1. 7. - 23. 7. 2023
34 990
více
1. 7. - 23. 7. 2023
Již proběhlo

Mongolsko na koni

Mongolsko tě uchvátí svou velikostí a rozmanitou přírodou, hrdí potomci Čingischána zase svou skromností a přátelskou povahou.

Expedice #858
23 dnů1. 7. - 23. 7. 2023
AsieMongolsko
9Účastníků
Náročnost
2 z 5
Mongolsko můžeš poznat z mnoha pohled. Z hřbetu koně s větrem ve tváři, nebo z houpajícího se sedla velblouda na píšečných dunách pouště Gobi. Stejné zážitky přinese rozvrzaná maršrutka a živý rozhovor s místními řidiči, který je upřímně srdečný ačkoliv každý strana mluví vlastním jazykem. Mongolsko tě uchvátí svou velikostí a rozmanitou přírodou, hrdí potomci Čingischána zase svou skromností a přátelskou povahou. Tahle země skrývá mnoho zajímavých míst, ke kterým nevedou asfaltové cesty, ale v sedle koně je se mnou můžeš objevit! Když se zatouláš, můžeš celé měsíce křižovat drsnou a nedotčenou přírodu a narazíš přitom jen na stáda jaků, koz, velbloudů, ovcí, koní nebo gazel. Je to totiž jeden z nejméně zalidněných států světa - žije tady 27 krát víc koní než lidí! :-) Kam se hrabe Divoký západ! Bude tě bolet zadek, budeš muset zvládnout svého koně a udělat si z něj parťáka, zkrátka zažiješ dobrodružství, o kterém budeš vyprávět ještě hodně dlouhou. Byl tohle vždy tvůj sen? Sny jsou přece od toho, aby se plnily!
2
+
5
Turista
Náročnost
Lehké treky
Jízda na koni není nikterak náročná, v sedle se udrží téměř každý, jde o to vydržet :-) Jinak tě čekají jednodenní výlety, ze kterých se večer vrátíš k zázemí auta.
zobrazit více
Přehled náročností

Víza a režim vstupu

Pro občany České republiky je pro vstup na území Mongolska nutný cestovní pas (s minimální platností 6 měsíců přesahující dobu odletu ze země). Dále platí vízová povinnost. Podmínky pro vystavení víz najdete - ZDE. V případě potřeby ti s jejich zařízením rádi pomůžeme.


Doporučuji ti obstarat si očkování proti žloutence typu A a B. Očkování proti břišnímu tyfu je na zvážení. Povinné očkování zde není žádné, nikdo to tedy na letišti nebude kontrolovat ani po tobě kdekoliv vyžadovat, ale zdraví máme přeci jen jedno.

Doprava

Dopravíme se letecky do Ulaanbaataru. Cena letenek se pohybuje okolo 35000,- (1.9.2022). Odtud pronajatou dodávkou s řidičem na dalších 8 dní. Na půlku výpravy nám jako dopravní prostředek budou sloužit čtyřnozí společníci a ve zbývajícím čase se budeme dopravovat maršrutkami, jeepy nebo taxikem.

Ubytování

Minimálně 2x přesíme v guesthousu v Ulaanbaataru. Na cestě pak buď ve stanech, nebo pod širákem (Hvězdná obloha v Gobi je fakt něco!) a kdykoliv to půjde, tak v místních jurtách a kempech.

Stravování

V rámci výpravy není zajištěno občerstvení a stravování. Stravování si řešíš sám za sebe. Jídlo lze nakoupit v tamních obchodech, čímž zároveň vyzkoušíš místní delikatesy a speciality. Jen se připrav na to, že tamní obchody nabízí zcela rozdílný sortiment potravin a výběr je skromnější než u nás. Alespoň nebudeš muset dlouho vybírat :-) V průběhu expedice bude samozřejmě také možnost občerstvit se v místních „hostincích“. Ceny za jídlo jsou velmi přijatelné. Na koních si budeme vařit převážně společně ze zásob, které nakoupíme na místě. Nutno podotknout, že vegetarián nebude z mongolské stravy příliš nadšený, maso je tady základ jídelníčku, ale samozřejmě při troše snahy tu i vegetarián přežije.

Vybavení a půjčovna

Budeme se pohybovat jak ve městě, tak venku. Vezmi si proto s sebou oblečení normální i funkční sportovní. Seznam doporučené výbavy najdeš v checklistu. Důležité části výbavy ti případně zdůrazní průvodce. Pokud ti něco z výbavy chybí, můžeš si ji půjčit u nás.

Co cestou uvidíš?

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.

1. den

Odlet z Evropy podle dostupnosti letenek.

2. den

Přílet do Ulánbátaru – hlavního města Mongolska. Ubytování v hostelu, nákup zásob jídla na dlouhou cestu. Výlet k památníku Zaisan, prohlídka náměstí Süchbatar s parlamentem a sochou Čingischána, buddhistického chrámu Choijin Lama Temple a Zimního paláce posledního monarchy.

3. den

Start cesty do pouště Gobi – zahájíme přesun dodávkou z Ulánbátaru zelenou stepí směrem na jih - koně, ovce, kozy a jurty. Prolézání skalními pevnostmi Baga Gazryn Chuluu. Nocování mezi skalami.

