27. 12. 2021 - 2. 1. 2022
9 490
více
27. 12. 2021 - 2. 1. 2022
Již proběhlo

Silvestr v bosenských horách - PLNO

Jednou z našich silných tradic se stal Silvestr v Bosně na chatě u třech bratrů - Ezika, Enese a Muhamada.

Expedice #728
7 dnů27. 12. 2021 - 2. 1. 2022
EvropaBosna
8Účastníků
Náročnost
3 z 5

Úvodem

Tradice je potřeba ctít a držet. Tradice nás formují a pomáhají udržovat komunitu.

Jednou z našich silných tradic se stal Silvestr v Bosně na chatě u třech bratrů - Ezika, Enese a Muhamada. Je to jednoznačně zkušenost, kterou by si neměl nechat žádný skalní člen Expedition clubu ujít. Jezdíme sem již hezkých pár let a v okolních kopcích, nebo večer u krbu utužujeme vztahy s místními i mezi sebou. Útulná chatička v náručí pohoří Vysočica je ideální místo odkud vykročit správně do nového roku s Expedition clubem. Vstříc novým výzvám! Potkají se zde dvě výpravy a společně oslaví Silvestr v bosenském duchu, s místními, trochou rakije, bosenskými specialitami a nepřekonatelnou atmosférou zapadlé horské vesničky v kopcích za Sarajevem.

Mimo to si prohlédneme Sarajevo, nasajeme jeho orientální atmosféru a pak si dáme trochu do těla v národním parku Sutjeska, kde nasadíme sněžnice a vyrazíme do salaše zasypané sněhem vysoko v horách pod Magličem. Zde se z nepohodlí a zimy rodí nejsilnější zážitky. Pokud nám vyjde počasí tak jako loni, čekají nás nádherná mrazivá rána, čarokrásné výhledy na sněhem zasypané třpytivé hory a parádní tůra na vrchol některého z okolních kopců. Věř mi, tohle si nechceš nechat ujít :-)

Komu je tento silvestr určen? 

Tato akce je pro ty, kteří chtějí strávit silvestr na horách, chtějí zažít chůzi na sněžnicích a nebojí se zimy, nepohodlí a mrazu. Strávíme dvě noci v neobydlené, nevytopené salaši v horách, která bude pravděpodobně celá pod sněhem. Tato výprava vyžaduje jistou dávku houževnatosti a fyzické zdatnosti. Zhodnoť sám, jestli tě tato vyhlídka láká.

Malá ochutnávka

Děkujeme za fotky Víťovi Volšičkovi! Koukni na jeho BLOG.

[img]

Náročnost 3+ z 5

Připadá Ti akce atraktivní, ale obáváš se, zda na to fyzicky máš? Přestože chuť objevovat a dobrodružný duch jsou těmi nejdůležitějšími požadavky na účastníky, výprava klade i fyzické nároky. Nejsou však nijak přemrštěné a pokud ujdeš s krosnou 15 kilometrů, tak to s trochou dobré vůle zvládneš. 

[narocnost3]

Průvodce

[pruvodce]

Přednostní přihlašování

Silvestry jsou pro nás výjímečné akce, na kterých se potkáváme se starými známými. Proto se na ni mohou po dobu jednoho měsíce přednostně přihlásit naši aktivní členové. Proč? Vytvoříme tím totiž pevné jádro výpravy z lidí, které dobře známe. Můžeme tak s jistotou garantovat, že se na výpravě sejde super parta, která společně zvládne naprosto vše! 
Nejsi aktivní člen? Nevadí! Rozhodně se nejedná o výpravu pro uzavřenou skupinu, je to pouze jen naše řešení, jak garantovat prověřené jádro lidí. Přihlášku si rozhodně můžeš kdykoli podat a průvodce se s tebou osobně domluví, kdy si ji závazně potvrdíte. Akce byla vypsána 9. 9. 2021.

Bezpečnost

Bosna je bezpečná země. Reálné nebezpečí představují pouze stará minová pole, která ale máme perfektně zmapovaná. V oblastech, kde se nachází, se vůbec nebudeme pohybovat a půjdeme pouze po prověřených trasách.

