1. 4. - 10. 4. 2023
12 990
letenka cca 7000 Kč
více
1. 4. - 10. 4. 2023
Již proběhlo

Lýkijská stezka

Turecko je především země s velmi bohatou historií, která na tebe dýchá doslova ze všech koutů.

Expedice #887
10 dnů1. 4. - 10. 4. 2023
AsieTurecko
9Účastníků
Náročnost
3 z 5

Země, která se může pyšnit spoustou nádherných kopců, ale i krásným mořským pobřežím. Země lahodné kuchyně a v neposlední řadě taky země, která tě na Velikonoce přivítá příjemným klimatem. Teploty mezi 15 - 20°C, co více si na Velikonoce přát? Navíc Ti na celou tuhle srandu, ti budou stačit jen 4 dny dovolené!

Místní obyvatelé se v této lokalitě drží především u moře, takže pokud na stezkách bývalo dříve málo lidí, teď tam nebude díky této podivné době téměř nikdo! Cesta bude plná malebných horských vesniček, kde ti místní rádi uvaří čaj anebo upečou palačinku. Kdyby tě náhodou omrzel pohled na horská údolí, stačí jen otočit hlavu a můžeš se pro změnu kochat výhledem na moře. Celý čtyřdenní  zakončíme párty v naší vesnici a po pořádném odpočinku vyrazíme navštívit přírodní dědictví Pamukkale, kde vytékají minerální prameny bohaté na vápník vytvořily krásné travertinové jezírka.  Poté se podíváme  se na krásné turecké jezero Salda a historická skalní města. To a mnohem více tě čeká na Velikonocích v Turecku s naším průvodce Petrem!  

3
5
Průzkumník
Náročnost
Pokud se chceš zúčastnit této akce, měl bys mít zkušenosti s chůzí po horách s batohem.

Jedná se o jednodenní či vícedenní túry se zátěží na zádech. Měl bys být schopen ujít 15 km s 15kilovým batohem pár dnů po sobě. (Albánie, Island) 

zobrazit více
Přehled náročností

Víza a režim vstupu

Na výpravu si prosím vezmi dva platné cestovní doklady (občanka, pas), abychom předešli nepříjemným situacím v případě ztráty. Pro vstup do země je nutné mít u sebe cestovní pas platný více než 6 měsíců po vstupu do země. Pokud máš řidičák, vezmi ho prosím také s sebou.

Doprava

Do Turecka letecky. Letenky si kupuje každý zvláště. Průvodce Ti s nákupem ochotně pomůže. Nas místě se budeme přesouvat hlavně soukromou autodopravou i s řidičem. Je zde ake možnost, že si i půjčíme 2 auta, a proto by bylo fajn, kdyby byl potenciálně jeden z Vás jako řidič druhého auta. Domluvíme se posléze.

Letecky: Praha - Istanbul - Dalaman 

Ubytování

5 - 6 nocí spíme na v apartmánu. Má k dispozici kuchyňku a sprchy. Ostatní 2 - 3 noci strávíme venku. 1 noc v guesthouse.

Jídlo

Jídlo si budeme zařizovat každý sám podle své chuti a potřeby :-) Po cestě bude možnost nějaké potraviny dokoupit, ale doporučuji vzít si i něco z domu. V přírodě si budeme vařit na plynových vařičích. V průběhu výpravy budeme určitě využívat možnosti někde se zastavit a dát si jídlo v restauraci. Účastníci našich výprav mají možnost využít 20% slevu na jídlo od Adventure Menu, více info níže. V Turecku se dá koupit pivo a víno.

Vybavení a půjčovna

Společná výbava jsou hlavně stany a věci na vaření. Předpokládáme, že věci na vaření si bere každý vlastní, pokud se nedomluvíš s někým ve dvojičce jinak. Pokud máš stan, dej to prosím vědět průvodci, ať nebereme všichni. Průvodce si týden před výpravou s Vámi dá vědět a potvrdí, kdo má vzít stan, ať sedí počet lisí a míst ve stanu.

Legislativa

Jedná se o společnou akci členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o , jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny Slavia ZDE. Na tuto akci je aplikován zvláštní režim DPH.

Blog

Z této výpravy máme zajímavý článek na našem blogu!

Co cestou uvidíš?

Daleko důležitější než přesné dodržení plánu je si cestu náležitě užít. Proto se jej nebudeme křečovitě držet. Itinerář ti poslouží pro představu, co všechno můžeme zažít :-)

1. den

Odlet z Prahy / Vídně přes Istanbul do Dalamanu. Noční přílet do Dalamanu. řesun do Fethiye a Oludenizu.

2. den

Dopoledne se trochu vyspíme po nočním příletu a potom se trochu seznámíme s okolím. Vyrazíme pěšky do řeckého mrtvého města nad vesničkou Kayaköy. Poté dojdeme až na písečnou pláž Ölüdeniz, kde dáme koupačku. Večer se vrátíme na aprtmán a uděláme si pohodu.  


3. - 6. den

Ráno si necháme všechny nepotřebné věci v apartmánu. Popojedeme autobusem na začátek naplánované trasy a vydáme se na 3,5 denní trek podél pobřeží - trasa ZDE. Lýkijská stezka je známá pro svou divokost. Nepřístupné pláže, ostré útesy a krásné scenérie nás budou doprovázet celou dobu. Celkem ujdeme za 3,5 dne 69 km (což dělá cca 20 km denně) a nastoupáme přes 2500 m. Nemusíš se bát, terén je příjemný a na zádech nebudeme mít moc zátěže, určitě to zvládneme.  Po cestě budeme potkávat rybáře, kteří nám za malý peníz ugrilují čerstvou, právě vylovenou rybku nebo nám udělají čaj. Budeme spát na kempovištích s výhledem na moře při západu slunce. 3x spaní ve stanu. Večer vrátíme se k našemu ubytování. 

