12 990
více
Již proběhlo

Zimní výstup na pětitisícovku - Ararat - PLNO

Expedice #664
10 dnů26. 12. - 4. 1. 2022
AsieTurecko
9Účastníků

Úvodem

Rádi říkáme, že když poprvé vystoupíš na svou první třítisícovku, poohlížíš se hned po čtyřtisícovce. A pro někoho, kdo už na nějakém vrcholku stál, je zimní výstup úplně novou kapitolou! Chce to zatnout zuby a vydat víc energie, která ti přinese zaslouženou odměnu. Tohle je totiž opravdový horský zářez, který se počítá. Ještě jsme tě nenalákali? Zmínil jsem se už, že na vrcholku budeš stát přesně na Silvestra a na Nový rok budeš sedět v C1 ve vyhřátém stanu s hostinou? Je to tak. Naším cílem je nejvyšší hora Turecka, bájný Ararat. Ikonická hora s typickým kuželovitým tvarem sopky, která přitahuje pozornost člověka už od biblických časů. Bájný Ararat je totiž místem, kde podle knihy Genesis přistála Noemova archa po potopě světa. Vrchol Araratu leží ve výšce 5137 m nad mořem. Nepatří mezi vyloženě náročné hory a i proto jsme ho zvolili jako ideální zimní cíl. Na vrchol pošlapeme ideálně na lyžích a pokud nejsi zdatným skialpinistou, tak na sněžnicích. Krom průvodce s námi totiž půjde místní lyžařský guide, který zná horu jako své boty. 

Jak už to v Expe bývá, Ararat nebude naším jediným cílem. Kurdské město Dogubeyazit, které nám poslouží jako výchozí bod, se mi kdysi nesmazatelně vrylo do paměti. Je to místo, kde se střetává turecká a kurdská kultura a které nabízí náhled do nelehké situace národů bez svého státu. Abychom se právě s místními mohli více poznat, strávíme pár dní aklimatizačními výlety v kurdských vesnicích, kde si u večerního čaje poslechneme vyprávění místních pastevců.

Malá ochutnávka fotek

[img]

Náročnost 4

Leč má hora 5000 m, považujeme ji za nejlehčí "pětku", kterou máme mezi akcemi :-) Výstup na ni nevyžaduje extrémní alpinistické zkušenosti. Přesto zimní výstup klade nároky na odolnost a fyzickou přípravu. Ideální je zdolat horu na lyžích - jako skialpinistický cíl nám totiž umožní sjet rychle z vrcholku krásnými sjezdy až do C1. Výstup je ale možné provést i na sněžnicích, pokud ti lyžařské obloučky nic neříkají. Případné dvě skupiny povede na vrchol vždy zkušený průvodce.
[narocnost4]

Výstup na lyžích

Ararat je ideálním prostředím na skialpový výstup. Sněhu bude od jeho úpatí dostatek a sundat lyže a nazout mačky budeme možná muset pouze kousek pod vrcholkem. Na lyžích si na hoře užijeme parádní aklimatizační výstupy a sjezdy, včetně silvestrovského sjezdu z vrcholku až do C1. K dispozici nám bude místní zkušený guide na lyžích, který nám najde nejlepší linky a zaručí maximální bezpečí. Pokud jsi zkušený lyžař, ale skialpovou výbavu nevlastníš, je možné si zapůjčit lyžařské vybavení na místě  :-)

Výstup na sněžnicích

Ararat je možné zdolat i na sněžnicích. Je to ideální volba pro ty, kteří raději šlapou po svých. Výstup a sestup sice trvá déle, ale to nevadí. Jak sněžnicové, tak skialpové skupině se vždy bude věnovat jeden průvodce.

Odpovědnost

Vzhledem k tomu, že pouze horští vůdci UIAGM, kterými organizátoři nejsou, mají kompetenci k vedení klientů k vrcholu na lyžích, využijeme služeb místního vůdce, který bude odpovídat za výstup. Průvodce se bude výpravy účastnit spolu se skupinou, nicméně na horách se pohybujete na svou plnou vlastní zodpovědnost. Expedition Club poskytuje pouze logistickou podporu a teoretické znalosti potřebné k vylezení hory. I když se naši průvodci budou účastnit itineráře cesty, půjdou na vrchol s vámi a budou se snažit eliminovat veškerá rizika a budou vám po ruce, celý výstup jdete sami za sebe! 

