26. 12. - 3. 1. 2023
16 990
více
26. 12. - 3. 1. 2023
Již proběhlo

Silvestr na běžkách ve Femundsmarce - PLNO

Silvestr na severu v kolébce běžeckého lyžování

Expedice #854
9 dnů26. 12. - 3. 1. 2023
Evropa, Polární oblastiNorsko
8Účastníků
Náročnost
3 z 5

Úvodem

Každý, kdo má rád sever, to zná. Zvláštní puzení a touha po strohé jednoduchosti, která je esencí Severu. Už jsi někdy cítil mrazení v zádech, když se ti nad hlavou roztančí polární záře? To je taky jedna z věcí, která se ti jen tak někde nepoštěstí. Jen tak někde ne, ale v zapadlém koutu ve Skandinávii s názvem Femundsmarka to jde. 

Vezmu tě pod nejvyšší vodopád Švédska Njupeskar, pod kterým strávíme noc s výhledem na zamrzlou masu ledu, oslavíme Silvestr v roubené chaloupce na farmě, která chová soby a taky si vyzkoušíš, jaké to je strávit jednu noc na mrazivých planinách Femundsmarky. Především se ale chystáme na běžky. Podél hranice se Švédskem místňáci protahují dlouhé kilometry běžkařských stop, na kterých pronikneme až do nitra Femundsmarky. Užijeme si to pěkně pohodově na lehko při jednodenních výletech. Večery strávíme v roubence u krbu s dobrým jídlem na farmě Valdalen Gard. Poznáš tu, jak Sámové chovají stáda sobů a jak vypadají jejich oslavy Nového roku.

Malá ochutnávka z minulého roku

[img]

Náročnost 2+

Většinu času strávíme na jednodenních běžkařských výletech. Jejich délku přizpůsobíme společné domluvě. Výkonnější mohou podniknout delší výlety na vlastní pěst, protože se budeme vždy vracet na stejné místo a trasy jsou krásně značené.

[narocnost2]

Průvodce

[pruvodce]

Doprava

Pojedeme autem. Je to kus cesty, ale my si ji v obou směrech rozdělíme nočním trajektem, kde si odpočineme a protáhneme nohy. 

Ubytovaní a stravování

Celkem 4 noci strávíme v plně zařízené roubené chaloupce na farmě Valdalen Gard. Čeká nás tu teplo, praskající krb a milí lidé okolo, se kterými oslavíme Silvestra. Jednu noc přespíme ve spacácích v otevřené chatce u vodopádu Njupeskar a na poslední noc tě průvodce vezme vyzkoušet opravdové zimní táboření na náhorní plošině Femundsmarky. Pro tuto noc s sebou vezmeme veliký stan s ohřívačem a s trochou štěstí budeme spát s polární září nad hlavou.

Stravovat se budeme z vlastních zásob, které doporučujeme vzít s sebou z domu, není ale problém se po cestě zastavit v nějakém obchodě a ochutnat nějaké místní speciality. Na Silvestra můžeme domluvit společnou večeři s místními, kteří připravují tradiční pokrmy z ryb, soba a místních borůvek. 

Výbava a půjčovna

Běžky, běžecké boty a hůlky. 4 dny totiž strávíme na jednodenních výletech přes hory a jezera na hezky upravovaných stopách. Běžkování taky uzpůsobíme zimní výbavu. Můžeš počítat s teplotami okolo -10 až .-15°C. Vezmeme s sebou taky teplé oblečení a spacáky kvůli poslední noci venku. Detailní seznam výbavy bude zaslán po podání přihlášky v informačním emailu. Výbavu Vám samozřejmě můžeš zkonzultovat s průvodcem :)

Seznam doporučené výbavy najdeš v tomto checklistu. Pokud ti něco chybí, můžeš si to půjčit u nás - půjčovnu najdeš ZDE. A pokud se ti líbí naše filozofie, můžeš nás reprezentovat na horách i jinde - připravili jsme pro tebe v eshopu pár expedičních vychytávek, které by se ti mohly na výpravě hodit.

Legislativa

Jedná se o společnou akci členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o , jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny Slavia ZDE. Na tuto akci je aplikován zvláštní režim DPH.

Shrnutí

16 990 Kč 

Cena

27. 12. 2022 - 4. 1. 2023Minimální počet lidí pro realizaci výpravy je 6
Cena zahrnuje
 • Veškerou dopravu na místo a na místě
 • Trajekt + ubytování v kajutách
 • 4x noc na zařízené chatě
 • Pronájem dvou expedičních saní, ohřívače a společenského stanu Hilleberg Altai XP
 • Příspěvek na kurzy organizátorům
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě, GPS
 • Práci mou a mých kolegů
 • Další společné vybavení
 • Pojištění proti úpadku
 • DPH dle zvláštního režimu
Cena nezahrnuje
 • Zapůjčení běžkařské výbavy
 • Jídlo
 • Individuální pojištění
 • Jakékoli případné vstupy

Co cestou uvidíš

1. den (27.12.): Potkáme se dopoledne v klubovně a vyrazíme na dlouhou cestu na sever. S více řidiči to do dalšího odpoledne zmákneme. Zhruba 6 hodin si dopřejeme odpočinek na trajektu, takže cesta bude o poznání snesitelnější.

