28. 12. 2022 - 17. 1. 2023
37 790
více
28. 12. 2022 - 17. 1. 2023
Již proběhlo

Brazílie - Silvestr v Riu, stolové hory a nekonečné pláže

Rio de Janeiro, kamaráde! Hezčí přírodní kulisy prostě žádné jiné město na světě nemá.

Expedice #691
21 dnů28. 12. 2022 - 17. 1. 2023
Jižní AmerikaBrazílie
9Účastníků
Náročnost
2 z 5

Rio de Janeiro, kamaráde! Hezčí přírodní kulisy prostě žádné jiné město na světě nemá. Uvidíš to, co vidí jen Ježíš, ale mnohdy se sám raději nedívá. Projdeš místa, která Ti připomenou, že dělat grilovačku s kámošema na Luníku 9, by byl lepší nápad, než si dělat selfíčka tady. Ale tyhle selfíčka, tak to jen tak někdo mít nebude! V Plánu jsou okolní hory, prales, favely, samba, Copacabana, Maracanã, nebo murály od Kobry, či schody od Selaróna. Čeká nás přelet na severo-východ, do státu Bahía. Neboj, občas dávají na palubě kafe zdarma. Podle Brazilců samotných, je to ten nejveselejší a nejlínější stát Brazílie. Svou divokou historii a kulturní rozmanitost nezapře. Salvador je nejčernějším městem mimo Afriku. Spojením afrických náboženství a koloniálního křesťanství vzniklo nezvyklé kulturní prostředí, ve kterém se zrodily tance jako Samba, nebo Capoeira a dodnes se hojně praktikuje Candomlé. Nic Ti to neříká? Přines panenku, jehlu a kohouta na obětování. Vysvětlíme! Kromě úžasné kultury Bahía oplývá také přírodní krásou. Pravěké stolové hory v NP Chapada Diamantina, jsou méně známými kamarády venezuelských Tepui, ale o nic méně úchvatnými. Nachází se zde vodopády, jeskyně, údolí s původním pralesem, barevné vesničky, spoustu divé zvěře a tropické havěti. Na hlídání mají před hostelem mega žábu! Až půjdeš z krámku, bude somrovat. Nedávno tam našli 8 nových druhů tarantulí. Ale já tam nikdy žádnou neviděl. Prozradím Ti tajemství. Projdeme ty hory napříč, přímo přes legendární údolí Vale do Pati. Šáhneš si, ale uvidíš, co jen málo lidí před Tebou! Je to prostě daleko a nevedou tam silnice. Přespíme u místních. Po horách se vrátíme do ráje na pobřeží. Naše objevitelské choutky zakončíme, tam kde, to všechno začalo. Na jihu státu Bahia, kde se Portugalci poprvé vylodili. Navštívíme chráněné území původních obyvatel Pataxó, nakoukneme jak žijí dnes a třeba ugrilujeme rybu. Jak asi tušíš, naši nový kámoši nežijí u silnice, bude třeba zase něco urazit. Celkem asi 30km po plážích a přes krásné vesničky, brodit říčky a den uzpůsobit přílivu a odlivu. Když o tom tak přemýšlím, tak veget bude vlastně jen na nejkrásnějším brazilském ostrově - Boipeba, oáza klidu a míru, nekonečných pláží, palmových hájů a písečných dun. Nebo si chtěl rok začít jiným způsobem? 


Co s námi zažiješ?

Je to poměrně akční a napěchovaný program, který zvolní až v samém závěru na ostrovech a plážích v Bahie. Začátek je v Riu, vydáme se na známá i méně známá místa, výhodou budiž, že i ta známá jsou teď turismu prostá, nikde žádný dav, žádná tlačenice, pařenice. Čeká nás Corcovado s Ježíšem, Cukrová homole, centrum s muzeem Zítřka, paláci a kostely, na pivo do favely, i výšlapy do okolních kopců.  Oproti tomu Salvador je zosobněním koloniální historie a vibrujícího dneška, vesnice dvakrát větší jak Praha, člověk tam ale nikdy nemá pocit, že je ve velkoměstě. Uvidíme úchvatný kus Země, národní park Chapada Diamantina, kraj stolových hor a vyhlídek na ně, vodopádů, z nichž vodopád Fumaça je brazilský druhý nejvyšší se 380ti metry! a krásných, ohromných jeskyní s průzračnou vodou, jak z Avatara, ve kterých si můžeš zaplavat. Park projdeme napříč přes hory a tropické údolí, kde se žije ještě pěkně v poklidu, bez vymožeností moderní doby. Trek bude náročný, ale odmění nás! Zavítáme do barevných vesniček se skvělou kulinářskou scénou. Ochutnáme místní speciality jako Acarajé a Moqueca, tapiokové placky, či brazilský koktejl Capirinha. Ostrov Boipeba je ráj klidu a těch nejkrásnějších pláží v Brazílii, odpočineme si tam po horách a nabereme síly na další treky na jihu Bahie, tentokrát po plážích a útesech, brodění přes říčky a za původními obyvateli. 

