28. 4. - 8. 5. 2023
17 990
letenka cca 10000 Kč
více
28. 4. - 8. 5. 2023
Již proběhlo

Maroko - lezení v Todře

úzký kaňon červených skal v Todra Gorge - lezecké oblasti s ohromným potenciálem, která stojí za návštěvu každému, kdo kdy chytil do ruky lano a obléknul sedák.

Expedice #917
11 dnů28. 4. - 8. 5. 2023
AfrikaMaroko
9Účastníků
Náročnost
3 z 5

Maroko umí nabídnout písečné duny s karavanami velbloudů, rušná tržiště i písečné pláže jako stvořené pro surfování. Nás zaujal úzký kaňon červených skal v Todra Gorge - lezecké oblasti s ohromným potenciálem, která stojí za návštěvu každému, kdo kdy chytil do ruky lano a obléknul sedák.


Exotická atmosféra nabízí udělat si z takového lezeckého výletu nezapomenutelný zážitek. Stačí si jen představit krajinu jak z Marsu, ze které trčí kamenné monolity, na které vedou krásné cesty (třeba některá nová vznikne i pod našima rukama), večery na vyhřátých terasách s vodní dýmkou a restday, který strávíš v beduínském táboře. Nebyl by to taky výlet do Maroka, kdybychom nenavštívili písečné duny jako z Malého prince nebo se nepokusili vystoupat nad mraky v pohoří Antiatlas. Není nutné se lezení bát. Čtyři dny, které strávíme v Todře, ti můžeme nabídnout jako jedinečnou příležitost si tento sport vyzkoušet. Měl/a bys mít zkušenosti alespoň s lezením na stěně (navázání na lano, jištění přes top-rope). Lezení na skalách tě posune zase o kousek dál. Nachází se tu celá řada cest lehčích obtížností do 6a, na které můžeme natáhnout lana na top-rope (jištění z vrchu). K dispozici ti bude zkušený průvodce, který je licencovaným instruktorem skalního lezení. Vybavení (krom lezeček) lze půjčit v naší půjčovně. Se začátečníky projdeme potřebnou metodiku, aby se během výpravy seznámili se skalním lezením a postupně získávali samostatnost. Pro zkušenější lezce, kteří se chtějí vyřádit po vlastní ose, tu potom čekají obtížnější cesty, vč. vícedélek.


Aby to ale nebylo jenom o chytech a natečeném předloktí, na závěr si protáhneme nožky a užijeme si trochu normálnějšího pohybu - dáme si pěkný ale jednoduchý trek v kopcích Antiatlasu. Doufáme, že tam objevíme zapomenuté vesnice nepoznamenané turismem, kde nás během jednoho nebo dvou večerů nechají nahlédnout pod pokličku ryzí místní kuchyně a třeba naučí, jak se dělá pravý marocký tajine.

3
5
Průzkumník
Náročnost
Pokud se chceš zúčastnit této akce, měl bys mít zkušenosti s chůzí po horách s batohem.
Výprava není fyzicky vyloženě náročná. Lezecké sektory v Todře jsou skvěle přístupné a ty úplně nejdelší nástupy jsou vzdálené do hodinky a půl od ubytování. Stejně tak v poušti budeme namáhat spíš nohy našich velbloudů, než ty naše. V horách budeme chodit s batohem, ale nečekají nás žádné technicky náročné obtíže. Podrobněji můžeš náročnost prokonzultovat s průvodcem.
zobrazit více
Přehled náročností

Prvovýstupy pod vlajkou Expedition Clubu

Na výpravě bychom se chtěli připojit k úsilí prvovýstupců*kyň a když vše klapne, necháme za sebou i novou lezeckou cestu. Máš skvělou příležitost nachomýtnout se k nějakému "prváči" a okouknout, jak se to dělá. Součástí akce tak bude pokus o vytvoření historicky prvních prvovýstupů pod vlajkou Expedition Clubu. Touto činností ale nestrávíme příliš mnoho času - maximálně jeden den (pokud skupina bude chtít, i více). Je to jedinečná příležitost okoukat, jak se nové cesty tvoří.

Bezpečnost

Maroko je bezpečná země, která je k cestovatelům velmi vstřícná. Není se čeho bát. U lezeckých dní ti bude k dispozici průvodce jako licencovaný instruktor skalního lezení. Pro všechny bude povinností používat kvalitní certifikovanou výbavu (můžeme ji kompletně zapůjčit, kromě lezeček). Při dodržení všech pravidel zásadní rizika minimalizujeme. Místní oblasti jsou skvěle odjištěné a pro začínající lezce připravené. Pokud patříš mezi kované lezce, můžeš se vydat po své ose do náročnějších sektorů, nebo na vícedélkové cesty - průvodce se ale bude věnovat zbytku skupiny, která jej bude více potřebovat.

