9 990
více
Již proběhlo
Výprava je plná. Přihlas se jako náhradník.
Plně obsazeno

Týdenní Bosna - PLNO

Expedice #780
8 dnů20. 9. - 27. 9. 2022
Evropa, BalkánBosna
8Účastníků

Úvodem

Snad každý cestovatel má nějaké šrámy na duši a na těle. Možná kvůli nim nás Bosna láká víc než kdejaká modelka typu Švýcarsko. Bosna má těch šrámů víc než dost, stopy válek jdou i dnes vidět ve městech, v přírodě, ve výrazech tváří. Něčím je však země nesmírně krásná. Kromě přirozené krásy přírody v ní žijí lidé, kteří znovu a znovu nacházejí naději budovat svůj sen o svobodné a šťastné zemi, kde lidé žijí v míru. Poslední dobou se zdá, jako by tahle země tří národů už překonala svoji temnou minulost a znovu otevřela náruč všem cestovatelům, kteří chtějí objevovat nepoznané a zároveň nechtějí kulku v hlavě ;-)

Díky své poloze a směsici národů a kultur se země stala skutečným Orientem Evropy. Kromě islámských památek jako jsou staré mešity, medresy a koneckonců i pestré bazary nás můžou překvapit i evropské kostely nebo židovské synagogy. Kvůli stále dopadajícímu stínu války zde nepotkáme mnoho turistů, což je ale pro nás, pravé cestovatele, jedině dobře. Alespoň si totiž můžeme vychutnat krásu místních hor bez davů a párků v rohlíku.

Jednou z našich zastávek bude hlavní město Sarajevo, které si vysloužilo přezdívku “evropský Jeruzalém”. Určitě nevynecháme starou tureckou část Baščaršija, kde na tržišti ochutnáme rahat lokum. Prozkoumáme legendární tunel, který sloužil během války jako jediná zásobárna pomoci pro obléhané Sarajevo a podíváme se na starý zchátralý olympijský bobový komplex kousek od města. Hlavní náplní naší výpravy budou jednodenní výlety v horách okolo Sarajeva a po národním parku Sutjeska. Spát budeme ve staré zapadlé muslimské vesničce, kde se zastavil čas. Hostitelem pro nás bude náš kamarád Ezik, který se o nás dobře postará a navíc nám jeho manželka určitě uvaří i nějaké dobré jídlo! Zní to zajímavě? To bude tím, že to zajímavé je!

Video z výpravy


Malá ochutnávka z minulého roku

Z této výpravy máme super článek na našem BLOGU.
[img]

Náročnost je 2+ z 5

Láká tě to, ale obáváš se, zda na to fyzicky máš? Přestože chuť objevovat a dobrodružný duch jsou těmi nejdůležitějšími požadavky na účastníky, výprava klade i fyzické nároky. Nejsou však nijak přemrštěné a pokud ujdeš s krosnou 15 kilometrů nebo se vyškrábeš na horu, troufám si říct, že s trochou dobré vůle tuto výpravu zvládneš. 

Průvodce 

[pruvodce]

Bezpečnost

Bosna je bezpečná země. Reálné nebezpečí představují pouze stará minová pole, která ale máme perfektně zmapovaná. V oblastech, kde se nachází, se vůbec nebudeme pohybovat a půjdeme pouze po prověřených trasách.

Cíl naší cesty 

Cílem naší výpravy je dát dohromady partu lidí, se kterými společně objevíme zapomenuté krásy této maličké země. Pročistíme si hlavu od všech starostí, odložíme mobilní telefony a vydáme se vstříc intenzivním zážitkům, které nás zas a znovu lákají do hor. Druhým a neméně důležitým cílem je stát se jednou partou, která bude táhnout za jeden provaz a vytvoří přátelské prostředí, kde se všichni budou cítit dobře.

Doprava 

Pojedeme, jak už je naším dobrým zvykem, v malé skupince. Pro dopravu použijeme jednu z našich expedičních dodávek, které vynikají spolehlivostí a dají se použít i mimo asfalt :-) Odjezd je z Brna. Na přesném času se domluvíme podle možností každého z vás, ale vyrážet budeme ve večerních hodinách. Řídit bude většinu času průvodce, ale kvůli bezpečnosti se po předchozí dohodě vystřídá s dobrými řidiči z vašich řad (pouze na dálnici). 

