12. 3. - 28. 3. 2023
54 990
letenka cca 30000 Kč
více
12. 3. - 28. 3. 2023
Již proběhlo

Sokotra - Jemen

Odlehlý, málo známý ostrov patřící Jemenu kdesi v Arabském moři nedaleko Somálska. Ideální, to zní jako pozvánka pro Expedition Club!

Expedice #836
17 dnů12. 3. - 28. 3. 2023
Asie, AfrikaJemen, Sokotra
9Účastníků
Náročnost
2 z 5

Sokotra. Odlehlý ostrov patřící Jemenu kdesi v Arabském moři nedaleko Somálska. To zní jako pořádná divočina, co? Naopak! Ostrov má strategickou hodnotu natolik, že jej v rámci zachování stability pod křídla převzaly stabilnější mocnosti. Válka v Jemenu se ostrova prakticky nedotýká, a od té doby, co sem začalo jednou týdně létal letadlo, už ani není extrémně složité se sem dostat jako dřív.

Proč vyrazit?

Ikonické dračince (neboli stromy dračí krve) na fotografiích jako vystřižených z fantaskně-dystopických filmů už viděl asi každý. Tento typický zástupce sokoterských endemitů však není jediný, neméně bizarním způsobem krajinu dokreslují i lahvovníky (přezdívané sloní nohy), okurkovníky či další exotické dřeviny. Třetinu místních rostlin nenajdete nikde jinde na světě, v případě drobných živočichů je to dokonce 90 %, a dlouholetá izolace ostrova spolu s velmi omezenou přítomností lidí se zasloužila o stejně rozmanitou přírodu i pod vodou. Není divu, že se Sokotře leckdy přezdívá Galapágy Indického oceánu. To zní jako pozvánka pro Expedition Club.


Ani to ale není vše, protože přinejmenším stejně zajímavá je i příroda neživá. Na ostrově, který je o něco málo menší než Zlínský kraj, se od moře s pohádkově zbarvenými lagunami tyčí skalnaté hory do výše přes 1500 metrů! Pěší putování přes tyto hory, kde nám budou dělat společnost jen horské kozy, velbloudi a při troše štěstí i místní endemické cibetky, bude hlavním tahákem našeho programu.


Na Sokotru se dá dostat jen jednou týdně. Drtivá většina návštěvníků tu tedy právě týden stráví. My ale neradi děláme věci tak, jak je dělá většina, a rozhodli jsme se, že Sokotře věnujeme týdny dva. To nám umožní nespěchat, ať stihneme autem objet v rychlosti všechny vyhlídky, ale i vyrazit na trek, zašnorchlovat si, nebo strávit den v místní vesnici a ochutnat stimulant kát, či si vyslechnout příběhy válečných uprchlíků ze Somálska či Jemenu. Proč je právě teď ideální čas vyrazit na Sokotru? Protože turismus je stále velmi omezen, nepřiletí sem více než 150 lidí týdně. Tento stav však nepotrvá dlouho, jelikož okolní mocnosti, které ostrov fakticky ovládají, s ním mají velké plány. Je velmi pravděpodobné, že v blízké době ostrov čeká závratný rozvoj. Modernizace letiště, nablýskané hotely, turistické restaurace, asfaltové silnice a stánky s magnetkami a colou na pláži mohou být brzy smutnou realitou. A to vše bude mít na unikátní ráz izolovaného ostrova devastující vliv. Tak honem!

2
5
Turista
Náročnost
Lehké treky

Výprava nebude extra náročná, ale budeme dost chodit pěšky, ostrov je velmi hornatý a na nepříliš prošlapaných stezkách rozhodně se zapotíme. Všechna tábořiště jsou dostupná terénními auty, takže i když půjdeme přes ostrov 3-4 dny, půjdeme nalehko.

