26. 12. 2022 - 1. 1. 2023
8 490
více
26. 12. 2022 - 1. 1. 2023
Již proběhlo

Ukrajina Silvestr na Koločavě

Bude to jízda

Expedice #900
7 dnů26. 12. 2022 - 1. 1. 2023
EvropaUkrajina, Podkarpatská Rus
8Účastníků
Náročnost
2 z 5

Úvodem

Usměvavé bábušky, vodka, zavařené borůvky, šťavnatý šašlik, nedotčené hory, husté lesy a otevřené louky polonin - to je Podkarpatská Rus.

A přesně takhle začínaly popisy spousty našich akcí na Ukrajinu. To co bylo ještě před rokem běžnou součástí a základním kamenem našich silvestrovských akcí, je letos úplně jinak a to kvůli válce a ruské agresi. 

Koločava je místo, které mi přirostlo k srdci, a vzhledem k tomu, že tam jezdím už 15 let, tak mám na místě spoustu známých a kamarádů. Samozřejmě od začátku války jsme o to více v kontaktu a díky tomu máme dobrý přehled, co se na místě děje, jak místní vše zvládají atd. A už od samého začátku mi bylo jasné, že "jenom" pomoc zvenčí - zasílání oblečení, léků atd. není to poslední, co chceme pro lidi v Koločavě a na Ukrajině udělat.

Cílem této akce je pobavit se, užít si super Silvestra, vidět nádherné hory a potkat skvělé lidi, ale v první řadě také přivézt pomoc místním - nejen materiální, ale zejména mentální, prostě tím, že s nimi strávíme fajn čas a zkusíme jim přivézt trošku pohody.

Pomoc Ukrajině

Chceme místním pomoct v několika úrovních:

1. Přivézt jim to co potřebují

 • Léky - povezeme je pro konkrétní lidi = konkrétní léky, které jsou potřeba.
 • Generátor - jeden z hlavních problémů nadcházející zimy bude energie a časté výpadky el. energie. Generátory jsou na UA nyní těžce dostupné. Na generátor budeme dělat sbírku mezi kamarády.
 • Peníze - v ceně budeš mít ubytování, dopravu, auto a mé průvodcovské služby + krytí Expedition clubu, který se po domluvě vzdává nároku na zisk z této akce a z vybraných peněz se uhradí čistě jen náklady akce a zbytek darujeme na UA velvyslanectví = peníze půjdou na UA armádu a obranu země. Celkem počítáme s tím, že by se mělo jednat o částku cca 25.000 - 30.000 Kč. Obdobnou částku již Expe Ukrajině věnoval, jedná se tedy o další formu naší pomoci.

2. Pomoc na místě

 • Na Četnické stanici v Koločavě přijali během posledních měsíců stovky lidí, kteří prchali z Kyjeva, Mariupolu i dalších oblastí, makali jak šroubci a lidi ubytovávali všude, kde šlo - v pokojích, v sauně, v hospodě. Chtěl bych jim tohle trošku oplatit a proto jsem se domluvil s Alešem, že nás nechá odpracovat si směnu nebo její část na Četnické stanici = budeme čepovat pivo, vytírat, vařit atd. Personál Četnické bude mít volno a přijde na oběd/večeři.

3. Veselit se

 • Válka je hrozná a dějí se strašlivé věci, nicméně zejména v takové době je potřeba cítit, že nejste sami a že život může být fajn. Všichni s kým jsem se bavil na Koločavě jsou nadšení z toho, že přijedeme a těší je představa, že si s námi užijí pár chvil pohody a připomenou jak to bylo před válkou.

Bezpečnost a odpovědnost

V Koločavě a okolí mám kontakty a vazby na úrovni kamarádství, jsem s tamními lidmi od začátku války v neustálém spojení. Tato oblast se prozatím nestala terčem útoků Ruska a je velice malá pravděpodobnost, že by se to změnilo - jedná se o horskou oblast s pár vesnicemi. Ovšem i přes geografickou vzdálenost 700 km od nejbližších bojů, je Koločava součástí Ukrajiny, kde právě panuje válečný stav. Expedition Club nenese absolutně žádnou zodpovědnost za Vaši bezpečnost ve spojitosti s válečným stavem a situaci, která může nastat. Jedete vědomě na svoji vlastní zodpovědnost. Je třeba brát v potaz, že na Ukrajině nemusí fungovat pojistky. Na horách se o Vás Adam ovšem bez problému postará jako zkušený horský průvodce

Legislativa a odpovědnost

Jedná se o společnou akci členů spolku Expedition Club International z.s., která je plně zajištěna spolkem Expedition Club International z.s. IČ: 05709741. Výprava je nezisková. Mimořádný členský příspevěk slouží pouze na pokrytí nákladů spojených s organizací akce. Nejedná se o kombinaci služeb cestovního ruchu = zájezd. Spolek zajišťuje jenom dopravu a organizaci! Organizátor akce bude po celou dobu s Tebou, poskytne Ti své zkušenosti a teoretické znalosti, ale pouze jako doprovod, ne jako průvodcovské služby. Výpravy se tudíž účastníš na svoji vlastní zodpovědnost. Expedition Club s Adame vypisují akci jako přímou formu pomoci Ukrajině.

