20. 8. - 31. 8. 2019
11 490
více
20. 8. - 31. 8. 2019
Již proběhlo

Gruzie - Kavkaz a Svanetie

Expedition Club opět vyráží do Gruzie!

Expedice #345
12 dnů20. 8. - 31. 8. 2019
Gruzie
9Účastníků
Náročnost
3 z 5

Expedition Club opět vyráží do Gruzie!  Naše kroky povedou do krásné mystické Svanetie. Podnikneme trek, který bude mít dvě etapy. První úsek je čtyřdenní trasa z Ghebi do Ushguli, která vede starou, zarostlou a zapomenutou cestou kdysi spojující tyto vesnice. Ghebi leží v regionu Racha a Ushguli je perlou Svanetie. Tyto dva regiony oddělují strmá sedla a divoká údolí zarostlá bujnou vegetací. Jelikož je tato cesta náročná na orientaci a často je nutné se doslova prosekávat porostem, dobrodružství v pravé divočině je zaručeno. Nebude nouze o strhující panoramata kavkazských čtyřtisícovek a z nich pomalu stékajících zvrásněných ledovců. Zcela určitě nás nemine ani setkání s divokou zvěří a pohostinnými domorodci. Druhou etapou bude již o něco známější trasa z Ushguli do Mestie, okořeněná výhledy na Shkharu (nejvyšší horu Gruzie) a další pětitisícové kopce.

Lidé v Gruzii jsou velmi pohostinní a jsem si jist, že nebudou chybět ani četná pozvání na „čaču“ nebo alespoň místní čaj. Zveme tedy všechny, kdo chtějí zažít pravou divočinu a na vlastní kůži okusit dotek Kavkazu. Zveme všechny, kteří se nebojí vydat se do míst, která nejsou pro každého! A nezapomeň, trocha společných trablů je jednou z mála věcí, která dokáže osm jednotlivců proměnit v jednu partu. My této proměně dopomůžeme pečlivým výběrem členů.

3
5
Průzkumník
Náročnost
Několikadenní túry se zátěží
Pokud se chceš zúčastnit této výpravy, nesmí ti dělat problém chůze po horách s batohem na zádech. Předpokládáme, že už s tím máš nějaké předešlé zkušenosti. Rámcově se jedná o 15 km s patnáctikilovým batohem pár dní po sobě.
zobrazit více
Přehled náročností

Bezpečnost

Žádná větší rizika nám nehrozí. Pohybovat se budeme po značených trasách, případně pasteveckých stezkách, tedy v terénu bez větších překážek. V odlehlejších místech je možné střetnutí s medvědem či jinou šelmou, ovšem to bych považoval spíše za štěstí než nebezpečí, vzhledem k tomu, jak jsou tato zvířata plachá. Samozřejmě stát se může cokoli, proto s sebou budeme mít dobře vybavenou lékárničku a pravděpodobně také satelitní GPS tracker, kterým lze v případě nouze přivolat pomoc.


Víza a režim vstupu

Pro vstup do Gruzie je potřeba mít platný cestovní pas s minimální platností 6 měsíců po vstupu do země.


Doprava

Doprava je zajištěna letecky, pravděpodobně z Budapešti do Kutaisi. Doprava na letiště a letenky nejsou v ceně. Na letiště se klasicky po domluvě dopravíme vlastními auty a následně se složíme na náklady s tím vynaložené. Na místě se budeme dopravovat maršrutkami, jeepy, auty atd.

Ubytování

Během našeho pobytu bude ubytování zajištěno převážně ve vlastních stanech. Třikrát nebo čtyřikrát budeme spát v guest housu v Oni, Ushguli, Mestii a Kutaisi.

Stravování

Jídlo není v režii průvodce a je na každém účastníkovi, jak si jej zajistí. Během cesty není problém zastavit na žádost v obchodech. Půjdeme „na těžko“, takže i jídlo si poneseme s sebou. V rámci výpravy není zajištěno občerstvení a stravování. Je tedy ponecháno individuálně na každém účastníkovi. Jelikož v průběhu výpravy budeme delší časovou periodu mimo civilizaci, je třeba se předzásobit. Jídlo je možno s sebou dovézt z Česka nebo nakoupit v tamních obchodech a tím zároveň vyzkoušet místní delikatesy a speciality jako jsou chačapuri, chinkali, torma či šašlik. Já osobně dokoupím veškeré jídlo až na místě. V informačním emailu běžně posílám seznam jídel, které je vhodné vzít si na hory. Můžete se inspirovat :‐) Během pobytu v přírodě budeme vařit na plynových vařičích. Plynové bomby dokoupíme na místě.


Vybavení a půjčovna

Seznam doporučené výbavy najdeš v tomto checklistu. Důležité části výbavy Ti případně zdůrazní průvodce. Pokud ti něco z výbavy chybí, můžeš si ji půjčit u nás. Půjčovnu najdeš na Expedičním eshopu ZDE. Stejně tak, pokud se ti líbí naše filosofie, můžeš nás reprezentovat na horách i jinde :) Připravili jsme pro tebe v eshopu pár expedičních vychytávek, které by se ti mohly na výpravě hodit.


Co cestou uvidíš?

