20 990
více
Již proběhlo

Írán - dobročinná expedice

Expedice #402
16 dnů25. 9. - 10. 10. 2019
Persie
8Účastníků

Úvod

V listopadu 2017 bylo v Íránu silné zemětřesení (7.3. stupně Richterovy škály), kdy přišlo o život stovky lidí a desetitisíce ztratilo střechu nad hlavou. Tato událost zasáhla především západ země a největší oběti byly ve městě Sarpol-e Zaháb. Místní nezisková organizace Asociace grafiků města Kermánšáh začala v oblasti působit okamžitě po zemětřesení. Zpočátku se její členové věnovali akutní humanitární pomoci obětem. Postupem času vykrystalizovala myšlenka pomoci dětem, které přišly nejen o střechu nad hlavou, ale i o školy a možnosti volnočasových aktivit. Navíc právě děti traumata po zemětřesení nesly nejhůře. Proto začala tato organizace zakládat “Domy kultury a umění”, které sloužily jako útočiště právě pro ty nejmladší a nejzranitelnější. Dobrovolníci z celého Íránu se s dětmi věnují literatuře, malování, hudbě a dalším aktivitám. Na začátku roku 2018 tyto aktivity navštívil náš průvodce Silvestr, který před cestou zorganizoval finanční a materiální sbírku na výtvarné potřeby, s jejíž pomocí realizoval řadu workshopů. Výsledek workshopů byla 30 metrová role papíru pomalovaná obrázky dětí navštěvující “Domy kultury a umění”. Tato role byla prezentována na výstavě za podpory íránského velvyslanectví v Praze a Katedry blízkovýchodních studií Univerzity Karlovy v květnu 2018. Silvestr pomáhal koordinovat žádost o grant v rámci podpory malých lokálních projektů velvyslanectví ČR v Teheránu, na nový související projekt “Karavana naděje”. Projekt spočívá v pořízení a vybavení vozidla, které bude pod taktovkou místních dobrovolníků objíždět zapadlé vesnice na západě Íránu, především v oblasti postižení zemětřesením v roce 2017 a věnovat se vzdělávání a kulturním i volnočasovým aktivitám dětí. Je důležité zmínit, že západ Íránu patří k chudším oblastem země s horším přístupem ke kultuře a vzdělání v porovnání se zbytkem země. Tento “hendikep” je ještě znásoben katastrofou v podobě silného zemětřesení. 

Pár článků pro více informací:

Jedná se o jedinečnou akci, která se nebude opakovat!

Kdo chce poznat více i přírodu a zažít nejedno dobrodružství při zdolávání íránských hor, může ze zúčastnit předcházející výpravě ke zdolání nejvyšší hory Íránu - Damavándu ZDE.

Taková malá ochutnávka

[img]

Náročnost je 2 z 5

Přestože mezi nejdůležitější požadavky na účastníky patří chuť objevovat a dobrodružný duch, výprava s sebou přináší i určité nároky na fyzickou zdatnost. Nejnáročnější budou noční přejezdy mezi městy, moc se nevyspíme a bude to intenzivní, hodně intenzivní. Po celou dobu si budeme s sebou nosit cca 15kg batoh. Ten však budeme při prohlídkách měst a u aktivit uschovávat, aby nás zbytečně netížil při prozkoumávání tajemných zákoutí. Zároveň zdoláme tříapůtisícovou horu Alvand. Kdo by se na výstup necítil může zůstat ve městě Hamadán, nebo využít lanovky do 3/5 cesty.

Cíl naší cesty

Hlavním cílem je  materiální i fyzická pomoc obětem zemětřesení z listopadu 2017 v provincii Kermánšáh na západ. Jedná se především po pořízení výtvarných potřeb a projektoru, notebooku a plátna pro zřízení mobilního kina k promítání vzdělávacích pořadů v rámci projektu “Karavana naděje”.  Náplní expedice je taktéž práce s dětmi v oblasti postižené zemětřesením v rámci výtvarných, uměleckých a vzdělávacích workshopů a nákup vybavení z benefičních peněz.

Podmínkou účasti na expedici je příspěvek 200 EUR na nákup vybavení pro dobročinné aktivity Asociace grafiků města Kermánšáh. Tento příspěvek není započten v ceně expedice. S vybranými penězi budeme hospodařit společně jako skupina v koordinaci s Asociací grafiků města Kermánšáh, abychom pořídili co nejpotřebnější věci.

Video ze Sarpol-e Zaháb po zemětřesení:


Dalším cílem výpravy je poznat západ a severozápad Íránu: projedeme kurdské horské vesničky, ve městě Sanandadž se podíváme, jak se ručně vyrábějí nejkvalitnější hrací desky na backgamon, vylezeme si na horu Alvand, abychom se rozhlédli po někdejším slavném centru perské říše a jednom z nejstarších měst na světě Hamadánu. 

