28. 10. - 9. 11. 2023
26 990
letenka cca 15000 Kč
více
28. 10. - 9. 11. 2023
Již proběhlo

Ghana

Chybět nebude výstup na nejvyšší horu Mt. Afadjato, safari v NP Mole, koupání ve vodopádech Wli a romantický relax na pobřeží s plaváním ve vodách Guinejského zálivu.

Expedice #401
13 dnů28. 10. - 9. 11. 2023
AfrikaGhana
8Účastníků
Náročnost
2 z 5

Po úspěšném zakončení expedice podél Guinejského zálivu jede Expedition Club znovu Ghany! Chybět nebude výstup na nejvyšší horu Mt. Afadjato, safari v NP Mole, koupání ve vodopádech Wli a romantický relax na pobřeží s plaváním ve vodách Guinejského zálivu. Jelikož je to naše první výprava kompletně v Ghaně, bude plná objevování a dobrodružství. Celou zemi projedeme naší expediční károu VW Transporter T4, která urazila dalekou cestu z ČR až sem v rámci výše zmíněné expedice. Auto vyzvedneme na hranicích s Côte d'Ivoire, kde je bezpečně zaparkované. Poté se vydáme na dva týdny prozkoumávat vnitrozemí této africké země. 

Ghana

Ghana je bezpochyby nejbezpečnější zemí Guinejského zálivu. A proto, pokud se chceš seznámit s tou pravou "černou Afrikou" a zároveň nechceš zažít terapii šokem, je pro tebe jednou z nejlepších možností. Ne že by Ghana byla něco podobného, na co jsme zvyklí z Evropy, to v žádném případě! Ale dají se zde najít jisté podobné rysy, na které jsme zvyklí. Např. převládající náboženství je křesťanství, oficiálním jazykem je angličtina, ekonomicky patří do TOP 10 Afriky a oproti okolním státům se nemusíš bát na každém rohu o svoji peněženku.


A co od výpravy čekat? Nečekej žádné náročné túry ani výstup, tentokrát to bude pohodová akce! Hlavním cílem výpravy je prozkoumat Ghanu, poznat její kulturu i přírodní krásy a nahlédnout do historie i současnosti této země, přezdívané Zlaté pobřeží. Druhým hlavním cílem je zrelaxovat na pár dní u Atlantického oceánu, užít si společně strávený čas bez shonu moderního světa a trochu vypnout. Láká tě to? Mělo by!

2
5
Turista
Náročnost
Jednodenní túry a lehké výlety
Pro někoho můžou být náročné poměrně vysoké teploty (nad 30°C), které lze v těchto měsících očekávat vzhledem ke geografické blízkosti rovníku a nízké nadmořské výšce země. Jinak je výprava spíše pohodovou záležitostí.
zobrazit více
Přehled náročností

Bezpečnost + očkování

Ghana je velice bezpečnou zemí. V zemích Guinejského zálivu nenajdeš bezpečnější. Obavy nech projednou doma. Samozřejmě drobná kriminalita, především ve městech, je neřestí, která se děje víceméně všude na světě. Při dodržení základních bezpečnostních pravidel se ale ničeho nemusíš obávat.

Doporučujeme ti obstarat si očkování proti žloutence typu A a B a břišnímu tyfu. Očkování proti žluté zimnici je povinné! Zdraví máš jenom jedno a žlutá zimnice je na území Ghany endemická. Jsou doporučována rovněž antimalarika, více informací k antimalarikům dostaneš v zasílaných informacích k výpravě. Podrobnosti doporučujeme konzultovat s libovolným očkovacím centrem. Bližší informace o očkování hledej ZDE.


Víza a režim vstupu

Pro vstup do Ghany potřebují občané ČR vízum, o které je možné požádat na velvyslanectví Ghany v ČR. Seznam potřebných podkladů pro žádost o vízum pošleme a o  asistenci při žádosti se samozřejmě postaráme. Je třeba cestovní pas s minimální platností 6 měsíců po návratu z výpravy. Poplatek za vízum je 1 500 Kč a není součástí ceny expedice. Doporučujeme udělat kopii cestovního pasu.

Doprava

Doprava letecky. Preferujeme společný odlet i přílet, tudíž letenky koupíme po předchozí domluvě na stejný termín. Cena letenek se pohybuje kolem 15 000 Kč (dokonce je teď možnost koupit i letenky za 12000 Kč). Na místě budeme mít zajištěné naše expediční vozidlo, které přivezl Filip až z ČR. Řídit průvodce Honza. Nejdelší přejezd je z Elminy na pobřeží do NP Mole, kdy strávíme v autě prakticky celý den. 

Ubytování

Během celého pobytu v zemi budeme spát v místních hotelech, apartmánech, kempech, případně v tradičních chýších u místního obyvatelstva. Pro jistotu si vezmi tenký spacák, čistě z hygienických důvodů. Silně doporučujeme si vzít i vlastní moskytiéru, protože jedeš do malarické oblasti.