Turista (Lehké treky): Tyto akce jsou pro lidi, kteří mají rádi pohyb, ale přeci jen se ještě nechtějí tahat s těžkým batohem a chtějí si spíše užít krajinu a okolí. Pro absolvování těchto výprav bys měl být schopen vyjít na lehko na kopec, srovnatelný s Lysou horou. Jedná se o jednodenní túry a procházky po okolí. (Sahara, Bosna, Výsadek)

zobrazit více
Přehled náročností

Bezpečnost

Ač je Sokotra z hlediska mezinárodního práva součást válkou zmítaného Jemenu, kam prakticky všechny státy světa důrazně doporučují necestovat, konflikt na izolovanou Sokotru nijak nedosáhl. Přes jemenskou pevninu nebudeme ani tranzitovat. Ostrov je fakticky ovládán Spojenými arabskými emiráty se Saúdskou Arábií, které zde udržují stabilní situaci. Na místě se budeme pohybovat v divoké přírodě, budeme však vždy mít místního průvodce.

Víza a režim vstupu

Do  UAE se dostaneme bez víz. Stačí cestovní pas s minimální platností 6 měsíců po návratu ze země. Co se týče cestování na Sokotru, tak jsou třeba víza, která za Vás vyřídíme předem, nemusíš se o nic starat. Ty si pouze připrav 150 USD, které si vysbíráme na místě.  Očkování: po návštěvu Jemenu a UAE doporučeno očkování proti žloutence a břišnímu tyfu. Více info na stránkách očkovacího centra ZDE.

Doprava

Doprava letecky. Nejprve se musíme dostat do Spojených arabských emirátů, odkud létá jednou týdně letadlo na Sokotru. Podle cen letenek a covidových opatření poletíme z Prahy/Vídně do Dubaje či do Abú Dhabí, kde jednu noc přespíme. Kdo chce, může samozřejmě doletět dříve a udělat si výlet po Emirátech či třeba do snadno dostupného ománského Musandamu. Na Sokotru už poletíme charterovým letem z Abú Dhabí spolu. Na Sokotře už se budeme pohybovat terénními auty, s velkou pravděpodobností bude minimálně jedna Toyota Hilux s luxusním open-air sezením na korbě.

Ubytování

Na Sokotře budeme hlavně stanovat, někdy v kempech s minimálním zázemím, jindy úplně v divočině. Dvě noci přespíme v jednom z mála jednoduchých hotelů, které se na ostrově nacházejí. Mimo ubytko budeme hygienu vyřešíme koupelích ve sladkovodních tůních a řekách, případně domluvíme sprchu u místních. V Emirátech 2x přenocujeme v hotýlku či bytě.

Stravování

Mimo hlavní město na ostrově nejsou prakticky žádné restaurace, obchodů je minimum. Jídlo nám tedy v plném rozsahu zajistí místní partner. V rámci programu je tedy plná penze. Jídlo bude dobré, ale možná trochu monotónní - rýže, chleby, fazole, zelenina a ryby. Maso (kuře, koza, jehněčí) spíše méně. V Jemenu je zvykem jíst na dece na zemi, ze společných velkých nádob se do vlastních talířů nakládá rukama, bez příborů. 

Vybavení a půjčovna

Budeme se pohybovat ve městech i v přírodních rezervacích. Hodit se proto bude pohodlné oblečení a boty pro cestování, není však třeba nic do extrémních podmínek. Seznam doporučené výbavy najdeš v tomto checklistu. Důležité části výbavy ti případně zdůrazní průvodce. Pokud ti něco chybí, můžeš si to půjčit u nás - půjčovnu najdeš ZDE.

Co cestou uvidíš?

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny. Rozpis dnů je sice vypsán den po dni, ale je více než pravděpodobné, že pořadí některých dnů se změní.

Na rovinu: V listopadu 2022 má Expe první výpravu na Sokotru. Do programu březnové Sokotry zakomponujeme změny, které nám Vojta doporučí nebo které budou nutné. Tzn. program se může lehce měnit.

1. den

Odletíme z Prahy do Dubaje (či Abú Dhabí) a přenocujeme. Hypermoderní nablýskané mrakodrapy, které po cestě uvidíme, budou úžasně kontrastovat s divokou přírodou, ve které strávíme následující dva týdny.

2. den

Z Abú Dhabí nasedneme do charterového letadla a odletíme na Sokotru. Hned odtud se odebereme auty na náhorní plošinu Dixam, kde budeme poprvé pozorovat scenérii zapadajícího slunce mezi desítkami dračinců. 