Doprava

Cestovat budeme, jak už je pro nás typické, v menší skupince lidí. Dopravíme se po vlastní ose do cíle naší cesty pomocí devítimístné expediční dodávky. Řidičem bude po většinu času průvodce, ale kvůli bezpečnosti se po předchozí dohodě na dálnici vystřídá se zkušeným řidičem z vašich řad.

Ubytování

Spát budeme dvakrát na horské chatě na Vysočici, dvakrát v salaši nebo ve stanu v národním parku Sutjeska a jednou v zařízeném apartmánu v Sarajevu. Je tedy třeba spacák do minusových teplot.

Stravování

Jídlo není v režii průvodce a je na každém účastníkovi, jak si jej zajistí. Během cesty není problém zastavit v obchodech. Nečekejte ale supermarket. Osvědčilo se nám nakupování domácích potravin od místních nebo návštěvy malých venkovských obchůdků. Ceny nejsou vyšší než ty české. V horské chatě na Vysočici určitě můžeme využít kuchařského umění Ezikovy manželky. Není problém si uvařit jídlo na vlastním vařiči. Přes den budeme jíst vlastní svačinky :-)

Výbava a půjčovna

Budeme se pohybovat jak ve městě, tak v horách. Vezmi si proto s sebou normální oblečení, ale i oblečení na hory. Seznam doporučené výbavy najdeš v tomto checklistu. Důležité části výbavy ti případně zdůrazní průvodce. Pokud ti něco chybí, můžeš si to půjčit u nás - půjčovnu najdeš ZDE. A pokud se ti líbí naše filozofie, můžeš nás reprezentovat na horách i jinde - připravili jsme pro tebe v eshopu pár expedičních vychytávek, které by se ti mohly na výpravě hodit.

Legislativa

Jedná se o společnou akci členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o., jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny Slavia ZDE. Na tuto akci je aplikován zvláštní režim DPH.

Shrnutí

9 490 Kč  Cena
27. 12. - 2. 1. 2022 Minimální počet lidí pro realizaci výpravy je 6
Cena zahrnuje
 • Pronájem devítimístného expedičního auta, naftu, dálniční poplatky + všechny náklady s tím spojené
 • 2x ubytování na horské chatě na Visočici, 1x ubytování v guesthousu v Sarajevu
 • Permit za spaní u jezera
 • Zajištění průvodcovských služeb včetně příspěvků na kurzy průvodcům
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě
 • Práci mou a mých kolegů
 • Společné vybavení (expediční lékárnička, vařič atp.)
 • Pojištění proti úpadku
 • DPH dle zvláštního režimu
Cena nezahrnuje
 • Jídlo
 • Individuální pojištění
 • Jakékoli případné vstupy (např. do mešity 2 BAM, Sutjeska 5 BAM, celkově to neudělá více než 200 Kč)

Co cestou uvidíš

1. den (27.12:): V pondělí večer nabalíme svačiny a placatky, naložíme krosny do auta a vydáme se směr Bosna. V autě nás neminou veselé historky, pár tradičních expedičních písní, slivovička, aby se dobře spalo, a pro řidiče máme připravený redbull :-)

2. den (28.12:): V dopoledních hodinách přijedeme do Sarajeva, nasnídáme se, projdeme si starou tureckou čtvrť Baščaršija s Gazi Husrevbegovou mešitou, medresou a bazary. Dáme si oběd a pojedeme do hor nad Sarajevem, kde prozkoumáme staré olympijské stavby, skokanský můstek atp. Večer nasajeme místní atmosféru v ulicích a barech. Noc strávíme v apartmánu v Sarajevu.

3. den (29.12.): V dopoledních hodinách se s touto oblastí rozloučíme a přejedeme do národního parku Sutjeska. Toto místo považuji za jedno z nejkrásnějších míst Balkánu. Pro svoji těžkou dostupnost tam jistě neuvidíme žádné organizované výpravy. I přesto, že se zde nachází nejvyšší hora Bosny, potkáme zde jen pár duší a vychutnáme si klid mezi několika set metrovými skalními stěnami. Večer spaní v salaši u jezera Trnovačko, které se celou plochou rozprostírá v Černé Hoře.