Víza a režim vstupu

Do Maroka se dostaneme bez víz. Stačí cestovní pas s minimální platností 6 měsíců po návratu ze země. Co se týče očkování, je pro návštěvu Maroka doporučeno očkování proti žloutence a břišnímu tyfu. Více info na stránkách očkovacího centra ZDE.

Doprava

Doprava letecky. Letenky nejsou v ceně a doprava na letiště také ne. Preferujeme společný odlet i přílet, tudíž letenky koupíme po předchozí domluvě ve stejném termínu. Na místě se budeme pohybovat dvěma vypůjčenými auty.

Ubytování

Během naší výpravy budeme spát v guesthousu nebo v beduínském táboře. Především tedy v Todře ve skvělém domečku s bazénem a teráskou, na které můžeme trávit večery s vodní dýmkou. Nebude chybět ani večer v Medině v Marrakéši.

Stravování

V rámci výpravy není zajištěno občerstvení a stravování. Stravování je ponecháno individuálně na každém účastníkovi. V Maroku ale není problém kdekoliv koupit arabské pochoutky za slušnou cenu, proto preferujeme jídelníček "co Maroko dá".

Vybavení a půjčovna

Budeme se pohybovat jak ve městě, tak v horách. Vezměte si proto s sebou jak oblečení na cestování, tak i na hory. Seznam doporučené výbavy ti pošleme v našem checklistu. Důležité části výbavy ti zdůrazní průvodce. Pokud ti něco z výbavy chybí, můžeš si ji půjčit u nás.


Lezecké vybavení ti na požádání zajistíme. Můžeme půjčit vše kromě lezeček. Povinností je sedací úvazek a helma.

Blog

Z této výpravy máme zajímavý článek na našem blogu!

Co cestou uvidíš?

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.

1. den

Odlet z Prahy do Marrakeche a ubytování v hostelu v Medině. Vyrazíme prozkoumat město. Čajíčky, kávičky, tajine, trhy, večerní prohlídka Mediny a náměstí Jamma el Fna a seznámení na střešní terase! Noc v riadu v Medině.

2. den

Zapůjčíme si auta, dokoupíme potřebné vybavení a vydáme se do údolí Todra (Todgha) Gorge, kde nás čeká nespočet lezeckých cest a skvělé ubytování s bazénem a vodní dýmkou. Když vše půjde hladce, odpoledne ještě stihneme vylézt první cesty.

3. - 4. den

Lezecké možnosti v Todře jsou ohromné. Najdeš tu jednoduché a krátké cesty po vysoké stěny s vícedélkami. Záleží, na co si troufneš. Průvodce bude k dispozici všem, kteří se na vlastní tahání ještě necítí - budeš tak mít možnost lézt a zkoušet cesty na top rope, nebo udělat své první kroky na ostrém konci lana. Každý den si vybereme některý z místních sektorů a podle společné domluvy strávíme den lezením. Spát budeme v některém z guesthousů. Pokud nepřijdeme odření ale šťastní, za tmy ale s úsměvem od ucha k uchu, dáme čaj, třeba i dýmku a uklidníme mysl na terásce.

5. den

Brzy ráno sedneme do aut a přesuneme se do Merzougy. Dáme si beduínský oběd a nalodíme se na koráby pouště. Vydáme se vstříc dunám Sahary s místním průvodcem. Uvidíme opuštěnou roztékající se vesnici, dáme si mrkvovou pizzu a když se nám bude chtít, průvodce udělá hru o přežití na poušti. Noc strávíme v pouštním beduínském táboře.

6. den

Dokodrcáme se pouští na velbloudech zpět k autům, rozloučíme se s našimi průvodci a vyrazíme zpět do Todry. Dva dny v poušti by měly stačit ke zhojení prstů rozdrásaných místní ostrou skálou. Odpoledne můžeme opět lézt a kdo si troufne, může vyrazit i na jednodušší a dobře odjištěné vícedélky. Po předešlé návštěvě už možná budeme mít vytipovanou nevylezenou skálu. Pokud to možnosti skupiny dovolí, průvodce se za vaší pomoci (jištění, posílání materiálu) pustí do prvovýstupu.