7. den

Tyhle dva dny prozkoumáme hlubší vnitrozemí. Kdo by neznal Pamukkale? Notoricky známé kaskádovité bazény ze sněhově bílého travertinu. V bazénech je díky blízkému tektonickému zlomu teplá voda a dá se v nich koupat. Když nepočítáme Istanbul, jedná se společně s Kappadokií asi o nejznámější tureckou atrakci. Normálně je zde hodně lidí, my se toho ale v dnešní době bát nemusíme. Strávíme zde celé odpoledne. Pokud zbyde čas, zajedeme se podívat do Kaklik Cave, kde příroda vytvořila podobné bazény, ale v podzemí. Na večeři zajedeme k místním vodopádům. Noc v hotelu.

8. den

Prozkoumáme okolí Pamukkale, zajedeme se podívat na kráterní jezero Salda s krásnými písečnými plážemi. Po cestě do našeho apartmánu se stavíme na archeologické vykopávky ve městě Kibyra a v podvečer zajedeme na vyhlídku nad Fethiye. Kromě toho projedeme spoustu malých místních vesniček. V rámci výpravy nějaký den zakomponujeme do programu i návštěvu tureckých baň - hammam, může to být třeba dnes a nebo let na paraglidu tandemem. Večer dáme vodní dýmku, kebab a pivko Efes. Spánek v apartmánu.

9. den

Dopoledne volnější program. Odpoledne se vydáme na průzkum okolí. Zajedeme do Fethiye a prošmejdíme jeho historické centrum. Prozkoumáme staré skalní hrobky a blízké okolí i malá městečka a vesničky u pobřeží. Večer se vrátíme do našeho útočiště, kde se sbalíme na zítřejší brzkou cestu domů. Poslední společný večer před odjezdem.

10. den

Vstávačka, poslední společná snídaně  a v 8:00 hod přeprava na letiště v Dalamanu. Odlet přes Istanbul do Prahy / Vídně.

ukázat další dny

Tvůj průvodcePetr Tobolák

Parťák do nepohody
srdcař
hráč
bavič

Petr, to je hráč a velký srdcař, který miluje výzvy. S Expedition Clubem před časem naskočil na vlnu cestování a horských výzev, pro které se tak nadchl, že je teď zaslouženě v našem týmu. Petr je parťák do nepohody, bavič a mezi lidmi je jako doma. Patří mu Laser game aréna ve Zlíně, kterou sám postavil a kam tě určitě rád vezme.

Detail průvodce
Ondřej Švirák

Garant výpravy

Ondřej Švirák

Co je v ceně

 • Ubytování v apartmánu v městečku Fethiye
 • Všechno zbylé ubytování
 • Pronájem vozidel a všechny poplatky s tím spojené
 • Veškerou zbylou dopravu na místě včetně MHD.
 • Průvodce Expedition Clubu
 • Příspěvek na kurzy organizátorům
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě
 • Práci mou a mých kolegů
 • Společné vybavení (expediční lékárnička atp.)
 • Pojištění proti úpadku
 • DPH dle zvláštního režimu

Co není v ceně

 • Letenky ( k 5. 12. 2022 za 7000 Kč)
 • Individuální pojištění
 • Vstupy
 • Jídlo

Nejčastější otázky / FAQ

Legislativa

Jedná se o společný zájezd členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o , jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny UNIQA ZDE. Jedná se o zájezd dle zákona č. 89/2012 Sb., část 4., HLAVA II., Díl 6. Na tuto výpravu je aplikován zvláštní režim DPH.

Přihláška

Po podání přihlášky Ti přijde obratem email "potvrzení o přijetí přihlášky".  Následně Tě osobně kontaktuje průvodce, který s tebou probere detaily výpravy, až poté Ti finálně schválí přihlášku.

Platba

Po schválení přihlášky průvodcem Ti přijde email o schválení přihlášky a budeme po Tobě požadovat zálohu, která činí 50% ceny výpravy. Doplatek po Tobě budeme chtít 47 či 37 dní před začátkem výpravy, dle typu výpravy. K oběma platbám Tě vyzveme emailem. Více v Části 4. smluvních podmínek.


Určitě není problém vystavit fakturu na zájezd dříve, přímo na tvého zaměstnavatele (např. proplacení z FKSP či jiné zaměstnanecké benefity).

Letenky

Letenky kupujeme ideálně až ve chvíli, kdy je výprava plná. Standardně to bývá 3 měsíce před začátkem výpravy. Dle podmínek se to může lehce lišit. Aktivně se Ti ozveme emailem, že je čas koupit letenky a do té doby na letenky nemusíš myslet. V emailu bude detailní popis vhodné letenky pro výpravou a způsob jak si ji pořídit. Letenky zařizujeme ve spolupráci s našimi kamarády se Zaletsi.cz, takže pokud nechceš nic řešit, vše zařídí za Tebe. Pokud jsi ovšem zvyklý/á si letenky kupovat sám/a, můžeš si je koupit sám/a.

Ještě váháš?