15. 8. - 27. 8. 2023
16 490
letenka cca 10000 Kč
více
15. 8. - 27. 8. 2023
Již proběhlo

Kyrgyzstán - Ťan Šan na koni i pěšky

Země hor, tisíců jezer a divokých koní. Země, jejíž 40% část leží v nadmořské výšce nad 3000 m n. m.

Expedice #896
13 dnů15. 8. - 27. 8. 2023
AsieKyrgyzstán
9Účastníků
Náročnost
3 z 5

Kyrgyzstán. Země hor, tisíců jezer a divokých koní. Země, jejíž 40% část leží v nadmořské výšce nad 3000 m n. m. Podnikneme tu šestidenní trek až k patám nejvyšších vrcholů Ťan-Šanu. Pokloníme se sedmitisícovým ledovým velikánům Chan Tengri a Pik Pobědy. Naše cesta povede z rozkvetlých travnatých strání a šťavnatých pastvin až po rozeklaný kamenitý ledovec Inylček v samotném srdci hor. Cestou překonáme nejednu překážku v podobě divokých ledovcových řek, strmých horských svahů a sedel, z nichž některé dosahují výšky 4000 m n. m. Poznáme drsnou i přívětivou tvář hor. Nebude to snadné, poneseme si veškerou výbavu s sebou a takřka po celou dobu nepotkáme civilizaci. Bude to výzva, ale ze země ke hvězdám vyšlapaná cesta nevede. Odměnou nám bude odlehlost a samota tohoto nezkaženého koutu země a panenské přírody, daleko od zástupů turistů cvakajících fotoaparáty a přeplněných horských magistrál, kde potkáme snad jen pastevce a jejich stáda jaků, ovcí a koní.


Co by to ale bylo za návštěvu země, kterou stvořily kočovné kmeny bez nahlédnuté do jejich života a tradic. Proto se po návratu z treku na dva dny vyhoupneme do koňských sedel a vydáme se do nekonečných stepá vedoucích na sever od Karakolu až daleko do Kazachstánu. Vezmeme si jen to nejnutnější, ať můžeme jet co nejvíc nalehko a užívat si radost z jízdy. Že jsi nikdy nejel na koni? Nevadí! Spolu to zvládneme. Noc v srdci stepi strávíme u ohně v jurtě s pečeným masem a rusky vyprávěnými příběhy našich průvodců.

3
+
5
Průzkumník
Náročnost
Několikadenní túry se zátěží
Pokud se chceš zúčastnit této výpravy, nesmí ti dělat problém chůze po horách s batohem na zádech. Předpokládáme, že už s tím máš nějaké předešlé zkušenosti. Rámcově se jedná o 15 km s patnáctikilovým batohem pár dní po sobě.
zobrazit více
Přehled náročností

Bezpečnost

Trekking ve vysokých horách s sebou nese objektivní rizika, která ale maximálně eliminujeme dobrou přípravou. Na trase nás čekají brody řek i vysoká horská sedla (cca 4000m). Není to ale nic, z čeho bychom se museli strachovat příliš. Na naší cestě taky pravděpodobně potkáme místní pastevce a budeme trochu v kontaktu s civilizací.

Víza a režim vstupu

Vstup do Kyrgyzstánu je pro občany ČR bezvízový. Je nutný platný cestovní pas s minimální dobou platnosti šest měsíců. Doporučujeme udělat kopii cestovního pasu. Pro trek k Inylčeku je nutný také permit od vlády, který obstaráme společně a je v ceně výpravy.

Doprava

Letecky z Prahy přes istanbul do Biškeku. Letenky nejsou v ceně výpravy, veškerá doprava na místě pak ano. Preferujeme společný odlet i přílet, tudíž letenky koupíme po předchozí domluvě na stejný termín. Cena letenek se pohybuje kolem 10000 Kč.

Ubytování

Na treku budeme spát ve vlastním stanu a poneseme si proto kompletní výbavu na trek s sebou. Minimálně 4x přespíme v místním guesthousu a jednou v jurtě na stepích za Karakolem.

Stravování

V rámci výpravy není zajištěno občerstvení a stravování. Stravování je ponecháno individuálně na každém účastníkovi. Celou dobu budeme ochutnávat místní kuchyni, což je samozřejmě nedílnou součástí každého cestovatelského zážitku, o kterou se nechceme nechat ochudit :-)

Vybavení a půjčovna

Detailní seznam výbavy bude poslán cca 2 měsíce před výpravou. Seznam doporučené výbavy najdeš v checklistu. Důležité části výbavy Ti případně zdůrazní průvodce. Pokud ti něco z výbavy chybí, můžeš si ji půjčit u nás.

Blog

Z této výpravy máme zajímavý článek na našem blogu!

Co cestou uvidíš?

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.

1. den

Odlet z Prahy/Vídně přes Istanbul do Biškeku.

2. den

Po příletu do Biškeku se rovnou přesuneme na autobusové nádraží a maršutkou vyrazíme na cestu do Karakolu. Cesta trvá dobrých 6 hodin, ale patří k ní taky zastávky na jídlo a dobrodružství z kombinace místních silnic a temperamentu řidičů. Projdeme se po Karakolu, dokoupíme potřebné drobnosti a plynové bomby. V Karakolu se ubytujeme v jurtách a zajdeme na dobré jídlo.

