20. 8. - 30. 8. 2019
14 990
více
20. 8. - 30. 8. 2019
Již proběhlo

Arménie - Poslední místo

Tvoje první čtyřtisícovka, arménský koňak, nádherné hory, šašlík na grilu, jiskra v oku mísních drsných lidí.

Expedice #407
11 dnů20. 8. - 30. 8. 2019
Arménie
9Účastníků
Náročnost
3 z 5

Tvoje první čtyřtisícovka, arménský koňak, nádherné hory, šašlík na grilu, jiskra v oku mísních drsných lidí a kultura země, která je kolebkou křesťaství! To je Arménie - místo, kde se potkávali Britové, Osmani, tvrdá ruka Sovětského svazu i válka o Náhorní Karabach, místo kde je několik třítisícových hor, národní parky, jezera i vyhaslé vulkány, země, jejíž jediná čtyřtisícovka čeká na tebe - Aragac, cíl naší výpravy. Ukážu ti ale taky kláštery UNESCO, přespíme spolu na magickém místě, kterému se říká Stonehenge Kavkazu, zaplaveme si v horských jezerech a večer budeme u ohně koukat na hvězdy nad námi :) K tomu všemu, abychom se dostali kam potřebujeme budeme mít po celou dobu k dispozici nesmrtelné čtyřkolky Lada Niva :)

3
5
Průzkumník
Náročnost
Několikadenní túry se zátěží
Pokud se chceš zúčastnit této výpravy, nesmí ti dělat problém chůze po horách s batohem na zádech. Předpokládáme, že už s tím máš nějaké předešlé zkušenosti. Rámcově se jedná o 15 km s patnáctikilovým batohem pár dní po sobě.
zobrazit více
Přehled náročností

Cíl naší cesty

Cílem je užít si babí léto v Arménii, poznat místní lidi, popovídat s nimi o tom jaký vedou život, projít si zdejší kláštery a dozvědět se něco málo o jejich bohaté historii. Samozřejmě většinu času budeme trávit v horách, kde chceme nejen trekovat, ale taky si večer opéct něco dobrého na ohni a užívat si toho, že budeme úplně sami v nedotčené přírodě. Hlavním cílem výpravy je pokořit nejvyšší horu Arménie - výstup na Aragats je poměrně snadnou záležitostí - jedná se o turistický výstup, kde jedinou překážkou pro zdolání hory může být nadmořská výška - nicméně vzhledem k aklimatiazaci před výstupem to bude v pohodě.


Víza a režim vstupu

Doprava

Poletíme společně z Prahy/Varšavy doJerevanu. Koupi letenek domluvíme ve FB skupině, kam budeš po přihlášení na akci přidán :) V Jerevanu na nás budou čekat super offroady - Lada Niva, které jsou vhodné na všechny vozovky světa.


Ubytování

Většinou budeme spát ve stanu, v Jerevanu a po příletu si ale užijeme spaní na hostelu. Nezapomeň s sebou sacák s komfortem okolo 0.


Stravování

V rámci výpravy není zajištěno občerstvení a stravování. Jídlo ale vozit nemusíš = zastavíme se nakoupit v místních supermarketech a průběžne budeme doplňovat co bude potřeba, stejně tak budeme chodit do místních restaurací a ochutnávat zdejší kuchyni = chačapuri, chinkali, torma či šašlik. Během pobytu v přírodě si můžeš uvařit na plynovím vařiči, jen pozor - plynovou bombu do letadla neber = koupíme na místě.


Vybavení a půjčovna

Seznam doporučené výbavy najdeš v tomto checklistu. Důležité části výbavy Ti případně zdůrazní průvodce. Pokud ti něco z výbavy chybí, můžeš si ji půjčit u nás. Půjčovnu najdeš na Expedičním eshopu ZDE. Stejně tak, pokud se ti líbí naše filosofie, můžeš nás reprezentovat na horách i jinde :) Připravili jsme pro tebe v eshopu pár expedičních vychytávek, které by se ti mohly na výpravě hodit.


Co cestou uvidíš?

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.

1. den

Den 1 (20.08): Odlet odpoledne z Prahy nebo pozdě večer z Varšavy.

Den 2: Přílet Jerevan brzy ráno (03:55) – sraz a vyzvednutí aut – přejezd do Jermuku k vodopádům. Nocleh v hostelu nebo v jeskyni :)

Dne 3: Jeskyně a skalní obydlí v Goris, kam tě přivede 160 metrů dlouhý lanový most ve výšce 63 metrů = parádní zážitek. Potom přejedeme do městečka Tatev k tamnímu klášteru. Potom co projdeme tři klášterní kostely, najdeme nějaké hezké místečko na spaní a přespíme u táboráku.

Den 4: Ráno se přesuneme k Arménskému Stonehenge – Karahundj, tady si dáme dobrý oběd, okoštujeme místní víno a odpoledne si projdeme tohle magické místo, kde taky přespíme.

