24. 7. - 6. 8. 2023
22 990
více
24. 7. - 6. 8. 2023
Již proběhlo

Východním Grónskem kolem ledovce Mittivakkat

To pravé dobrodružství čeká na nepoznaných místech tam, kde tě překvapí nádherná opuštěná krajina i strasti spojené s tím, že před tebou není vyšlapaný chodníček tisícovkou cizích bot.

Expedice #860
14 dnů24. 7. - 6. 8. 2023
Evropa, Polární oblastiGrónsko
9Účastníků
Náročnost
4 z 5

Grónsko, tento název je pomalu synonymem pro polární oblasti, i když tomu tak na jistých částech této pevniny není. Podnikli jsme už řadu výprav na jeho západní pobřeží, dokonce i v krutých zimních mrazech. Známá stezka mezi Sisimiutem a Kangerlussuaqem nás ale přestala přitahovat, protože se pomalu, ale jistě plní turisty z celého světa. To pravé dobrodružství čeká na nepoznaných místech tam, kde tě překvapí nádherná opuštěná krajina i strasti spojené s tím, že před tebou není vyšlapaný chodníček tisícovkou cizích bot. Proto zamíříme na opačný konec ohromného ledovce, na východní pobřeží Grónska, které je úplně jinou zemí. Divočejší a kopcovitější krajina je tu protkávána horskými ledovci. Údolí mají příkřejší sráz a protíná je mnoho řek, které je nutné přebrodit. Je to také kraj ledních medvědů, sobů a nespočetných hejn ptáků.


Projít trek kolem ledovce Mittivakkat znamená vstávat každé ráno do chladného větru vanoucího z horských ledovců, nebo do slaného větru od moře, hlídat si dalekohledem horizont, jestli nespatříš ledního medvěda a každý den zkoumat krajinu před sebou, kudy by mohla vést nejpohodlnější cesta. Není to žádný med, ale je to opravdový zážitek, na který se jen tak nezapomíná. Pokud v sobě citíš stejné volání severu, jako my, pak může být právě tato expedice tou, která naplní přání zažít opravdu objevitelskou výpravu. Své kouzlo tomu dodává i fakt, že se mezi krami a ledovci grónského moře stále můžeme potkat s ledním medvědem. I když je setkání s ním v létě spíš nepravděpodobné, z naší zkušenosti z výprav po Špicberkách víme, že putovat s puškou na rameni a neustálou ostražitostí dodává výpravě zcela nový nádech.

4
+
5
Výsadkář
Náročnost
Myslíš, že na tom s fyzičkou nejsi špatně a dokážeš se kousnout? Tyto akce jsou pro lidi, kteří pravidelně sportují.
Akce je určená pro ty, kteří zvládnou strávit sedm dní a nocí s batohem na zádech, ve kterém si ponesou všechno potřebné. Průměrné denní vzdálenosti jsou okolo 20 km. V červenci můžeme v Grónsku počítat s teplotami okolo 10-15°C, ale stačí trocha smůly a může nás potkat i sníh nebo dlouhé deště. Trasa treku je sice jasně daná, ale nečekej žádnou vyšlapanou pěšinu. Terén polární tundry bývá často dobře prostupný, ale můžeme narazit na dlouhá vřesoviště, náročné brody a horský terén, kde potřebuješ mít stabilitu v nohách. Výpravu určitě řadíme k té náročnějším z našeho repertoáru :) Nejen z tohoto důvodu bude výpravě předcházet povinná osobní schůzka s průvodcem. Na výpravu do Grónských Alp se vydáváme poprvé. Přinese ti tedy zážitky z objevování prakticky nepoznané krajiny, musíš ale počítat s tím, že každé objevování s sebou přináší změny plánů a náročné chvíle. Takové, na které se později nejlépe vzpomíná!
zobrazit více
Přehled náročností

Bezpečnost

Budeme se pohybovat v poměrně veliké a soběstačné skupině. Po celou dobu se budeme nacházet mimo mobilní signál, ale budeme vybaveni satelitním zařízením Garmin inReach Explorer+, který nás bude sledovat přes GPS a bude zaznamenávat naši trasu. Pomocí něj můžeme také přivolat pomoc a večer můžete napsat zprávu mamince :-). Výprava je fyzicky náročná a odlehlé polární oblasti s sebou nesou objektivní rizika. Největším rizikem na cestě jsou brody, kterých není pomálu (poneseme pro jistotu lano) a přítomnost ledních medvědů. Těch tu sice není moc, ale je možné, že na nějakého narazíme. Společně proto poneseme pušku, se kterou se všichni naučí zacházet a poplašný signál ke stanům na noc. Vzhledem k ohroženosti medvědů je nutné k této skutečnosti přistupovat s maximálním respektem a pokud ho opravdu potkáme, počítat s tím, že nám to může změnit celé plány - primární je totiž vždy jeho ochrana a budeme to my, kdo případně změní trasu. Ačkoli se jedná o největšího medvěda, stav jejich populace je na hraně kolapsu a jejich ochranu musíme ctít. Pušku neseme pouze jako poslední možnost. Na noc budeme také kolem stanů stavět ohradník s poplašným zařízením a držet noční hlídky.

