27. 2. - 3. 3. 2024
7 990
více
27. 2. - 3. 3. 2024
Výprava je plná. Přihlas se jako náhradník.
Plně obsazeno

Rumunsko - Godeanu na sněžnicích

Pohoří Godeanu je o trochu nižší bratříček Retezatu, který ho však převyšuje krásou!

Expedice #1137
6 dnů27. 2. - 3. 3. 2024
EvropaRumunsko
8Účastníků
Náročnost
3 z 5

Díky své poloze je Godeanu mnohem hůře dostupné a leží tak trochu ve stínu známějšího Retezatu. Prakticky zde neexistují značené chodníky, turistické chaty a je zde i minimum bivaků. Tyhle hory jsou zkrátka divoké. I proto jsou mnohem méně navštěvované, než zbylá pohoří v Rumunsku. A co teprve v zimě! Můžu ti garantovat, že nepotkáme ani živáčka a užijeme si nádhernou přírodu.

Godeanu

Toto pohoří je typické svými táhlými a oblými hřebeny, spadajícími do ledovcových údolí. Ledovce ovšem už dávno přenechaly své místo hlubokým lesům. Nám oblé hřebeny poslouží výborně, jsou na zimní radovánky přeci jen vhodnější. Nemusíme se bát lavin, jen si musíme dát trochu pozor na orientaci :-) Relativně bezpečně se dá přejít krásná hřebenovka s výhledem na hlavní masiv Retezatu, který k hřebenovkám naopak v zimě vhodný není. Říkáš si: "V zimě bez zázemí? To není nic pro mě!" Tak věz, že jsme tam přece jen jednu chatičku našli! Luxusní bivak s ohništěm, kde strávíme první noc. Budeme se taky snažit najít místní salaše - tyhle hory jsou totiž známé tím, že se na nich v létě prohání spousta stád ovcí, takže jsou salašemi poseté. Věřím, že zázemí najdeme určitě minimálně na jednu další noc. A tu poslední strávíme v teple v místním ubytování. Pokud jsme tě ještě pořád nepřesvědčili, tak prostě koukni na fotky a budeš mít jasno!

3
+
5
Průzkumník
Náročnost
Několikadenní túry se zátěží
Pokud se chceš zúčastnit této výpravy, nesmí ti dělat problém chůze po horách s batohem na zádech. Předpokládáme, že už s tím máš nějaké předešlé zkušenosti. Rámcově se jedná o 15 km s patnáctikilovým batohem pár dní po sobě.
zobrazit více
Přehled náročností

Bezpečnost

Největší objektivní nebezpečí představují laviny. Vzhledem k tomu, že Godeanu jsou opravdu oblé a táhlé kopce, lavinové nebezpečí moc nehrozí. Samozřejmě nenecháme nic náhodě a kromě sněžnic a trekových hůlek bude v povinné výbavě i lavinové vybavení - sonda, lopata a pípák. Průvodce tě naučí techniky lavinového vyhledávání, prevenci a použití "svaté trojice" v akci – to vše ještě v teple během prvního ubytování :-)

Víza a režim vstupu

Na výpravu si prosím vezmi dva platné cestovní doklady (občanka, pas), abychom předešli nepříjemným situacím v případě ztráty. Pro vstup do země je nutné mít u sebe pouze občanku. Pokud máš řidičák, vezmi ho prosím také s sebou.

Doprava

Pojedeme, jak už je naším dobrým zvykem, v malé skupince. Pro dopravu použijeme naše expediční vozidlo, které vyniká spolehlivostí a dá se použít na všechny sjízdné povrchy tohoto světa. Řídit bude většinou průvodce, ale po domluvě nebo v případě nutnosti možná také některý z účastníků. A dopravu na místě zařídí naše nožky :‐)

Ubytování

Nocleh je zařízen jednu noc v luxusním bivaku, dvě noci strávíme buď v salaši, nebo ve stanu. Poslední noc se vyspíme pěkně v teple v místním penzionu.

Stravování

Jídlo není v režii klubu a je na každém účastníkovi, jak si jej zajistí. Půjdeme "na těžko", takže si s sebou poneseme i jídlo. Vařit budeme na plynových vařičích. Jídlo si vezmi z domova. V civilizaci se najíme v restauracích.

