31. 3. - 9. 4. 2023
16 990
více
31. 3. - 9. 4. 2023
Již proběhlo

Maroko - Antiatlas a lezení

Todra Gorge, lezecká oblast s ohromným potenciálem, která stojí za návštěvu každému, kdo kdy chytil do ruky lano a obléknul sedák.

Expedice #861
10 dnů31. 3. - 9. 4. 2023
AfrikaMaroko, Sahara
9Účastníků
Náročnost
3 z 5
Maroko umí nabídnout písečné duny s karavanami velbloudů, rušná tržiště i písečné pláže jako stvořené pro surfování. Nás zaujal úzký kaňon červených skal v Todra Gorge, lezecká oblast s ohromným potenciálem, která stojí za návštěvu každému, kdo kdy chytil do ruky lano a obléknul sedák. Její lezecká historie je navíc zásadně ovlivněná českými lezci, kteří stojí za řadou přejištěných sektorů. Zkombinovat horské túry s lezením zkoušíme už nějakou dobu a dost nás to baví. Exotická atmosféra nabízí udělat si z lezeckého výletu nezapomenutelný zážitek. Stačí si jen představit krajinu jak z Marsu, ze které trčí kamenné monolity, na které vedou krásné cesty, večery na vyhřátých terasách s vodní dýmkou a restday, který strávíš v beduínském táboře. Nebyl by to taky výlet do Maroka, kdybychom nenavštívili zrádné písečné duny, nebo se nepokusili vystoupat nad mraky v pohoří Antiatlas. Není nutné se lezení bát. Čtyři dny, které strávíme v Todře ti můžeme nabídnout jako jedinečnou příležitost si tento sport vyzkoušet. Měl/a mít zkušenosti alespoň s lezením na stěně (Navázání na lano, jištění přes top-rope), lezení na skalách tě posune zase o kousek dál. Nachází se tu celá řada cest lehčích obtížností do 6a, na které můžeme natáhnout lana na top-rope (jištěním z vrchu), a k dispozici ti bude průvodce, který je licencovaným instruktorem skalního lezení. Vybavení (krom lezeček) lze půjčit v naší půjčovně a se začátečníky projdeme potřebnou metodiku, aby se během výpravy seznámili se skalním lezením a postupně získávali samostatnost. Pro zkušenější lezce, kteří se chtějí vyřádit po vlastní ose, tu potom čekají obtížnější cesty, vč. vícedélek.
3
5
Průzkumník
Náročnost
Pokud se chceš zúčastnit této akce, měl bys mít zkušenosti s chůzí po horách s batohem.
Výprava není fyzicky vyloženě náročná. Lezecké sektory v Todře jsou skvěle přístupné a nejdelší nástupy jsou do hodinky a půl vzdálené od ubytování. Stejně tak v poušti budeme namáhat spíš nohy našich velbloudů, než ty naše. Sportovní výzvou bude výstup na Jebel Sirwa, který je i technicky náročnější a je dobré mít jisté nohy v horském terénu. Podrobněji můžeš náročnost prokonzultovat s průvodcem.
zobrazit více
Přehled náročností

Bezpečnost

Maroko je bezpečná země, která je k cestovatelům velmi vstřícná. Není se čeho bát. U lezeckých dní ti bude k dispozici průvodce, jako licencovaný instruktor skalního lezení. Pro všechny bude povinností používat kvalitní certifikovanou výbavu (můžeme ji kompletně zapůjčit krom lezeček) a při dodržení všech pravidel zásadní rizika minimalizujeme. Místní oblasti jsou skvěle odjištěné a pro začínající lezce připravené. Pokud patříš mezi kované lezce, můžeš se vydat po své ose do náročnějších sektorů, nebo na vícedélkové cesty, průvodce se ale bude věnovat zbytku skupiny.

Víza a režim vstupu

Do Maroka se dostaneme bez víz. Stačí cestovní pas s minimální platností 6 měsíců po návratu ze země. Co se týče očkování, je pro návštěvu Maroka doporučeno očkování proti žloutence a břišnímu tyfu.