Ubytovaní

Spát budeme 1x na horské chatě na Visočici,  1x v Mostaru v guest housu, 1x v Sarajevu v guest housu a 3x ve stanu v národním parku Sutjeska.

Stravování 

Jídlo není v režii průvodce a je na každém účastníkovi, jak si jej zajistí. Během cesty není problém zastavit na žádost v obchodech. Nečekejte ale supermarket. Osvědčilo se nám nakupování domácích potravin od místních nebo návštěvy malých venkovských obchůdků. Ceny nejsou vyšší než ty české. V horské chatě na Visočici určitě (nebo alespoň já) využijeme služby kuchařského umění Ezikovy manželky. Není problém si uvařit jídlo na vlastním vařiči. Přes den budeme jíst vlastní svačinky :-)

Výbava a Půjčovna

Budeme se pohybovat jak ve městě, tak v horách. Vezměte si proto s sebou normální oblečení, ale i oblečení na hory. Seznam doporučené výbavy najdeš v tomto checklistu. Důležité části výbavy Ti případně zdůrazní průvodce. Pokud ti něco z výbavy chybí, můžeš si ji půjčit u nás ZDE

Legislativa

Jedná se o společnou akci členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o., jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny Slavia ZDE. Na tuto akci je aplikován zvláštní režim DPH

Shrnutí

9 990 Kč Cena
21.9. - 28.9. 2022 Minimální počet lidí pro realizaci výpravy je 6.
Cena zahrnuje
 • Pronájem devítimístného expedičního auta, naftu, dálniční poplatky + všechny náklady s tím spojené
 • Veškeré ubytování v chatách, kempech a apartmánu
 • Permit za spaní u jezera
 • Zajištění průvodcovských služeb včetně příspěvků na kurzy průvodcům
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě
 • individuální konzultace ohledně výbavy
 • Práci mou a mých kolegů
 • Společné vybavení (expediční lékárnička, vařič atp.)
 • Pojištění proti úpadku CK
 • DPH dle zvláštního režimu
Cena nezahrnuje
 • Jídlo
 • Individuální pojištění
 • Jakékoli případné vstupy (např. do mešity 2 BAM, Sutjeska 10 BAM, celkově to neudělá více než 200 Kč)

Co cestou uvidíš

1. Den: Večer nabalíme svačiny a placatky, naložíme krosny do auta a vydáme se směrem Bosna. V autě nás neminou veselé historky, pár tradičních expedičních písní, slivovička, aby se dobře spalo a pro řidiče máme připravený redbull :-) 

2. Den: V ranních hodinách dojedeme do Jablanice, kde si dáme dobrou snídani a podíváme se na spadlý most přes řeku Neretvu. Potom projedeme Mostar a navštívíme pramen řeky Buny, v místě zvaném Blagaj. Tento vyvěrající pramen patří k jednomu z nejsilnějších pramenů v Evropě. Spolu se svojí 200m převislou stěnou vypadá toto místo vskutku impozantně. Můžeme vylézt na hrad Stepjana, který nám poskytne výhled na údolí řeky Neretvy. Podíváme se na vodopády Kravice a navštívíme muslimské městečko Počitelj, nad kterým drží hlídku stará hradní věž. Pokud bude dostatek času, můžeme navštívít Nekropoli v okolí. Pokud bude čas, podíváme se po cestě na poutní místo Medžugorije a den zakončíme u kříže nad Mostarem od něhož sjedeme do Mostaru. Tam se ubytujeme, prozkoumáme město a večer si dáme vínko s výhledem na světoznámý mostarský most. Spaní v guest housu.

