15. 4. - 30. 4. 2019
19 990
více
15. 4. - 30. 4. 2019
Již proběhlo

Srí Lanka - cestování a surf - poslední 2 místa

Pokaždé, když kousneš do štrúdlu nebo si dáš perník, jíš kousek Srí Lanky.

Expedice #358
16 dnů15. 4. - 30. 4. 2019
Srí Lanka
9Účastníků
Náročnost
2 z 5

Pokaždé, když kousneš do štrúdlu nebo si dáš perník, jíš kousek Srí Lanky. Ostrova, který je zásobárnou koření pro celý svět a téměř výhradním dodavatelem skořice.

Ostrova, kterému se zaslouženě říká perla Indického oceánu, což si uvědomují taky cestovatelé, kteří Srí Lanku zakrátko zařadí mezi nejpopulárnější místa jako Thajsko nebo Bali. Než se tak stane a místní vymění pěstování pepře a vanilky za provozování plážových rezortů, je ten správný čas se sem zajet podívat.

Srí Lanka je ostrovem s největším počtem volně žijících slonů na světě, místem, kde si ze stromu utrhneš čerstvý banán a napiješ se z kokosového ořechu – tedy pokud ho zvládneš otevřít :-)

Vezmu tě na cestu do středu ostrova, pojedeme za mou známou do její zahrady s kořením, kde tě naučí vařit místní jídla z toho, co si sám natrháš. Ukážu ti buddhistické chrámy včetně nejposvátnějšího místa – Chrámu Buddhova zubu. Přejdeme vnitrozemská pohoří a vylezeme na Adam’s Peak – posvátnou horu, kde se budeme choulit na vršku, nocovat s ostatními poutníky a čekat na rozbřesk, abys viděl stín hory, který se tu vždycky na pár minut ukáže.

S místními uvaříme nejedno kari, nalovíme ryby a sklidíme pár kilo čajových lístků na čajové plantáži.

A protože ti chci ukázat, jak super je surfování, pojedeme spolu na týden do domečku, který mám celoročně pronajatý. Mám tam velkou zahradu, gril, rostou tam kokosy, banány a pepř a je to kousek od pláže. Na místě tě spolu s místním instruktorem naučím surfovat, vybavení (surfy) i lekce ve vodě a na souši máš už v ceně :-) Takže tě čeká týden u oceánu - palmy, písek a taky spousta zábavy, ale i námahy na surfu!

Srí Lanka mě baví a teď je na čase se s tebou o tuhle zábavu podělit :-)

Co zažiješ?

Srí Lanka je ostrovem koření, takže konečně uvidíš, jak vypadá předtím než se zpracuje - a věř mi, občas to je překvapení, protože finální produkt znáš dost dobře, ale jak třeba vypadá pepř, než se dostane do pepřenky na stole tvojí oblíbené restaurace, nebo skořice předtím, než se z ní stane hnědá trubička, co házíš do svařáku, to je dost často záhada.

Na Srí Lance je super, že si můžeš projít zahrady, kde se koření pěstuje. Společně s naší známou Ruwandi zajdeme natrhat pepř, mrkneme na vanilkové lusky, zajdeme ke stromu, na kterém roste hřebíček, nebo mrkneme na navrtaný kaučukovník, ze kterého teče latexové mléko... A potom, co nasbíráme potřebné koření, si vyrobíme vlastní směs kari z kořene kurkumy, pepře, zázvoru, kari lístků a dalšího - to už bude na tobě, protože každá směs je jiná. Každopádně, co si nameleš, to si taky sníš, protože s Ruwandi budeme vařit několik super místních jídel, které si pak taky sníme :-)

Cejlonský čaj - to je pojem, Srí Lanka je čtvrtým největším světovým producentem čaje, což je na tenhle relativně malý ostrov docela mazec. Je super projíždět krajinou, která je nádherně zelená, a dívat se na sběračky čajových lístků, jak na kopcích pokrytých čajovníky trhají každý den jen pár horních lístků, které se pak suší a vyrábí se z nich skvělý čaj. Pak se zajdeme podívat, jak se čaj zpracovává, a samozřejmě si dáme šálek toho nejlepšího čaje přímo na plantáži.