2
5
Turista
Náročnost
Jednodenní túry a lehké výlety
Tato akce je pro lidi, kteří mají rádi pohyb, ale nechtějí se tahat s těžkým batohem a touží si spíš vychutnat okolí. Pokud nemáš problém vyjít na lehko na kopec, srovnatelný s Lysou horou v Beskydech, máš vyhráno.
zobrazit více
Přehled náročností

Proč se mnou?

Protože jediné co se mnou budeš muset řešit je, co si dáš k jídlu a pití. A i s tím Ti většinou poradím, tak pak už zbývá jen jestli ještě jednu Caipirihnu, a nebo už spát. Zapomeň na čas, nebude třeba! Ale měj trošku nachozíno, válečky budou jen za odměnu. Brazílii mám rád a rád pro ni nadchávám i ostatní. Jo, a nějaký ten pátek a pár let k tomu jsem tu žil.

Víza a režim vstupu

Pro vstup do Brazílie není třeba víz.

 • Platné očkování proti COVIDU
 • Bude třeba cestovní pas s platností aspoň 6 měsíců po návratu z Brazílie.
 • Nutný je předodletový negativní PCR test na Covid ne starší, než 72 hodin.
 • Cestovní pojištění do Brazílie - vytištěné potvrzení v angličtině.
 • Vyplnit brazilský online formulář před cestou. (jednoduché)

Výrazně ti doporučujeme obstarat si očkování proti žluté zimnici! Doporučujeme ti rovněž obstarat si očkování proti žloutence typu A a B a břišnímu tyfu. Očkování zde není žádné povinné. Nikdo to tedy na letišti nebude kontrolovat, ani po tobě kdekoliv vyžadovat, ale zdraví máme přeci jen jedno. Detailní info ZDE.

Doprava

Doprava letecky. Letenky nejsou v ceně. Letenka v současné době stojí 18.000 Kč + 4000 Kč vnitrostátní, letecky se totiž přesuneme i mezi Riem a Salvadorem.  Preferujeme společný odlet i přílet. Tudíž letenky koupíme po předchozí domluvě na stejný termín. Na místě se budeme přepravovat převážně dodávkami, lodí, pěšky, trajektem, busem, výtahem a MHD po městě. Všechny delší přesuny jsou soukromou dopravou, jednak je to proto, že veřejná doprava je stále velmi omezena a druhá výhoda je, že tím optimalizujeme čas a tím i zážitky. Nebudeme skrývat, že soukromá doprava nám dost zvedá náklady, ale je to prostě cena za omezenou logistiku v této době a za nechuť vynechávat zajímavá místa, která bychom se současnou absencí veřejné dopravy minuli. 


Ubytování

Spát budeme v hostelech a penzionech a u místních, dle dostupnosti. Čisté povlečení je standard, nicméně nějaký slabý spacák není na škodu. V hostelu se dá často i koupit snídaně, nebo je přímo v ceně ubytování. Všechny hostely mají kuchyňku a většina i bar, bazén, řeku, nebo pláž za rohem.


Jídlo

Žádné jídlo z domu určitě brát nebudeme. Snídaně dáme buď v hostelu, nebo pekárně. Na oběd často není čas, ani chuť, přes den bývá vedro a je lepší dát spíše svačinu, ovoce, zmrzlinu, nebo místní fastfood. Jinak obědy bývají formou bufetu, kde si naložíš a platí se za váhu. Večeře záleží na každém, jestli restaurace, nebo něco lehčího. Brazilská strava je pestrá a každý si najde to své. 


Vybavení a půjčovna

Detailní seznam výbavy bude poslán před výpravou. Určitě spíše lehčí věci, ideálně se zabalit jen do příručního zavazadla. V Brazílii lze vše potřebné dokoupit, nebo sehnat na místě. 


Legislativa

Co cestou uvidíš?

Daleko důležitější než přesné dodržení plánu je si cestu náležitě užít. Proto se jej nebudeme křečovitě držet. Itinerář ti poslouží pro představu, co všechno můžeme zažít :-)

1. den

1. den: Odlet z Česka 

2. den:  Přílet do Ria, přesun do čtvrti Copacabana

3. den: Celodenní výšlap centrem, tramvaj v kopcích Santa Terezy, Lapa, Cukrová homole.

4. den: Život ve favele, trek na vyhlídku Dois Irmaos, pláže Ipanema, Arpoador a Copacabana. Oslava Silvestra na Copacabaně

5. den: Corcovado se sochou Krista, treky v NP Tijuca

6. den: Přelet do Salvador da Bahia, večerní historické centrum Pelourinho, Capoeira

7. den:  Přesun do NP Chapada Diamantina, trek k vodopádu s přírodní skluzavkou, nebo pískovcové jeskyně a bazénky ve skalách nad vesnicí.

8. den:  Celodenní výlet do zatopených jeskyní a na stolové hory s výhledem na celou oblast při západu slunce. Plavání v laguně pod vodopádem. 