7. den

Poslední den, který strávíme celý lezením v Todře, užijeme si ho tedy naplno. Možná dokončíme některý prvovýstup. Další den už začneme vyhlížet vrcholky Antiatlasu.

8. den

Z lezeckého terénu si to namíříme rovnou na střechu pohoří Antiatlas. Čeká nás delší přejezd a na jeho konci parádní vesnička v horách, kde se pěstuje šafrán a slovu turismus zde místní ještě moc nerozumí. Popojdeme ještě hezký kousek za ni, abychom si horské prostředí užili bez pobíhajících dětí a psů a přespíme ve stanu.

9. den

Vybereme si některý z kopců podle možností a přání skupiny a užijeme si chůzi v horách, kdy se nám vyčistí hlava. Hory nám nabídnou skvělé výhledy a zážitek. Návrat k autům. Přesuneme se do Marrakeshe, kde vrátíme auta a užijeme si zbytek dne na rušných tržištích a čajovnách. Poslední noc oslavíme u vodní dýmky na terasách Mediny.

10. den

ukázat další dny

Tvůj průvodceJan Polášek

Hledač smyslu
potírač lhostejnosti
environmentalista
lezec

Nikdo z nás mu neřekne jinak než Polďas nebo Poldík. V jiných kruzích je zase znám jako Pozdrav. Jeho pravé jméno Honza totiž působí svou všedností trochu nepatřičně k někomu tak osobitému. Polďas je neskutečný srdcař, precizní, odpovědný, pokorný a hloubavý, přitom i dostatečně praštěný a tak trochu pankáč. Má procestováno od Yosemit, Nepálu, Íránu, přes Rusko, Jordánsko, Gruzii, až po všechny kouty Evropy. 

Detail průvodce
Tom Cimr

Garant výpravy

Tom Cimr

Co je v ceně

 • Veškeré ubytování v Maroku (s výjimkou jediné noci ve stanu vždy v guesthousu, nebo v beduínském táboře)
 • Veškerou dopravu na místě
 • Zapůjčení dvou osobních aut pro celou skupinu, poplatky za dálnice a pohonné hmoty
 • Dvoudenní program v dunách sahary, zapůjčení velbloudů a přespání v beduínském táboře
 • Zajištění průvodcovských služeb včetně příspěvků na kurzy průvodcům
 • Instruktor skalního lezení
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě
 • Práci mou a mých kolegů
 • Společné vybavení (expediční lékárnička, lana atp.)
 • Pojištění proti úpadku CK
 • DPH dle zvláštního režimu

Co není v ceně

 • Leteckou dopravu do Maroka
 • Jídlo
 • Individuální pojištění
 • Případné vstupy

Nejčastější otázky / FAQ

Legislativa

Jedná se o společný zájezd členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o , jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny UNIQA ZDE. Jedná se o zájezd dle zákona č. 89/2012 Sb., část 4., HLAVA II., Díl 6. Na tuto výpravu je aplikován zvláštní režim DPH.

Přihláška

Po podání přihlášky Ti přijde obratem email "potvrzení o přijetí přihlášky".  Následně Tě osobně kontaktuje průvodce, který s tebou probere detaily výpravy, až poté Ti finálně schválí přihlášku.

Platba

Po schválení přihlášky průvodcem Ti přijde email o schválení přihlášky a budeme po Tobě požadovat zálohu, která činí 50% ceny výpravy. Doplatek po Tobě budeme chtít 47 či 37 dní před začátkem výpravy, dle typu výpravy. K oběma platbám Tě vyzveme emailem. Více v Části 4. smluvních podmínek.


Určitě není problém vystavit fakturu na zájezd dříve, přímo na tvého zaměstnavatele (např. proplacení z FKSP či jiné zaměstnanecké benefity).

Letenky

Letenky kupujeme ideálně až ve chvíli, kdy je výprava plná. Standardně to bývá 3 měsíce před začátkem výpravy. Dle podmínek se to může lehce lišit. Aktivně se Ti ozveme emailem, že je čas koupit letenky a do té doby na letenky nemusíš myslet. V emailu bude detailní popis vhodné letenky pro výpravou a způsob jak si ji pořídit. Letenky zařizujeme ve spolupráci s našimi kamarády se Zaletsi.cz, takže pokud nechceš nic řešit, vše zařídí za Tebe. Pokud jsi ovšem zvyklý/á si letenky kupovat sám/a, můžeš si je koupit sám/a.

Ještě váháš?