15. 3. - 30. 3. 2019
26 500
více
15. 3. - 30. 3. 2019
Již proběhlo

Kurdistán - dobročinná expedice - jaro 2019

Irácký Kurdistán je považován za kolébku civilizace.

Expedice #314
16 dnů15. 3. - 30. 3. 2019
Neznámá
5Účastníků

Úvod

Uvádí se, že Kurdové jsou jedním z největších národů bez vlastní země. Nejvíce jich žije na území Turecka, Iráku, Íránu a Sýrie. Jejich postavení a statut se v každém státu liší, avšak největší míru autonomie mají v Iráku. Irácký Kurdistán je považován za kolébku civilizace a i dnes v něm najdeme rozličné národy a náboženství, jejichž příslušníci žijí vedle sebe v dobrých a vřelých vztazích. Kurdistán je nejpohostinnější oblast na světě a řadu cestovatelů učaroval svou kulturou, tradicemi i přírodou. Nabízí se nám příležitost nahlédnout pod pokličku této bohaté kultury, zažít opravdový Kurdistán a přitom ještě pomoci místním, kteří zažili příkoří mnoha válek.


Výsledky minulých expedic a cíle

V rámci první dobročinné expedice, která se konala 17.3. - 1.4. 2018 jsme financovali kompletní opravu elektrických rozvodů, světel, vypínačů, zásuvek a ventilátorů ve škole ve vesnici Bozan v hodnotě 2850 USD. Přes léto budou ve třídách funkční ventilátory a padesátistupňové horka budou snesitelnější. Z důvodu velkého množství uprchlíků z válečných oblastí, především ze Sindžáru je počet žáků větší než kapacita školy. Proto škola funguje ve dvou směnách, ranní a odpolední. V zimě, kdy jsou dny kratší bude ve třídách díky naší pomoci fungovat osvětlení. Mimo jiné jsme nakoupili 3 nové střešní nádrže, takže děti i učitelé mohou využívat zdravotně nezávadnou vodu. 

Na základě našich dlouhodobých zkušeností z humanitárních a rozvojových projektů jsme po první expedici na jaře roku 2018 společně založili organizaci H.M.N.T. Humanity, z.s. jejímž cílem je mimo jiné zaštiťovat humanitární a rozvojovou část dobročinných expedic. Pod hlavičkou nově vzniklé organizace jsme již v rámci podzimní dobročinné expedice realizovali dva projekty. 

První oficiální projekt H.M.N.T. Humanity, z.s. jsme realizovali na půdě střední odborné školy v  křesťanské vesnici Alqosh, v provincii Ninive. Ve škole se vyučuje v arabštině a spadá pod Mosulské regionální ředitelství ministerstva školství. Hlavními učebními obory jsou podnikání a IT. Na základě první návštěvy jsme dostali informaci, že výuka nemůže začít, protože z důvodu nedostatku podpory Irácké vlády škola nemůže ani natisknout učebnice. Po několika návštěvách a monitoringu potřeb jsme se v rámci expedice rozhodli koupit multifunkční tiskárnu, sportovní a čistící potřeby v hodnotě 950 USD. Jejich využití budeme nadále kontrolovat na základě zpětné vazby budeme rozvíjet spolupráci s touto školou.

Další projekt se jsme realizovali spolupráci organizací KOARP (Kurdistan Organization for Animal Right Protection). Ve spolupráci s Dr. Sulaimanem jsme pomohli naočkovat 50 pasteveckých psů proti vzteklině a dalším nemocem. Ochrana přírody je v iráckém Kurdistánu často opomíjenou otázkou. Problémy jsou velice komplexní a obsáhlé. Jen pro ilustraci můžeme mluvit o velkém znečištění přírodních oblastí plastovým odpadem, nedostatek relevantní legislativy, odstřelu toulavých psů a kulturních aspektech vztahů lidí a zvířat. 

V rámci jarní expedice 2019 plánujeme v těchto projektech pokračovat a věnovat se vzdělávání a osvětě o ochraně přírody a budování vztahů dětí a zvířat v uprchlických táborech. Ve spolupráci s organizací KOARP připravujeme vydání obrázkové publikace pro děti v kurdštině i angličtině, kterou budeme společně distribuovat a prezentovat dětem v táborech pro vnitřně přesídlené osoby z válkou postižených oblastí.

Zároveň se od účastníků expedice nanejvýš uvítá, když budou po návratu pořádat besedy, povídat o zážitcích a poznatcích, psát články atd. a nezkresleně tak šířit povědomí o skutečné situaci a životě lidí v iráckém Kurdistánu.