3. Den: Dopoledne se přesuneme do národního parku Sutjeska. Toto místo považuji za jedno z nejkrásnějších míst Balkánu. Pro svoji těžkou dostupnost tam jistě neuvidíme žádné organizované výpravy. I přesto, že se zde nachází nejvyšší hora Bosny, potkáme zde jen pár duší a vychutnáme si klid mezi několikasetmetrovými skalními stěnami. Přijedeme do sedla Prijevor a na těžko sejdeme k jezeru Trnovačko, kde přespíme.

4. Den: Prozkoumáme nedaleké pohoří Volujak, vylezeme na horu Vlasulja a kdo bude mít dost síly, může dát i Trnovačko Durmitor. Navážeme kontakt s místními bači, prozkoumáme nedalekou jeskyni a dáme koupačku v jezeře Trnovačko, které se celou plochou rozprostírá v Černé Hoře.

5. Den: Ráno vylezeme na lehko na nejvyšší horu Bosny, Maglic 2386 m n. m.! Ještě ten den sbalíme své saky paky a vrátíme se k autu. Přespíme v sedle Prijevor.

6. Den: Ráno sedneme do auta a po projetí kaňonu Rakytnice se dostaneme doprostřed visočických hor. Z malé vesnice Umoljani se vydáme prozkoumat svahy pohoří Bjelašnice. Přes louky a pastviny vystoupáme na hlavní hřeben k meteostanici, odkud je parádní výhled na protější, místy ještě stále zaminované, pohoří Treskavice a olympijské můstky u Sarajeva. Potom se přesuneme na Vysočici. Zde na nás již bude čekat Muha s Ezikem se svojí horskou chatou. U teplého krbu s dostatkem místní pálenky Rakije si odpočineme po náročném dni. 

7. Den: Přímo od chalupy podnikneme celodenní výlet na okolní kopce v čele s vrcholem Vito (1 960 m), Parič (1 941 m) a Drstva (1 808 m). Celý okruh má 11 kilometrů a zdoláme při něm 850 metrů převýšení. V odpoledních hodinách se pojedeme podívat na staré olympijské stavby, skokanský můstek atp. Přijedeme do Sarajeva, koukneme na starou tureckou čtvrť Baščaršija s Gazi Husrevbegovou mešitou, medresou a bazary. Dáme si kafíčko a necháme se unést ruchem překrásného historického města. Spaní v Sarajevu

8. Den: Ráno si dáme poslední snídani a vyrazíme na dlouhou cestu zpět domů. Příjezd ve večerních hodinách. 

Plán akce je pouze orientační je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.

Tvůj průvodcePetr Tobolák

Parťák do nepohody
srdcař
hráč
bavič

Petr, to je hráč a velký srdcař, který miluje výzvy. S Expedition Clubem před časem naskočil na vlnu cestování a horských výzev, pro které se tak nadchl, že je teď zaslouženě v našem týmu. Petr je parťák do nepohody, bavič a mezi lidmi je jako doma. Patří mu Laser game aréna ve Zlíně, kterou sám postavil a kam tě určitě rád vezme.

Detail průvodce
Ondřej Švirák

Garant výpravy

Ondřej Švirák

Nejčastější otázky / FAQ

Legislativa

Jedná se o společnou výpravu členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o , jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny Slavia ZDE. Na tuto výpravu je aplikován zvláštní režim DPH.

Přihláška

Po podání přihlášky Ti přijde obratem email "potvrzení o přijetí přihlášky".  Následně Tě osobně kontaktuje průvodce, který s tebou probere detaily výpravy, až poté Ti finálně schválí přihlášku.

Platba

Po schválení přihlášky průvodcem Ti přijde email o schválení přihlášky a budeme po Tobě požadovat zálohu, která činí 50% ceny výpravy. Doplatek po Tobě budeme chtít 47 či 37 dní před začátkem výpravy, dle typu výpravy. K oběma platbám Tě vyzveme emailem. Více v Části 4. smluvních podmínek.

Jak je to s řízením?

Řidičem bude po většinu času průvodce, ale kvůli bezpečnosti se po předchozí dohodě na dálnici vystřídá se zkušeným řidičem z Vašich řad. Ti kdo sedí na předních sedadlech nikdy nespí a mají za úkol konverzovat s řidičem a udržovat jej bdělého.