Průvodce

[pruvodce]

Vzhledem k tomu, že chceme nabídnout možnost vystoupit na vrchol i na lyžích, půjde s námi zkušený lyžařský guide, který na vrcholku hory stál mnohokrát. Umožní nám to také rozdělení výpravy na sněžnicovou a lyžařskou část.

Doprava

Poletíme letadlem přes Istanbul do Igdiru. Odtud se budeme dopravovat soukromými jeepy. Společnou dopravu na letiště domluvíme před akcí. Letenka není v ceně výpravy.

Ubytování

Spát budeme v místních hotelech v Dogubeyazitu. Pod horou přespíme ve vlastních stanech. Ararat nám svým vulkanickým původem moc pohodlí ke spaní nenabídne, ale v používaných základních táborech najdeme k postavení stanů rovná místa na kamenech. Silvestrovskou noc strávíme ve velikém společenském stanu v C1 pod (snad už zdolaným) Araratem. Místní nosiči nám tu nachystají novoroční večeři a oslaví s námi Silvestra.

Stravování

Než se vypravíme přímo pod horu, můžeme do sytosti využívat místní kuchyni. Stejně tak návrat z hory je třeba pořádně oslavit místním jídlem, pitím nebo vodní dýmkou ve společnosti "lokálů". Během výstupu ale budeme jíst z vlastních zásob. Kebab a zeleninový salát se na pětitisícovku moc nehodí :-) 

Výbava a Půjčovna

Seznam doporučené výbavy najdeš v tomto checklistu. Důležité části výbavy Ti případně zdůrazní průvodce. Z ledovcové výbavy si vem jenom mačky. Pokud ti něco z výbavy chybí, můžeš si ji půjčit u nás. Půjčovnu najdeš na Expedičním eshopu ZDE.  A pokud se ti líbí naše filozofie, můžeš nás reprezentovat na horách i jinde - připravili jsme pro tebe v eshopu pár expedičních vychytávek, které by se ti mohly na výpravě hodit.

Legislativa

Jedná se o společnou akci členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o , jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny Slavia ZDE. Na tuto akci je aplikován zvláštní režim DPH.

Shrnutí

 11990 Kč 

Cena

27. 12. 2021 - 5. 1. 2022Minimální počet lidí pro realizaci výpravy je 6
Cena zahrnuje
 • Ubytování v místních hotelech
 • Služby místního lyžařského guida
 • Přepravu k základnímu táboru
 • Průvodce Expedition Clubu 
 • Veškerou dopravu na místě (doprava do Kars, Ani, Mont Zor Dagi, Ishak Pasha atd.)
 • Příspěvek na kurzy organizátorům
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě
 • Sateliťák + GPS
 • Práci mou a mých kolegů
 • Společné vybavení (expediční lékárnička, vařič atp.)
 • Pojištění proti úpadku
 • DPH
Cena nezahrnuje
 • Jídlo
 • Společnou večeři na Nový rok ve vyhřívaném stanu pod Araratem (cca 14 eur)
 • Individuální pojištění
 • Jakékoli případné vstupy
 • Letenku (cena letenek se pohybuje do 10000,- Kč)
 • Permit pro výstup - cca 200 eur (upřesníme po oficiálním vypsání permitů)

Co cestou uvidíš

1. den: Ranní odlet z ČR přes Istanbul do Igdiru, přesun autobusem do Dogubeyazitu, setkání s místními guidy a posezení při čaji.

2. den: Spolu s místním průvodcem vyrazíme na jednu noc na aklimatizační výstup na Mont Mozaik nebo Mon Zor Dagi. Na lyžích nebo sněžnicích podnikneme túry s hezkými sjezdy a přespíme v kurdské vesničce.