Jdeme surfovat - nebudu ti nic nalhávat - je to dřina, ale ten pocit, když se postavíš na prkno, vlna tě veze, vítr ve vlasech a úsměv na rtech - paráda! Západy sluníčka v oceánu, který je nádherně teplý, mořské želvy, co si kolem tebe jen tak plavou, zatímco čekáš na tu správnou vlnu, a večer grilovačky, na kterých si můžeš úžívat skvělé tuňáky a krevety - to je to, co ti chci ukázat!

2
5
Turista
Náročnost
Jednodenní túry a lehké výlety

Celá výprava je poměrně pohodovou záležitostí, nejnáročnějšími úseky je výstup na Adamovu horu – místní tento výstup zvládají i ve velmi vysokém věku – což je při cestě nahoru docela motivující.

Surfování je zábava - ale zadarmo taky rozhodně není :-)

zobrazit více
Přehled náročností

Bezpečnost

Srí Lanka je bezpečná země a místní jsou naprosto v pohodě a přátelští. Pozor si musíš dát v přírodě na hady - ale za těch 14 dní na 99% žádného ani nezahlídneš :) 


Víza a režim vstupu

Pro vstup na Srí Lanku jsou nyní pro občany ČR nutná víza. Obdržet vízum není nic složitého. Dá se buď koupit na místě za 40 USD, nebo elektronicky předem za 35 USD. Samozřejmě je lepší mít ho předem. Se zařízením víza ti ochotně pomůžeme. Detailnější info o vízech ZDE.

Doporučujeme ti obstarat si očkování proti žloutence typu A a B, břišnímu tyfu a vzteklině. Očkování zde není povinné žádné. Nikdo to tedy na letišti nebude kontrolovat ani po tobě kdekoliv vyžadovat, ale zdraví máme přeci jen jedno. Detailní info ZDE. Já osobně bych doporučil naočkovat žloutenku - ta se hodí i u nás. Tyfus a vzteklinu si rozmyslete každý sám, nutné to není.

Doprava

Doprava letecky, letenky nejsou v ceně. Preferujeme společný odlet i přílet. Tudíž letenky koupíme po předchozí domluvě na stejný termín. Nicméně kdybys chtěl, můžeš si výlet prodloužit podle libosti. Potkáme se v Colombu, kde vás budu čekat na letišti, protože na Srí Lance budu už od prosince. Na místě se budeme přepravovat převážně tuk-tuky, vlaky, autobusy a pár kilometrů ujdeme také pěšky - tuhle dopravu máš v ceně (krom tuktuků, které používáme na krátké vzdálenosti a které platíš sám - ale je to pár korun :-))


Ubytování

Během naší výpravy budeme spát v surfovém domku, hostelech, na plantážích, v guesthousu u sloního útulku a taky na Adamově hoře. Prostě všude možně :-)


Stravování

V rámci výpravy není zajištěno občerstvení a stravování - to znamená, že si jídlo kupuješ sám. Není třeba z domu tahat konzervy a vařiče, neboť ve srílanských obchodech nenajdeš moc jídel, která by sis mohl uvařit. To ale ničemu nevadí, protože stravování v restauracích vyjde na levný peníz a najdeš zde širokou nabídku pochoutek ze srílanské kuchyně. Takže nic netahej, všechno si koupíš na místě - je to levné, zdravé a dobré.


Vybavení a půjčovna

Důležité části výbavy Ti případně zdůrazní průvodce. Pokud ti něco z výbavy chybí, můžeš si ji půjčit u nás. Půjčovnu najdeš na Expedičním eshopu ZDE. Stejně tak, pokud se ti líbí naše filosofie, můžeš nás reprezentovat na horách i jinde :) Připravili jsme pro tebe v eshopu pár expedičních vychytávek, které by se ti mohly na výpravě hodit.


Co cestou uvidíš?

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.

1. den

1. den: Odlet.

2. den: Přílet do Kolomba, kde se potkáme na letišti, přesun do Kandy v centrální části ostrova. Ubytování, seznamovací večírek a odpočinek u mé známé v hostelu.

3. den: Tenhle den věnujeme Kandy – Kandy je totiž kulturní hlavní město Srí Lanky. K pochopení mentality místních a fungování ostrova je potřeba znát trošičku jeho historii, takže spolu navštívíme nejposvátnější místo buddhismu – Chrám Buddhova zubu, bývalý královský palác a zajedeme taky do botanické zahrady podívat se na nejtěžší ovoce světa, projít se pod eukalypty a pozorovat opice a kaloně. Večer si dáme pohodu s výhledem na západ sluníčka a místním pivkem :-) Nocleh v Kandy.

