalskou kuchyni a vynikající víno, které se zde pěstuje na unikátních vinicích zapsaných dokonce na seznamu světového dědictví UNESCO.

Vybavení a půjčovna

Budeme se pohybovat jak ve městě, tak v horách. Vezměte si proto s sebou normální oblečení, ale i oblečení na hory. Seznam doporučené výbavy najdeš v tomto checklistu. Důležité části výbavy Ti případně zdůrazní průvodce. Pokud ti něco z výbavy chybí, můžeš si ji půjčit u nás. Půjčovnu najdeš ZDE

Co cestou uvidíš?

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.

1. den

Odlet večer z ČR přes Lisabon přímo na ostrov Pico. Podle letenek strávíme noc v Lisabonu.

2. den

Ranní přílet na ostrov Pico. Nebudeme nic prodlužovat a rovnou přejedeme na ostrov Faial. Odpoledne první průzkum ostrova. Po nočním přeletu se určitě nebudeme nikam hnát. Kráter pod Cabeco Gordo, leváda okolo kráteru. Nocleh na ostrově Faial.

3. den

Průzkum Faialu - měsíční krajina okolo Cabeco Norte, Caldeirao a Cabeco do Canto. Večer přesun do Horty, největšího města na ostrově

4. den

Brzký ranní přejezd zpět na ostrov Pico. Dnes vystoupíme nahoru na vrchol Ponta do Pico 2351 m n.m. a užijeme si nádherný výhled z vrcholu sopky na celé souostroví Azor a širý Atlantik. Výstup si trochu ulehčíme a začneme až u chaty Casa da Montanha ve výšce 1200 m n.m., i tak to bude na vrchol více než 1000 výškových metrů. Kdo má rád výzvy, rozhodně nebudeme nikomu bránit začít brzo ráno od hladiny moře :-). Noc strávíme přímo v kráteru, a tak si užijeme jak západ, tak východ slunce. Rozhodně highlight výpravy.

5. den

Sestup z kopce až k hladině moře. Pochod na skoro celý den. Večer koupačka v moři, večeře, odpočinek a nocleh v Madaleně.

6. den

Ranní přelet na největší ostrov Ponta Delgada. Možnost navštívit ananasové plantáže Ananases A Arruda. Nocleh v Ponta Delgada v hostelu.

7. den

Přejezd k jezeru Sete Cidades a trek kolem kráteru starého vulkánu. Večer se přesuneme k moři k termálům Ponta do Ferraria. Spaní v kempu poblíž jezera.

8. den

Přejedeme do Porto Formoso. Zde navštívíme jediné evropské čajové plantáže kolem kterých si uděláme procházku spojenou s ochutnávkami čajů a čajových likérů. Na večer se přesuneme do kempu na pobřeží v blízkosti vodopádů. Spaní v kempu u moře.

9. den

 Výlet k vodopádu Salto do Cabrita a návštěva biosférické rezervace Caldeira Velha s možností koupání v termálních pramenech. Trek v okolí jezera lagoa do Fogo. Odpoledne přejezd k jezeru Lagoa das Furnas. Ve vesnici Furnas jsou rovněž termální prameny, kde se dá koupat. Spaní v kempu.

10. den

Trek kolem jezera Lagoa das Furnas a výstup na Pico do Ferro. Navečer přesun do Ponte Delgada a poslední společně strácený večer. Spaní v hostelu.

11. den

Brzký ranní odlet do ČR. Odlet do zpět ČR.

ukázat další dny

Tvůj průvodceMichal Just

Architekt
Ostravák
skialpinista
horal

Duší horal, hlavou architekt, srdcem Ostravák. S lezením začal už v útlém věku a postupně se ze Štramberského vápna přes Rabštejnskou rulu dostal až k pískovci a vysokým horám. Před pár lety čuchl ke skialpinismu a zrodila se nová posedlost. V posledních letech ho tak nejčastěji najdeš jak se koupe v prašanu, brousí hrany na tvrdých ledových plotnách nebo si užívá poslední zbytky jarního firnu někde ve žlabu.

Detail průvodce
Vít Dubec

Garant výpravy

Vít Dubec

Co je v ceně

 • Pronájem dvou aut na ostrově São Miguel, naftu, poplatky + všechny náklady s tím spojené
 • 4x ubytování v hostelu, poplatky za kempy
 • Permit za výstup na Pico, poplatek za přespání v kráteru, vstup do NP (35 euro)
 • Zajištění průvodcovských služeb včetně příspěvků na kurzy průvodcům
 • Veškerou zbylou dopravu na místě (taxíky na prvních 2 ostrovech, trajekt mezi ostrovy atp.)
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě
 • Práci mou a mých kolegů
 • Společné vybavení (expediční lékárnička atp.) 
 • Pojištění proti úpadku CK
 • DPH dle zvláštního režimu

Co není v ceně

 • Letenky - nyní cca 12000 Kč
 • Jídlo
 • Individuální pojištění
 • Jakékoli případné vstupy 

Nejčastější otázky / FAQ

Legislativa

Jedná se o společný zájezd členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o , jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny UNIQA ZDE. Jedná se o zájezd dle zákona č. 89/2012 Sb., část 4., HLAVA II., Díl 6. Na tuto výpravu je aplikován zvláštní režim DPH.

Přihláška

Po podání přihlášky Ti přijde obratem email "potvrzení o přijetí přihlášky".  Následně Tě osobně kontaktuje průvodce, který s tebou probere detaily výpravy, až poté Ti finálně schválí přihlášku.

Platba

Po schválení přihlášky průvodcem Ti přijde email o schválení přihlášky a budeme po Tobě požadovat zálohu, která činí 50% ceny výpravy. Doplatek po Tobě budeme chtít 47 či 37 dní před začátkem výpravy, dle typu výpravy. K oběma platbám Tě vyzveme emailem. Více v Části 4. smluvních podmínek.


Určitě není problém vystavit fakturu na zájezd dříve, přímo na tvého zaměstnavatele (např. proplacení z FKSP či jiné zaměstnanecké benefity).

Letenky

Letenky kupujeme ideálně až ve chvíli, kdy je výprava plná. Standardně to bývá 3 měsíce před začátkem výpravy. Dle podmínek se to může lehce lišit. Aktivně se Ti ozveme emailem, že je čas koupit letenky a do té doby na letenky nemusíš myslet. V emailu bude detailní popis vhodné letenky pro výpravou a způsob jak si ji pořídit. Letenky zařizujeme ve spolupráci s našimi kamarády se Zaletsi.cz, takže pokud nechceš nic řešit, vše zařídí za Tebe. Pokud jsi ovšem zvyklý/á si letenky kupovat sám/a, můžeš si je koupit sám/a.

Ještě váháš?