27. 12. 2021 - 4. 1. 2022
14 990
více
27. 12. 2021 - 4. 1. 2022
Již proběhlo

Silvestr na běžkách ve Femundsmarce - PLNO

Koluje ti v žilách ta zvláštní touha, která člověka táhne na sever?

Expedice #729
9 dnů27. 12. 2021 - 4. 1. 2022
Evropa, Polární oblastiNorsko
8Účastníků
Náročnost
2 z 5

Koluje ti v žilách ta zvláštní touha, která člověka táhne na sever? Už jsi někdy cítil mrazení v zádech když se ti nad hlavou poprvé objeví polární záře? Femundsmarka je zapadlým koutem Norska, kde se všechny tyto sny můžou proměnit v realitu. Mohli bychom o tomto koutu země povídat dlouho ale lepší je to prožít! Vezmeme tě pod nejvyšší vodopád Švédska Njupeskar, pod kterým strávíme noc s výhledem na zamrzlou masu ledu, oslavíme Silvestra v roubené chaloupce na farmě, která chová soby a taky si vyzkoušíš, jaké to je strávit jednu noc na mrazivých planinách Femundsmarky. Především se ale chystáme na běžky. Podél hranice se Švédskem tu místní obyvatelé protahují dlouhé kilometry běžkařských stop na kterých pronikneme na jednodenních výletech až do nitra Femundsmarky. Večer se pak vždy ohřejeme u krbu s dobrým jídlem na farmě Valdalen Gard. Uvidíš tu, jak Sámové chovají stáda sobů a jak vypadají jejich oslavy Nového roku.


2
+
5
Turista
Náročnost
Jednodenní túry a lehké výlety
Tato akce je pro lidi, kteří mají rádi pohyb, ale nechtějí se tahat s těžkým batohem a touží si spíš vychutnat okolí. Pokud nemáš problém vyjít na lehko na kopec, srovnatelný s Lysou horou v Beskydech, máš vyhráno.
zobrazit více
Přehled náročností

Bezpečnost

Víza a režim vstupu

Doprava

Pojedeme autem. Je to kus cesty, ale my si ji v obou směrech rozdělíme nočním trajektem, kde si odpočineme a protáhneme nohy. 

Ubytování

Celkem 4 noci strávíme v plně zařízené roubené chaloupce na farmě Valdalen Gard. Čeká nás tu teplo, praskající krb a milí lidé okolo, se kterými slavíme Silvestra. Jednu noc přespíme ve spacácích v otevřené chatce u vodopádu Njupeskar a na poslední noc tě Peggy vezme vyzkoušet opravdové zimní táboření na náhorní plošině Femundsmarky. Pro tuto noc s sebou vezmeme veliký stan s ohřívačem a s trochou štěstí budeme spát s polární září nad hlavou.

Stravovat se budeme z vlastních zásob, které doporučujeme vzít s sebou z domu, není ale problém se po cestě zastavit v nějakém obchodě a ochutnat nějaké místní speciality. Na Silvestra můžeme domluvit společnou večeři s místními, kteří připravují tradiční pokrmy z ryb, soba a místních borůvek. 

Stravování

Vybavení a půjčovna

Běžky, běžecké boty a hůlky. 4 dny totiž strávíme na jednodenních výletech přes hory a jezera na hezky upravovaných stopách. Běžkování taky uzpůsobíme zimní výbavu. Můžeš počítat s teplotami okolo -10 až .-15°C. Vezmeme s sebou taky teplé oblečení a spacáky kvůli poslední noci venku. Detailní seznam výbavy bude zaslán po podání přihlášky v informačním emailu. Výbavu Vám samozřejmě můžeš zkonzultovat s průvodcem :)

Seznam doporučené výbavy najdeš v tomto checklistu. Důležité části výbavy ti případně zdůrazní průvodce. Pokud ti něco chybí, můžeš si to půjčit u nás - půjčovnu najdeš ZDE. A pokud se ti líbí naše filozofie, můžeš nás reprezentovat na horách i jinde - připravili jsme pro tebe v eshopu pár expedičních vychytávek, které by se ti mohly na výpravě hodit.

Co cestou uvidíš?

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.

1. den

1. den (27.12.): Potkáme se ráno v klubovně a vyrazíme na dlouhou cestu na sever. S více řidiči to do dalšího dopoledne zmákneme.