4. den: Odjezd stopem nebo vlakem do Matale – to je oblast, kde se pěstuje koření – vanilka, pepř, hřebíček, skořice atd. Půjdeme do zahrady za mou známou Ruwandi, která tu pěstuje koření, to si sami nasbíráme a společně z něj uvaříme místní jídla. Odpoledne pak přejedeme Vanem k vodopádům Bambarakiri, kde se trošku projdeme a zaplaveme si. Pak se přesuneme do Rambukany, kde přespíme.

5. den: Ráno tě čeká návštěva sloního útulku - ten se zaměřuje na záchranu slonů, kteří se stali obětí pašování - jsou tady slůňata, která našli celníci na hranicích a zabavili je pašerákům; jsou tady sloni, kteří měli být používáni na práci, ale byli příliš agresivní nebo jsou už příliš staří, a tak je chtěli majitelé utratit; a jsou tady také divocí sloni, kteří byli vyčlenění ze stáda nebo byli zraněni - jako slon Thilak, který má jen 3 nohy, protože šlápl na minu. Půjdeme se podívat na to, jak se sloni koupou - vždy dvakrát denně je nechají na dvě hodinky koupat se v řece - a to je asi ten nejlepší zážitek - dívat se na ně, jak si to užívají. Zajdeme se taky podívat na výrobnu papíru ze sloního trusu a pak už zamíříme k posvátné Adamově hoře. V podvečer dorazíme na místo a začneme s výstupem - čeká tě více jak 5000 schodů, ale můžu ti slíbit skvělý zážitek - cílem všech návštěvníků, mezi kterými naprosto převažují místní, je dojít nahoru na rozbřesk a poklonit se otisku nohy v buddhistickém klášteře na vrcholku. Někteří vyrážejí na tuto pouť už večer - a to bude náš případ, takže noc strávíme na vrcholku spolu s mnichy a ostatními poutníky.

6. den: Ráno se vzbudíme ve čtyři hodiny ráno a začneme vyhlížet první sluneční paprsky - celé tohle místo má nepopsatelnou atmosféru, vlastně ti o něm nechci říkat víc, aby sis to mohl užít po svém :-) Potom, co uvidíš stín hory, začneme sestupovat dolů. Až dojdeme zpátky do výchozího bodu, dáme si snídani, omyjeme se a vyrazíme kachním krokem do Nuwary - nejvýše položeného města Srí Lanky a centra pěstování čaje. Jakmile dorazíme, ubytujeme se a vezmu tě do super místní restaurace a pak zajdeme na pivko, abychom oslavili výstup na Adamovu horu. Nocleh v Nuwaře. 

7. den: Ráno pro tebe mám překvapení - dokonce dvě :-) A pak už tě čeká procházka k Lovers Leap - vodopádu, ke kterému se projdeme přes čajové plantáže. Zajdeme přímo do továrny na zpracování čaje, kde zjistíš, jak se z lístků čajovníků stává čaj, který ráno piješ. Na jídlo zajdeme do top indické restaurace a pak už vyrazíme do Weligamy - na pobřeží - k oceánu - na pláž! :-) Nocleh v surfhousu - tady zůstaneme až do posledního dne.

8. den: Dopoledne tě čeká úvodní lekce surfování – teorie, abys věděl, co se po tobě bude ve vodě chtít a co máš dělat. Odpoledne pak vyrazíš na první lekci v oceánu - lekce trvá vždycky 2 hodiny a vracet se budeš úplně vyčerpaný - slibuji :-)

9. den: Dopoledne možnost zajezdit si sám (procvičit, co jsi se naučil na minulé lekci) - při individuálním surfování dostaneš doporučení, kde si půjčit surf - není to drahé. Odpoledne – lekce s instruktorem. Večer pak uděláme společnou grilovačku - připravím pro tebe svoje slavné krevety na grilu a taky tuňáka a další dobroty.

10. den: Nemůžeš být ve vodě pořád, občas je dobré si dát pauzu, aby se ti všechno uleželo v hlavě. Takže dopoledne vyrazíme na výlet do Galle - podle mě nejhezčího města na Srí Lance. Odpoledne si pak můžeš individuálně zajít na surf a nebo se mnou můžeš vyrazit na lekci jógy - chodím do buddhistického kláštera nad pláží - a stojí to za to.

