29. 4. - 15. 5. 2023
25 990
více
29. 4. - 15. 5. 2023
Již proběhlo

Peru - Cordillera Blanca a Huayhuash

Projdi se mnou okruh pohořím Huayhuash, který je právem považován za jeden z nejkrásnějších treků světa.

Expedice #903
17 dnů29. 4. - 15. 5. 2023
Jižní AmerikaPeru
9Účastníků
Náročnost
4 z 5
Peru - synonymum pro super "dovolenkovou" destinaci. My se ale nejedeme válet! Jedeme si provětrat plíce a projít dvě pohoří, odkud by každá fotka mohla být v kalendáři. Řeč je o Cordillera Blanca a Cordillera Huayhuash. První začneme známým trekem Santa Cruz. Z jeho nejvyššího bodu, sedla Punta Union 4750m, uvidíš jak na dlani vrchol Artesonraju, který se stal předlohou pro logo Paramount Pictures. No a hned druhý den staneš pod Alpamayem, horou, která bojuje o post nejkrásnějšího vrcholu světa. Po téhle "lehké" aklimatizačce si dáme krátký rest a přejedeme více na jih. Projdeš se mnou okruh pohořím Huayhuash, který je právem považován za jeden z nejkrásnějších treků světa. Prochází strhující krajinou plnou vysokých, ledovci zakrytých štítů, jezer a skal. Přesto zde mnoho lidí nepotkáš a můžeš si užít ticha a samoty ohromujících hor. V rámci treku přejdeme pár čtyřtisícových a dokonce jedno pětitisícové sedlo. Věřím, že pro mnohé to bude výškový rekord. Poté si již jenom dáme nohy na stůl, připijeme si Pisca a užijeme gastro hody v pohodové Limě, s výhledem na Tichý oceán. 

Výstup na Pisco

Pokud by to pro tebe bylo málo, není nic jednoduššího než si celou výpravu prodloužit. Průvodkyně Pavlína chce po dvou trecích navázat výstupem na vrchol Pisco 5 752 m n. m. Určitě bude ráda za parťáka, se kterým bude sdílet lano a radost z výstupu! Tohle prodloužení o pár dní  je čistě na tobě. Výstup není součástí námi organizované části výpravy. Jdete čistě v kamarádské rovině. Průvodce za tebe není odpovědný, jelikož při výstupu nebude v roli průvodce. Je to ale rozhodně výzva, které můžeš být součástí!

4
5
Výsadkář
Náročnost
Výstupy, náročné přechody a nadmořská výška

V rámci treku překonáme několik čtyřtisícových a jedno pětitisícové sedlo. Proto je program přizpůsoben dobré aklimatizaci. Pokud chceš, můžeš se po akci přidat i na výstup na Pisco. Jedná se o individuální domluvu s Pavlínou a nejedná se o součást námi organizované akce. Byla by ale škoda nevyužít získanou aklimatizaci.

Výsadkář (ne pro každého): Myslíš, že na tom s fyzičkou nejsi špatně a dokážeš se kousnout? Tyto akce jsou pro lidi, kteří pravidelně sportují. Jedná se především o vícedenní přechody a výstupy na náročnější vrcholy. Abys zvládl tuto akci, měl bys být schopen jít několik dní v zápřahu s 20kilovým batohem, každý den cca 20 km s denním převýšením až 1000 m.

zobrazit více
Přehled náročností

Víza a režim vstupu

Pro vstup do Peru není třeba víz. Budeš potřebovat cestovní pas s platností aspoň 6 měsíců po návratu z Peru.

Výrazně doporučuji obstarat si očkování proti žluté zimnici. Při předchozí návštěvě některých zemí je očkování proti žluté zimnici povinné! Doporučuji rovněž obstarat si očkování proti žloutence typu A a B a břišnímu tyfu. Bližší informace o očkování najdeš - ZDE.

Doprava

Doprava letecky. Letenky nejsou v ceně a doprava na letiště také ne. Nyní se cena letenky z Prahy/Vídně pohybuje okolo 25 000 Kč. Preferujeme společný odlet i přílet. Tudíž letenky koupíme po předchozí domluvě ve stejném termínu. 