3. - 5. den

Plus mínus tři dny strávíme v horách. Začneme sjezdem po serpentinách do hlubokého kaňonu Wadi Dirhur, kde se vykoupeme v mělkých říčních bazéncích. Dále budeme pokračovat přes náhorní plošinu Dixam do Fermihinu - les s největší koncentrací dračinců na ostrově. Od místních pastevců si necháme ukázat, jak se ze stromů sbírá léčivá „dračí krev“. Pěšky dále překonáme pohoří Hajhir, kochat se budeme výhledy na nejvyšší skalnatý hřeben Skand, který se tyčí do výšky 1500 m ve vzdálenosti sotva 10 km od moře. 

6. den

Známé fotky ze Sokotry obvykle zachycují její divokou krajinu, málo už se však ví, že ta podmořská je přinejmenším stejně krásná. Dnešní pohodový den proto strávíme v mořské rezervaci Dihamri, kde budeme se šnorchlem hledat perutýny a murény schovávající se v korálových útesech. Pro zájemce je možné i potápění. 

7. den

Dnes se podíváme do jeskyně Hoq. Vyrazíme hned ráno, než začne pořádně péct slunce - vydrápat se do kopce k jeskyni zabere zhruba dvě hodiny. Krápníková jeskyně je několik kilometrů dlouhá, schovává jezírko, neuvěřitelné krasové útvary i tajemné malby a nápisy, o jejichž významech budeme společně spekulovat. Odpoledne i noc strávíme u pláže Arher, kde obří sněhobílé duny korálového písku padají přímo do moře. Nevynecháme výlet na nejvýchodnější cíp ostrova, kde si za odlivu staví své miniaturní písečné hrady tisíce krabů. 

8. den

Oblast Homhil je takový místní aquapark. Vyšplhat se kamenitou cestou k soustavě bazénků ve skalách, které napájí horský potok, nám trochu sil sebere, osvěžující koupel však ve stínu dračinců a lahvovníků bude zasloužená. Společnost nám tu budou dělat kamzíci se supy a při koupání si uvědomíme, že infinity pool s luxusním výhledem nemusí být nutně jen v pětihvězdičkovém hotelu. 

9. den

Náhorní plošina Momi je proslulá velkým množstvím kadidlovníků, myrhovníků a adénií - pouštních růží. I zde strávíme pár hodin chozením a pozorováním neobvyklých scenérií, než skončíme v údolí Kalisan, kde nás opět čeká osvěžení ve sladkovodních jezírcích pod vodopádem. 

10. - 11. den

Na dva dny se také zastavíme na jižním pobřeží ostrova. I zde narazíme na typickou krajinu bílých písečných dun postupně mizejících přímo do širého oceánu. Projdeme si jeskyni Dagub, ze které je výhled na vesnice na pobřeží, kde se zastavíme posléze, třeba nám místní zapůjčí své velbloudy na romantickou večerní projížďku. Uspávat nás budou příjemné zvuky vln, jelikož moře je zde o poznání divočejší než na severu. 

12. den

Přestože se na Sokotru jezdí kvůli jedinečné přírodě, byla by škoda nepoznat i něco z místního života. Jeden den tedy strávíme v hlavním městě Hadibu, abychom si udělali představu o tom, jak se zde žije. Zajdeme si nakoupit na trh a vyzkoušíme místní čajovnu, kde se pokusíme pokecat s místními. 

13. den

Dojedeme do druhé největší osady ostrova Qalansiya. Místní obyvatele živí především rybolov, koukneme tedy, jak jim to jde, a rovnou od nich něco čerstvého ochutnáme. Poté nás čeká výstup na vyhlídku na neuvěřitelně fotogenickou zátoku Detwah. V ní se můžeme odpoledne i vykoupat, pozor si však budeme muset dát na trnuchy a rejnoky, kteří se v mělké vodě rádi schovávají. Pokud jim to schovávání ale moc nepůjde, uvidíme je večer na talíři…

14. den

Návštěvu západního cípu ostrova završíme výletem na nádhernou pláž Sho'ab. Na cestu si budeme muset půjčit loďku od místních rybářů. Společnost nám dnes budou dělat delfíni, kormoráni, volavky a racci. Poté, co se nabažíme šnorchlování, nakoukneme do mangrovů, nakonec se vrátíme do blízkosti hlavního města Hadibu. 

