Írán je zemí jako stvořenou pro výpravy Expedition clubu.
Írán - země, kde nemají cizince rádi, a hlavně ty ze západu! No, tak tohle není pravda. Vlastně jsem v žádné jiné zemi nezažil od místních lidí větší vstřícnost, pohostinnost, projevy sympatií a zájem o to, odkud přicházím. Íránci mě v dobrém slova smyslu šokovali a chci, abys tenhle "šok" mohl prožít i ty.
Írán je zemí jako stvořenou pro výpravy Expedition clubu, je tu bezpečno, lidé jsou vstřícní, turisty tu moc nepotkáš a jsou tu nádherné hory, pouště a pláže. Takže pokud chceš spát v poušti pod hvězdami, koupat se v Perském zálivu a projít ty nejkrásnější mešity Íránu, je tohle ta správná akce pro tebe.
Nejen pouště a pláže jsou naším cílem, ale taky místní kultura, mešity, arménské kostely a historická města jako Tabríz, Isfahán nebo Šíráz. Projdeme bazary, zjistíme, jak se vyrábí tradiční ručně tkané koberce, vykouříme nejednu vodní dýmku a pochutnáme si na výborné íránské kuchyni a skvělém čaji. Celou výpravu budeme mít naši luxusní expedition dodávku, abychom se dostali všude, kam plánujeme - bude to jízda!
Tato výprava je pro lidi, kteří mají rádi pohyb, ale nechtějí se tahat s těžkým batohem a touží si spíš vychutnat okolí. Pokud nemáš problém vyjít na lehko na kopec, srovnatelný s Lysou horou v Beskydech, máš vyhráno.
Ačkoliv má Íránská islámská republika na západě ne vždy pozitivní reklamu, bez přehánění je Írán jedna z nejbezpečnější zemí na Blízkém východě. Své hranice si dobře hlídá a vnitřně je stabilní. Kulturních faux pas se nemusíš bát díky zkušenostem průvodce i díky tomu, že Íránci vždy rádi cizincům všechny prvky své kultury včetně správného chování v mešitách, stolování a vztahů mezi mužem a ženou rádi s úsměvem objasní. Nejsou povinná žádná očkování ani se nemusíš bát místní vody.
Víza je možné vyřídit na ambasádě v Praze. Výprava je koncipovaná na 15 dní, avšak vízum je možné získat až na 30 dní, to znamená, že pokud budeš chtít zůstat v Íránu déle, lze to po domluvě zařídit. Od loňského roku se víza dávají na zvláštní papír A4 = nemáš je nalepené v pase a vízum je možné vyřídit za příplatek i na počkání.
Nesmíme zapomenout zmínit, že je třeba, abys byl držitelem cestovního pasu s biometrickými údaji, přičemž pas musí být platný minimálně 6 měsíců po plánovaném opuštění země. Pas nesmí obsahovat izraelské vstupní/výstupní razítko! Podle zákona ČR lze mít více pasů, čímž se dá řešit to, že jsi v minulosti Izrael navštívil.
Cestovat budeme jako obvykle v menší skupince lidí. Dopravíme se letecky do Jerevanu, kde nasedneme do naší expe dodávky, ve které projedeme část Arménie a pak celý Írán.
Několik nocí strávíme pod pohádkovým perským nebem, zbytek v hostelech, pronajatých pokojích atd. Neslibuji žádný luxus, ale o to větší dobrodružství.
Každá oblast Íránu má svoje gastronomická specifika, takže toho vyzkoušíme opravdu hodně. S ohledem na skutečnost, že se většina íránských jídel zakládá na masu, budou to mít vegetariáni těžší, ale vždy se něco najde. V samotném Teheránu je mnoho luxusních vegetariánských a veganských restaurací a kaváren.
V rámci výpravy není zajištěno občerstvení a stravování. Stravování si řešíš sám, ale vždy se po domluvě zastavíme v nějaké restauraci nebo obchodě a doplníme zásoby. Ceny za jídlo jsou velmi přijatelné, není tedy nutné vozit jídlo s sebou.
Detailní seznam toho, co s sebou, najdeš na FB skupině, která je vyhrazena pro účastníky výpravy.
