29. 4. - 4. 5. 2021
3 190
více
29. 4. - 4. 5. 2021
Již proběhlo

Podkarpatská Rus pod 24 let - PLNO

Usměvavé bábušky, vodka, zavařené borůvky, šťavnatý šašlik, nedotčené hory, husté lesy a otevřené louky polonin - to je Podkarpatská Rus.

Expedice #522
6 dnů29. 4. - 4. 5. 2021
EvropaUkrajina, Podkarpatská Rus
8Účastníků
Náročnost
3 z 5

Usměvavé bábušky, vodka, zavařené borůvky, šťavnatý šašlik, nedotčené hory, husté lesy a otevřené louky polonin - to je Podkarpatská Rus. Místo, které nám přirostlo k srdci, a proto ti ho chceme ukázat. Vezmeme tě do Koločavy, kde žil a loupil Nikola Šuhaj, podíváme se k jeho hrobu, popovídáme si s místníma a vypijeme u toho pár stakanů vodky :-) Ale hlavně budeme chodit po poloninách - projdeme místní hřebeny, opečeme špekáčky, od místních bačů koupíme brynzu a opečeme si v ohni pár brambor. Projedeme se s dřevorubci na ZYLu, okoštujeme místní víno, přespíme na četnické stanici a dáme společnou saunu - víc ti už psát nebudu - tohle prostě chceš zažít!

3
5
Průzkumník
Náročnost
Několikadenní túry se zátěží
Pokud se chceš zúčastnit této výpravy, nesmí ti dělat problém chůze po horách s batohem na zádech. Předpokládáme, že už s tím máš nějaké předešlé zkušenosti. Rámcově se jedná o 15 km s patnáctikilovým batohem pár dní po sobě.
zobrazit více
Přehled náročností

Cestování s kamarády pod 24 let

Není to tak dávno, co jsme na výpravy vyráželi s legendární Borůvkou a s lidmi, kterým stejně jako nám bylo lehce nad dvacet. Každá cesta představovala dobrodružství, na kterém jsme sbírali cenné zkušenosti. Když nyní realizujeme náročnější projekty v místech, kam nás to táhne, neustále těžíme z těchto základů, které jsme si vybudovali. Naše první objednávka v restauraci z menu, které jsme nedokázali přečíst, domluva s automechaniky, kteří rozuměli víc autu než nám, probdělá noc ve stanu v tenkém spacáku, společné vzpomínky s lidmi, se které jsme na výpravě poznali a spoustu jiných zážitků, které nám cestování přineslo. V Expeditionu si stojíme za tím, že chceme budovat cestovatelskou komunitu kamarádů, které budeme podporovat a sdílet s nimi radost z cestování. A proto bychom tento svět chteli otevřít i mladším, ne tolik zkušeným dobrodruhům, ať mají možnost si sami prošlápnout svou první cestu za poznáním.

Tato akce je otevřená pouze účastníkům pod 24 let (včetně). Nečekej od ní luxus a komfort, naopak - zažiješ dobrodružství a nové zážitky. Nevypravíme tě na cestu v luxusním autě a neubytujeme tě v hotelu. Za průvodce dáme ruku do ohně, ale počítej s tím, že bude stejně starý jako ty a sám v dané destinaci nejspíš nikdy nebyl. Tuto výpravu organizujeme bez nároku na zisk. Cena reprezentuje nutné výdaje (palivo, amortizaci auta, dálniční poplatky, drobné pro průvodce,...). Umíme Ti na cestu poskytnout naše znalosti a přípravu, ale jaké dobrodružství prožiješ a co si z toho vezmeš je pouze na Tobě. Věříme, že si odneseš stejné nadšení a chuť do dalších projektů, jaké se drží v nás.

Víza a režim vstupu

Doprava

Cestovat budeme, jak už je pro nás typické, v menší skupince lidí. Dopravíme se po vlastní ose do cíle naší cesty pomocí devítimístné expediční dodávky, která vyniká spolehlivostí a lze ji použít i mimo asfaltový povrch silnic :-) Řidičem bude po většinu času průvodce, ale kvůli bezpečnosti se po předchozí dohodě na dálnici vystřídá se zkušeným řidičem z vašich řad. 

Ubytování

Spát budeme na horách ve stanu. Nechystáme se nijak vysoko a vždy si najdeme zakryté místo v lese, ale stejně počítej, že na Koločavu touto dobou už dorazí podzim. Proto je dobré nepodcenit teplý spacák, nebude to ale žádný polár :). Poslední noc strávíme na četnické stanici v Koločavě. Vyspíme se v teple a můžeme si dopřát saunu, nebo velikou baňu. Na horách si budeme vařit z vlastních zásob na plynových vařičích. Nějaké jídlo vezmeme z domu, můžeš se ale spolehnout, že si dopřejeme nějaké místní dobroty a zásoby můžeme průběžně doplnit. Alespoň tak ulehčíme našim batohům. 

Stravování

Vybavení a půjčovna

Budeme se pohybovat jak ve městě, tak v horách. Vezmi si proto s sebou pohodlné oblečení na cestu, ale i oblečení na hory. Nezapomeň teplejší vrstvu na večery a čelovku. Seznam doporučené výbavy najdeš v tomto checklistu. Důležité části výbavy ti případně zdůrazní průvodce. Pokud ti něco chybí, můžeš si to půjčit u nás - půjčovnu najdeš na Expedičním eshopu ZDE. A pokud se ti líbí naše filozofie, můžeš nás reprezentovat na horách i jinde - připravili jsme pro tebe v eshopu pár expedičních vychytávek, které by se ti mohly na výpravě hodit.

