11. 3. - 25. 3. 2023
26 990
letenka cca 20000 Kč
více
11. 3. - 25. 3. 2023
Již proběhlo

Srí Lanka - Surf camp s troškou cestování

Vzít si prkno a jít na pláž, dát si lehkou rozcvičku pod palmami a pak skočit do oceánu...Pro mě je tohle představa ráje, který se zhmotnil na Srí Lance

Expedice #906
15 dnů11. 3. - 25. 3. 2023
AsieSrí Lanka
10Účastníků
Náročnost
2 z 5
Vzít si prkno a jít na pláž, dát si lehkou rozcvičku pod palmami a pak skočit do oceánu... Voda je teplá, vlny chodí v pravidelných setech a na lineupu za tebou občas připluje mořská želva. Pohupuješ se na vlnách a koukáš na lidi, kteří sedí na pláži, zapadá slunce a ty se k nim za chvíli připojíš a s pivkem v ruce budeš koukat na červánky. Pro mě je tohle představa ráje, který se zhmotnil na Srí Lance. Na ostrově jsem strávil 5 sezon, projel ho křížem krážem a surfoval na většině popsaných spotů. Mám tam spoustu známých, ukážu ti skvělé bary, dáme si mraky grilovaných krevet a budeme hoblovat vlny Indického oceánu!


Celá tahle akce nebude jen o surfu, protože ti chci ostrov nejprve trošku představit - Srí Lanka je ostrovem s největším počtem volně žijících slonů indických na světě, místem, kde si ze stromu utrhneš čerstvý banán a napiješ se z kokosového ořechu, tedy pokud ho zvládneš otevřít :-) S místními uvaříme nejedno kari, nalovíme ryby a sklidíme pár kilo čajových lístků na čajové plantáži. Vezmu tě na cestu do středu ostrova, pojedeme za mou známou do její zahrady s kořením, kde tě naučí vařit místní jídla z toho, co si sám natrháš. Ukážu ti buddhistické chrámy včetně nejposvátnějšího místa – Chrámu Buddhova zubu. Přejdeme vnitrozemská pohoří a vylezeme na Ella Rock. To všechno dáme za 4 dny a pak už tě čeká oceán a 10 dní surfování.


Na místě tě spolu s místním instruktorem naučím surfovat, případně vypiluješ svoje dovednosti. Lekce budou v menších skupinkách po 2-4 lidech, tak aby na tebe měl instruktor dost prostoru.Vybavení (surfy) i lekce ve vodě a na souši máš už v ceně :-) Takže tě čeká oceán, palmy, písek a taky spousta zábavy, ale i námahy na surfu. Srí Lanka mě baví a teď je na čase se s tebou o tuhle zábavu podělit!

Co zažiješ?

Jedeme surfovat! Nebudu ti nic nalhávat - je to dřina, ale ten pocit, když se postavíš na prkno, vlna tě veze, vítr ve vlasech a úsměv na rtech - paráda! Západy sluníčka v oceánu, který je nádherně teplý, mořské želvy, co si kolem tebe jen tak plavou, zatímco čekáš na tu správnou vlnu, a večer grilovačky, na kterých si můžeš užívat skvělé tuňáky a krevety - to je to, co ti chci ukázat!


Srí Lanka je ostrovem koření, takže konečně uvidíš, jak vypadá před tím, než se zpracuje - a věř mi, občas to je překvapení, protože finální produkt znáš dost dobře, ale jak třeba vypadá pepř, než se dostane do pepřenky na stole tvojí oblíbené restaurace, nebo skořice předtím, než se z ní stane hnědá trubička, co házíš do svařáku, to je dost často záhada.


Na Srí Lance je super, že si můžeš projít zahrady, kde se koření pěstuje. Společně s naší známou Ruwandi zajdeme natrhat pepř, mrkneme na vanilkové lusky, zajdeme ke stromu, na kterém roste hřebíček, nebo mrkneme na navrtaný kaučukovník, ze kterého teče latexové mléko... A potom, co nasbíráme potřebné koření, si vyrobíme vlastní směs kari z kořene kurkumy, pepře, zázvoru, kari lístků a dalšího - to už bude na tobě, protože každá směs je jiná. Každopádně, co si nameleš, to si taky sníš, protože s Ruwandi budeme vařit několik super místních jídel, které si pak taky sníme :-)


Cejlonský čaj - to je pojem, Srí Lanka je čtvrtým největším světovým producentem čaje, což je na tenhle relativně malý ostrov docela mazec. Je super projíždět krajinou, která je nádherně zelená, a dívat se na sběračky čajových lístků, jak na kopcích pokrytých čajovníky trhají každý den jen pár horních listů, které se pak suší a vyrábí se z nich skvělý čaj. Pak se zajdeme podívat, jak se čaj zpracovává, a samozřejmě si dáme šálek toho nejlepšího čaje přímo na plantáži.