Den 5: Ráno se přesuneme ke klášteru Noravank, který je památkou UNESCO a po obědě tě čeká ještě jeden UNESCO klášter Geghard. Po cestě se zastavíme u kostela Khor Virab – na úpatí Aratratu – pokud bude dobré počasí je odtud super výhled na Ararat. Odpoledne pak zahájíme výstup na horu Azhdahak (3597 m.n.m) - bude to náš aklimatizační výstup před Aragacem. Nocleh u jezera na vrcholu nebo v sedle pod vrcholem.

Den 6: Ráno sestup dolů a pak cesta pod Aragac – nejvyšší horu Arménie (4090 m.n.m). Autem vyjedeme k jezeru a restauraci ve výšce 3200 m.n.m. – zde nocleh a příprava na výstup.

Den 7: Ráno vyrazíme – cílem je dobít dva ze čtyř vrcholů Aragacu a překonat nadmořskou výšku 4000 m.n.m. jedná se o pohodový výstup, který zabere pár hodin. Odpoledne návrat, dáme si něco dobrého na oslavu výstupu a přespíme u jezera.

Den 8: Ráno přejedeme do Diljanského národního parku – prohlídneme si skanzen Sharambeyan a najíme se u jezera Parz a odpoledne vyrazíme na krátký výstup nad jezero Parz – hora Lchasar, která je cca 3 km od jezera nebo vybereme delší trasu na horu Ayriqar– nocleh.

Den 9: Ráno sejdeme dolů a přesuneme se do Jerevanu - večer návštěva výrobny brandy a koňaku Ararat – koštovačka a veselice :) Nocleh v hostelu.

Den 10: Jerevan – Parjanovo muzeum, muzeum Arménské genocidy, Park vítězství se sovětskou sochou Matka Arménie a samozřejmě zajdeme na dobrý oběd a večer nás čeká rozlučková party :)

Den 11: Odlet do ČR.

ukázat další dny

Tvůj průvodceAdam Stejskal

Nadšenec
šiřitel pozitivních vibrací
surfař
horal

Adam má neuvěřitelný dar nadchnout a strhnout lidi pro svou věc. Jeho pozitivní nálada a entuziasmus jsou nesmírně nakažlivé, a tak i návštěva pochmurného Černobylu nebo diktaturou drceného Běloruska je s Adamem nezapomenutelná jízda. Tenhle kluk si z ničeho nedělá těžkou hlavu a žádné trable mu nedokážou vzít vítr z plachet. A že už jich v životě pár zažil!

  Detail průvodce

  Co je v ceně

  • Pronájem offroadů na místě, pojištění auta a všechny náklady s tím spojené
  • Veškeré ubytování v rámci programu
  • Veškerou dopravu na místě
  • Zajištění průvodcovských služeb, včetně příspěvků na kurzy průvodcům.
  • Mapové podklady jak v tištěné tak v elektronické formě - GPS
  • Práci mou a mých kolegů.
  • Společné vybavení (expediční lékárnička atp.)

  Co není v ceně

  • Jídlo
  • Individuální pojištění
  • Letenku
  • Dopravu na letiště ke společnému odletu
  • Vstupy 

  Nejčastější otázky / FAQ

  Legislativa

  Jedná se o společný zájezd členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o , jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny UNIQA ZDE. Jedná se o zájezd dle zákona č. 89/2012 Sb., část 4., HLAVA II., Díl 6. Na tuto výpravu je aplikován zvláštní režim DPH.

  Přihláška

  Po podání přihlášky Ti přijde obratem email "potvrzení o přijetí přihlášky".  Následně Tě osobně kontaktuje průvodce, který s tebou probere detaily výpravy, až poté Ti finálně schválí přihlášku.

  Platba

  Po schválení přihlášky průvodcem Ti přijde email o schválení přihlášky a budeme po Tobě požadovat zálohu, která činí 50% ceny výpravy. Doplatek po Tobě budeme chtít 47 či 37 dní před začátkem výpravy, dle typu výpravy. K oběma platbám Tě vyzveme emailem. Více v Části 4. smluvních podmínek.


  Určitě není problém vystavit fakturu na zájezd dříve, přímo na tvého zaměstnavatele (např. proplacení z FKSP či jiné zaměstnanecké benefity).

  Letenky

  Letenky kupujeme ideálně až ve chvíli, kdy je výprava plná. Standardně to bývá 3 měsíce před začátkem výpravy. Dle podmínek se to může lehce lišit. Aktivně se Ti ozveme emailem, že je čas koupit letenky a do té doby na letenky nemusíš myslet. V emailu bude detailní popis vhodné letenky pro výpravou a způsob jak si ji pořídit. Letenky zařizujeme ve spolupráci s našimi kamarády se Zaletsi.cz, takže pokud nechceš nic řešit, vše zařídí za Tebe. Pokud jsi ovšem zvyklý/á si letenky kupovat sám/a, můžeš si je koupit sám/a.

  Ještě váháš?