Vybavení a půjčovna

Nutností bude zimní vybavení na hory, pevné boty, sněžnice, pípák, sonda, lopata, spací pytel atd. Stany pořešíme společně. Seznam doporučené výbavy najdeš v tomto checklistu. Důležité části výbavy ti případně zdůrazní průvodce. Pokud ti něco z výbavy chybí, můžeš si ji půjčit u nás. Půjčovnu najdeš ZDE.

Co cestou uvidíš?

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.

1. den

Sraz v naší milované Expediční klubovně, kde si můžeš dát čaj, kafe, vodárnu, něco na zub, prostě příjemně strávit čas před odjezdem. Noční přejezd z Česka do Rumunska.

2. den

Dojedeme pod hory, kde necháme auto a nastoupíme na čtyřdenní trek přes pohoří Godeanu. Hned první den nastoupáme na hřeben a projdeme kolem vrcholů Baica a Matania. Spát budeme na v sedle za Mataniou ve stanu, nebo v některé z místních salaší.

3. den

Celý den strávíme na hřebeni Godeanu, který se začne mírně stáčet na východ. Spaní ve stanech pod vrchole Virful Tucila.

4. den

Po hřebeni vystoupáme přes vrcholy Moraru a Godeanu na nejvyšší vrchol pohoří Gugu 2 291 m. Z něj sestoupíme do krásného bivaku Gugu, ve kterém strávíme poslední noc v horách.

5. den

Sestoupíme už jednoduchou cestou k autu, oblečeme suché oblečení a zamíříme si to na Corvin castle, případně na pevnost nad městem Deva. Užijeme si teplou večeři v civilizaci a pohodlně spaní v guesthousu.

6. den

Poslední den je věnovaný především cestě domů, můžeme se ale podívat na některé zajímavosti po cestě, nebo se zastavit v některých lázních - vše je na domluvě ve skupině. Návrat do Brna ve večerních hodinách.
ukázat další dny

Tvůj průvodceLukáš Mádr

Srdcař
horolezec
dobrodruh
jinoch

Mladá krev Expedition clubu. Lukáš není prvním, kdo se stal z účastníka výprav průvodcem. Zbystřili jsme ale, když s námi na přechody pětitisícových ledovců v Kyrgyzstánu vyrážel už v osmnácti. Jeho nadšení k horám a dobrodružstvím zatím stále roste a už teď stojí zkušenostmi na pevných základech.

Detail průvodce
Tom Cimr

Garant výpravy

Tom Cimr

Co je v ceně

 • Pronájem devítimístného expedičního auta, naftu, dálniční poplatky + všechny náklady s tím spojené
 • Veškeré ubytování na místě (min, 1x v guesthousu, případně poplatek za bivak)
 • Zajištění zkušených organizátorů a jejich vybavení
 • Individuální konzultace ohledně výbavy
 • Příspěvky na kurzy organizátorům
 • Mapové podklady
 • Práci mou a mých kolegů
 • Společné vybavení (expediční lékárnička, GPS atp.)
 • Pojištění proti úpadku
 • DPH dle zvláštního režimu

Co není v ceně

 • Jídlo
 • Individuální pojištění
 • Půjčení lavinového vybavení (pípák, sonda, lopata) a sněžnic - možno zajistit půjčení u nás

Nejčastější otázky / FAQ

Legislativa

Jedná se o společnou výpravu členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o , jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny UNIQA ZDE. Na tuto výpravu je aplikován zvláštní režim DPH.

Přihláška

Po podání přihlášky Ti přijde obratem email "potvrzení o přijetí přihlášky".  Následně Tě osobně kontaktuje průvodce, který s tebou probere detaily výpravy, až poté Ti finálně schválí přihlášku.

Platba

Po schválení přihlášky průvodcem Ti přijde email o schválení přihlášky a budeme po Tobě požadovat zálohu, která činí 50% ceny výpravy. Doplatek po Tobě budeme chtít 47 či 37 dní před začátkem výpravy, dle typu výpravy. K oběma platbám Tě vyzveme emailem. Více v Části 4. smluvních podmínek.


Určitě není problém vystavit fakturu na zájezd dříve, přímo na tvého zaměstnavatele (např. proplacení z FKSP či jiné zaměstnanecké benefity).

Jak je to s řízením?

Řidičem bude po většinu času průvodce, ale kvůli bezpečnosti se po předchozí dohodě na dálnici vystřídá se zkušeným řidičem z Vašich řad. Ti kdo sedí na předních sedadlech nikdy nespí a mají za úkol konverzovat s řidičem a udržovat jej bdělého.