2
5
Turista
Náročnost
Na pohodu

Surfování je zábava - ale zadarmo taky rozhodně není :-) Surf lekce jsou pro pokročilejší i pro úplné začátečníky, kteří nikdy na surfu nestáli. Srí Lanka a oblast Weligamy je vhodná pro obě skupiny. Na místě se rozdělíme podle zkušeností. Skupiny na lekce surfu budou po 2-4 lidech, tak aby na tebe měl instruktor dost času a mohl ti toho co nejvíce předat.

Začátečník - pokud to bude tvoje poprvé na surfu nebo jsi to už někdy zkusil, ale cítíš se stále jako začátečník, tak je to úplně OK. Srí Lanka je super volba pro začátky na surfu - teplý oceán (nemusíš mít neopren), pohodové vlny, které chodí skoro po celý den, příjemné teplo a písečné pláže, které jsou prostě safe pro začátky na surfu.

Pokročilý - pokud už sjíždíš vlny a na oceánu jsi jako doma, tak můžeš drtit reef spoty, od těch pohodových až po badass místa, kde můžeš hoblovat barely.

zobrazit více
Přehled náročností

Bezpečnost

Srí Lanka je bezpečná země a místní jsou naprosto v pohodě a přátelští. V poslední době zažívá Srí Lanka ekonomické trable a s tím spojené protesty, ty se ale většinou týkají hlavního města a v oblasti, kam míříme je situace úplně v pohodě. Navíc má Adam super kontakty na místní. Situaci ovšem sledujeme a kdyby byl sebemenší pochyb o bezpečnosti, budeš první, kdo se to dozví.

Víza a režim vstupu

Pro vstup na Srí Lanku aktuálně nejsou potřeba víza - to se ale může změnit (vízová povinnost byla přerušena a čeká se, zda tento stav zůstane nebo bude opět obnovena). Pokud by víza nakonec byla potřeba, jde si je zajistit přímo při příletu na letišti za poplatek 40 USD.


Doporučuji ti obstarat si očkování proti žloutence typu A a B, na zvážení je očkování proti břišnímu tyfu a vzteklině. Očkování zde ale není povinné žádné. Nikdo to tedy na letišti nebude kontrolovat ani po tobě kdekoliv vyžadovat, ale zdraví máme přeci jen jedno. Já osobně bych doporučil naočkovat žloutenku - ta se hodí i u nás. Tyfus a vzteklinu si rozmyslete každý sám, nutné to není.

Doprava

Doprava letecky, letenky nejsou v ceně. Preferujeme společný odlet i přílet, tudíž letenky koupíme po předchozí domluvě na stejný termín. Nicméně kdybys chtěl, můžeš si výlet prodloužit podle libosti. Potkáme při odletu - létáme buď z Prahy nebo Vídně podle ceny letenek. Cenu letenky se pohybuje okolo 12000 - 15000 Kč.


Na místě se budeme přepravovat převážně tuk-tuky, vlaky, autobusy a pár kilometrů ujdeme také pěšky - tuhle dopravu máš v ceně (krom tuk-tuků, které používáme na krátké vzdálenosti a které platíš sám, je to pár korun :-))

Ubytování

Dvě třetiny výpravy strávíme v surfařském domečku u pláže ve Weilligamě. Během zbylé části výpravy budeme spát v hostelech, na plantážích, v guest housu a taky v horském městečku Ella. Prostě všude možně :-)

Stravování

V rámci výpravy není zajištěno občerstvení a stravování - to znamená, že si jídlo kupuješ sám. Budeme jíst v restauracích - jídlo tam vyjde na levný peníz a najdeš zde širokou nabídku pochoutek ze srílanské kuchyně, ale taky mezinárodní jídla. Takže nic netahej, všechno si koupíš na místě - je to levné, zdravé a dobré.

Vybavení a půjčovna

Důležité části výbavy ti případně zdůrazní průvodce. Pokud ti něco z výbavy chybí, můžeš si ji půjčit u nás. Půjčovnu najdeš na webu. Ale neboj se, kromě pár základních věcí, budeš potřebovat jen výbavu na surf, která na Tebe bude čekat na místě.

Co cestou uvidíš?

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.

1. den

Odlet z Prahy nebo Vídně.