Stravování

V rámci výpravy není zajištěno občerstvení a stravování. Stravování je ponecháno individuálně na každém účastníkovi. Celou dobu budeme ochutnávat místní kuchyni, což je samozřejmě nedílnou součástí každého cestovatelského zážitku, o který se nechceme nechat ochudit :-) Žádné jídlo není třeba brát z domu.

Vybavení a půjčovna

Detailní seznam výbavy bude poslán cca dva měsíce před výpravou. Vzhledem k jednoduchosti akce a příznivému klimatu nebude zapotřebí nic nadstandardního. Důležité části výbavy ti případně zdůrazní průvodce. Pokud ti něco chybí, můžeš si to půjčit u nás - půjčovnu najdeš  ZDE.

Co cestou uvidíš?

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny. Je zde velká šance, že Honza poletí do Ghany dříve, auto vyzvedne předem, připraví ho na cestu a počká tě na letišti ve hlavním městě Accra. S touto možností je třeba počítat a pokud ti to je líto, hádám, že Honza nebude mít problém s tím, když se k němu na těch pár dní předem na vlastní náklady připojíš.

1. den

Odlet z ČR a přílet do Accry. Přesun do hotelu a prvotní setkání se zbytkem týmu.

2. den

Na letišti Tě vyzvedne Honza s expedičním vozidlem. Celý den strávíme ve městě Accra. Můžeme obdivovat hrad Osu, který býval historickou pevností a dnes je sídlem ghanského prezidenta. Podívat se do městského přístavu v bývalé rybářské čtvrti Jamestown. Pátrat po historii od pravěku po současnost v Národním muzeu nebo po příletu odpočívat ve stínu rozložitých stromů v městském parku Kwame Nkrumah Memorial Park. Samozřejmě velkou atrakcí bude i poznávat běžný ruch v ulicích a pestrou kulturu ghanské metropole.

3. den

Třetí den nás čeká prozkoumávání jižní části pobřeží. Na cestě dlouhé 350 km se určitě zastavíme na nějaké z písečných pláží a vlezeme si do oceánu. Zastavíme v malých vesničkách kde budeme pozorovat okolní frmol a lokální život. Projdeme se po mohutné pevnosti v Elmině a nahlédneme do smutné otrokářské historie země, která trvala celkem 300 let. Celek ghanských pevností na pobřeží byl zapsán na seznam kulturního dědictví UNESCO. Elmina byla vybudovaná Portugalci a je tou největší a nejstarší památkou v Ghaně. Spánek v hotelu.

4. den

Návštěva Nzulezu, vesnice, jejíž název v jazyce Nzema znamená vodní povrch. Tato vesnice je skutečně postavená na vodě, a to na jezeře Tadane. Je záhadou, proč byla vesnice takto postavená, když se dodnes místní lidé živí spíše zemědělstvím než rybařením. Třeba nám poví legendu o lidu Oulata z dávné Ghanské říše nebo i jiné příběhy a nechají nás do svých obydlí na kůlech i nahlédnout.

5. den

Dnes nás čeká dobrodružná procházka v korunách stromů v Národním parku Kakum, která je nezapomenutelným zážitkem. Je odtud krásný výhled na život v bujné vegetaci jednoho z nejzachovalejších deštných pralesů západní Afriky. Můžeme se tady naučit poznávat různé druhy pestrobarevných ptáků, kteří zde žijí.

6. den

Po snídani nás čeká brzký odjezd do dalšího Národního parku Mole, který je tím největším parkem v Ghaně. Budeme mít možnost vidět zvířata, která se na jiných místech západní Afriky vyskytují už poměrně vzácně. Můžeme se seznámit se slony, lvy, hrochy, antilopami, kočkovitými šelmami, ale i pozorovat život opic, které se většinou pohybují v celých tlupách i s mladými. V Mole také žije 344 druhů ptáků. Čeká nás celodenní přejezd a unikátní noční safari.

7. den

Celodenní safari v NP Mole, kdy bude dostatek příležitostí si prohlédnout výše uvedená zvířata v jejich přirozeném prostředí. Můžeme pozorovat exotické ptáky, chování opic a slonů nebo během safari hledat hyeny a levharty. Kromě chůze a jízdy autem si uděláme výlet i na loďkách, v parku jsou jezera a řeky, takže se k některým zvířatům ještě více přiblížíme po vodě.

8. den

Ranní koupání v jezeře v divoké přírodě, seznamování s místními obyvateli a jejich každodenním životem, řemesly a tradicemi. Pomalu se budeme přesouvat do bývalého hlavního města kdysi mocného Ašantského království - Kumasi. Tato mocná feudální říše dříve dlouho odolávala náporu kolonialistů.

