29. 12. 2021 - 2. 1. 2022
7 490
více
29. 12. 2021 - 2. 1. 2022
Již proběhlo

Silvestr v srdci Balkánu - PLNO

Snad každý cestovatel má nějaké šrámy na duši a na těle - podobně jako Bosna.

Expedice #726
5 dnů29. 12. 2021 - 2. 1. 2022
Bosna
8Účastníků
Náročnost
2 z 5

Snad každý cestovatel má nějaké šrámy na duši a na těle - podobně jako Bosna, skvělá země, která si prošla válkou, místo, kam se moc lidí na dovolenku nechystá - ale to dělají chybu, protože Bosna je nádherná! Vysoké hory, příjemní lidé a kousek orientu, který máme za humny. Ukážu ti hlavní město - Sarajevo, které si vysloužilo přezdívku “evropský Jeruzalém”, zajdeme do staré turecké části Baščaršija, kde na tržišti ochutnáš rahat lokum a pak prozkoumáš zchátralý olympijský komplex kousek od města.

Nicméně tím hlavním je pro nás krásné místo v pohoří Vysočica, kde budeme spát ve staré zapadlé muslimské vesničce, kde se zastavil čas. Projdeme si část hřebene některého ze tří přilehlých pohoří a pokud bude dostatek sněhu, přibalíme i sněžnice a boby. Pohostí nás náš kamarád Ezik, který se o nás dobře postará - popijeme rakiju a navíc nám jeho manželka určitě uvaří i nějaké dobré jídlo! Abych nezapomněl - na chatě u bratrů Ezika, Enese a Muhamada se navíc potkáme v silné sestavě s další Expe výpravou. To znamená, že by sis měl s sebou vzít silvestrovskou čepičku, rachejtle a nafukovací lehátko - protože tohle bude LEGENDARY :-)

2
+
5
Turista
Náročnost
Jednodenní túry a lehké výlety
Láká tě to, ale obáváš se, zda na to fyzicky máš? Přestože chuť objevovat a dobrodružný duch jsou těmi nejdůležitějšími požadavky na účastníky, výprava klade i fyzické nároky. Nejsou však nijak přemrštěné a pokud ujdeš s krosnou 15 kilometrů, tak to s trochou dobré vůle zvládneš. 
zobrazit více
Přehled náročností

Přednostní přihlašování

Silvestry jsou pro nás vyjímečné akce, na kterých se potkáváme se starými známými. Proto se na ni mohou po dobu jednoho měsíce přednostně přihlásit naši aktivní členové. Proč? Vytvoříme tím totiž pevné jádro výpravy z lidí, které dobře známe. Můžeme tak s jistotou garantovat, že se na výpravě sejde super parta, která společně zvládne naprosto vše! 

Nejsi aktivní člen? Nevadí! Rozhodně se nejedná o výpravu pro uzavřenou skupinu, je to pouze jen naše řešení, jak garantovat prověřené jádro lidí. Přihlášku si rozhodně můžeš kdykoli podat a průvodce se s tebou osobně domluví, kdy si ji závazně potvrdíte. Akce byla vypsána 9. 9. 2021.

Bezpečnost

Bosna je bezpečná země. Reálné nebezpečí představují pouze stará minová pole, která ale máme perfektně zmapovaná. V oblastech, kde se nachází, se vůbec nebudeme pohybovat a půjdeme pouze po prověřených trasách.

Doprava

Pojedeme, jak už je naším dobrým zvykem, v malé skupince dodávkou pro 9 lidí. Odjezd je z Brna. Řídit bude většinu času průvodce, ale kvůli bezpečnosti se po předchozí dohodě vystřídá s dobrými řidiči z vašich řad (pouze na dálnici).

Ubytování

Spát budeme 2x na horské chatě na Vysočici a 1x v guesthousu.

Stravování

Jídlo není v režii průvodce a je na každém účastníkovi, jak si jej zajistí. Během cesty není problém zastavit v obchodech. Nečekejte ale supermarket. Osvědčilo se nám nakupování domácích potravin od místních nebo návštěvy malých venkovských obchůdků. Ceny nejsou vyšší než ty české. V horské chatě na Vysočici určitě (nebo alespoň já) využijeme služby kuchařského umění Ezikovy manželky. Není problém si uvařit jídlo na vlastním vařiči. Přes den budeme jíst vlastní svačinky :-)

Vybavení a půjčovna

Budeme se pohybovat jak ve městě, tak v horách. Vezmi si proto s sebou normální oblečení, ale i oblečení na hory. Seznam doporučené výbavy najdeš v tomto checklistu. Důležité části výbavy ti případně zdůrazní průvodce. Pokud ti něco chybí, můžeš si to půjčit u nás - půjčovnu najdeš ZDE. A pokud se ti líbí naše filozofie, můžeš nás reprezentovat na horách i jinde - připravili jsme pro tebe v eshopu pár expedičních vychytávek, které by se ti mohly na výpravě hodit.

