29. 4. - 8. 5. 2022
49 990
více
29. 4. - 8. 5. 2022
Již proběhlo

Skotské Hebridy pod plachtami - sailing - Poslední místo

Představ si hory v podzimní mlze, pod nimi kamenné vesničky které plně naplní tvůj stereotyp keltského severozápadu.

Expedice #653
10 dnů29. 4. - 8. 5. 2022
EvropaSkotsko
5Účastníků
Náročnost
2 z 5

Skotsko, ač v Evropě, je krásná drsná země kde lze najít opravdovou divočinu. Představ si hory v podzimní mlze, pod nimi kamenné vesničky které plně naplní tvůj stereotyp keltského severozápadu. Navíc se na ně budeš koukat z úplně jiné perspektivy - z paluby expediční plachetnice plující po hebridském moři. 8 dní výpravy totiž absolvuješ na plachetnici se zkušeným kapitánem, je to opravdový mořský vlk, který má za sebou například plavby přes atlantik, kolem ledovců Grónska, nebo na Antarktidu. To nám umožní okusit trochu jiné plachtění, než možná znáš ze středozemního moře a navštívit místa, kam by ses těžko dostával – odříznuté komunitní ostrovy, úzké fjordy a skalní útesy nevyzpytatelného pobřeží Skotska.. Čeká nás večerní plachtění při západu slunce a magické noční přejezdy. Navíc se přímo zapojiš do práce na lodi – pokud nemáš zkušenosti, všechno se naučíš. Posádka lodi totiž není veliká a podzimní moře u břehů Skotska divoké, proto se práce vždy najde :) Dost možná budeme jediná plachetnice široko daleko. Naším cílem bude ostrov St. Kilda - místo, na které není žádnou samozřejmostí doplout. Ačkoli je momentálně neobydlený, nabízel po 4000 let útočiště lidem, po kterých na něm zbyly osady a památky dodnes.

Skotsko je drsný kraj a země mnoha příběhů. Ukrývá mnohá místa, kam se běžný člověk jen tak nedostane. Na odlehlých ostrůvcích žijí malé komunity lidí, které s okolním světem spojuje jen velmi řídká doprava trajektů. Komunitní vesničky, kde každý pálí svou whisky, jako u nás na moravě slívu a jedna budova nahrazuje školu, obchod i kostel. Na pobřeží číhající Highlands zase umí vynahradit svojí krásou to, co postrádají na výšce a pro vrtochy počasí je není radno podceňovat. Plavba tímto krajem je zajisté syrovým zážitkem místního světa, který je tak tvrdý, jako je krásný a zaryje se ti hluboko pod kůži.


Go West Sailing

Na ty nejlepší příležitosti narazíš náhodou. Při naší výpravě zimním Grónskem jsem od jednoho z jejich kapitánů, Pavla, poslouchal historky o tom, jaké je to plachtit mezi krami východního pobřeží Grónska, o zážitcích s plachetnicí ve fjordech okolo Obanu. Když je třicet pod nulou, je myšlenka na vyhřátou kajutu lodi víc než lákavá a tak mi to uvízlo v hlavě. Teď s odstupem vidím, že jsme narazili na takový "mořský Expedition club". Danny - Zakladatel a náš kapitán na této výpravě provozuje flotilu plachetnic spolu s partou ostřílených kapitánů a umí se dostat do míst, která jinak přístupná nejsou. To vše na malých plachetnicích s úplně jiným přístupem, než komerční parníky. Svými schopnostmi to dotáhl tak daleko, že je to dneska on, kdo učí skoty plachtit. Proto jsem rád, že s nimi můžeme spolupracovat. Výprava do Skotska je krom jiného takovou naší návštěvou jejich základny - Obanu, od které se chceme odrazit k odvážnějším plánům. Lákal by tě třeba ostrov Jan Mayen se soplou Berenberg, Antakrtida, nebo Grónský přístav Skoresby? Do těchto míst naše výpravy povezou právě Dannyho lodě. Více o Gowestsailing najdeš ZDE.