Co cestou uvidíš?

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.

1. den

1. den: Potkáme se společně v Expediční klubovně v Brně, dáme si kafe a společně mrkneme na plány výpravy. Pak už se nalodíme do auta a vyrazíme na noční přejezd přes SR – Trenčín, Žilina, Košice, Vyšné Německé na Ukrajinu.

2. den: Přijedeme do Užhorodu, kde si protáhneme nohy po nočním přejezdu. Dáme si snídani v muzeu kávy (dělají tu skvělé vareniky) a projdeme si město. Využijeme taky příležitosti nakoupit nějaké místní zásoby, protože se následně přesuneme na začátek treku a odpoledne zahájíme přechod poloniny Krásna, vyjdeme od auta na první hřeben a postavíme stany.

3. den: Na přechod poloniny tě čekají parádní výhledy a krásný přechod hřebenovky přes vrcholky Syhlanskyj, Hropa nebo Klymova. Místo na spaní si najdeme na hřebeni, kousek od vesnice Usť Čorna. Večer opečeme špekáčky. Spaní ve stanu.

4. den: Ráno sejdeme do vesnice, pozdravíme se s místními, zajdeme do obchodu doplnit zásoby a pak začneme stoupat na protější hřeben poloniny Svidovec - parádní výhledy, makačka při výstupu, ale pak už docela pohodová cesta po hřebeni. Nocleh ve stanu na hřebeni Svidovecké poloniny.

5. den: Ráno sejdeme do vesničky Krásna a přesuneme se zpátky k našemu autu. Navečer přejedeme do Koločavy, kde se ubytujeme v četnické stanici, zajdeme se podívat na hrob Nikoly Šuhaje a můžeme si užít třeba saunu, nebo baňu. Pan Vasil ti ukáže kostel Svatého Ducha, ukáže ti hroby Československých četníků a povypráví o historii i současnosti Koločavy.

6. den: Pokud nám to čas dovolí, brzy ráno vyjdeme na vrchol Strimby, ze které je nádherný výhled do okolí. Potom se už sbalíme a vyrazíme na Slovensko. Pokud se nezdržíme na hranicích, očekávaný návrat do Brna je okolo půlnoci.

ukázat další dny

Tvůj průvodceMatěj Štrunc

Herec
muzikant
básník
cestovatel

Matěj je skutečně renesanční člověk a k tomu veselá kopa. Neleze sice po osmitisícovkách, ani se neplaví po rozbouřených oceánech, ale dobrodružství má v krvi stejně jako my ostatní. Nejvíc ho to táhne na sever. Před lety podnikl spolu se Šperym odvážnou cestu do Pyramidy, jen tak ve dvou, s flintou na zádech a psem u nohy.

Detail průvodce
Tom Cimr

Garant výpravy

Tom Cimr

Co je v ceně

  • Pronájem devítimístného expedičního auta, naftu, dálniční poplatky + všechny náklady s tím spojené
  • Organizaci výpravy a Milču, která bude všemu "šéfovat"
  • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě
  • Práci mou a mých kolegů
  • Společné vybavení (expediční lékárnička, vařič atp.)

Co není v ceně

  • Jídlo
  • Ubytování na četnické stanici 
  • Individuální pojištění
  • Jakékoli případné vstupy 

Nejčastější otázky / FAQ

Legislativa

Jedná se o společnou výpravu členů spolku Expedition Club International z.s., která je plně zajištěna spolkem Expedition Club International z.s. IČ: 05709741. Výprava je nezisková. Mimořádný členský příspěvek slouží pouze na pokrytí nákladů spojených s organizací výpravy. Nejedná se o kombinaci služeb cestovního ruchu = zájezd.

Přihláška

Po podání přihlášky Ti přijde obratem email "potvrzení o přijetí přihlášky".  Následně Tě osobně kontaktuje průvodce, který s tebou probere detaily výpravy, až poté Ti finálně schválí přihlášku.

Platba

Po schválení přihlášky průvodcem Ti přijde email o schválení přihlášky a budeme po Tobě požadovat zálohu, která činí 50% ceny výpravy. Doplatek po Tobě budeme chtít 47 či 37 dní před začátkem výpravy, dle typu výpravy. K oběma platbám Tě vyzveme emailem. Více v Části 3. Pravidel Spolku

Jak je to s řízením?

Řidičem bude po většinu času průvodce, ale kvůli bezpečnosti se po předchozí dohodě na dálnici vystřídá se zkušeným řidičem z Vašich řad. Ti kdo sedí na předních sedadlech nikdy nespí a mají za úkol konverzovat s řidičem a udržovat jej bdělého.

Účastníci kurzu horského průvodce

Některé víkendovky nevedou naši průvodci, ale účastníci kurzu horského průvodce v rámci průvodcovské praxe ke kurzu. Nemusíš se bát, za všechny naše účastníky dáme ruku do ohně a přípravu s nimi konzultujeme. Naopak budeme rádi, pokud od tebe průvdoce dostane zpětnou vazbu ke svému výkonu.

Víkendovky, stejně jako další členské akce organizujeme nekomerčně. Chceme vytvořit prostor pro potkávání lidí z naší komunity. Na akci fungujeme jako parta kamarádů, kteří jsou si rovni.

Ještě váháš?