Malá ochutnávka

[img]

Náročnost 

[narocnost3]

Průvodce

[pruvodce]

Doprava

Cestovat budeme, jak už je pro nás typické, v menší skupince lidí. Dopravíme se po vlastní ose do cíle naší cesty pomocí devítimístné expediční dodávky, která vyniká spolehlivostí a lze ji použít i mimo asfaltový povrch silnic :-) Řidičem bude po většinu času průvodce, ale kvůli bezpečnosti se po předchozí dohodě na dálnici vystřídá se zkušeným řidičem z vašich řad. Pojedete starší dodávkou WV - T4. Vzhledem tomu, že brát nové auto (a vlastně jakékoliv auto :-)) na Ukrajinu je v dnešní době trochu risk, Expedition Club to samozřejmě dělá na své triko a jakékoliv trable s autem jsou na jeho odpovědnost.

Ubytování a stravování

Spát budeme na horách a v Koločavě na Četnické stanici.
Nechystáme se nijak vysoko a vždy si najdeme hezké místo k noclehu - pokud budou tuhé mrazy, není problém a vždy se dá sejít do vesnice a přespat uvnitř. Každopádně primárně počítej minimálně s jedním noclehem venku = teplý spacák s sebou!
Několik nocí strávíme na četnické stanici v Koločavě. Vyspíme se v teple a můžeme si dopřát saunu. Na horách si budeme vařit z vlastních zásob na plynových vařičích.
Jídlo nekupuj - nakoupíme na místě + budeme jíst v restauracích.

Výbava a půjčovna

Budeme se pohybovat jak ve městě, tak v horách. Vezmi si proto s sebou pohodlné oblečení na cestu, ale i oblečení na hory. Nezapomeň teplejší vrstvu na večery a čelovku. Seznam doporučené výbavy najdeš v tomto checklistu. Pokud ti něco chybí, můžeš si to půjčit u nás - půjčovnu najdeš v expediční půjčovně ZDE

Shrnutí

8 490 Kč z toho:
       5490 Kč - organizace  výpravy
       3000 Kč - pomoc Ukrajině
Mimořádný členský příspěvek. Z toho min 3000 Kč jde na pomoc Ukrajině.
26.12 - 01. 01. 2023Minimální počet lidí pro realizaci výpravy je 6
Členský příspěvek zahrnuje
 • Pronájem devítimístného expedičního auta, naftu, dálniční poplatky + všechny náklady a riziko s tím spojené
 • Organizaci výpravy
 • Veškeré ubytování na Ukrajině
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě
 • Práci mou a mých kolegů
 • Společné vybavení (expediční lékárnička, vařič atp.)
Členský příspěvek nezahrnuje
 • Jídlo 
 • Individuální pojištění
 • Jakékoli případné vstupy 

Co cestou uvidíš

Den 1 – 26.12: Odjezd ve 22:00 z ČR – Ostrava. Přejezd – UA.

Den 2 – 27.12: Příjezd na Ukrajinu brzy ráno, takže uvidíš východ sluníčka! Projdeme si Užhorod, kde zařídíme vše potřebné = koupě SIM karty, výměna/výběr peněz a nákup v supermarketu. Dáme si taky snídani u Yuryho, projdeme se po městě a popovídáme o historii.

Přejezd do Koločavy – po cestě se určitě zastavíme na pár místech a možná pro tebe budu mít i fajn překvapení :) Odpoledne přijedeme do Koločavy a ubytujeme se na Četnické stanici. Určitě nás bude čekat uvítací party!

Den 3 – 28.12: Ráno vyrazíme na trek z Koločavy přes vrcholky Polonin na Pereval Pryslop. Našim hlavním cílem bude přejít vrchol Topaz (1 548 m) = cca 15 km. Pokud bude hodně sněhu, tak počítej s tím, že bereme sněžnice (možno půjčit). Dojdeme do Perevalu Pryslop a tam si zařídíme nocleh. Doporučuji stany nebo je možné využít otevřený přístřešek. Pokud bude nižší teplota jak -20C je povolen sestup do vesnice a nocleh v Koločavě :)

Den 4 – 29.12: Ráno si uvaříme teplý čaj a vyrazíme na Strymbu (1 719 m), která je z mého pohledu asi nejpěknějším vrcholem v této oblasti. Půjdeme přes vrchol Streminis (1 652 m) = 11,5 km. Po cestě jsou super výhledy na celou Koločavu a hory, které se táhnou dále do Siněviru. K večeru dojdeme do Koločavy, po cestě se můžeme zastavit ve skanzenu na hrnek teplého čaje a prohlídku. Nocleh Četnická stanice - určitě nám neuškodí sauna a troška vodky.