2. den (28.12.): Před polednem dojedeme do vesničky Morkret. Vytáhneme sáně a věci na dva dny a vyrazíme asi pět kilometrů vyzkoušet terén. Naším cílem bude Njupeskar - majestátní vodopád, nejvyšší ve Švédsku, který se touto dobou mění na zamrzlé ledové monstrum. Noc strávíme v chatičkách na jeho úpatí. 

3. den (29.12.): Ošaháme si trošku místní terén a uděláme si túru přes vrchol Rörsjöhön 944m. Vylezeme na  Potom se vrátíme k autu a zamíříme do Femundsmarky, kde v osadě Valdalen. Taky nás bude čekat vyhřátý srub, ve kterém budeme následující 4 noci bydlet a podnikat z něj túry.

4. den (30.12.): Podnikneme první běžkařský výpad do Švédska rovnou od chalupy. Podle domluvy zvolíme okruh 20 - 40 km dlouhý.

5. den (31.12.): Na běžkách přejedeme přes zamrzlé jezero Grövelsjön, na kterém se mrkneme do potopeného vraku německého bombardéru a přejedeme přes hory zpátky k chalupě. Večer společně oslavíme Silvestra s místními obyvateli s výbornou večeří a jejich tradicemi.

6. den (1.1.): Oklepeme se po oslavách a vyrazíme zase ven. Možností, kam vyrazit na běžky je hned několik.

7. den (2.1.): Zabalíme si věci a vyrazíme si vyzkoušet, jak to vypadá na polárních výpravách. Rozdělíme si věci do batohů a zapřáhneme za sebe polárnické saně a vydáme se pod stolové hory Elgahogna a Store-Svuku tvořící srdce národního parku. Noc strávíme venku. 

8. den (3.1.): Zabalíme stany, dáme si pořádnou snídani a okruhem se vrátíme k autu. Po polední vyrazíme na zpáteční cestu k Trelleborgu, kde se nalodíme na trajekt do Německa

9. den (4.1.): Cesta domů. Ve večerních hodinách příjezd do Brna.

ukázat další dny

Tvůj průvodceMarkéta Peggy Marvanová

Extrémní bikerka
závodnice
rekordmanka
majitelka zářivého úsměvu

Holka, co se ráda směje a podniká ty nejextrémnější cesty (nejen) na kole. Markéta Peggy Marvanová se zcela vymyká škatulkám. Nejen svou povahou, nýbrž i sportovními výkony. Při prvním pohledu by nikdo neřekl, že pro tuto malou blondýnku, budou závody na 24 hodin či 1000 mil s nadsázkou řečeno příliš krátké...

Detail průvodce
Tom Cimr

Garant výpravy

Tom Cimr

Co je v ceně

 • Veškerou dopravu na místo a na místě + trajekt
 • 4x noc na zařízené chatě
 • Pronájem dvou expedičních saní, ohřívače a společenského stanu Hilleberg Altai XP
 • Příspěvek na kurzy organizátorům
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě, GPS
 • Práci mou a mých kolegů
 • Další společné vybavení
 • Pojištění proti úpadku
 • DPH dle zvláštního režimu

Co není v ceně

 • Zapůjčení běžkařské výbavy
 • Jídlo
 • Individuální pojištění
 • Jakékoli případné vstupy

Nejčastější otázky / FAQ

Legislativa

Jedná se o společný zájezd členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o , jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny UNIQA ZDE. Jedná se o zájezd dle zákona č. 89/2012 Sb., část 4., HLAVA II., Díl 6. Na tuto výpravu je aplikován zvláštní režim DPH.

Přihláška

Po podání přihlášky Ti přijde obratem email "potvrzení o přijetí přihlášky".  Následně Tě osobně kontaktuje průvodce, který s tebou probere detaily výpravy, až poté Ti finálně schválí přihlášku.

Platba

Po schválení přihlášky průvodcem Ti přijde email o schválení přihlášky a budeme po Tobě požadovat zálohu, která činí 50% ceny výpravy. Doplatek po Tobě budeme chtít 47 či 37 dní před začátkem výpravy, dle typu výpravy. K oběma platbám Tě vyzveme emailem. Více v Části 4. smluvních podmínek.


Určitě není problém vystavit fakturu na zájezd dříve, přímo na tvého zaměstnavatele (např. proplacení z FKSP či jiné zaměstnanecké benefity).

Jak je to s řízením?

Řidičem bude po většinu času průvodce, ale kvůli bezpečnosti se po předchozí dohodě na dálnici vystřídá se zkušeným řidičem z Vašich řad. Ti kdo sedí na předních sedadlech nikdy nespí a mají za úkol konverzovat s řidičem a udržovat jej bdělého.

Ještě váháš?