Pro koho je expedice vhodná

Vzhledem ke specifičnosti expedice tato akce není vhodná pro každého. Pro účast na akci je nutné ctít a respektovat cizí kultury, umět naslouchat, nebát se ptát. Zkušený průvodce si poradí i v krizových situacích, ale přesto je vhodné být zvyklý na časté vojenské a policejní kontroly, neočekávané situace a improvizaci. Naše expedice je vhodná především pro lidi, kteří chtějí zanechat pozitivní odkaz a pomoci.

Pár fotografií z minulých akcí

Děkujeme fotografům Natálii, Vojtovi, Danovi, Robertovi, Bobovi a dalším.

[img]

Články z minulých expedic pro inspiraci

http://cestovani.lidovky.cz/lalis-svate-misto-jezidu-v-kurdistanu-dxs-/aktuality.aspx?c=A140311_110316_aktuality_ebr
http://www.hedvabnastezka.cz/zeme/asie/irak/14473-mt-halgurd-skrz-minova-pole-na-vrchol/
http://www.treking.cz/treky/halgurd.htm

https://blisty.cz/art/90563-chceme-li-pochopit-komplikovanou-blizkovychodni-realitu-bedlive-naslouchejme-mistnim.html

https://www.hedvabnastezka.cz/zeme/asie/irak/35524-prvni-humanitarni-expedice-do-irackeho-kurdistanu/

http://denikreferendum.cz/clanek/28576-cesta-zemi-ktera-prezila-daes

Vzhledem k tomu, že se bude program odvíjet od konkrétní situace na místě, itinerář navštívených míst není možné garantovat, nicméně za dva týdny v Iráku navštívíme několik škol, nahlédneme do táborů pro vnitřně přesídlené osoby, abychom se seznámili s osudy a životem uprchlíků a vnitřně přesídlených osob. A strávíme 4-5 dnů realizací projektu.

Mimo benefiční část nahlédneme do hloubky a pestrosti kultury i přírody. Podíváme se například do těchto míst:  

 • Duhok - Projdeme velkým bazar uprostřed kterého se tyčí hlavní majestátní mešita, která rozhodně stojí za návštěvu. Poblíž Duhoku žijí významné křesťanské, asyrské a chaldejské komunity. Navštívíme impozantní klášter Alqosh postavený na skále. 
 • Amediya je nádherné 4000 let staré městečko rozprostírající se na samém vrcholu hory, která působí jako by někdo uřezal vršek a na vzniklé rovině vystavěl město. Amediyi dominuje minaret, ze kterého se nabízí pohled do malebných údolí divokého Kurdistánu. Romantika, příjemní a neskutečně pohostinní lidé. Budeme odmítat desítky pozvání na večeři.
 • Rawanduz - město na okraji hluboké rokle, která přetíná horské masivy. Projdeme kaňonem Gali Ali Beg a utáboříme se na protějším břehu pod hvězdami s výhledem na hvězdy a souhvězdí domů vesniček pod námi. Romantický večer strávíme vyprávěním kurdských příběhů a poznáváním souhvězdí kurdského nebe.
 • Sulejmania - toto město se považuje za centrum kurdské kultury. Navštívíme i muzeum Amma Suraka, které představuje symbol Saddámova krutého mučení a seznámíme se s nelidskými praktikami jeho tajných služeb. Rovněž se podíváme do kurdského etnografického muzea a velké mešity.
 • Halabja - Obyvatelé vesnice Halabja se stali v roce 1988 obětmi Saddámova chemického útoku. Poslechneme si poutavé vyprávění pamětníků a navštívíme místní muzeum vyobrazující kruté scenérie po útoku. 
 • Erbil - Hlavní město iráckého Kurdistánu je považováno za jedno z nejdéle v kuse osídlených míst na světě (od roku 6000 př.n.l.). Citadela v centru města ohraničuje původní hranice této metropole (je taktéž památkou zapsanou v UNESCO). Navštívíme kurdské textilní muzeum, park minaretů, velký bazar i křesťanskou čtvrť Ainkawa. Podvečer posedíme u vodní dýmky na barevném a věčně životem pulzujícím náměstí s fontánami pod citadelou. 
 • Lališ - nejdůležitější svatyně Jezídů. Poslechneme si jejich legendy, dozvíme se, proč chodí v jejich svatém městě bez bot a podíváme se do tajemných podzemních částí hrobky Šejcha ‘Adí ibn Musáfira, kde se uchovává olivový olej, který rozhořívá za soumraku stovky lampiček. Popovídáme si rovněž o zločinech Islámského státu spáchaných na jezídské minoritě.
 • Nourúz - vrcholný zážitek bude bujará oslava tradičního kurdského nového roku v městečku Akre, kdy vyběhneme s pochodněmi na posvátnou horu abychom shlédli na salvu ohňostrojů a výstřelů do vzduchu.