Ubytování

V přírodě budeme spát ve stanech a ve městech v hostelech či guesthousech. Stan s sebou, domluvíme se, kdo vezme, ať ho netaháme všichni. Samozřejmostí je dobrý spacák a karimatka.

Stravování

Ve městech vařit rozhodně nebudeme, čerstvé ovoce k snídani a pro fajnšmekry i k večeři, ty nejsendvičovatější avokádové sendviče, čaj z koky, místní speciality jako grilované morče, ceviche nebo arašídová polévka. Stravování na ulici i v restauracích, je to levný kraj. Během treku budeme vařit na plynových vařičích, ke kterým na místě bez problému koupíme bombu. Stravování si řeší každý sám, doporučujeme vzít dehydratované jídlo z domu. Ale bez problému se dají zásoby na trek koupit i na místě. V Peru je levno a koupíš tam vše, co potřebuješ.

Vybavení a půjčovna

Seznam doporučené výbavy najdeš v checklistu, který ti přijde po schválení přihlášky. Důležité části výbavy ti případně zdůrazní průvodce. Pokud ti něco z výbavy chybí, můžeš si ji půjčit u nás. Půjčovnu najdeš na webu ZDE.

Blog

Z této výpravy máme zajímavý článek na našem blogu!

Co cestou uvidíš?

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.

1. den

Odlet z Prahy/Vídně. Poletíte sami, průvodkyně vás bude čekat na místě.

2. den

Přílet do Limy. Procházka po centru, dáme si něco dobrého, projdeme město a večer uspořádáme menší seznamovací párty. Pak tě čeká noční přejezd autobusem do Huarázu. 

3. den

Ranní příjezd do Huarázu (cca 3000 m n. m.). Až tady si pořádně odpočineme po náročném přesunu z ČR. Dáme si dobrou snídani a ubytujeme se. Dnes zvolíme klidnější tempo. Dokoupíme zásoby, plynové bomby, zařídíme si permit pro vstup do NP. Odpoledne zajedeme do termálů a večer si dáme dobrou večeři, popovídáme si o Peru a budeme se potupně aklimatizovat. Spánek v hotelu.


Dáme si oběd a pak už vyrazíme na cestu za odpočinkem :-) Zastavíme se u Laguny Querococha s výhledem na vrchol Pukarahu 5322 m n. m. Večer si zajdeme do termálních pramenů a přespíme v hostelu v Huarázu.

4. den

Dnes nás čeká přejezd přes 4767 m n. m. vysoké sedlo. Je to parádní cesta, na které si uděláme pár zastávek s výhledem na horská jezera i vrcholky okolních hor. Zastavíme se na oběd u jezera Laguna de Llanganuco. Někde zde tábořila tragická československá výprava, která skonala v roce 1970 pod Huascaránem. Odpoledne dorazíme do vesnice Yanama - Vaqería, odkud druhý den vyrazíme na trek. Spánek ve výšce 3700 m n. m. 

5. den

Začátek treku Santa Cruz, který půjdeme z druhé strany, než je obvyklé. Spánek ve stanu ve výšce 4000-4200 m, dle potřeb aklimatizace.

6. den

Přejdeme sedlo Punta Union (4650 m n. m.). Kdo bude chtít, může odpoledne vyrazit na lehko do základního tábora hory Alpamayo, jedné z nejkrásnějších hor světa. Spánek ve stanu ve výšce 4200 m n. m.

7. den

Dokončení treku. V podvečer sejdeme do civilizace. Přejedeme do vesnice Caraz, kde přespíme a zajdeme si na dobré jídlo do restaurace.

8. den

Odpočinkový den. Na programu dnešního dne je přesun do Huarázu a následně na začátek treku Cordillera Huayhuash.

9. - 14. den

Začátek treku. Okruh pohořím Huayhuash tvoří cca 30x30 km velký soubor hor okolo druhé nejvyšší tropické hory světa - Nevado Yerupaja (6635 m n. m.). Okruh okolo Yerupaji je právem považován za jeden z nejkrásnějších treků světa, neboť prochází strhující krajinou plnou vysokých, ledovci zakrytých štítů, jezer a skal, přesto zde mnoho lidí nepotkáte a můžete si užít ticha a samoty ohromujících hor. Během treku se budeme pohybovat nad 4000 m n. m. a zdoláme dokonce i jedno pětitisícové sedlo Paso del Trapecio. Vzhledem k předešlé aklimatizaci na treku Santa Cruz bychom trek měli všichni zvládnout. Poslední den na večer přesun do Huarázu.

