Horský region Svanetie nacházející se pod pětitisícovkami Kavkazu, který díky své odlehlosti získal jedinečný ráz je právem známý a navštěvovaný.
Nebyl by to Expedition club, abychom se nepokusili vymyslet výpravu do Gruzie tak, abychom se vyhnuli turisty přeplněným místům a zároveň nevyzkoušeli pořádnou výzvu zavánějící nezapomenutelným dobrodružstvím. Horský region Svanetie nacházející se pod pětitisícovkami Kavkazu, který díky své odlehlosti získal jedinečný ráz je právem známý a navštěvovaný. Ani my ho nechceme minout, ale vypravit se do něj maršutkou není náš styl.
Do Svanetie dojdeme nádherným a divokým trekem z regionu Racha z města Ghebi. Tato stará cesta vede přímo pod hlavním hřebenem Kavkazu přes strmá horská sedla a zarostlá údolí. V minulých letech jsme tu zažili jak nádherné louky hřebenů tak porost tak hustý, že jsme se málem prosekávali bujnou vegetací. Zcela určitě nás nemine ani setkání s divokou zvěří a pohostinnými domorodci ve vesničkách, které jsou obývány pouze v létě, než horské cesty zasype sníh. Tato cesta nás dovede do Usghuli, pravé perly Svanetie. Toto městečko na úpatí pětitisícové Schary je postaveno z vežiček - Koskhi, které sloužily jako ochrana před nájezdníky a jsou i přes 1000 let staré. Poprávu je město zapsané na seznamu Unesco. Zde doplníme zásoby a vydáme se ještě na kratší a známější etapu do Mestie.
Lidé v Gruzii jsou velmi pohostinní a jsem si jist, že nebudou chybět ani četná pozvání na „čaču“ nebo alespoň místní čaj. Zveme tedy všechny, kdo chtějí zažít pravou divočinu a na vlastní kůži okusit dotek Kavkazu. Zveme všechny, kteří se nebojí vydat se do míst, která nejsou pro každého! A nezapomeň, trocha společných trablů je jednou z mála věcí, která dokáže osm jednotlivců proměnit v jednu partu. My této proměně dopomůžeme pečlivým výběrem členů.
Pokud se chceš zúčastnit této výpravy, nesmí ti dělat problém chůze po horách s batohem na zádech. Předpokládáme, že už s tím máš nějaké předešlé zkušenosti. Rámcově se jedná o 15 km s patnáctikilovým batohem pár dní po sobě.
Žádná větší rizika nám nehrozí. Pohybovat se budeme po značených trasách, případně pasteveckých stezkách, tedy v terénu bez větších překážek. V odlehlejších místech je možné střetnutí s medvědem či jinou šelmou, ovšem to bych považoval spíše za štěstí než nebezpečí, vzhledem k tomu, jak jsou tato zvířata plachá. Samozřejmě stát se může cokoli, proto s sebou budeme mít dobře vybavenou lékárničku a pravděpodobně také satelitní GPS tracker, kterým lze v případě nouze přivolat pomoc.
Pro vstup do Gruzie stačí platný cestovní pas (alepoň 6 měsíců od vstupu). Ideální je vzít s sebou alespoň 2 doklady. Doporučujeme ti obstarat si očkování proti žloutence typu A a B a břišnímu tyfu.
Doprava je zajištěna letecky, pravděpodobně z Budapešti do Kutaisi. Doprava na letiště a letenky nejsou v ceně. Na letiště se klasicky po domluvě dopravíme vlastními auty a následně se složíme na náklady s tím vynaložené. Na místě se budeme dopravovat maršrutkami, jeepy, auty atd.
Během našeho pobytu bude ubytování zajištěno převážně ve vlastních stanech. Třikrát nebo čtyřikrát budeme spát v guest housu v Oni, Ushguli, Mestii a Kutaisi.