Mapka některých míst, která navštívíme

Mimořádný členský příspěvek, termíny, cíle


21 500,- Kč + 5000,- Kč21 500,- Kč Mimořádný členský příspěvek  a 5000,- Kč bude přímý příspěvek organizaci H.M.N.T. Humanity, z.s. na realizaci dobročinného projektu)
16.3. - 31.3. 2019 Minimální počet lidí pro realizaci výpravy je 5, max. 8

Mimořádný členský příspěvek zahrnuje 

 • Viz část Rozpočet
Mimořádný členský příspěvek nezahrnuje
 • Letenku do Kurdistánu
 • Jídlo
 • Individuální pojištění
 • Jakékoli případné vstupy

Garant a Organizátor

Garantem akce je spolek Expedition Club International z.s.
Organizátor akce je Silvestr Tkáč, který má na starost jak faktickou tak formální stránku věci.

Bezpečnost

Bezpečnost iráckého Kurdistánu je obecně podstatně vyšší, než v jiných částech Iráku. Kurdské regionální vládě se daří území držet pod kontrolou. Nicméně situace se mění a ne vždy je předvídatelná, program expedice se proto může v závislosti na aktuálním stavu měnit. Nepřipustíme, abychom se naše skupina dostala do situace, kde by hrozilo objektivní nebezpečí. Po pravidelné konzultaci s místními úřady budeme vybírat na základě zkušeností a kontaktů jen bezpečné cesty a bezpečné časy přejezdů. Pro více informací zde:

http://www.mzv.cz/jnp/cz/cestujeme/aktualni_doporuceni_a_varovani/irak_zhorseni_bezpecnostni_situace.html

https://www.gov.uk/foreign-travel-advice/iraq

http://wikitravel.org/en/Iraqi_Kurdistan

Expediční tým

Průvodce a organizátor expedice

Silvestr Tkáč je zkušený průvodce se zkušenostmi s prací v rozvojovém sektoru. V roce 2012 realizoval projekt Role pro Afriku v Somalilandu, zaměřený na přímou výměnu informací mezi dětmi afrických a českých škol. Žil, studoval a pracoval dva roky v Íránu a další dva roky pracoval jako tlumočník do perštiny se zaměřením na politiku a hospodářství pro íránské velvyslanectví v Praze. Mezi tím stihl odjet pracovat jako koordinátor projektu adopce afrických dětí na dálku pro organizaci Pro Contact, postavit tříkolku na solární, větrný a nožní pohon a občas pomáhá vytvářet mosty mezi českými a íránskými firmami.

Blízký východ je jeho druhým domovem, několikrát navštívil irácký Kurdistán, v roce 2013 zde vedl první a velice úspěšnou expedici. V současné době se podílí na celé řadě projektů jak na blízkém východě tak v Africe. Od listopadu 2017 pracuje jako koordinátor organizace Kola pro Afriku v Gambii a od září 2018 je člen výkonné rady a projektový manažer H.M.N.T. Humanity, z.s.

Jako průvodce pracuje prakticky od roku 2012 a specializuje se především na Írán a blízký východ obecně. Má zkušenosti s řešením krizových situací a bezpečí je pro něj na prvním místě.
Silvestr rovněž vedl první dobročinné expedice Expedition Clubu do Kurdistánu v termínu 17.3. - 1.4. 2018 a 29.9. - 14.10.2018.

Silvestra můžete kontaktovat ohledně jakýchkoliv dotazů týkající se expedice na telefonním čísle +420 775 907 960 nebo +220 276 3256 nebo na emailu silvestr@tkac.eu.

Garant humanitární oblasti

Natalia Šramková - Na blízký východ pravidelně cestuji více než 10 let. Studovala jsem turecký jazyk na univerzitě v Istanbulu, následně jsem pokračovala ve studiu Misijní a charitativní práce v Bratislavě a Praze. V Praze pracuji od roku 2013, nyní v oblasti prevence obchodu s lidmi a domácího násilí. Své odborné znalosti rozšiřuji studiem v psychoterapeutickém výcviku. Věnuji se také zooterapii, zejména felinoterapii. Podílela jsem se na několika dlouhodobých humanitárních, rozvojových a sociálních projektech v Česku, Rusku, Slovensku, Itálii a na Ukrajině. Do iráckého Kurdistánu jsem poprvé přijela v dubnu 2016. Od té doby se do této oblasti pravidelně vracím, nejen jako humanitární pracovnice, ale i jako filmový producent.


Rozpočet

Jedná se o dobročinnou expedici, kde je hlavním cílem pomoci, a to jak fakticky, tak finančně. Proto se snažíme být co nejvíce transparentní a výdělek není cílem akce.

Veškeré finanční transakce budou probíhat z transparentního účtu organizace H.M.N.T. Humanity a zároveň zde nabízíme pohled do celého rozpočtu akce.