3. -9. den

Přesuneme se na začátek našeho treku do Šacht Džergalanu. Odtud se vydáme na šestidenní trek k ledovci Inylček. Projdeme údolím Tjun a Čon Džanalač přes sedla Ašutor, Džanalač a do údolí Sarydžaz. Následně údolím řeky Tjuz a přes stejnojmenné sedlo (4001 m) až do údolí Inylček. Cesta vede údolími řek a cestami prošlapanými dobytkem do horských sedel. Z vrcholků uvidíme sedmitisícové velikány Pik Poběda a Chan Tengri. Neodmyslitelnými společníky nám budou pasoucí se stáda koní, krav a jaků, stejně jako pravidelně rozmístěné jurty, u kterých můžeme přespat a seznámit se tak s místními. Cílem naší cesty je kemp Džailoo. Odtud terénním vozem zpět do Karakolu, cca 5 hod. Jeden den si na treku necháváme jako rezervní, nikdy nevíme, kdy se nám může hodit.

10. - 11. den

V Karakolu si každý osedláme vlastního koně a vyrazíme z hor do stepí táhnoucích se až na sever do Kazachstánu. Koně totiž k místní krajině a životnímu stylu neodmyslitelně patří. Sbalíme si jen to nejnutnější a nalehko pojedeme kam nás koně dovedou. Jestli nemáš s jízdou na koni žádné zkušenosti, nelam si s tím hlavu, není to nic těžkého :) Noc strávíme ve stepi v jurtě s místním jídlem u ohně. Dvoudenní výlet necháváme v programu jako dobrovolný. Může se snadno stát, že nám zapeklitosti hor pozmění program, nebo se společně domluvíme na různých variantách programu (lze vyrazit i na jednodenní výlet v sedle). Pokud se rozhodneš pro jinou alternativu, rádi ti ukážeme, co je možné v okolí Karakolu podniknout.

12. den

12. den: Ranní přesun do Biškeku. Odpoledne se projdeme centrem města, které je (jako u většiny postsovětských měst) správně pompézní a navštívíme taky místní tržiště. Spaní v hostelu.

13. den

Přesun na letiště a odlet do ČR.
ukázat další dny

Tvůj průvodceMilča Mařáková

Instruktorka
poledancerka
oslnivá víla
fyzioterapeutka

Milča je holka, které tě přesvědčí, že první zdání často klame. Na první pohled mladá, nevinná a nezkušená dívka, je ve skutečnosti velmi schopná a urputná průvodkyně s překvapivými zkušenostmi. Je to spolehlivá a ostřílená cestovatelka s citem pro lidi a neuvěřitelnou empatií. Má dar a umí velmi dobře řešit nestandardní a krizové situace.

Detail průvodce
Tom Cimr

Garant výpravy

Tom Cimr

Co je v ceně

 • Veškeré ubytování na místě (min. 4x v hostelu, 1x v jurtě)
 • Veškerá doprava na místě (maršutky, jeepy)
 • Vstup do národního parku
 • Permit pro vstup do pohraniční oblasti
 • Zajištění průvodcovských služeb včetně příspěvků na kurzy průvodcům
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě
 • Práci mou a mých kolegů
 • Společné vybavení (expediční lékárnička atp.)
 • Pojištění proti úpadku
 • DPH dle zvláštního režimu

Co není v ceně

 • Jídlo
 • Individuální pojištění
 • Leteckou dopravu
 • Zapůjčení koní na dva dny, vč. nákladní, místního průvodce a dalších služeb (130-150eur). 

Nejčastější otázky / FAQ

Legislativa

Jedná se o společný zájezd členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o , jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny UNIQA ZDE. Jedná se o zájezd dle zákona č. 89/2012 Sb., část 4., HLAVA II., Díl 6. Na tuto výpravu je aplikován zvláštní režim DPH.

Přihláška

Po podání přihlášky Ti přijde obratem email "potvrzení o přijetí přihlášky".  Následně Tě osobně kontaktuje průvodce, který s tebou probere detaily výpravy, až poté Ti finálně schválí přihlášku.

Platba

Po schválení přihlášky průvodcem Ti přijde email o schválení přihlášky a budeme po Tobě požadovat zálohu, která činí 50% ceny výpravy. Doplatek po Tobě budeme chtít 47 či 37 dní před začátkem výpravy, dle typu výpravy. K oběma platbám Tě vyzveme emailem. Více v Části 4. smluvních podmínek.


Určitě není problém vystavit fakturu na zájezd dříve, přímo na tvého zaměstnavatele (např. proplacení z FKSP či jiné zaměstnanecké benefity).

Letenky

Letenky kupujeme ideálně až ve chvíli, kdy je výprava plná. Standardně to bývá 3 měsíce před začátkem výpravy. Dle podmínek se to může lehce lišit. Aktivně se Ti ozveme emailem, že je čas koupit letenky a do té doby na letenky nemusíš myslet. V emailu bude detailní popis vhodné letenky pro výpravou a způsob jak si ji pořídit. Letenky zařizujeme ve spolupráci s našimi kamarády se Zaletsi.cz, takže pokud nechceš nic řešit, vše zařídí za Tebe. Pokud jsi ovšem zvyklý/á si letenky kupovat sám/a, můžeš si je koupit sám/a.

Ještě váháš?