4. -11. den

Tyto dny budeme poznávat rozmanitost a fantazii mongolské přírody, také historii a kulturu potomků Velkého Čingischána. Sestoupíme na dnok aňonu Yolyn Am, některé části pokrývá led po celý rok. Vystoupáme na největší a nejkrásnější písečné duny Khongoryn Els. Projížďka na velbloudech dvouhrbých.Objevování časů dávno minulých mezi hořícími útesy Bayanzag, největšího naleziště dinosauřích pozůstatků v Mongolsku. Buddhistická půje (mše) v klášterech Ongiin Khiid a Erdene Zuu nacházející se v bývalém hlavním městě Mongolské říše Karakorum. Čeká nás krkolomná rallye sopečným údolím Orkhonu, které je součástí světového dědictví UNESCO. Snadný výstup a sestup na vrchol a dno kráteru Khorgo. Upocené kostry opláchneme ve vodách Velkého Bílého jezera TerchijnTsagaan Nuur. Po celý čas budeme pátrat po legendárním Olgoji Chorchoji. Na cestách přespáváme ve vlastních stanech i místních jurtách.

12. den

Dlouhý a náročný přejezd do malé vesničky Khatgal ležící na břehu jezera Khövsgöl Nuur.

13. -20. den

Příprava na expedici na koních – balení, dokupování zásob. Sedlání a odjezd. Začátek úžasného dobrodružství v koňském sedle. Putování koňmo v oblasti křišťálového jezera Khövsgöl Nuur. Je napájeno více než 100 přítoky a obklopují ho horské vrcholy i nekonečná tajga. Okolí jezera je obývané nomády, jejichž způsob života se po staletí ani trochu nezměnil. Naše cesta povede především mezi třítisícovými vrcholy hor, dále nekonečnou stepí, věčně zelenou tajgou protkanou nesčetným množstvím řek, potoků, pramenů a močálů. Putovat budeme za doprovodu deště, mrazu, sněhu, větru, ale i slunečních paprsků. Spíme ve vlastních stanech, vaříme si sami na ohni. Vše potřebné k přežití povezou ty nejodolnější koně planety!

21. den

Kdo přežije čeká ho dlouhý návrat dodávkou zpět do civilizace a místa odletu Ulaanbaataru.

22. den

Odpočinek, nákupy na černém trhu - Naram Tuul Market.Sehnat se dá úplně vše na jednom místě za neuvěřitelně nízké ceny. Šály a svetry z pravého kašmíru, ponožky z velbloudí vlny :-). Závěrem výpravy bude návštěva folklórního představení - mongolské tance, hrdelní zpěvy, hraní na místní nástroje a ukázka tradičních pestrobarevných oděvů.

23. den

Konec srandy, návrat do reality :-) Přílet do ČR/Vídně.
ukázat další dny

Tvůj průvodceMartina Podhůrská

Novinářka
fotografka
hledačka pokladů
milovnice pizzy

Marťa má slabost pro pouště, hory a pizzu. Baví ji cizí jazyky a roadtripy, často kouká na svět skrz foťák, s radostí vstává na východy slunce a snad není země, kam by ji to nelákalo. Vždycky říkala, že až vyroste, bude jako dobrodruh Nathan Drake.

Detail průvodce
Tom Cimr

Garant výpravy

Tom Cimr

Co je v ceně

 • Veškeré ubytování v kempech, místních jurtách a guesthousech
 • Pronájem dodávky s řidičem na 8 dní
 • Veškerou ostatní dopravu (Soukromou dodávkou, auty, nebo maršrutkami, taxi)
 • Půjčení koní na 9 dní vč. 3 nákladních na skupinu pod dohledem místních guidů a dalších koňáků co se o nás postarají
 • Zajištění průvodcovských služeb
 • Jízdu na velbloudech
 • Vstupy do památek a muzeí
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické podobě,
 • GPS
 • Společné vybavení (expediční lékárnička atp.)
 • Práci mou a mých kolegů
 • Pojištění CK proti úpadku
 • DPH dle zvláštního režimu

Co není v ceně

 • Jídlo
 • Let do Mongolska (cena letenek se pohybuje okolo 35000,- (1.9.2022)
 • Vízum (60 euro) + individuální pojištění
 • Jakékoli případné vstupy

Nejčastější otázky / FAQ

Legislativa

Jedná se o společný zájezd členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o , jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny UNIQA ZDE. Jedná se o zájezd dle zákona č. 89/2012 Sb., část 4., HLAVA II., Díl 6. Na tuto výpravu je aplikován zvláštní režim DPH.

Přihláška

Po podání přihlášky Ti přijde obratem email "potvrzení o přijetí přihlášky".  Následně Tě osobně kontaktuje průvodce, který s tebou probere detaily výpravy, až poté Ti finálně schválí přihlášku.

Platba

Po schválení přihlášky průvodcem Ti přijde email o schválení přihlášky a budeme po Tobě požadovat zálohu, která činí 50% ceny výpravy. Doplatek po Tobě budeme chtít 47 či 37 dní před začátkem výpravy, dle typu výpravy. K oběma platbám Tě vyzveme emailem. Více v Části 4. smluvních podmínek.


Určitě není problém vystavit fakturu na zájezd dříve, přímo na tvého zaměstnavatele (např. proplacení z FKSP či jiné zaměstnanecké benefity).

Letenky

Letenky kupujeme ideálně až ve chvíli, kdy je výprava plná. Standardně to bývá 3 měsíce před začátkem výpravy. Dle podmínek se to může lehce lišit. Aktivně se Ti ozveme emailem, že je čas koupit letenky a do té doby na letenky nemusíš myslet. V emailu bude detailní popis vhodné letenky pro výpravou a způsob jak si ji pořídit. Letenky zařizujeme ve spolupráci s našimi kamarády se Zaletsi.cz, takže pokud nechceš nic řešit, vše zařídí za Tebe. Pokud jsi ovšem zvyklý/á si letenky kupovat sám/a, můžeš si je koupit sám/a.

Ještě váháš?