4. den (30. 12.): Druhý den vylezeme na lehko na některý z přilehlých vrcholů (podle sněhových podmínek)! Noc strávíme opět v salaši a užijeme si nezapomenutelnou atmosféru sněhem zapadané salaše při svíčkách.

5. den (31.12.): Abychom celou Bosnu nezůstali na jednom místě (i když vskutku krásném), přesuneme se doprostřed vysočických hor, kde na nás již bude čekat trio Enes, Ezik a Muhamad se svojí horskou chatou, která je pro nás již tradiční. U teplého krbu oslavíme příchod Nového roku spolu s druhou skupinou. Věřte mi, krásnější místo na strávení Silvestra byste jen těžko hledali.

6. den (1.1.): Ráno si užijeme dlouhého zaslouženého spánku, pěkně v pohodlí. Aneb jak na Nový rok, tak po celý rok. V odpoledních hodinách podnikneme všichni společně procházku po místních krásných horách. Zkusíme vylézt na horu Vito (1960 m), která se tyčí přímo nad naší chatou, nebo zdoláme vrchol Bjelašnice. Večer strávíme na stejném místě.

7. den (2.1.): Ráno vyrazíme zpět domů. Příjezd ve večerních hodinách do Brna (bude záviset na situaci na silnicích a hranicích). 

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.

3
5
Průzkumník
Náročnost
Několikadenní túry se zátěží
Pokud se chceš zúčastnit této výpravy, nesmí ti dělat problém chůze po horách s batohem na zádech. Předpokládáme, že už s tím máš nějaké předešlé zkušenosti. Rámcově se jedná o 15 km s patnáctikilovým batohem pár dní po sobě.
zobrazit více
Přehled náročností

Bezpečnost

Víza a režim vstupu

Doprava

Ubytování

Stravování

Vybavení a půjčovna

Co cestou uvidíš?

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.
ukázat další dny

Tvůj průvodceEva Mariánková

Bezprostřední dobrodruh
freeridistka
skialpinistka
milovnice vysokých hor

Evka je blázen do hor a cestování. Nejsou jí cizí dlouhé horské přechody, prašan vířící pod lyžemi, ani lano, cepíny a exponovaný terén vysoko v horách. Často ji také najdeš s úsměvem usazenou v seakajaku nebo u ohně s přáteli. Evka je prostě stejným tulákem a dobrodruhem jako my.

Detail průvodce
Tom Cimr

Garant výpravy

Tom Cimr

Co je v ceně

..

Co není v ceně

.

Nejčastější otázky / FAQ

Legislativa

Jedná se o společný zájezd členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o , jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny UNIQA ZDE. Jedná se o zájezd dle zákona č. 89/2012 Sb., část 4., HLAVA II., Díl 6. Na tuto výpravu je aplikován zvláštní režim DPH.

Přihláška

Po podání přihlášky Ti přijde obratem email "potvrzení o přijetí přihlášky".  Následně Tě osobně kontaktuje průvodce, který s tebou probere detaily výpravy, až poté Ti finálně schválí přihlášku.

Platba

Po schválení přihlášky průvodcem Ti přijde email o schválení přihlášky a budeme po Tobě požadovat zálohu, která činí 50% ceny výpravy. Doplatek po Tobě budeme chtít 47 či 37 dní před začátkem výpravy, dle typu výpravy. K oběma platbám Tě vyzveme emailem. Více v Části 4. smluvních podmínek.


Určitě není problém vystavit fakturu na zájezd dříve, přímo na tvého zaměstnavatele (např. proplacení z FKSP či jiné zaměstnanecké benefity).

Jak je to s řízením?

Řidičem bude po většinu času průvodce, ale kvůli bezpečnosti se po předchozí dohodě na dálnici vystřídá se zkušeným řidičem z Vašich řad. Ti kdo sedí na předních sedadlech nikdy nespí a mají za úkol konverzovat s řidičem a udržovat jej bdělého.

Ještě váháš?