20. 5. - 4. 6. 2022
29 990
více
20. 5. - 4. 6. 2022
Již proběhlo

Srí Lanka - perla Indického oceánu

Na své si přijde milovník čaje, kultury, gastronomie a hlavně milovník místního způsobu života

Expedice #810
16 dnů20. 5. - 4. 6. 2022
AsieSrí Lanka
8Účastníků
Náročnost
2 z 5

Chceš projet v otevřených dveřích vlaku nekonečné serpentýny ceylonských čajových plantáží? Obejít starobylé stupy královského města Anuradhapury. Vidět město na skále Sigiriya. Potápět se do korálových zahrad. Projet si na kole část Srí Lanské buše. Ochutnat speciality vařené na ohni místními lidmi. Popovídat si v sinhálštině u pravého ceylonského čaje. Anebo snad poznat podstatu buddhismu?

Cestujeme a objevujeme ta nejhezčí místa s pomocí místních lidí. Na Srí Lance máme skvělé kamarády Heenkendu, Dineshe, Saelwu, Denuku a další, kteří nám pomáhají jako naši ubytovatelé a průvodci. Část cesty trávíme právě u těchto lokálních rodin. Jíme spolu, spíme spolu a prožíváme život spolu s nimi.

Tahle Srí Lanka je jiná než naše minulé výpravy do tohoto ráje. Je zaměřena na procestování severu, východu a středu ostrova. Na své si přijde milovník čaje, kultury, gastronomie a hlavně milovník místního způsobu života. Tuto výpravu organizujeme ve spolupráci s Kubou Frankem a Travelnative a myslím si, že to bude boží.

2
5
Turista
Náročnost
Jednodenní túry a lehké výlety
Tato akce je pro lidi, kteří mají rádi pohyb, ale nechtějí se tahat s těžkým batohem a touží si spíš vychutnat okolí. Pokud nemáš problém vyjít na lehko na kopec, srovnatelný s Lysou horou v Beskydech, máš vyhráno.
zobrazit více
Přehled náročností

Co uvidíš?

Život u místních obyvatel a královské město Anuradhapura. Z letiště vyrazíme do severní části ostrova do vesničky Gewalseeya znamenající v překladu "sto domů". Ubytujeme se u Heenkendy a jeho sousedů a naladíme se na klidný Srí Lanský venkov. Aklimatuzejeme se, ochutnáme vynikající kuchyni připravenou Damianti (Heenkendova žena). Na kolech se zajedeme podívat do místní školy, kde se zúčastníme pár hodin výuky. Navštívíme ve své době největší město jižní Asie - Anuradhapuru a projdeme se parky s pozůstatky tohoto starobylého královského města.

Potopíme se za korály na východním pobřeží. Vyrazíme do oblasti Nilaveli, kde budeme bydlet přímo na pláži. Můžeme pozorovat místní rybáře při každodenním tahání sítí z vody. Rybaření si můžeme sami vyzkoušet. Zajedeme se lodí podívat na ostrov Pigeon, kde si zašnorchlujeme s výhledem na menší korálovou zahradu. Budeme-li mít štěstí, uvidíme želvy a malé žraloky.

Pomoc místním lidem. Na Srí Lance podporujeme Heenkendu a Saelwu. Heenkenda zadarmo doučuje děti z chudších rodin angličtinu a Saelwa podporuje podobnou činnost v čajových plantážích středu ostrova. Bez znalosti jazyka neuspějí mladí lidé na univerzitách, kde je vše vyučováno v Angličtině. Univerzitní vzdělání je klíčem k alespoň trochu lepšímu životu. Pro tyto studenty jsme vytvořili fond, kde každou cestou přispívá každý cestovatel 5 USD/den. Z fondu následně nakupujeme školní pomůcky, uniformy a co je právě potřeba. Pomáháme také společnou interakcí s dětmi z okolních vesnic. Před každou cestou se právě s Heenkendou a Saelwou domlouváme na tom, co by mohlo pomoci, a tyto věci se následně pokoušíme sehnat a spolu se skupinou dovézt. Jedná se o děti ze Sinhálských rodin i Tamilských rodin.

Čajové plantáže navštívíme ve druhé polovině naší cesty. Zajedeme se podívat do nejvyšších částí ostrova rozkládajících se okolo koloniálního městečka Nuwara Elliya. Ve dveřích pomalu jedoucího vlaku dojedeme do vesnice Ella. Projdeme si továrnu na zpracování čaje a samozřejmě místní vynikající čaj i ochutnáme.