15. den

Tento den může sloužit jako rezervní. Pokud vše stihneme dle plánu, dáme si pohodičku, odpočinek. Prohlídneme si pár muzeí nebo zajedeme do termálů. Noční přesun do Limy.

16. den

Lima, podle času návštěva centra, nákup suvenýrů a večerní oslava k zakončení výpravy či noční odlet do ČR.

17. den

Varinata A: Odlet a přílet do ČR.


Varianta B: Pokud si chceš akci o pár dní prodloužit a zároveň hledáš výzvy, tak věz, že se Pája chce vydat po skončení akce na vrchol Pisco 5752 m n. m. Ráda k sobě přibere pár dobrodruhů, kteří s ní budou na laně. Pokud máš zájem, dej vědět Pavlíně, domluví se s tebou.

ukázat další dny

Tvůj průvodcePavlína Adam

Přírodovědkyně
trekařka
pohodářka
paní „nic není nemožné“

Dělat věci ve velkém stylu, takhle to Pája v životě má. Když pracovat, tak PRACOVAT, když cestovat, tak CESTOVAT! Dva roky prázdnin, a ještě k tomu skoro non-stop v horách. Taková utopie. Ne ovšem, pokud jsi bývalá ředitelka výzkumu na Ministerstvu zemědělství a zároveň holka, která když se pro něco rozhodne, tak to udělá a basta.

Detail průvodce
Vít Dubec

Garant výpravy

Vít Dubec

Co je v ceně

 • Veškeré ubytování
 • Veškerou dopravu na místě vč. soukromých jeepů
 • Permit do NP Cordillera Bianca a poplatky za kempy
 • Permit do NP Cordillera Huayhuasha a poplatky za kempy
 • Platba místním výběrčím "daní" za průchod jejich vesnicemi a údolími
 • Zajištění průvodcovských služeb včetně příspěvků na kurzy průvodcům
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě
 • Práci mou a mých kolegů
 • Satelitní zařízení Garmin In Reach Explorer +
 • Společné vybavení (expediční lékárnička atp.)
 • Pojištění proti úpadku
 • DPH dle zvláštního režimu

Co není v ceně

 • Jídlo
 • Individuální pojištění
 • Leteckou dopravu
 • Vstupy (cca 500 Kč)

Nejčastější otázky / FAQ

Legislativa

Jedná se o společný zájezd členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o , jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny UNIQA ZDE. Jedná se o zájezd dle zákona č. 89/2012 Sb., část 4., HLAVA II., Díl 6. Na tuto výpravu je aplikován zvláštní režim DPH.

Přihláška

Po podání přihlášky Ti přijde obratem email "potvrzení o přijetí přihlášky".  Následně Tě osobně kontaktuje průvodce, který s tebou probere detaily výpravy, až poté Ti finálně schválí přihlášku.

Platba

Po schválení přihlášky průvodcem Ti přijde email o schválení přihlášky a budeme po Tobě požadovat zálohu, která činí 50% ceny výpravy. Doplatek po Tobě budeme chtít 47 či 37 dní před začátkem výpravy, dle typu výpravy. K oběma platbám Tě vyzveme emailem. Více v Části 4. smluvních podmínek.


Určitě není problém vystavit fakturu na zájezd dříve, přímo na tvého zaměstnavatele (např. proplacení z FKSP či jiné zaměstnanecké benefity).

Letenky

Letenky kupujeme ideálně až ve chvíli, kdy je výprava plná. Standardně to bývá 3 měsíce před začátkem výpravy. Dle podmínek se to může lehce lišit. Aktivně se Ti ozveme emailem, že je čas koupit letenky a do té doby na letenky nemusíš myslet. V emailu bude detailní popis vhodné letenky pro výpravou a způsob jak si ji pořídit. Letenky zařizujeme ve spolupráci s našimi kamarády se Zaletsi.cz, takže pokud nechceš nic řešit, vše zařídí za Tebe. Pokud jsi ovšem zvyklý/á si letenky kupovat sám/a, můžeš si je koupit sám/a.

Ještě váháš?