Z rozpočtu se tedy budou hradit následující výdaje:

Společné náklady na osobu: (veškerá doprava v Kurdistánu, ubytování v místních hotýlcích ubytovnách atd, další společné náklady jako taxíky ve městech…): cca 13 500,- Kč 

Společné náklady na akci:

Náklady průvodce související s přípravou akce a odměna průvodce: 25 000,- Kč

Letenka pro průvodce: 15 000,- Kč a náklady pro průvodce na místě(ubytování, doprava, jídlo, vstupy...) 15 000,- Kč


Náklady akce 21 500,- Kč jsou napočítány na 5 osob + průvodce, pokud bude účastníků více, nebo pokud se nám podaří ušetřit nějaké náklady budou  zbylé peníze věnovány organizaci H.M.N.T. Humanity, z.s. na realizaci dobročinných projektů.

Přímá finanční podpora organizace H.M.N.T. Humanity, z.s.: 5000,- Kč/osoba

Doprava

Budeme se dopravovat vším co má kola. Nejčastěji se budeme dopravovat taxíky a dodávkou. Někdy nám nezbude než stopovat, ale i to bude mít své kouzlo a o to více zážitků. 

Ubytování

Stany budou nutnou výbavou skupiny. Občas budeme přespávat v venku, takže i spacák  se bude hodit. Ve městech budeme přebývat v hotelových pokojích po 3 až 5 lidech. Někdy ve školách a u místních doma. Akce není pro fajnovky, co by si potrpěli na teplou sprchu každý den.

Stravování

Kurdská kuchyně nabízí pestrou škálu různých dobrot. Stravování si hradí každý účastník sám. Budeme se stavovat v luxusních i skromných restauracích, stáncích, u místích atd.

Víza

K pobytu do 30 dnů není nutné vízum. 

Tvůj průvodceSilvestr Tkáč

Afričan
tlumočník
projektový koordinátor
vizionář
Náš kamarád Silvestr je v dobrém slova smyslu blázen. Není moc lidí, kteří dělají to co on a ještě s takovým nasazením. Vystudoval perštinu v Iránu, pracoval jako tlumočník na velvyslanectví, válka neválka, procestoval všechny země v regionu a o pár let později se přestěhoval do Gambie, aby koordinoval projekty neziskovky Kola pro Afriku a založil firmu na 3D tisk.
Detail průvodce

Nejčastější otázky / FAQ

Legislativa

Jedná se o společnou výpravu členů spolku Expedition Club International z.s., která je plně zajištěna spolkem Expedition Club International z.s. IČ: 05709741. Výprava je nezisková. Mimořádný členský příspěvek slouží pouze na pokrytí nákladů spojených s organizací výpravy. Nejedná se o kombinaci služeb cestovního ruchu = zájezd.

Přihláška

Po podání přihlášky Ti přijde obratem email "potvrzení o přijetí přihlášky".  Následně Tě osobně kontaktuje průvodce, který s tebou probere detaily výpravy, až poté Ti finálně schválí přihlášku.

Platba

Po schválení přihlášky průvodcem Ti přijde email o schválení přihlášky a budeme po Tobě požadovat zálohu, která činí 50% ceny výpravy. Doplatek po Tobě budeme chtít 47 či 37 dní před začátkem výpravy, dle typu výpravy. K oběma platbám Tě vyzveme emailem. Více v Části 3. Pravidel Spolku

Letenky

Letenky kupujeme ideálně až ve chvíli, kdy je výprava plná. Standardně to bývá 3 měsíce před začátkem výpravy. Dle podmínek se to může lehce lišit. Aktivně se Ti ozveme emailem, že je čas koupit letenky a do té doby na letenky nemusíš myslet. V emailu bude detailní popis vhodné letenky pro výpravou a způsob jak si ji pořídit. Letenky zařizujeme ve spolupráci s našimi kamarády se Zaletsi.cz, takže pokud nechceš nic řešit, vše zařídí za Tebe. Pokud jsi ovšem zvyklý/á si letenky kupovat sám/a, můžeš si je koupit sám/a.

Víkendovky s účastníky kurzu horského průvodce

Některé víkendovky nevedou naši průvodci, ale účastníci kurzu horského průvodce v rámci průvodcovské praxe ke kurzu. Nemusíš se bát, za všechny naše účastníky dáme ruku do ohně a přípravu s nimi konzultujeme. Naopak budeme rádi, pokud od tebe průvdoce dostane zpětnou vazbu ke svému výkonu.

Víkendovky, stejně jako další členské akce organizujeme nekomerčně. Chceme vytvořit prostor pro potkávání lidí z naší komunity. Na akci fungujeme jako parta kamarádů, kteří jsou si rovni.

Ještě váháš?