15. den

Na závěr si dáme zase jeden aktivnější den, a to v údolí Ayhaft. Strmé svahy pohoří Hajhir, které se nad údolím tyčí, zajišťují přísun vláhy, a proto se jedná o nejzelenější část ostrova. Celý den si zde budeme užívat unikátní kombinace sokoterské flory s horskými štíty.

16. den

Po poslední snídani se ještě zastavíme na trzích na poslední nákupy a odletíme zpět do Abú Dhabí, kde strávíme zbytek dne - můžeme nakouknout do megalomanské mešity v hlavním městě Emirátů nebo jen v čajovně zhodnotit parádní výpravu u vodní dýmky. Přenocujeme podle letenek v Abú Dhabí nebo v Dubaji. 

17. den

Ráno nasedneme v Emirátech do letadla a večer už budeme po super výpravě spokojeně usínat ve vlastní posteli doma. 


ukázat další dny

Tvůj průvodceJan Žert

Neúnavný posluchač
nezastavitelný vypravěč
šprýmař
pohody tvořič

Všude je zdejší, se všemi se zná, s každým se dorozumí a bez výjimky, všude se narodil. Život obyčejných lidí z měst i venkova ho fascinuje, jako vystudovaný kulturní antropolog má k lidem velmi blízko a rád s nimi tráví čas. Jeho studnice cestovatelských zážitků a zkušeností je takřka bezedná.

Detail průvodce
Martin Ksandr

Garant výpravy

Martin Ksandr

Co je v ceně

 • Terénní auta po celou dobu a všechny poplatky s tím spojené
 • Veškerou místní dopravu na Sokotře i v Emirátech (busy, lodě, metro, taxi atd.)
 • 4x jednodušší ubytování v hotelu (2x na Sokotře, 2x Emiráty)
 • Plná penze po celou dobu pobytu na Sokotře
 • Vstupné do přírodních rezervací a další vstupy dle programu
 • Zajištění průvodcovských služeb včetně příspěvků na kurzy průvodcům
 • Místního průvodce po celou dobu a služby místní agentury
 • Zapůjčení kempovacího zařízení na Sokotře. Další společná výbava (expediční lékárnička atp.)
 • Pojištění proti úpadku CK
 • DPH dle zvláštního režimu

Co není v ceně

 • Letenky (cca 10000Kč Emiráty + 20000 Kč Sokotra)
 • Vízum - 120 USD
 • Individuální pojištění
 • Strava a vstupy v Emirátech
 • Spropitné pro místního průvodce/řidiče
 • Zapůjčení šnorchlovacího či potápěcího vybavení (pokud budete chtít)

Nejčastější otázky / FAQ

Legislativa

Jedná se o společný zájezd členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o , jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny UNIQA ZDE. Jedná se o zájezd dle zákona č. 89/2012 Sb., část 4., HLAVA II., Díl 6. Na tuto výpravu je aplikován zvláštní režim DPH.

Přihláška

Po podání přihlášky Ti přijde obratem email "potvrzení o přijetí přihlášky".  Následně Tě osobně kontaktuje průvodce, který s tebou probere detaily výpravy, až poté Ti finálně schválí přihlášku.

Platba

Po schválení přihlášky průvodcem Ti přijde email o schválení přihlášky a budeme po Tobě požadovat zálohu, která činí 50% ceny výpravy. Doplatek po Tobě budeme chtít 47 či 37 dní před začátkem výpravy, dle typu výpravy. K oběma platbám Tě vyzveme emailem. Více v Části 4. smluvních podmínek.


Určitě není problém vystavit fakturu na zájezd dříve, přímo na tvého zaměstnavatele (např. proplacení z FKSP či jiné zaměstnanecké benefity).

Letenky

Letenky kupujeme ideálně až ve chvíli, kdy je výprava plná. Standardně to bývá 3 měsíce před začátkem výpravy. Dle podmínek se to může lehce lišit. Aktivně se Ti ozveme emailem, že je čas koupit letenky a do té doby na letenky nemusíš myslet. V emailu bude detailní popis vhodné letenky pro výpravou a způsob jak si ji pořídit. Letenky zařizujeme ve spolupráci s našimi kamarády se Zaletsi.cz, takže pokud nechceš nic řešit, vše zařídí za Tebe. Pokud jsi ovšem zvyklý/á si letenky kupovat sám/a, můžeš si je koupit sám/a.

Ještě váháš?