Víza a režim vstupu

Pro výpravu do Grónska je dobré se připojistit, protože většina pojišťoven tuto oblast zahrnuje do arktických oblastí, na které jsou zvláštní tarify. Grónsko rovněž není v EU a Schengenu, takže si vezmeme pas!

Doprava

Letecky z Kodaně do základny Kangerlussuaq a odtamtud místním vrtuláčkem na letiště Kulusuk. Cena letenky z Kodaně se pohybuje okolo 30000 Kč vč. vnitrostátního přeletu (k 1.9.2022). Odtud si ještě užijeme hodinovou plavbu na člunu do Tasiilaqu, který bude naším výchozím bodem.

Ubytování

Celkem 3 noci strávíme ve stanu v kempu, který je vybavený základním zázemím. Na treku pak všechny noci přespíme ve stanu. Po cestě jsou minimálně 3 lovecké chaty a jedna rybářská osada, kde možná najdeme přístřeší. S výběrem stanu rád poradím, ideální je nějaký s pevnější konstrukcí (kvalitní tunel nebo víceprutá kopule), prostě takový, na který se spolehnete i při velmi silném větru nebo delších deštích. Ale ono bude hezky :-) Nutnost mít spacák s komfortem kolem nuly.

Stravování

Veškeré jídlo si poneseme na zádech, ideální je tedy dehydratovaná strava, kterou si dovezeme již z ČR. S vodou po cestě není žádný problém, v celé řadě potoků a jezer je voda pitná. Během treku není možnost potraviny dokoupit ani nasbírat nebo nalovit (i když jestli někdo vezme prut, prý se tu dobře rybaří). V Tasiilaqu jsou obchody, které ale nedisponují cestovním jídlem, spíš běžným zbožím. Vařit si budeme na vlastních vařičích, ke kterým není problém na místě dokoupit plynové bomby. Ve městě určitě ochutnáme místní kuchyni skládající se především z ryb.

Vybavení a půjčovna

Budeme se pohybovat v prostředí severské tundry, tedy v otevřeném terénu bez stromů s teplotami okolo 0-10°C. Tomu je potřeba přizpůsobit výbavu. Mezi ty nejdůležitější části výbavy bude patřit kvalitní stan a pohorky. Seznam doporučené výbavy najdeš v checklistu. Důležité části výbavy Ti případně zdůrazní průvodce. Pokud ti něco z výbavy chybí, můžeš si ji půjčit u nás. 

Co cestou uvidíš?

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.

1. den

Odlet z Prahy/Vídně do Kulusuku přes Kangerlussuaq, nebo Reykjavík.

2. den

Přílet na letiště do Kulusuku a první kroky na půdě východního Grónska. Kdoví proč, ale letiště se nachází na 20km vzdáleném ostrově od městečka Tasiilaqu. Nalodime se tedy na malý člun a necháme se dopravit do přístavu. Zbytek dne si necháme na projití města, jeho přístavu a okolí tak typického pro Grónsko, jak to jenom jde. Za městem se nachází psince s tažnými psi, v přístavu se na konstrukcích suší sítě a ryby a děti tu v chladném létě, kdy teploty klidně padají k nule jedí zmrzlinu. Spát budeme v kempu kousíček za městem.

3. -9. den

Ráno zabalíme všechny věci do batohu a můžeme se ještě posilnit místní snídaní. Pak už nám nezbyde nic jiného, než si vyřídit potřebné oficiality - zapůjčení pušky a poplašného systému proti polárním medvědům a vydáme se na 7 dní do divočiny hor, hlubokých řek a údolí kolem ledovce Mittivakkat. Na treku strávíme celkem sedm plných dní, které rozhodně nebudou čajovým dýchánkem. Na rozdíl od západního Grónska, které jsme už prochodily je místní krajina mnohem více členitá, hornatější a naši cestu bude křižovat nejedno ostré údolí a brody řek. Budeme se prodírat podmáčeným permafrostem i kamennými suťovisky, ale za odměnu tě čekají mechové kopce s výhledy do fjordů, nekonečné slunce nad zasněženými obrysy ledovce a neskutečná atmosféra osamělosti severu, kde budeme odkázání pouze a jenom na sebe. Po cestě je několik chat a jedna rybářská osada, kde možná najdeme přístřeší a něco k jídlu. Jinak nám ale společnost budou dělat jen hejna ptáků a stáda sobů. Ledního medvěda snad nepotkáme, i když abychom ho spatřili alespoň z bezpečné dálky si budeme všichni přát.