11. den: Dopoledne tě čeká lekce s instruktorem. Odpoledne můžeš jít trénovat a pak přednáška o surfování + surf videa pro inspiraci. Večer ti doporučuji zajít na Ajurvédskou masáž v džungli - můj známý Lasanthe dělá skvělé masáže - nejlepší je nechat se namasírovat a pak si dát bylinkovou koupel v jeho vaně uprostřed džungle a koukat na hvězdy.

12. den: Dopoledne surfování s instruktorem a odpoledne výlet na čajovou plantáž nebo hadí farmu - jestli chceš zjistit, jaké to je dráždit hada bosou nohou, tak tady máš možnost :-) Večer můžeme na jógu a můžeme si udělat další grilovačku.

13. den: Dopoledne můžeme na výlet lodí. Odpoledne bude soutěž v surfování - tady můžeš ukázat, co jsi se naučil a vyhrát skvělé ceny! :-) Následuje západ sluníčka na útesu, večeře a party na pláži.

14. den: Pohodový den, koupačka, surf a rozlučková party.

15. den: Odlet do ČR - transport na letiště zvládneš vlakem a busem.

16. den: Přílet do ČR.

ukázat další dny

Tvůj průvodceAdam Stejskal

Nadšenec
šiřitel pozitivních vibrací
surfař
horal

Adam má neuvěřitelný dar nadchnout a strhnout lidi pro svou věc. Jeho pozitivní nálada a entuziasmus jsou nesmírně nakažlivé, a tak i návštěva pochmurného Černobylu nebo diktaturou drceného Běloruska je s Adamem nezapomenutelná jízda. Tenhle kluk si z ničeho nedělá těžkou hlavu a žádné trable mu nedokážou vzít vítr z plachet. A že už jich v životě pár zažil!

  Detail průvodce

  Co je v ceně

  • Veškeré ubytování
  • Veškerou dopravu na místě krom tuktuků
  • Půjčení surfu na surfové lekce
  • 4x2 hodiny surfových lekcí s místním instruktorem (anglicky)
  • 2x lekce teorie (česky)
  • Zajištění průvodcovských služeb včetně příspěvků na kurzy průvodcům
  • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě
  • Práci mou a mých kolegů
  • Společné vybavení (expediční lékárnička atp.)
  • Pojištění proti úpadku

  Co není v ceně

  • Jídlo
  • Individuální pojištění
  • Leteckou dopravu na Srí Lanku
  • Vízum
  • Vstupy
  • Doporučuji ti mít cca 5000 Kč na útratu (vstupy, jídlo atd.)

  Nejčastější otázky / FAQ

  Legislativa

  Jedná se o společnou výpravu členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o , jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny UNIQA ZDE. Na tuto výpravu je aplikován zvláštní režim DPH.

  Přihláška

  Po podání přihlášky Ti přijde obratem email "potvrzení o přijetí přihlášky".  Následně Tě osobně kontaktuje průvodce, který s tebou probere detaily výpravy, až poté Ti finálně schválí přihlášku.

  Platba

  Po schválení přihlášky průvodcem Ti přijde email o schválení přihlášky a budeme po Tobě požadovat zálohu, která činí 50% ceny výpravy. Doplatek po Tobě budeme chtít 47 či 37 dní před začátkem výpravy, dle typu výpravy. K oběma platbám Tě vyzveme emailem. Více v Části 4. smluvních podmínek.


  Určitě není problém vystavit fakturu na zájezd dříve, přímo na tvého zaměstnavatele (např. proplacení z FKSP či jiné zaměstnanecké benefity).

  Letenky

  Letenky kupujeme ideálně až ve chvíli, kdy je výprava plná. Standardně to bývá 3 měsíce před začátkem výpravy. Dle podmínek se to může lehce lišit. Aktivně se Ti ozveme emailem, že je čas koupit letenky a do té doby na letenky nemusíš myslet. V emailu bude detailní popis vhodné letenky pro výpravou a způsob jak si ji pořídit. Letenky zařizujeme ve spolupráci s našimi kamarády se Zaletsi.cz, takže pokud nechceš nic řešit, vše zařídí za Tebe. Pokud jsi ovšem zvyklý/á si letenky kupovat sám/a, můžeš si je koupit sám/a.

  Ještě váháš?