2
+
5
Turista
Náročnost
Jednodenní túry a lehké výlety

Náročnost plavby je těžko specifikovatelná - za ideálních podmínek se nejedná o nic extra náročného, vyžaduje ale jistou formu odolnosti. Moře je tu nevyzpytatelné a můžeme bojovat se špatným počasím a vlnami. Pokud nemáš vlastní zkušenosti s plachtěním, prober situaci s průvodcem. Nemusí to být překážkou, ale je dobré se připravit.

zobrazit více
Přehled náročností

Bezpečnost

Plavba na lodi s sebou nese objektivní riziko. Nejedná se o výletní superparník, ale o malou plachetnici se sedmičlennou posádkou. Máme ovšem na palubě opravdu zkušeného kapitána - Dannyho, kterému loď patří. Má za sebou nejednu plavbu, včetně vod okolo východního Grónska, kde kličkoval mezi ledovci. V rámci plavby jsi navíc plně pojištěný a budeme vybavení kvalitní výbavou. Součástí výpravy je i celodenní příprava na plavbu v marině.

Víza a režim vstupu

Doprava

Cestovat budeme letecky z Prahy nebo Vídně do Edinburghu nebo Glasgow. Zde přesedneme na vlak a pojedeme do našeho výchozího bodu: Městečka Oban. Jestli jsi viděl filmy s Harrym Potterem, pojedeme právě po železnici vedoucí do Bradavic, o výhledy na skotskou vysočinu tedy nebude nouze :) Letenka není v ceně výpravy, veškerá ostatní doprava na místě už ano.

Ubytování

Celkem 6 nocí strávíme v kajutě naší lodi. Je tedy na čase začít si zvykat na uklidňující houpání :) Další 3 noci potom přespíme v guesthousu, nebo přes Airbnb.

Stravování

Skotská kuchyně je svérázná, národním jídlem jsou vnitřnosti nacpané do žaludku ovce, mno - raději se chlubí svou whisky s kouřovými tóny. Nemusíš se ale bát, že bychom si nenašli něco dobrého k snědku. Na lodi budeme mít 7 dní plnou penzi. Na další dny se zásobíme v místních obchodech a restauracích. Tradice taky volá po závěrečné hostině, na kterou pozveme kapitána naší lodi jako poděkování. Danny je dobrým znalcem kvalitních hospod po přístavech, kam můžeme zajít.


Vybavení a půjčovna

Seznam doporučené výbavy bude zaslán průvodcem před akcí a bude možné výbavu průběžně konzultovat. Jedinou povinnou výbavou jsou gumáky se světlou podrážkou na loď - dají se sehnat třeba v Decathlonu. Na lodi budeme mít zapůjčené tzv. oilskins - nepromokavé overaly s vestami, které nás na palubě ochrání před nepřízní počasí.


Co cestou uvidíš?

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.

1. den

1. den: Doprava letecky z Prahy nebo Vídně do Glasgow (Edinghburgu). Odtud vlakem přes Highlands do Obanu, kde se seznámíme se Dannym - naším kapitánem. Večer vyrazíme ochutnat první doušky skotské do přístavu. Spaní v hostelu.

2. den: Půldenní příprava na vyplutí zahrnující zaškolení posádky, seznámení se základy plachtění, obsluhou motoru, naložení zásob. Odpoledne vyplujeme z přístavu a směrem k ostrovu Mull.

3. - 8. den: Přesný harmonogram naší plavby je těžko odhadnutelný. Dalo by se říct, že poplujeme kam nás vítr zavane. Danny zná místní vody jako své boty a navedou loď do míst, která budou 100% stát za vidění. Budeme se plavit okolo ostrovů Lismore, Mull, ale vyplujeme i na Hebridské moře k ostrovu Skye. Pobřeží Skotska ukrývá řadu malých ostrůvků, kde přes všechnu nepřízeň podmínek žijí malé komunity lidí. Můžeme některé dny spustit člun a podívat se, jak žijí lidé odříznutí na ostrovech, kam trajekt připluje jednou za 14 dní. Od Dannyho máme slíbené, že spustit člun a navštívit nějakou tu destilerku je samozřejmostí :)  Osmý den zakotvíme opět v Obanu. Je místní tradicí, že Dannyho, jako našeho kapitána vezmeme v marině do hospody a plavbu řádně zapijeme. Poslední noc strávíme opět v hostelu v přístavu.