Bezpečnost

Ačkoliv má Íránská islámská republika na západě ne vždy pozitivní reklamu, bez přehánění je Írán nejbezpečnější zemí na Blízkém východě. Své hranice si dobře hlídá a stejně tak je vnitřně stabilní. Směřuje k větší svobodě a otevřenosti světu. Kulturních faux pas se nemusíme bát jednak díky zkušenostem průvodce a jednak díky tomu, že Íránci vždy rádi cizincům všechny prvky své kultury včetně správného chování v mešitách, stolování a vztahů mezi mužem a ženou rádi s úsměvem objasní. Nejsou povinná žádná očkování ani se nemusíme bát místní vody. Co se týče drobné kriminality tak, stejně jako jinde na světě, musíme být obezřetní a hlídat si své zavazadlo především v davu ve větších městech. Objektivně je míra nehodovosti na silnicích vyšší než v ČR.

Průvodce

Silvestr Tkáč, zkušený průvodce a koordinátor projektů humanitární a rozvojové pomoci. Silvestr žil v Íránu dva roky a studoval zde perštinu. Počas studia vedl celou řadu expedic a zájezdů po Persii. Poté se dva roky živil jako tlumočník a  pro íránské velvyslanectví v Praze a od roku 2017 žije v Gambii, kde působí jako koordinátor projektu Kola pro Afriku. Zároveň je od podzimu 2018 spoluzakladatel a člen výkonné rady organizace H.M.N.T. Humanity.


[pruvodce]

Doprava

Cestovat budeme jako obvykle v menší skupince lidí. Dopravíme se letecky do Teheránu. V Íránu využijeme autobusy, taxíky a korby terénních aut.

Ubytování

Asi polovinu nocí strávíme ve stanu/pod pohádkovým perským nebem, zbytek v hostelech, pronajatých pokojích a jednou v pobřežní vilce. Neslibujeme žádný luxus, ale o to větší dobrodružství.

Stravování

Každá oblast Íránu má svoje gastronomická specifika, takže toho vyzkoušíme opravdu hodně. S ohledem na skutečnost, že v Íránu se většina jídel zakládá na masu, vegetariáni to budou mít těžší, ale vždy se něco najde. V samotném Teheránu je mnoho luxusních vegetariánských a veganských restaurací a kaváren.

V rámci výpravy není zajištěno občerstvení a stravování. Stravování je ponecháno individuálně na každém účastníkovi. Jídlo lze nakoupit v tamních obchodech a tím zároveň vyzkoušet místní delikatesy a speciality. Buď však připraven na to, že tamní obchody nabízí zcela rozdílný sortiment potravin. V průběhu výpravy bude samozřejmě také možnost občerstvit se v místních hostincích. Ceny za jídlo jsou velmi přijatelné. Není tedy nutné vozit žádné jídlo s sebou. 

Výbava

Detailní seznam výbavy bude poslán cca 2 měsíce před výpravou. Nebudeš ale potřebovat nic speciálního. Stany vezmeme do dvojic nebo trojic.

Víza a doklady

Víza je možné vyřídit na ambasádě v Praze nebo o ně požádat přímo na letišti (IKA) v Teheránu. Výprava je koncipována na 15 dní, avšak vízum je možné získat až na 30 dní, to znamená, že pokud budete chtít zůstat v Íránu déle, lze to po domluvě zařídit. Silvestr po skončení odletí se skupinou zpátky do ČR. Pokud by se ještě někdo hlásil dodatečně, není problém vízum sehnat. Nesmíme zapomenout zmínit, že je třeba, abyste byli držiteli cestovního pasu s biometrickými údaji, přičemž pas musí být platný minimálně 6 měsíců po plánovaném opuštění země. Pas nesmí obsahovat izraelské vstupní/výstupní razítko! Podle zákona ČR lze mít více pasů, čímž se dá řešit problém, pokud jste v minulosti Izrael navštívili.  

Legislativa

Jedná se o společnou akci členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o , jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny Slavia ZDE. Na tuto akci je aplikován zvláštní režim DPH

Shrnutí

20 990 KčCena
26.9. -11.10. 2019 Minimální počet lidí pro realizaci výpravy je 5, max. 8
Cena zahrnuje
 • Veškerou dopravu na místě
 • Veškeré ubytování
 • Všechna organizace s íránskými partnery před akcí 
 • Zajištění zkušeného průvodce se znalostí perštiny včetně příspěvků na kurzy průvodcům
 • Mapové a faktografické podklady jak v tištěné, tak elektronické formě - GPS
 • Společné vybavení (expediční lékárnička atp.)
 • Práci mou a mých kolegů
 • Pojištění proti úpadku
 • DPH
Cena nezahrnuje
 • Letenku do Íránu
 • Vízum a veškeré náklady s jeho získáním (vzhledem k charakteru akce zkusíme požádat velvyslanectví o odpuštění vízového poplatku).
 • Jídlo
 • Individuální pojištění
 • Jakékoli případné vstupy
 • Povinný dobročinný příspěvek 200 EUR.