Doprava

Doprava letecky. Letenky nejsou v ceně a doprava na letiště také ne. Preferujeme společný odlet i přílet, tudíž letenky koupíme po předchozí domluvě ve stejném termínu. Na místě se budeme pohybovat vypůjčenými auty.

Ubytování

Během naší výpravy budeme spát (s výjimkou jedné noci ve stanu) vždy v guesthousu, nebo v beduínském táboře. Jednu noc strávíme tedy v horách Antiatlasu ve stanu, pár nocí v beduínském kempu, ale především v Todře ve skvělém domečku s bazénem a teráskou, na které můžeme trávit večery s vodní dýmkou. Nebude chybět ani večer v Medině v Marrakeši.

Stravování

V rámci výpravy není zajištěno občerstvení a stravování. Stravování je ponecháno individuálně na každém účastníkovi. V Maroku ale není problém kdekoliv koupit arabské pochoutky za slušnou cenu, proto preferujeme jídelníček "co Maroko dá".

Vybavení a půjčovna

Budeme se pohybovat jak ve městě, tak v horách. Vezměte si proto s sebou jak oblečení na cestování, tak i na hory. Seznam doporučené výbavy ti pošleme v našem checklistu. Důležité části výbavy ti zdůrazní průvodce. Pokud ti něco z výbavy chybí, můžeš si ji půjčit u nás. Lezecké vybavení ti na požádání zajistíme. Můžeme půjčit vše, krom vlastních lezeček. Povinností je sedací úvazek a helma.

Co cestou uvidíš?

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.

1. den

Odlet z Prahy do Marrakeche a ubytování v hostelu v Medině. Vyrazíme prozkoumat město. Čajíčky, kávičky, tajin, trhy, večerní prohlídkaMediny a náměstí Jamma el Fna a seznámení na střešní terase! Noc v riadu v Medině.

2. den

Zapůjčíme si auta, dokoupíme potřebné vybavení a vydáme se do údolí Todra Gorge, kde nás čeká nespočet lezeckých cest a skvělé ubytování s bazénem a vodní dýmkou. Když vše půjde hladce, odpoledne ještě stihneme vylézt první cesty.

3. - 4. den

Lezecké možnosti v Todře jsou ohromné. Najdeš tu jednoduché a krátké cesty po vysoké stěny vícedélkami. Záleží, na co si troufneš. Průvodce bude k dispozici všem, kteří se na vlastní tahání ještě necítí a budeš tak mít možnost lézt a zkoušet cesty na top rope, nebo udělat své první kroky na ostrém konci lana. Každý den si vybereme některý z místních sektorů a podle společné domluvy strávíme den lezením. Spát budeme v Cafe Rueda - marocké hospůdce obsluhované Abdulem, který má s lezci dostatek zkušeností :)

4. den

Brzy ráno sedmeme do aut a přesuneme se do Merzougy. Dáme si beduínský oběd a nalodíme se na koráby pouště. Vydáme se vstříc dunám sahary s místním průvodcem. Uvidíme opuštěnou roztékající se vesnici, dáme si mrkvovou pizzu a když se nám bude chtít, průvodce udělá hru o přežití na poušti. Noc strávíme v pouštním beduínském táboře.

5. den

Dokodrcáme se pouští na velbloudech zpět k autům, rozloučíme se s našimi průvodci a vyrazíme zpět do Todry. Dva dny v poušti by měly stačit ke zhojení prstů rozdrásaných místní ostrou skálou. Odpoledne můžeme opět lézt a kdo si troufne, může vyrazit i na jednodušší a dobře odjištěné vícedélky.

6. den

Poslední den, který strávíme celý lezením v Todře, užijeme si ho tedy naplno. Další den už začneme vyhlížet vrcholky Antiatlasu.

7. den

Z lezeckého terénu si to namíříme rovnou na střechu pohoří Antiatlas. Čeká nás delší přejezd a na jeho konci parádní vesnička v horách, kde se pěstuje šafrán a slovu turismus zde místní ještě moc nerozumí. Popojdeme ještě hezký kousek za ni, abychom si horské prostředí užili bez pobíhajících dětí a psů a přespíme ve stanu.