2. den

Přílet do Colomba, přesun do Kandy v centrální části ostrova. Ubytování, seznamovací večírek, pokec o programu a odpočinek v hostelu v centru města.

3. den

Tenhle den věnujeme Kandy – Kandy je totiž hlavní kulturní město Srí Lanky. K pochopení mentality místních a fungování ostrova je potřeba znát trošičku jeho historii, takže spolu navštívíme nejposvátnější místo buddhismu – Chrám Buddhova zubu, bývalý královský palác a zajedeme taky do botanické zahrady podívat se na nejtěžší ovoce světa, projít se pod eukalypty a pozorovat opice a kaloně. Večer si dáme pohodu s výhledem na západ sluníčka a místním pivkem :-) Nocleh v Kandy.

4. den

Odjezd Vanem nebo vlakem do Matale – to je oblast, kde se pěstuje koření – vanilka, pepř, hřebíček, skořice atd. Půjdeme do zahrady za mou známou Ruwandi, která tu pěstuje koření, to si sami nasbíráme a společně z něj uvaříme místní jídla = čeká tě cooking class :-) K vaření budeme popíjet kakao z kakaových bobů, které tady rostou s troškou místní vanilky - je to boží! Odpoledne pak přejedeme dodávkou do horského městečka Ella.

5. den

Ráno vyrazíme na Ella´s Rock - trek, který nás zavede na parádní vyhlídku - pokud bude dobré počasí, uvidíš až ke břehům oceánu. Odtud pak budeme pokračovat na most Nine Arch Bridge - jedno z nejfotografovanějších míst Srí Lanky. Odpoledne nás už čeká cesta dodávkou do Weligamy - na pobřeží - k oceánu - na pláž! :-)


V podvečer přijedeme na Coconut beach - tam tě bude čekat drink a pěkný pokojíček s pohodlnou postelí, který ti zůstane až do konce pobytu. Večer vyrazíme na pláž na party - dáme si rybu na grilu, drinky a oslavíme příjezd k oceánu přímo na pláži pod palmami za zvuku šplouchání vln a protože je Indický oceán příjemně teplý tak můžeme dát i večerní koupačku :)

6. den

Dopoledne budeme dlouho spát a pak tě vezmu na super brunch - avo toasty, lívance s malinami nebo místní shakshuka tě nastartují do nového dne.


Po obědě tě čeká úvodní lekce surfování – teorie, abys věděl, co se po tobě bude ve vodě chtít a co máš dělat. Odpoledne pak vyrazíš na první lekci v oceánu. Lekce trvá vždycky 1,5 hodiny a vracet se budeš úplně vyčerpaný - slibuji :-) Pokud nechceš zkoušet surf, můžeš jít místo toho na lekce jógy.


7. den

Dopoledne možnost zajezdit si sám (procvičit, co jsi se naučil na minulé lekci). Při individuálním surfování dostaneš doporučení, kde si půjčit surf - není to drahé. Odpoledne proběhne lekce s instruktorem. Večer pak uděláme společnou grilovačku nebo oheň na pláži - připravím pro tebe svoje slavné krevety na grilu a další dobroty.

8. den

Nemůžeš být ve vodě pořád, občas je dobré si dát pauzu, aby se ti všechno uleželo v hlavě. Takže dopoledne vyrazíme na výlet do Galle - podle mě nejhezčího města na Srí Lance. Odpoledne si můžeš individuálně zajít na surf anebo se mnou můžeš vyrazit na lekci jógy - chodím do buddhistického kláštera nad pláží a stojí to za to. Večer pak západ slunce a skvělá večeře na pláži v Mirisse.

9. den

Dopoledne tě čeká lekce s instruktorem. Odpoledne můžeš jít trénovat a pak bude přednáška o surfování + surf videa pro inspiraci. Večer ti doporučuji zajít na ajurvédskou masáž v džungli - můj známý Lasanthe dělá skvělé masáže. Nejlepší je nechat se namasírovat a pak si dát bylinkovou koupel v jeho vaně uprostřed džungle a koukat na hvězdy.

10. den

Dopoledne surfování s instruktorem a odpoledne výlet na čajovou plantáž nebo hadí farmu - jestli chceš zjistit, jaké to je dráždit hada bosou nohou, tak tady máš možnost :-) Večer můžeme na jógu a můžeme si udělat další grilovačku nebo oheň.

11. den

Tento den bude ve znamení - postav se výzvám. Čeká tě lekce s instruktorem a pojedeš na úplně nový spot, kde budeš mít možnost si vyzkoušet něco, co jsi ještě nedělal.