Den 1 – 25.05: Odlet z Vídně - ideálně s Wizz air - přímý let Jerevan.
Přílet do Jerevanu - setkání na letišti, naskládáme věci do naši dodávky a pojedeme pod horou Ararat do vinařského městečka Areni. Po cestě se zastavíme u kláštera Noravank, který je na seznamu UNESCO, projdeme si klášter a pokocháme se výhledem na údolí. V Areni se ubytujeme u mé známé, trošku odpočineme a pak vyrazíme dovinařství, kde nám řeknou něco o místním vínu a samozřjmě taky okoštujeme. Seznamovací partoška a nocleh v Areni.
Den 2: Ráno si dáme místní snídani a pojedeme do skalního města Goris - projdeš se po panovém mostě a uvidíš jeskyně/skalní příbytky, pak přejedeme k arménskému Stonehange = Karahunj, koukneme na rozestavěné monolity a odpoledne přejedeme do Tatevu – prohlídka asi nejznámějšího arménského kláštera - na seznamu UNESCO. Pak dáme večeři a přespíme ve stanu na louce za Tatevem.
Den 3: Kdo chce, může se ráno svézt lanovkou. Společně se pak pojedeme okoupat do minerálních pramenů u Ďáblových úst. Pak přejezd do Náhorního Karabachu – tenhle výlet závisí na aktuální bezpečnostní situaci = pokud by byla bezpečnostní situace nedobrá, strávíme den v Arménii – pokud to situace umožní, pojedeme do Náhorního Karabachu - projdeme jeskyně Azykh a pak pojedeme do hlavního města – Stepanakert. Nocleh v hostelu nebo ve stanu.
Den 4: Ráno přejezd na Iránskou hranici. Naposledy nám překročení hranic zabralo cca 3 hodiny, což je velmi krátká doba - ale je těžké předpovídat jak to bude tentokrát. V podvečer se přesuneme pod Sabalan (4.811 m.n.m.) = třetí nejvyšší hora Iránu. Spaní ve stanu = cca ve 3000 m.n.m. kousek od termálních lázní.
Den 5: Příprava na výstup = přesun pěšky k horské chatě, kde budeme přespávat – nocleh = 3.660 m.n.m. ve stanu. Odpoledne probereme bezpečnost a podmínky k výstupu.
Den 6: Brzy ráno vyrázíme na vrchol – Sabalan 4.811. Návrat dolů, přesun k autu a přejezd do Tabrízu. Tady se ubytujeme na hostelu/hotelu, dáme sprchu, zajdeme na kebab a odpočineme po náročném výstupu.
Den 7: Tabríz - ekonomické centrum Íránu a kulturní středisko íránského Ázerbajdžánu. Budeme se kochat nádherou Modré mešity z 15. století, projdeme se po bazaru - UNESCO - a možná nám šikovný obchodník prodá i ručně tkaný kvalitní koberec. Až na vysoké hodinové věži odbije dvanáctá, poobědváme výborný kebab, který mají jen v Tabrízu. Projdeme se parkem El-Goli a pak vyrazíme do Kandovanu. Nocleh ve stanu.
Den 8: Kandovan – skalní město, které stojí za vidění - můžeš porovnat s Goris v Arménii – prohlídka a okolo běda přesun k Tacht-e Sulejmán - neboli Sulejmánův trůn. Nocleh ve stanu.
Den 9: Ráno prohlídka Sulejmánova trůnu - UNESCO, který byl centrem zoroastrismu, majoritního náboženství v Persii před příchodem islámu. Pak přejezd do Isfahánu - je to kus cesty, takže nám přejezd zabere většinu dne. Nocleh v Isfahánu - hostel/byt.
Den 10: Celý den v Isfahánu – pohoda a prohlídka města. Isfahán je město nádherných islámských staveb a uvolněné atmosféry, půjdeme se podívat k mešitě Jameh (živoucí muzeum islámské architektury), taky na orientální Bazar-é Bozorg , Imámovo náměstí, Imámovu mešitu, mešitu šejka Lotfollaha, mosty přes řeku Zayandeh, paláce Ali Qapu a Chehel Sotun i arménskou katedrálu Vank… Nocleh v Isfahanu v hostelu.