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.

1. den

0. den: Odlet z ČR nebo okolí

1. den: Přílet do Kutaisi, následný přesun do města Oni a postupně až do výchozího bodu pro trek vesnice Ghebi v regionu Racha. Doprava maršrutkou (místní autobusy). Nocleh v Ghebi u Serga. 

2. den: Začátek treku Ghebi – Zeshko (region Svaneti). První den nás čeká strmé stoupání do sedla, panorama blízkého ledovce Zdena a stejnojmenného téměř čtyřtisícového vrcholu. Spaní ve stanu.

3. den: Ghebi – Zeshko: náročný průstup zarostlým údolím. Těžká orientace, dá se předpokládat pomalý postup. Spaní ve stanu.

4. den: Ghebi – Zeshko: náročný průstup zarostlým údolím. Těžká orientace, dá se předpokládat pomalý postup. Na konci výstup do druhého sedla a sestup do údolí do osady Zeshko. Spaní ve stanu.

5. den: Zeshko – Ushguli: ideálně přesun autem a následná prohlídka a chill v Ushguli. Noc pod střechou v některém z místních hostelů.

6. den: Začátek treku Ushguli – Mestie: méně náročný trek jak fyzicky, tak i z hlediska orientace. Na druhou stranu jeden z nejkrásnějších ve Svanetii, ovšem taky více frekventovaný. První den nás čeká přesun do vesnice Iprali, výstup do sedla Chkhunderi (2655 m) a nocleh v okolí Adishi. Výhledy na ledovec Adishi, hory Džangi Tau (5 051 m), Gistola (4 860 m) a Shkhara (5 193 m). 

7. den: Ushguli – Mestie: z vesnice Adishi na hřeben až do sedla Ughviri a z něj do osady Tsvirmi. Nocleh v Tsvirmi.

8. den: Ushguli – Mestie: poslední část treku vede z Tsvirmi do Mestie. Provázet nás budou výhledy na Tetnuldi (4 858 m) a později také na majestátní Ushbu (4 710 m).

9. den: Ushguli – Mestie. V případě dostatku času jednodenní trek pod Ushbu, bezesporu nejpůsobivější horu Kavkazu. 

10. den: Mestie – odpočinek po treku. Rezervní den pro případ nějakého zdržení. Lze vyplnit jednodenním trekem z Mestie.

11. den: Mestie – Kutaisi. Můžeme kouknout do jeskyně Prometheus, chrámu Gelati nebo kláštera Motsameru atd. Přizpůsobíme se podle toho, zda nám zbude čas. Odpoledne se spolu rozloučíme = Adam odjíždí do Arménie.

12. den: Odlet v brzkých ranních hodinách.

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.

ukázat další dny

Tvůj průvodceAdam Stejskal

Nadšenec
šiřitel pozitivních vibrací
surfař
horal

Adam má neuvěřitelný dar nadchnout a strhnout lidi pro svou věc. Jeho pozitivní nálada a entuziasmus jsou nesmírně nakažlivé, a tak i návštěva pochmurného Černobylu nebo diktaturou drceného Běloruska je s Adamem nezapomenutelná jízda. Tenhle kluk si z ničeho nedělá těžkou hlavu a žádné trable mu nedokážou vzít vítr z plachet. A že už jich v životě pár zažil!

  Detail průvodce

  Co je v ceně

  • Veškeré ubytování v Gruzii
  • Veškerou dopravu na místě
  • Zajištění organizátora s bohatými zkušenostmi
  • Příspěvek na kurzy organizátorům
  • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě
  • GPS
  • Práci mou a mých kolegů
  • Společné vybavení (expediční lékárnička, vařič atp.)
  • Pojištění proti úpadku CK
  • DPH

  Co není v ceně

  • Jídlo
  • Individuální pojištění
  • Letenku
  • Jakékoli případné vstupy

  Nejčastější otázky / FAQ

  Legislativa

  Jedná se o společnou výpravu členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o , jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny UNIQA ZDE. Na tuto výpravu je aplikován zvláštní režim DPH.

  Přihláška

  Po podání přihlášky Ti přijde obratem email "potvrzení o přijetí přihlášky".  Následně Tě osobně kontaktuje průvodce, který s tebou probere detaily výpravy, až poté Ti finálně schválí přihlášku.

  Platba

  Po schválení přihlášky průvodcem Ti přijde email o schválení přihlášky a budeme po Tobě požadovat zálohu, která činí 50% ceny výpravy. Doplatek po Tobě budeme chtít 47 či 37 dní před začátkem výpravy, dle typu výpravy. K oběma platbám Tě vyzveme emailem. Více v Části 4. smluvních podmínek.


  Určitě není problém vystavit fakturu na zájezd dříve, přímo na tvého zaměstnavatele (např. proplacení z FKSP či jiné zaměstnanecké benefity).

  Jak je to s řízením?

  Řidičem bude po většinu času průvodce, ale kvůli bezpečnosti se po předchozí dohodě na dálnici vystřídá se zkušeným řidičem z Vašich řad. Ti kdo sedí na předních sedadlech nikdy nespí a mají za úkol konverzovat s řidičem a udržovat jej bdělého.

  Ještě váháš?