12. den

Rest day, mentální koučing, pilování stylu a příprava kostýmů = prostě příprava na surfové závody o hodnotné ceny, které tě čekají hned následující den! :)Po domluvě můžeme vyrazit na nějakou vzdálenější pláž, abys zkusil vlny i jinde, než v okolí Weligamy a Coconut beach.

13. den

Dopoledne pro zájemce zorganizujeme plavbu lodí a pozorování velryb (stojí cca 9000 LKR) nebo jít šnorchlovat s mořskýma želvama. Odpoledne bude soutěž v surfování - tady můžeš ukázat, co jsi se naučil a vyhrát skvělé ceny! :-) Následuje západ sluníčka na útesu, večeře, party na pláži a vyhlašování vítězů.

14. den

Odlet do ČR - transport na letiště zvládneme vlakem, případně po domluvě dodávkou s řidičem.

15. den

Přílet do ČR.

ukázat další dny

Tvůj průvodceAdam Stejskal

Nadšenec
šiřitel pozitivních vibrací
surfař
horal

Adam na Srí Lance strávil 5 sezón a sezónou je myšlena celá zima! Do covidu zde provozoval vlastní surfhouse Villa Coconut. Reálně zde prožil více než 1,5 rok svého života! Adam je rovněž výborný surfař, a proto se ti bude věnovat v oceánu mimo oficiální surfové lekce.

  Detail průvodce
  Martin Ksandr

  Garant výpravy

  Martin Ksandr

  Co je v ceně

  • Veškeré ubytování
  • Veškerou dopravu na místě krom tuk-tuků
  • Půjčení surfu na surfové lekce
  • 5x 2 hodiny surfových lekcí s místním licencovaným instruktorem (anglicky) 
  • 2x lekce teorie (česky)
  • Zajištění průvodcovských služeb včetně příspěvků na kurzy průvodcům
  • Individuální konzultace ohledně výbavy
  • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě
  • Práci mou a mých kolegů
  • Společné vybavení (expediční lékárnička atp.)
  • Pojištění proti úpadku
  • DPH dle zvláštního režimu

  Co není v ceně

  • Jídlo a Individuální pojištění
  • Leteckou dopravu na Srí Lanku (cca 18000- 21000 Kč)
  • Vízum = 35 USD (aktuálně jsou víza zrušená = nemusíš kupovat) - uvádíme pouze pro případ, že by vízová povinnost byla obnovena. Na místě stojí vízum 40 USD.
  • Vstupy a cooking class
  • Půjčení surfů mimo lekce (200kč/den). 
  • Doporučuji ti mít cca 6.000 - 7.000 Kč na útratu (vstupy, jídlo, suvenýry atd.) Záleží, jak moc budeš utrácet...

  Nejčastější otázky / FAQ

  Legislativa

  Jedná se o společný zájezd členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o , jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny UNIQA ZDE. Jedná se o zájezd dle zákona č. 89/2012 Sb., část 4., HLAVA II., Díl 6. Na tuto výpravu je aplikován zvláštní režim DPH.

  Přihláška

  Po podání přihlášky Ti přijde obratem email "potvrzení o přijetí přihlášky".  Následně Tě osobně kontaktuje průvodce, který s tebou probere detaily výpravy, až poté Ti finálně schválí přihlášku.

  Platba

  Po schválení přihlášky průvodcem Ti přijde email o schválení přihlášky a budeme po Tobě požadovat zálohu, která činí 50% ceny výpravy. Doplatek po Tobě budeme chtít 47 či 37 dní před začátkem výpravy, dle typu výpravy. K oběma platbám Tě vyzveme emailem. Více v Části 4. smluvních podmínek.


  Určitě není problém vystavit fakturu na zájezd dříve, přímo na tvého zaměstnavatele (např. proplacení z FKSP či jiné zaměstnanecké benefity).

  Letenky

  Letenky kupujeme ideálně až ve chvíli, kdy je výprava plná. Standardně to bývá 3 měsíce před začátkem výpravy. Dle podmínek se to může lehce lišit. Aktivně se Ti ozveme emailem, že je čas koupit letenky a do té doby na letenky nemusíš myslet. V emailu bude detailní popis vhodné letenky pro výpravou a způsob jak si ji pořídit. Letenky zařizujeme ve spolupráci s našimi kamarády se Zaletsi.cz, takže pokud nechceš nic řešit, vše zařídí za Tebe. Pokud jsi ovšem zvyklý/á si letenky kupovat sám/a, můžeš si je koupit sám/a.

  Ještě váháš?