Za kulturou a historií vyrazíme do města Kandy. Podíváme se do Buddhistického chrámu svatého zubu. Zastavíme se v Sigiriya, kde se při západu slunce podíváme na "Lion´s rock". Monumentální skálu se základy města starými téměř 2000 let na samém vršku.


Bezpečnost

Kromě toho, že Kuba akci organizuje, je důležitý hlavně způsob, jakým své akce realizuje. Dohodli jsme se, že nezlevníme z jeho zásad, a proto:
 • Co nejvíce zapojíme místní lidi. Část cesty s námi bude například Heenkenda, díky kterému dokážeme snáze nahlédnout pod kulturní pokličku Srí Lanky. Dále spaní primárně u místních doma.
 • Za služby platíme přímo koncovým lidem, kteří nám danou službu poskytují (to znamená, že peníze nejdou korporacím či zahraničním vlastníkům).
 • Peníze z fondu pomoci (5 USD/osoba/den) budou spravedlivě rozděleny mezi Heenkendu a Saelwu.
 •  Expedition Club je stále garantem akce a slibujeme, že to bude super. 

Víza a režim vstupu

Vyřízení víza na letišti je bezproblémové, za poplatek 35 USD. Víza si platí každý účastník sám. Silně doporučuji očkování proti žloutence A a B, břišnímu tyfu a COVIDU. Zdraví máme přeci jen jedno. Detailní info ZDE.


Doprava

Cestujeme letecky z Prahy/Vídně přímo do Negomba. Odtud se budeme dopravovat hromadnou dopravou - autobusy a vlaky, popř. vanem. Společnou dopravu na letiště domluvíme před akcí. Letenka není v ceně expedice.

Ubytování

Spát budeme u rodin, v malých hotýlcích, klasických guesthousech a dokonce i v hostelu. Postele budou někdy pohodlnější a jindy zase méně. S trochou diskomfortu je potřeba počítat, ale není to nic extrémního. Patří to k dané kultuře a atmosféře a zatím to všichni bez problémů zvládli. Není potřeba si brát žádný spacák ani stan, vše nám zabezpečí naši skvělí hostitelé.

Stravování

Během návštěvy u Heenkendu je v ceně započítána plná penze. Kuba zná výborné restaurace a místa, kde se najíst.  Po gastronomické stránce je co objevovat! Jíst budeme ve výborných domácích restauracích nebo přímo u rodiny, kde budeme bydlet. Není potřeba tahat z domu žádné konzervy či vařič. Ve většině míst, kde složíme hlavu budeme mít v ceně i snídani. Obědy a večeře nejsou zahrnuty v nákladech mimo spaní u Heenkendy.

Vybavení a půjčovna

Budeme se pohybovat ve městě, na venkově i v horách. Vezměte si proto s sebou normální letní oblečení, ale i nějaké teplejší kousky na čajové plantáže. Seznam doporučené výbavy najdeš v tomto checklistu. Důležité části výbavy Ti případně zdůrazní průvodce. Pokud ti něco z výbavy chybí, můžeš si ji půjčit u nás. Půjčovnu najdeš na Expedičním eshopu ZDE. Stejně tak, pokud se ti líbí naše filosofie, můžeš nás reprezentovat na horách i jinde :) Připravili jsme pro tebe v eshopu pár expedičních vychytávek, které by se ti mohly na výpravě hodit.

Co cestou uvidíš?

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.

Plán

1. den - Odlet z ČR do Colomba (Negomba).

2.-5. den: Vzhůru za Heenkendou. Jedeme do Gewalseeyi, malé vesnice jižně od Anuradhapury. Tady budeme ubytováni u tří rodin, které spolu sousedí. Popovídáme s nimi v Sinhálštině, ochutnáme speciality Srí Lanské kuchyně a půjdeme se podívat i na to, jak vypadá vyučování angličtiny. Jeden den si také uděláme výlet do Anuradhapury, kde nás Heenkenda provede a povypráví nám o tomto významném buddhistickém místě. V Gewalseeye strávíme čtyři noci.

6.-8. den:
Z Gewalseeyi se pojedeme vykoupat a odpočinout na pláže v Nilaveli. Zde můžeme jít šnorchlovat k malé korálové zahradě, lovit ryby, podívat se do nedalekého Trincomalee na krásný Hinduistický chrám a pevnost vybudovanou v 17. století Nizozemci. V Nilavelli strávíme tři noci.

9. den:
Naše další kroky povedou za historií. Pojedeme do Sigiriye, kde se podíváme na " Lví skálu". Skalní monolit se starobylým městem na vrcholku zapsaný na seznamu světového dědictví UNESCO. Přespíme zde jednu noc.