8. den

Výstup na lehko na vrchol Jebel Sirwa. Výstup je technicky zajímavý a můžeme si vzít i lano k zajištění posledních metrů, nebývá to však často potřeba. Každopádně nám nabídne skvělé výhledy a zážitek. Odtud návrat k autům. Přesuneme se do Marrakeshe, kde vrátíme auta a užijeme si zbytek dne na rušných tržištích a čajovnách. Poslední noc oslavíme u vodní dýmky na terasách Mediny.

9. den

Všechno pěkné má svůj konec a v nejlepším se má přestat, takže zazvonil zvonec a výpravy je konec, zamáváme šátečkem a nasedneme do éra směr starý kontinent. Přílet večer do Prahy
ukázat další dny

Tvůj průvodceTom Cimr

Srdcař
idealista
instruktor
horolezec

Největší srdcař, který do klubu vkládá to nejlepší ze sebe, za každou cenu. Expe je jeho denním chlebem, jeho vášní a občas i noční můrou. Tom patří do hor a rozhodl se jít jim v životě naproti. Jeho snem je stát se horským vůdcem UIAGM a od roku 2022 je tomuto snu o pořádný krok blíže - stal se oficiálně Adeptem na Horského vůdce!

Detail průvodce
Tom Cimr

Garant výpravy

Tom Cimr

Co je v ceně

 • Veškeré ubytování v Maroku (s výjimkou jediné noci ve stanu vždy v guesthousu, nebo v beduínském táboře)
 • Veškerou dopravu na místě
 • Zapůjčení dvou osobních aut pro celou skupinu, poplatky za dálnice a pohonné hmoty
 • Dvoudenní program v dunách sahary, zapůjčení velbloudů a přespání v beduínském táboře
 • Zajištění průvodcovských služeb včetně příspěvků na kurzy průvodcům
 • Instruktor skalního lezení
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě
 • Práci mou a mých kolegů
 • Společné vybavení (expediční lékárnička, lana atp.)
 • Pojištění proti úpadku CK
 • DPH dle zvláštního režimu

Co není v ceně

 • Leteckou dopravu do Maroka
 • Jídlo
 • Individuální pojištění
 • Případné vstupy

Nejčastější otázky / FAQ

Legislativa

Jedná se o společnou výpravu členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o , jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny UNIQA ZDE. Na tuto výpravu je aplikován zvláštní režim DPH.

Přihláška

Po podání přihlášky Ti přijde obratem email "potvrzení o přijetí přihlášky".  Následně Tě osobně kontaktuje průvodce, který s tebou probere detaily výpravy, až poté Ti finálně schválí přihlášku.

Platba

Po schválení přihlášky průvodcem Ti přijde email o schválení přihlášky a budeme po Tobě požadovat zálohu, která činí 50% ceny výpravy. Doplatek po Tobě budeme chtít 47 či 37 dní před začátkem výpravy, dle typu výpravy. K oběma platbám Tě vyzveme emailem. Více v Části 4. smluvních podmínek.


Určitě není problém vystavit fakturu na zájezd dříve, přímo na tvého zaměstnavatele (např. proplacení z FKSP či jiné zaměstnanecké benefity).

Letenky

Letenky kupujeme ideálně až ve chvíli, kdy je výprava plná. Standardně to bývá 3 měsíce před začátkem výpravy. Dle podmínek se to může lehce lišit. Aktivně se Ti ozveme emailem, že je čas koupit letenky a do té doby na letenky nemusíš myslet. V emailu bude detailní popis vhodné letenky pro výpravou a způsob jak si ji pořídit. Letenky zařizujeme ve spolupráci s našimi kamarády se Zaletsi.cz, takže pokud nechceš nic řešit, vše zařídí za Tebe. Pokud jsi ovšem zvyklý/á si letenky kupovat sám/a, můžeš si je koupit sám/a.

Ještě váháš?