Den 5 – 30.12: Ráno vyrazíme do národního parku Siněvir Našim cílem bude vesnice Svoboda, odkud zahájíme trek po okolních kopcích. Hlavním cílem bude přelézt vrchol Krugla (1 242 m) a dojít k Siněvirskému jezeru - Perle Karpat. Tam si povyprávíme místní legendy a zahřejeme se v místní kolibě, kde dělají suprové šašliky. Přespíme v kolibě a nebo pro zájemce a odolné jedince nocleh pod vrcholem Ozerna – na místě, kde se skvěle bobuje, takže se připrav na skvělé večerní bobařské závody!

Den 6 – 31.12: Ráno si dáme dobrou snídani a pojedeme se podívat na medvědy. Pak se přesuneme do Koločavy na oběd a strávíme odpoledne s panem Vasilem, který nám otevře dřevěný kostel sv. Ducha a popovídá spoustu zajímavostí o Koločavě - o její historii i současnosti. Společně se pak zajdeme podívat k hrobu Nikoly Šuhaje a odpolene pak pomůžeme s přípravou společné Novoroční večeře a párty. Večer oslavy Nového roku!!!

Den 7 - 01.01: Ráno probouzení se, snídaně na spravení, dopolední relax - případně společný výběh na nejbližší kopec (přece jenom - "Jak na Nový rok, tak po celý rok!" Okolo oběda odjezd na hranice a přejezd zpět domů do ČR. Počítej s tím, že dorazíme pozdě v noci nebo ráno 2.1.

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.

2
5
Turista
Náročnost
Jednodenní túry a lehké výlety
Tato akce je pro lidi, kteří mají rádi pohyb, ale nechtějí se tahat s těžkým batohem a touží si spíš vychutnat okolí. Pokud nemáš problém vyjít na lehko na kopec, srovnatelný s Lysou horou v Beskydech, máš vyhráno.
zobrazit více
Přehled náročností

Bezpečnost

Víza a režim vstupu

Doprava

Ubytování

Jídlo

Vybavení a půjčovna

Legislativa

Co cestou uvidíš?

Daleko důležitější než přesné dodržení plánu je si cestu náležitě užít. Proto se jej nebudeme křečovitě držet. Itinerář ti poslouží pro představu, co všechno můžeme zažít :-)
ukázat další dny

Tvůj průvodceAdam Stejskal

Nadšenec
šiřitel pozitivních vibrací
surfař
horal

Adam má neuvěřitelný dar nadchnout a strhnout lidi pro svou věc. Jeho pozitivní nálada a entuziasmus jsou nesmírně nakažlivé, a tak i návštěva pochmurného Černobylu nebo diktaturou drceného Běloruska je s Adamem nezapomenutelná jízda. Tenhle kluk si z ničeho nedělá těžkou hlavu a žádné trable mu nedokážou vzít vítr z plachet. A že už jich v životě pár zažil!

  Detail průvodce
  Martin Ksandr

  Garant výpravy

  Martin Ksandr

  Co je v ceně

  Auto

  Co není v ceně

  Pojištění

  Nejčastější otázky / FAQ

  Legislativa

  Jedná se o společnou výpravu členů spolku Expedition Club International z.s., která je plně zajištěna spolkem Expedition Club International z.s. IČ: 05709741. Výprava je nezisková. Mimořádný členský příspěvek slouží pouze na pokrytí nákladů spojených s organizací výpravy. Nejedná se o kombinaci služeb cestovního ruchu = zájezd.

  Přihláška

  Po podání přihlášky Ti přijde obratem email "potvrzení o přijetí přihlášky".  Následně Tě osobně kontaktuje průvodce, který s tebou probere detaily výpravy, až poté Ti finálně schválí přihlášku.

  Platba

  Po schválení přihlášky průvodcem Ti přijde email o schválení přihlášky a budeme po Tobě požadovat zálohu, která činí 50% ceny výpravy. Doplatek po Tobě budeme chtít 47 či 37 dní před začátkem výpravy, dle typu výpravy. K oběma platbám Tě vyzveme emailem. Více v Části 3. Pravidel Spolku

  Jak je to s řízením?

  Řidičem bude po většinu času průvodce, ale kvůli bezpečnosti se po předchozí dohodě na dálnici vystřídá se zkušeným řidičem z Vašich řad. Ti kdo sedí na předních sedadlech nikdy nespí a mají za úkol konverzovat s řidičem a udržovat jej bdělého.

  Účastníci kurzu horského průvodce

  Některé víkendovky nevedou naši průvodci, ale účastníci kurzu horského průvodce v rámci průvodcovské praxe ke kurzu. Nemusíš se bát, za všechny naše účastníky dáme ruku do ohně a přípravu s nimi konzultujeme. Naopak budeme rádi, pokud od tebe průvdoce dostane zpětnou vazbu ke svému výkonu.

  Víkendovky, stejně jako další členské akce organizujeme nekomerčně. Chceme vytvořit prostor pro potkávání lidí z naší komunity. Na akci fungujeme jako parta kamarádů, kteří jsou si rovni.

  Ještě váháš?