10.-11. den:
Další den pojedeme do Kandy, města vzdělanosti. Podíváme se na nejvýznamnější buddhistický chrám Srí Lanky – chrám Buddhova zubu. Strávíme zde dvě noci.

12.-13. den:
Dvanáctý den pojedeme vlakem čajovými plantážemi do města Hutton a poté autobusem do vesnice Nallathanniya. Odtud druhý den vyrazíme na Adamovu horu, kde je dle historky obtisknuta ploska buddhovy nohy. Půjdeme 5 500 schodů a budeme mít nádherný výhled na Ceylonskou vysočinu.

14.-15. den:
Vzhůru na vysočinu, do malé vesnice Nanu Oya obklopené kopci posetými čajem. Uděláme si výlet džunglí a čajovými plantážemi. Projdeme si továrnu na čaj. Zastavíme se ve vesnici Ella. Celkem zde strávíme dvě noci.

16. den: 
Poslední den pojedeme vlakem směr hlavní město Colombo. Nakoupíme vzácná koření, podíváme se na Galle face a večer nebo další den ráno poletíme domů.

ukázat další dny

Tvůj průvodceJakub Frank

Srdcař
snílek
dobradruh
zakladatel Travel Native

Ve středu jeho zájmu nestojí památky, hory nebo krásné pláže, ale kontakt s místními lidmi. Kubovou vášní je brát lidi do zemí jeho srdci nejbližších - Nepálu, Indie a Srí lanky. Klade při cestování důraz na udržitelnost a autenticitu a rád ukazuje místa v jejich ryzí nezkreslené podobě. Tam kam jezdí, chce vždy také pomáhat.

Detail průvodce
Martin Ksandr

Garant výpravy

Martin Ksandr

Co je v ceně

 • Veškeré ubytování
 • Plnou penzi u místní rodiny (3 dny)
 • Služby lokálního průvodce - Heenkendu (Anuradhapura)
 • Průvodce Expedition Clubu - Kubu 
 • Veškerou dopravu na místě
 • Vstupy do Sigiriye, na Pigeon island a do chrámu Buddhova zubu
 • Příspěvek do fondu pomoci
 • Příspěvek na kurzy organizátorům
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě
 • Práci mou a mých kolegů
 • Společné vybavení (GPS, expediční lékárnička, lano, šrouby, vařič atp.)
 • Individuální konzultace ohledně výbavy
 • Pojištění proti úpadku
 • DPH dle zvláštního režimu

Co není v ceně

 • Jídlo mimo ubytování u místní rodiny
 • Individuální pojištění a případné vstupy
 • Vízum (35 USD)
 • Letenku

Nejčastější otázky / FAQ

Legislativa

Jedná se o společný zájezd členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o , jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny UNIQA ZDE. Jedná se o zájezd dle zákona č. 89/2012 Sb., část 4., HLAVA II., Díl 6. Na tuto výpravu je aplikován zvláštní režim DPH.

Přihláška

Po podání přihlášky Ti přijde obratem email "potvrzení o přijetí přihlášky".  Následně Tě osobně kontaktuje průvodce, který s tebou probere detaily výpravy, až poté Ti finálně schválí přihlášku.

Platba

Po schválení přihlášky průvodcem Ti přijde email o schválení přihlášky a budeme po Tobě požadovat zálohu, která činí 50% ceny výpravy. Doplatek po Tobě budeme chtít 47 či 37 dní před začátkem výpravy, dle typu výpravy. K oběma platbám Tě vyzveme emailem. Více v Části 4. smluvních podmínek.


Určitě není problém vystavit fakturu na zájezd dříve, přímo na tvého zaměstnavatele (např. proplacení z FKSP či jiné zaměstnanecké benefity).

Letenky

Letenky kupujeme ideálně až ve chvíli, kdy je výprava plná. Standardně to bývá 3 měsíce před začátkem výpravy. Dle podmínek se to může lehce lišit. Aktivně se Ti ozveme emailem, že je čas koupit letenky a do té doby na letenky nemusíš myslet. V emailu bude detailní popis vhodné letenky pro výpravou a způsob jak si ji pořídit. Letenky zařizujeme ve spolupráci s našimi kamarády se Zaletsi.cz, takže pokud nechceš nic řešit, vše zařídí za Tebe. Pokud jsi ovšem zvyklý/á si letenky kupovat sám/a, můžeš si je koupit sám/a.

Ještě váháš?