Den 11: Dopoledne přejezd do Kašánu – sultánovy lázně, palác Tabatabei a zahrady Bagh-e Fin. Večer podle toho jak budeme stíhat, můžeme přejet k vysychajícímu jezeru Namak – spaní ve stanech.
Den 12: Ráno nabereme smět Teherán - po cestě se zastavíme ve městě Qom, kde vyjdeme na vyhlídku u mešity Khezr, prohlídneme taky Fatima Masumeh a večer přejedeme do Teheránu. Ubytujeme se v centru v hostelu.
Den 13: Tento den si projdeme Teherán, zajdeme k bývalému Americkému velvyslanectví, jehož obsazení se stalo námětem pro film Argo, pokud bude velvyslanectví přístupné, zajdeme se podívat dovnitř - uvidíš jaké stroje a techniku tehdy používaly USA pro komunikaci se svým velvyslanectvím a taky prohlídneš si spoustu docela šílených plakátů přejících smrt americe. Půjdeme se podívat ke Golestánskému paláci, zajdeme dovnitř a pak zajedeme na skvělé tržiště, kde nakoupíš všechno včetně suvenýrů.
Den 14: Teherán je obrovský a tak si tu dáme na prohlídku ještě jeden den, tentokrát zkusíme domluvit prohlídku s mým známým, abys mohl popovídat s místníma otevřeně a o čem budeš chtít = park, parlament, mešita, oběd, zajdeme na dýmku, pojedeme metrem, mrkneme do muzea Iránsko-Irácké války na tanky a rakety... Večer si dáme rozlučkovou party při čaji a vodní dýmce. Nocleh v hostelu.
Den 15 (08.06): Odlet domů.
Adam má neuvěřitelný dar nadchnout a strhnout lidi pro svou věc. Jeho pozitivní nálada a entuziasmus jsou nesmírně nakažlivé, a tak i návštěva pochmurného Černobylu nebo diktaturou drceného Běloruska je s Adamem nezapomenutelná jízda. Tenhle kluk si z ničeho nedělá těžkou hlavu a žádné trable mu nedokážou vzít vítr z plachet. A že už jich v životě pár zažil!
Jedná se o společný zájezd členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o , jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny UNIQA ZDE. Jedná se o zájezd dle zákona č. 89/2012 Sb., část 4., HLAVA II., Díl 6. Na tuto výpravu je aplikován zvláštní režim DPH.
Po podání přihlášky Ti přijde obratem email "potvrzení o přijetí přihlášky". Následně Tě osobně kontaktuje průvodce, který s tebou probere detaily výpravy, až poté Ti finálně schválí přihlášku.
Po schválení přihlášky průvodcem Ti přijde email o schválení přihlášky a budeme po Tobě požadovat zálohu, která činí 50% ceny výpravy. Doplatek po Tobě budeme chtít 47 či 37 dní před začátkem výpravy, dle typu výpravy. K oběma platbám Tě vyzveme emailem. Více v Části 4. smluvních podmínek.
Určitě není problém vystavit fakturu na zájezd dříve, přímo na tvého zaměstnavatele (např. proplacení z FKSP či jiné zaměstnanecké benefity).
Řidičem bude po většinu času průvodce, ale kvůli bezpečnosti se po předchozí dohodě na dálnici vystřídá se zkušeným řidičem z Vašich řad. Ti kdo sedí na předních sedadlech nikdy nespí a mají za úkol konverzovat s řidičem a udržovat jej bdělého.
U nás mají průvodci volnou ruku a jezdí i do míst, kde sami nikdy nebyli. Nevnímáme to jako hendikep, ale naopak výhodu, na které si zakládáme. Průvodce, který vyráží do míst, která sám objevuje, dokáže své nadšení mnohem lépe přenést na ostatní, než průvodce, který se vrací do stále stejných míst, která mu již dávno zevšedněla. Ke každé destinaci, kam se vracíme, máme detailní know-how, na základně kterého dokáže zkušený průvodce vše potřebné zařídit. Každý člen našeho týmu má vynikající organizační schopnosti a dokáže se rychle zorientovat v novém prostředí. Naše výpravy proto nestavíme na kulturních a historických výkladech, ale na společném prožitku z objevování nových míst v komorní atmosféře malé skupiny.