2. den (28.12.): Odpoledne dojedeme do vesničky Morkret. Vytáhneme saně a věci na dva dny a vyrazíme asi pět kilometrů vyzkoušet terén. Naším cílem bude Njupeskar - majestátní vodopád, nejvyšší ve Švédsku, který se touto dobou mění na zamrzlé ledového giganta. Noc strávíme v chatičkách na jeho úpatí. 

3. den (29.12.): Osaháme si trošku místní terén a uděláme si túru přes vrchol Rörsjöhön 944m. Potom se vrátíme k autu a zamíříme do Femundsmarky, kde nás v osadě Valdalen bude čekat vyhřátý srub, ve kterém budeme následující 4 noci bydlet a podnikat z něj túry.

4. den (30.12.): Podnikneme první běžkařský výpad do Švédska rovnou od chalupy. Podle domluvy zvolíme okruh 20 - 40 km dlouhý.

5. den (31.12.): Na běžkách přejedeme přes zamrzlé jezero Grövelsjön, na kterém se mrkneme do potopeného vraku německého bombardéru a přejedeme přes hory zpátky k chalupě. Večer společně oslavíme Silvestra s místními obyvateli s výbornou večeří a jejich tradicemi.

6. den (1.1.): Oklepeme se po oslavách a vyrazíme zase ven. Možností, kam vyrazit na běžky je hned několik.

7. den (2.1.): Zabalíme si věci a vyrazíme vyzkoušet, jak to vypadá na polárních výpravách. Rozdělíme si věci do batohů a zapřáhneme za sebe polárnické saně a vydáme se pod stolové hory Elgahogna a Store-Svuku tvořící srdce národního parku. Noc strávíme venku. 

8. den (3.1.): Zabalíme stany, dáme si pořádnou snídani a okruhem se vrátíme k autu. Krátce po poledni vyrazíme na zpáteční cestu k Trelleborgu, kde se nalodíme na trajekt do Německa.

9. den (4.1.): Cesta domů. Ve večerních hodinách příjezd do Brna.

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.

3
5
Průzkumník
Náročnost
Několikadenní túry se zátěží
Pokud se chceš zúčastnit této výpravy, nesmí ti dělat problém chůze po horách s batohem na zádech. Předpokládáme, že už s tím máš nějaké předešlé zkušenosti. Rámcově se jedná o 15 km s patnáctikilovým batohem pár dní po sobě.
zobrazit více
Přehled náročností

Bezpečnost

Víza a režim vstupu

Doprava

Ubytování

Stravování

Vybavení a půjčovna

Co cestou uvidíš?

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.
ukázat další dny

Tvůj průvodceHonza Bořil

Orienťák
stopař
lyžař
běžec

Honza je orienťák. To znamená, že se sním určitě v horách neztratíš, i kdyby vypadly všechny internety a satelity světa. Práce s mapou a buzolou je jeho denním chlebem a kromě toho miluje stopování a divoký východ (zejména Balkán a postsovětské země).

Detail průvodce
Vít Dubec

Garant výpravy

Vít Dubec

Co je v ceně

-

Co není v ceně

-

Nejčastější otázky / FAQ

Legislativa

Jedná se o společnou výpravu členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o , jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny UNIQA ZDE. Na tuto výpravu je aplikován zvláštní režim DPH.

Přihláška

Po podání přihlášky Ti přijde obratem email "potvrzení o přijetí přihlášky".  Následně Tě osobně kontaktuje průvodce, který s tebou probere detaily výpravy, až poté Ti finálně schválí přihlášku.

Platba

Po schválení přihlášky průvodcem Ti přijde email o schválení přihlášky a budeme po Tobě požadovat zálohu, která činí 50% ceny výpravy. Doplatek po Tobě budeme chtít 47 či 37 dní před začátkem výpravy, dle typu výpravy. K oběma platbám Tě vyzveme emailem. Více v Části 4. smluvních podmínek.


Určitě není problém vystavit fakturu na zájezd dříve, přímo na tvého zaměstnavatele (např. proplacení z FKSP či jiné zaměstnanecké benefity).

Jak je to s řízením?

Řidičem bude po většinu času průvodce, ale kvůli bezpečnosti se po předchozí dohodě na dálnici vystřídá se zkušeným řidičem z Vašich řad. Ti kdo sedí na předních sedadlech nikdy nespí a mají za úkol konverzovat s řidičem a udržovat jej bdělého.

Ještě váháš?