10. den

Rezervní den. Vzhledem k tomu, že se na trek kolem Mittivakkatu vydáváme poprvé, není od věci nechat si rezervu na nečekané příhody, nebo jen na lákavé odbočky od trasy. Pokud ho na treku nevyužijeme, vymyslíme si zajímavý program v Tasiilaqu.

11. den

Celý den po treku si necháme na pořádnou návštěvu Tasiilaqu. Takových měst totiž na světě moc není. Je sice sedmým největším městem v Grónsku, ale bydlí v něm jen něco málo přes 2000 lidí. Většina z nich se živí rybolovem, nebo pracuje v přístavu a díky tomu nakoukneš do opravdového života moderních Inuitů v místě, které si doteď zachovává svůj starý ráz.

12. den

Brzy ráno přeplujeme člunem Do Kulusuku a nasedneme na letadlo zpšt do ČR.Rozloučíme se s Grónskem a přeletíme z Nuuku přes Kangerlussuaq do Kodaně, odkud se už vydáme na cestu zpět do ČR.

13. den

Návrat do ČR.

ukázat další dny

Tvůj průvodceStanda Dadák

Živel
patron Klubovny
otec Klubu cestovatelů
tulák

Standa, to je živel, bohém a zvláštní úkaz. Kromě toho, že se věnuje všemožným sportovním i nesportovním aktivitám, jde o člověka, který se rozhodl spojit své zaměstnání se svou cestovatelskou vášní. Proto se většina věcí v jeho životě kolem cestování točí.

Detail průvodce
Tom Cimr

Garant výpravy

Tom Cimr

Co je v ceně

  • 3x ubytování v kempu v Tasiilaqu v kempu se zázemím
  • Doprava motorovým člunem z letiště v Kulusuku do Tasiilaqu a zpět
  • Zapůjčení pušky a poplašného zařízení proti ledním medvědům po celou dobu výpravy
  • Aktivace tarifu + Satelitní zařízení + GPS s oboustrannou komunikací
  • Individuální schůzka s průvodcem
  • Zajištění průvodcovských služeb včetně příspěvků na kurzy průvodcům
  • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě Individuální konzultace ohledně výbavy
  • Práci mou a mých kolegů
  • Společné vybavení (expediční lékárnička, lano atp.)
  • DPH dle zvláštního režimu

Co není v ceně

  • Jídlo
  • Individuální pojištění
  • Letenky
  • Doprava do Kodaně

Nejčastější otázky / FAQ

Legislativa

Jedná se o společný zájezd členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o , jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny UNIQA ZDE. Jedná se o zájezd dle zákona č. 89/2012 Sb., část 4., HLAVA II., Díl 6. Na tuto výpravu je aplikován zvláštní režim DPH.

Přihláška

Po podání přihlášky Ti přijde obratem email "potvrzení o přijetí přihlášky".  Následně Tě osobně kontaktuje průvodce, který s tebou probere detaily výpravy, až poté Ti finálně schválí přihlášku.

Platba

Po schválení přihlášky průvodcem Ti přijde email o schválení přihlášky a budeme po Tobě požadovat zálohu, která činí 50% ceny výpravy. Doplatek po Tobě budeme chtít 47 či 37 dní před začátkem výpravy, dle typu výpravy. K oběma platbám Tě vyzveme emailem. Více v Části 4. smluvních podmínek.


Určitě není problém vystavit fakturu na zájezd dříve, přímo na tvého zaměstnavatele (např. proplacení z FKSP či jiné zaměstnanecké benefity).

Letenky

Letenky kupujeme ideálně až ve chvíli, kdy je výprava plná. Standardně to bývá 3 měsíce před začátkem výpravy. Dle podmínek se to může lehce lišit. Aktivně se Ti ozveme emailem, že je čas koupit letenky a do té doby na letenky nemusíš myslet. V emailu bude detailní popis vhodné letenky pro výpravou a způsob jak si ji pořídit. Letenky zařizujeme ve spolupráci s našimi kamarády se Zaletsi.cz, takže pokud nechceš nic řešit, vše zařídí za Tebe. Pokud jsi ovšem zvyklý/á si letenky kupovat sám/a, můžeš si je koupit sám/a.

Ještě váháš?