Co cestou uvidíš?

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.

1. den

Nabalíme svačiny a placatky, naložíme krosny do auta a vydáme se směr Bosna. V autě nás neminou veselé historky, pár tradičních expedičních písní, slivovička, aby se dobře spalo, a pro řidiče máme připravený redbull :-)

2. den

V dopoledních hodinách přijedeme do Sarajeva, letmo se podíváme na starou tureckou čtvrť Baščaršija s Gazi Husrevbegovou mešitou, medresou a bazary. Dáme si kafíčko a pojedeme do hor nad Sarajevem, kde prozkoumáme staré olympijské stavby, skokanský můstek atp. Spánek v guesthouse.

3. den

V dopoledních hodinách se s touto oblastí rozloučíme a přejedeme do Vysočiských hor. Toto místo považuji za jedno z nejkrásnějších míst Balkánu. Tady na nás již bude čekat Enik s Ezikem se svojí horskou chatou. Projdeme si nenáročný hřeben protějšího pohoří Bjelašnice. Kopce, kde se v roce 1984 konaly závody na lyžích sarajevských ZOH. Toto pohoří, tyčící se do výšin nad 2000 m, nám poskytne krásný výhled na pohoří Treskavice a Vysočice. U teplého krbu a s dostatkem místní pálenky rakije oslavíme příchod Nového roku. Věřte mi, krásnější místo na strávení Silvestra byste jen těžko hledali.

4. den

Ráno si užijeme dlouhého zaslouženého spánku, pěkně v pohodlí. Aneb jak na Nový rok, tak po celý rok. Odpoledne podnikneme procházku po místních krásných horách. Zkusíme vylézt na horu Vito 1960 m, která se tyčí přímo nad naší chatou. Večer strávíme na stejném místě.

5. den

Ráno vyrazíme zpět domů - po cestě se zastavíme v Budapešti, okoupeme se v lázních, dáme si halászlé a pojedeme do Brna, abychom dorazili před půlnocí. Možnost dospat v klubovně.

ukázat další dny

Tvůj průvodcePetr Tobolák

Parťák do nepohody
srdcař
hráč
bavič

Petr, to je hráč a velký srdcař, který miluje výzvy. S Expedition Clubem před časem naskočil na vlnu cestování a horských výzev, pro které se tak nadchl, že je teď zaslouženě v našem týmu. Petr je parťák do nepohody, bavič a mezi lidmi je jako doma. Patří mu Laser game aréna ve Zlíně, kterou sám postavil a kam tě určitě rád vezme.

Detail průvodce
Tom Cimr

Garant výpravy

Tom Cimr

Co je v ceně

 • Pronájem devítimístného expedičního auta, naftu, dálniční poplatky + všechny náklady s tím spojené
 • Veškeré ubytování v chatách a guesthousech
 • Zajištění průvodcovských služeb včetně příspěvků na kurzy průvodcům
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě
 • Práci mou a mých kolegů
 • Společné vybavení (expediční lékárnička atp.)
 • Pojištění proti úpadku
 • DPH dle zvláštního režimu

Co není v ceně

 • Jídlo
 • Individuální pojištění
 • Jakékoli případné vstupy (např. do mešity 2 BAM, Sutjeska 5 BAM, celkově to neudělá více než 200 Kč)

Nejčastější otázky / FAQ

Legislativa

Jedná se o společný zájezd členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o , jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny UNIQA ZDE. Jedná se o zájezd dle zákona č. 89/2012 Sb., část 4., HLAVA II., Díl 6. Na tuto výpravu je aplikován zvláštní režim DPH.

Přihláška

Po podání přihlášky Ti přijde obratem email "potvrzení o přijetí přihlášky".  Následně Tě osobně kontaktuje průvodce, který s tebou probere detaily výpravy, až poté Ti finálně schválí přihlášku.

Platba

Po schválení přihlášky průvodcem Ti přijde email o schválení přihlášky a budeme po Tobě požadovat zálohu, která činí 50% ceny výpravy. Doplatek po Tobě budeme chtít 47 či 37 dní před začátkem výpravy, dle typu výpravy. K oběma platbám Tě vyzveme emailem. Více v Části 4. smluvních podmínek.


Určitě není problém vystavit fakturu na zájezd dříve, přímo na tvého zaměstnavatele (např. proplacení z FKSP či jiné zaměstnanecké benefity).

Jak je to s řízením?

Řidičem bude po většinu času průvodce, ale kvůli bezpečnosti se po předchozí dohodě na dálnici vystřídá se zkušeným řidičem z Vašich řad. Ti kdo sedí na předních sedadlech nikdy nespí a mají za úkol konverzovat s řidičem a udržovat jej bdělého.

Ještě váháš?