3. den: Sestoupíme zpět k silnici a dopravíme se do Dogubayazitu, kde se ubytujeme v hotelu, doplníme síly a zásoby. Prohlédneme si "Noemovu archu", skalní útvar nad městem. Poté zajedeme ke známému paláci Ishak Pasha, ze kterého uvidíme cíl našeho předchozího dne, vrchol Zor Dagi. Návrat do města a spánek v hotelu.

4. den: Auty se necháme dopravit do vesnice Cevirme, odtud začneme už po svých stoupat do základního tábora (cca 3200 m n. m.). Krátký aklimatizační výstup do 3500 m n. m. Spánek ve stanu.

5. den: Podle sněhových podmínek provedeme aklimatizační výstup do C2, kde postavíme stany a vypravíme se ještě o kousek výš pro lepší aklimatizaci a "nakoukání" zimní trasy výstupu. V zimě je C2 vždy postaven o něco níž než v létě, a proto se včas vrátíme zpět ke stanům, ať můžeme jít brzy spát.

6. den, Silvestr: Vrcholový den. Čeká nás 4-5 hodinový výstup, který započne brzy ráno. Pokud nám vyjde počasí a síly, vystoupáme společně na vrchol Araratu. Sestoupíme pak až do BC ve výšce 3200 m n. m. V BC nás bude čekat vyhřátý stan a novoroční hostina, kterou sem vynesli místní na oslech. Oslavíme výstup i příchod Nového roku, jak se patří! Spánek ve stanu.

7. den:  Rezervní den v případě špatného počasí. Pokud vše půjde dle plánu, sestoupíme do vesnice Eli a necháme se převézt do Dogubyeazitu. Ubytujeme se v hotelu a výstup řádně oslavíme. Případný výlet k Fish Lake. Večer dáme vodní dýmku, kebab a pivko Efes.

8. den: Zajedeme se podívat na arménské vykopávky Ani, navečer přejedeme do starobylého města Kars, které si projdeme. Noční odlet domů do ČR. Tento den se dá případně taky použít jako rezervní pro výstup.

9. den:  Noční odlet. Přílet do ČR.

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.

Tvůj průvodceVít Dubec

Muzikant
multitalentovaný čávo
surfař
horolezec
Tak jak nemůže být lezec bez lana, Expedition Club nemůže být bez Víti. Ti dva k sobě tak nějak patří a táhnou to spolu od úplného začátku. Víťa je všestranný sportovec a umělec a pokud někdo dokáže navodit pohodovou atmosféru na výpravě, tak je to právě on!

Detail průvodce
Tom Cimr

Garant výpravy

Tom Cimr

Nejčastější otázky / FAQ

Legislativa

Jedná se o společnou výpravu členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o , jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny Slavia ZDE. Na tuto výpravu je aplikován zvláštní režim DPH.

Přihláška

Po podání přihlášky Ti přijde obratem email "potvrzení o přijetí přihlášky".  Následně Tě osobně kontaktuje průvodce, který s tebou probere detaily výpravy, až poté Ti finálně schválí přihlášku.

Platba

Po schválení přihlášky průvodcem Ti přijde email o schválení přihlášky a budeme po Tobě požadovat zálohu, která činí 50% ceny výpravy. Doplatek po Tobě budeme chtít 47 či 37 dní před začátkem výpravy, dle typu výpravy. K oběma platbám Tě vyzveme emailem. Více v Části 4. smluvních podmínek.

Letenky

Letenky kupujeme ideálně až ve chvíli, kdy je výprava plná. Standardně to bývá 3 měsíce před začátkem výpravy. Dle podmínek se to může lehce lišit. Aktivně se Ti ozveme emailem, že je čas koupit letenky a do té doby na letenky nemusíš myslet. V emailu bude detailní popis vhodné letenky pro výpravou a způsob jak si ji pořídit. Letenky zařizujeme ve spolupráci s našimi kamarády se Zaletsi.cz, takže pokud nechceš nic řešit, vše zařídí za Tebe. Pokud jsi ovšem zvyklý/á si letenky kupovat sám/a, můžeš si je koupit sám/a.