9. den: Výšlap na vrch vodopádu Cachoeira da Fumaca, jenž ze stolové hory padá do 380 metrové hloubky. výhledy do krajiny stolových hor. Noc v malé vesničce s hippie kulturou.

10. den: Brzký ranní odchod přes hory do tropického údolí Vale do Pati. Spaní u místních.

11. den: Pro někoho odpočinkový den u jezírek na řece a s místními na políčku, pro zbytek pochod džunglí k vodopádu s lagunou ke koupání.

12. den: Přechod údolí na druhou stranu s úchvatnými výhledy nazpět, noc v další krásné vesničce, oslava přechodu údolí. 

13. den: Přesun na ostrov Boipeba, rychlým člunem mezi magrovy, procházka na pláže a seznámení s místními. Ráj na zemi, nekonečné písečné pláže a palmové plantáže. Večer kurz míchání koktejlu Caipirinha. Poslední stojící všechny přikreje a zhasne.

14. den: Výlet do vesničky Moreré. Travers tropické řeky. Nazpět školním traktorem přes vnitrozemí.

15. den: Odpolední a noční přesun do Porto Seguro na jih Bahie.

16. den: Pěšky z Arraial d\'Ajuda do Trancoso, půjdeme po pláži podél útesů, přebrodíme řeky. Trancoso je nádherná vesnička

17. den: Trancoso - Caraíva, opět pěšky (tentokrát po útesech s výhledem) do vesničky, kde neznají silnice, nemají auta a místo ulic je jen plážový písek.  

18. den: návštěva původních obyvatel na jejich chráněném území

19. den: Návrat do Salvadoru. Večer ve čtvrti Barra u starých pevností a nejstaršího majáku v Americe

20. den: Ranní nákupy, večerní odlet.

21. den: Přílet do ČR

ukázat další dny

Tvůj průvodceJan Žert

Neúnavný posluchač
nezastavitelný vypravěč
šprýmař
pohody tvořič

Všude je zdejší, se všemi se zná, s každým se dorozumí a bez výjimky, všude se narodil. Život obyčejných lidí z měst i venkova ho fascinuje, jako vystudovaný kulturní antropolog má k lidem velmi blízko a rád s nimi tráví čas. Jeho studnice cestovatelských zážitků a zkušeností je takřka bezedná.

Detail průvodce
Martin Ksandr

Garant výpravy

Martin Ksandr

Co je v ceně

 • Veškeré ubytování 
 • Veškerou společnou dopravu na místě s výjimkou Corcovada
 • Doprava v národním parku 
 • Průvodce s bohatými zkušenostmi v oblasti
 • Příspěvků na kurzy průvodcům a konzultace ohledně výbavy
 • Práci mou a mých kolegů
 • Společné vybavení (expediční lékárnička atp.)
 • Pojištění proti úpadku
 • DPH dle zvláštního režimu

Co není v ceně

 • Jídlo (cca 5000kč) + Individuální cestovní pojištění
 • Leteckou dopravu  + vnitrostátní leteckou přepravu v Brazílii (celkem cca 800 EUR)
 • Případné veškeré vstupy (cca 130USD

Nejčastější otázky / FAQ

Legislativa

Jedná se o společný zájezd členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o , jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny UNIQA ZDE. Jedná se o zájezd dle zákona č. 89/2012 Sb., část 4., HLAVA II., Díl 6. Na tuto výpravu je aplikován zvláštní režim DPH.

Přihláška

Po podání přihlášky Ti přijde obratem email "potvrzení o přijetí přihlášky".  Následně Tě osobně kontaktuje průvodce, který s tebou probere detaily výpravy, až poté Ti finálně schválí přihlášku.

Platba

Po schválení přihlášky průvodcem Ti přijde email o schválení přihlášky a budeme po Tobě požadovat zálohu, která činí 50% ceny výpravy. Doplatek po Tobě budeme chtít 47 či 37 dní před začátkem výpravy, dle typu výpravy. K oběma platbám Tě vyzveme emailem. Více v Části 4. smluvních podmínek.


Určitě není problém vystavit fakturu na zájezd dříve, přímo na tvého zaměstnavatele (např. proplacení z FKSP či jiné zaměstnanecké benefity).

Letenky

Letenky kupujeme ideálně až ve chvíli, kdy je výprava plná. Standardně to bývá 3 měsíce před začátkem výpravy. Dle podmínek se to může lehce lišit. Aktivně se Ti ozveme emailem, že je čas koupit letenky a do té doby na letenky nemusíš myslet. V emailu bude detailní popis vhodné letenky pro výpravou a způsob jak si ji pořídit. Letenky zařizujeme ve spolupráci s našimi kamarády se Zaletsi.cz, takže pokud nechceš nic řešit, vše zařídí za Tebe. Pokud jsi ovšem zvyklý/á si letenky kupovat sám/a, můžeš si je koupit sám/a.

Ještě váháš?