10. den: Aby se nám přestala houpat zem pod nohama, necháme si ještě poslední den na souši jako rezervu. Vzhledem k tomu, že pojedeme v malé skupince, necháme program na domluvě na místě. Můžeme buď podniknout krátký výlet do národních parků Loch Lomond, nebo Glanmore a přespat tu v místních chatičkách, případně přejet do Glasgow/Ediburghu a nechat si celý den na prohlídku krásných měst. V každém případě přespíme někde v teple a suchu :)

11. den: Odlet zpět do Prahy.

ukázat další dny

Tvůj průvodceTom Cimr

Srdcař
idealista
instruktor
horolezec

Největší srdcař, který do klubu vkládá to nejlepší ze sebe, za každou cenu. Expe je jeho denním chlebem, jeho vášní a občas i noční můrou. Tom patří do hor a rozhodl se jít jim v životě naproti. Jeho snem je stát se horským vůdcem UIAGM a od roku 2022 je tomuto snu o pořádný krok blíže - stal se oficiálně adeptem na horského vůdce!

Detail průvodce
Tom Cimr

Garant výpravy

Tom Cimr

Co je v ceně

 • Služby skotského kapitána, pronájem lodi a sedmidenní plachtění kolem pobřeží ostrovů Lismore, Mull, Skye
 • Půldenní zaškolení do obsluhy lodi
 • Zapůjčení tzv. oilskins, vest a dalšího nezbytného vybavení na plavbu
 • Plnou penzi po celou dobu pobytu na lodi (7 dní)
 • Kompletní dopravu po Skotsku: Z Glasgow/Edinburghu do Obanu a případné výlety na treky do Highlands
 • Veškeré další ubytování na místě (min. 3x v hostelu/Airbnb)
 • Zajištění průvodcovských služeb včetně příspěvků na kurzy průvodcům
 • Individuální konzultace ohledně výbavy
 • Práci mou a mých kolegů
 • Společné vybavení (expediční lékárnička, vařič atp.)
 • Pojištění proti úpadku CK
 • DPH dle zvláštního režimu

Co není v ceně

 • Letenku
 • Jídlo mimo plnou penzi na lodi
 • Individuální pojištění
 • Jakékoli případné vstupy

Nejčastější otázky / FAQ

Legislativa

Jedná se o společný zájezd členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o , jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny UNIQA ZDE. Jedná se o zájezd dle zákona č. 89/2012 Sb., část 4., HLAVA II., Díl 6. Na tuto výpravu je aplikován zvláštní režim DPH.

Přihláška

Po podání přihlášky Ti přijde obratem email "potvrzení o přijetí přihlášky".  Následně Tě osobně kontaktuje průvodce, který s tebou probere detaily výpravy, až poté Ti finálně schválí přihlášku.

Platba

Po schválení přihlášky průvodcem Ti přijde email o schválení přihlášky a budeme po Tobě požadovat zálohu, která činí 50% ceny výpravy. Doplatek po Tobě budeme chtít 47 či 37 dní před začátkem výpravy, dle typu výpravy. K oběma platbám Tě vyzveme emailem. Více v Části 4. smluvních podmínek.


Určitě není problém vystavit fakturu na zájezd dříve, přímo na tvého zaměstnavatele (např. proplacení z FKSP či jiné zaměstnanecké benefity).

Letenky

Letenky kupujeme ideálně až ve chvíli, kdy je výprava plná. Standardně to bývá 3 měsíce před začátkem výpravy. Dle podmínek se to může lehce lišit. Aktivně se Ti ozveme emailem, že je čas koupit letenky a do té doby na letenky nemusíš myslet. V emailu bude detailní popis vhodné letenky pro výpravou a způsob jak si ji pořídit. Letenky zařizujeme ve spolupráci s našimi kamarády se Zaletsi.cz, takže pokud nechceš nic řešit, vše zařídí za Tebe. Pokud jsi ovšem zvyklý/á si letenky kupovat sám/a, můžeš si je koupit sám/a.

Ještě váháš?