Co cestou uvidíš

Vzhledem k charakteru akce je plán pouze orientační a může se změnit s ohledem na povětrnostní a bezpečnostní situaci nebo organizační záležitosti. Každopádně program bude nabitý:

Kdo chce poznat více i přírodu a zažít nejedno dobrodružství při zdolávání íránských hor, může ze zúčastnit předcházející výpravě ke zdolání nejvyšší hory Íránu - Damavándu ZDE.

1. den: Sraz v Brně/Praze, přesun na letiště a odlet směr Teherán. Na letišti si dáme poslední pivo na příštích 15 dní.

2. den:  Ráno přiletíme do nikdy neusínající desetimiliónové metropole (s okrajovými oblastmi až 15 milionů), nad níž se tyčí čtyřtisícové, v říjnu možná už zasněžené vrcholy. Navštívíme vyzdobené paláce bývalých perských králů i skromný domek, ze kterého řídil zemi po islámské revoluci Imám Chomejní. Podíváme se do slavného luxusního Tadžríšského bazaru a pokud bude hezké počasí, vyjedeme si lanovkou na horu Točal. Večer se přesuneme do města Hamadán.

3. den: Podíváme se do hrobky básníka Baba Tahira a slavného lékaře Aviceny, zaplujeme do hloubky jeskyně Ali Sadr, přes úpatí hory Gandžnáme vystoupáme na vrchol hory Alvand, kde přespíme na horské chatě nebo ve stanu. 

4. den: Ráno sejdeme do města a budeme pokračovat na západ do Kermanšáhu. Zastavíme se v Bisotúnu (UNESCO), kde budeme obdivovat starověké nápisy vytesané do skály a večer se setkáme se zástupci Asociace grafiků města Kermánšáh a naplánujeme aktivity následujících dnů.

5. - 9. den: Aktivity v rámci dobročinného projektu.

10. den: Necháme se pohostit v malebné kurdské horské vesničce Palangán a přes město Paveh u iráckých hranic projedeme horským průsmykem Howraman-e Tacht.  Budeme pokračovat horským průsmykem do Marivanu a Sanandadže.

11. den: Celý den strávíme v centru íránského Kurdistánu - Sanandadž je známý především pro svou ruční výrobu hracích desek na backgamon, podíváme se pod ruky řemeslníkům a večer si zahrajeme v místní čajovně. 

12. den: Přes Tacht-e Sulejmán - neboli Sulejmánův trůn (UNESCO), který byl centrem zoroastrismu, majoritního náboženství v Persii před příchodem islámu, dojedeme do Zandžánu, kde vkročíme do majestátní kopule hrobky v Soltánii (UNESCO).

13. den: Vystoupáme až k slavné pevnosti Qaleh Rúdchán a pokocháme se vesničkou Masuleh. To vše v okolí hlubokých lesů, v doprovodu vydatných dešťů a zelenajících se luk. 

14. den: Odpočinkový den strávíme na pobřeží Kaspického moře, poznáme, jak se baví mladí Íránci a večer si připravíme čerstvou rybu na ohni. 

15. den: Tam, kde jsme začali, tam to i skončí: Teherán, poslední riály utratíme za suvenýry, projdeme si velký teheránský bazar, budeme obdivovat vyšperkovaný Golestánský palác (UNESCO), zajdeme do pokladnice národní banky, kde se budeme kochat dary, které světoví panovníci věnovali íránským králům, a rozloučíme se s Íránem pohledem z televizní věže Milád.

16. den: Odlet do ČR.

Orientační mapka

Nejčastější otázky / FAQ

Legislativa

Jedná se o společnou výpravu členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o , jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny Slavia ZDE. Na tuto výpravu je aplikován zvláštní režim DPH.

Přihláška

Po podání přihlášky Ti přijde obratem email "potvrzení o přijetí přihlášky".  Následně Tě osobně kontaktuje průvodce, který s tebou probere detaily výpravy, až poté Ti finálně schválí přihlášku.

Platba

Po schválení přihlášky průvodcem Ti přijde email o schválení přihlášky a budeme po Tobě požadovat zálohu, která činí 50% ceny výpravy. Doplatek po Tobě budeme chtít 47 či 37 dní před začátkem výpravy, dle typu výpravy. K oběma platbám Tě vyzveme emailem. Více v Části 4. smluvních podmínek.

Jak je to s řízením?

Řidičem bude po většinu času průvodce, ale kvůli bezpečnosti se po předchozí dohodě na dálnici vystřídá se zkušeným řidičem z Vašich řad. Ti kdo sedí na předních sedadlech nikdy nespí a mají za úkol konverzovat s řidičem a udržovat jej bdělého.

Ještě váháš?