Jídlo není v režii průvodce a je na každém účastníkovi, jak si jej zajistí. Během cesty není problém zastavit na žádost v obchodech. Půjdeme „na těžko“, takže i jídlo si poneseme s sebou. V rámci výpravy není zajištěno občerstvení a stravování. Je tedy ponecháno individuálně na každém účastníkovi. Jelikož v průběhu výpravy budeme delší časovou periodu mimo civilizaci, je třeba se předzásobit. Jídlo je možno s sebou dovézt z Česka nebo nakoupit v tamních obchodech a tím zároveň vyzkoušet místní delikatesy a speciality jako jsou chačapuri, chinkali, torma či šašlik. Já osobně dokoupím veškeré jídlo až na místě. V informačním emailu běžně posílám seznam jídel, které je vhodné vzít si na hory. Můžete se inspirovat :‐) Během pobytu v přírodě budeme vařit na plynových vařičích. Plynové bomby dokoupíme na místě.
Detailní seznam výbavy bude poslán cca 2 měsíce před výpravou. Vzhledem k jednoduchosti akce a příznivému klimatu nebude zapotřebí nic nadstandardního.Seznam doporučené výbavy najdeš v tomto checklistu. Důležité části výbavy Ti případně zdůrazní průvodce. Pokud ti něco z výbavy chybí, můžeš si ji půjčit u nás. Půjčovnu najdeš na Expedičním eshopu ZDE. Stejně tak, pokud se ti líbí naše filosofie, můžeš nás reprezentovat na horách i jinde :) Připravili jsme pro tebe v eshopu pár expedičních vychytávek, které by se ti mohly na výpravě hodit.
Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.
Odlet z ČR nebo okolí do Kutaisi/Tbilisi.
Přílet do Kutaisi, následný přesun do města Oni a postupně až do výchozího bodu pro trek vesnice Ghebi v regionu Racha. Doprava maršrutkou (místní autobusy). Nocleh v Ghebi u Serga.
Začátek treku Ghebi – Zeshko (region Svaneti). První den nás čeká strmé stoupání do sedla, panorama blízkého ledovce Zdena a stejnojmenného téměř čtyřtisícového vrcholu. Spaní ve stanu.
Ghebi – Zeshko: náročný průstup zarostlým údolím. Těžká orientace, dá se předpokládat pomalý postup. Spaní ve stanu.
Ghebi – Zeshko: náročný průstup zarostlým údolím. Těžká orientace, dá se předpokládat pomalý postup. Na konci výstup do druhého sedla a sestup do údolí do osady Zeshko. Spaní ve stanu.
Zeshko – Ushguli: ideálně přesun autem a následná prohlídka a chill v Ushguli. Noc pod střechou v některém z místních hostelů.
Začátek treku Ushguli – Mestie: méně náročný trek jak fyzicky, tak i z hlediska orientace. Na druhou stranu jeden z nejkrásnějších ve Svanetii, ovšem taky více frekventovaný. První den nás čeká přesun do vesnice Iprali, výstup do sedla Chkhunderi (2655 m) a nocleh v okolí Adishi. Výhledy na ledovec Adishi, hory Džangi Tau (5 051 m), Gistola (4 860 m) a Shkhara (5 193 m).
Ushguli – Mestie: z vesnice Adishi na hřeben až do sedla Ughviri a z něj do osady Tsvirmi. Nocleh v Tsvirmi.
Ushguli – Mestie: poslední část treku vede z Tsvirmi do Mestie. Provázet nás budou výhledy na Tetnuldi (4 858 m) a později také na majestátní Ushbu (4 710 m).
Ushguli – Mestie. V případě dostatku času jednodenní trek pod Ushbu, bezesporu nejpůsobivější horu Kavkazu.
Mestie – odpočinek po treku. Rezervní den pro případ nějakého zdržení. Lze vyplnit jednodenním trekem z Mestie.
Mestie – Kutaisi. Můžeme kouknout do jeskyně Prometheus, chrámu Gelati nebo kláštera Motsameru atd. Přizpůsobíme se podle toho, zda nám zbude čas. Večer naposledy zajdeme do hospody a oslavíme konec výpravy.
Odlet v brzkých ranních hodinách.