9. den

Půjdeme se ztratit do ulic pradávného Kumasi. O historii a kultuře Ašantů se dozvíme během návštěvy Mahyia Palace, zajedeme i do města Bonwire, kde budeme moci sledovat výrobu ghanských tkanin, tzv. kente, zkusit si smlouvání s místními prodavači a odvézt si je jako suvenýr. Kente jsou ručně tkané látky, používají se při slavnostních příležitostech a každý vzor má své zvláštní jméno. Později se přesuneme do vesnice Akosombo, odkud je krásný výhled na poblíž ležící jezero Volta s přehradou a mostem Adomi Bridge. Dá se tu projet na loďce, pozorovat rybáře nebo si dát k večeři některý z jejich úlovků.

10. den

Ráno se ještě probudíme v Akosombo, můžeme brázdit jezero v tradiční rybářské kánoi a zastavit se i na některém z ostrůvků. Jestli máte rádi rytmus afrických bubnů, tak tady bude nejlepší příležitost podívat se na jejich výrobu nebo si na ně zkusit zabubnovat. Později vyrazíme na prohlídku opičí rezervace a pokud jste se ještě nekoupali pod vodopádem, tak budete mít šanci u Wli - nejvyšších vodopádů v Ghaně a celé západní Africe.

11. den

Vystoupáme na nejvyšší horu Ghany, stále zelenou Afadjato (885 m n. m.). Pokud nás ještě neomrzí vodopády, můžeme se podívat k nedaleko ležícím Tagbo, které sice nejsou nejvyšší, ale nejsou o nic méně krásné. Jelikož jsme Expedition Club a budeme zrovna u hranic s Togem, zkusíme se tam samozřejmě dostat. Možnost udělení víza existuje i na některých hraničních přechodech Toga.

12. den

Rezervní den pro případ, že bychom se po cestě někde zdrželi či jsme se náhodou dostali do Toga. A protože kdybychom jeli na čas, určitě nám Ghana přichystá nějaké překvapení. Jinak relax na pláži Atlantiku. Můžeme si povídat s místními o jejich životě, práci, víře, hrát si s dětmi třeba fotbal, který je tady populární stejně jako všude jinde v Africe.

13. den

Naposledy si zaplaveme, za zbylé peníze koupíme suvenýry a přesuneme se na letiště. Odlet domů do ČR.

ukázat další dny

Tvůj průvodceJan Žert

Neúnavný posluchač
nezastavitelný vypravěč
šprýmař
pohody tvořič

Všude je zdejší, se všemi se zná, s každým se dorozumí a bez výjimky, všude se narodil. Život obyčejných lidí z měst i venkova ho fascinuje, jako vystudovaný kulturní antropolog má k lidem velmi blízko a rád s nimi tráví čas. Jeho studnice cestovatelských zážitků a zkušeností je takřka bezedná.

Detail průvodce
Martin Ksandr

Garant výpravy

Martin Ksandr

Co je v ceně

 • Veškeré ubytování
 • Expediční vozidlo T4
 • Veškerá společná doprava na místě. Do dopravy se nepočítají vozidla a loďky v NP, které se platí zvlášť v rámci tour.
 • Zajištění průvodcovských služeb včetně příspěvků na kurzy průvodcům
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě
 • Práce má a mých kolegů
 • Společné vybavení (expediční lékárnička atp.)
 • Pojištění proti úpadku
 • DPH dle zvláštního režimu

Co není v ceně

 • Jídlo
 • Individuální pojištění
 • Letecká doprava
 • Vstupy do NP a wild life rezervací a pronájem terénních automobilů nebo lodí (cca 200 euro)

Nejčastější otázky / FAQ

Legislativa

Jedná se o společnou výpravu členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o , jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny UNIQA ZDE. Na tuto výpravu je aplikován zvláštní režim DPH.

Přihláška

Po podání přihlášky Ti přijde obratem email "potvrzení o přijetí přihlášky".  Následně Tě osobně kontaktuje průvodce, který s tebou probere detaily výpravy, až poté Ti finálně schválí přihlášku.

Platba

Po schválení přihlášky průvodcem Ti přijde email o schválení přihlášky a budeme po Tobě požadovat zálohu, která činí 50% ceny výpravy. Doplatek po Tobě budeme chtít 47 či 37 dní před začátkem výpravy, dle typu výpravy. K oběma platbám Tě vyzveme emailem. Více v Části 4. smluvních podmínek.


Určitě není problém vystavit fakturu na zájezd dříve, přímo na tvého zaměstnavatele (např. proplacení z FKSP či jiné zaměstnanecké benefity).

Letenky

Letenky kupujeme ideálně až ve chvíli, kdy je výprava plná. Standardně to bývá 3 měsíce před začátkem výpravy. Dle podmínek se to může lehce lišit. Aktivně se Ti ozveme emailem, že je čas koupit letenky a do té doby na letenky nemusíš myslet. V emailu bude detailní popis vhodné letenky pro výpravou a způsob jak si ji pořídit. Letenky zařizujeme ve spolupráci s našimi kamarády se Zaletsi.cz, takže pokud nechceš nic řešit, vše zařídí za Tebe. Pokud jsi ovšem zvyklý/á si letenky kupovat sám/a, můžeš si je koupit sám/a.

Ještě váháš?