26. 7. - 5. 8. 2024
18 990
letenka cca 7000 Kč
více
26. 7. - 5. 8. 2024
Poslední místo
Poslední místo

Arménie

Tvoje první čtyřtisícovka, arménský koňak, nádherné hory, šašlik na grilu, jiskra v oku mísních drsných lidí a kultura země, která je kolebkou křesťanství!

Expedice #1125
11 dnů26. 7. - 5. 8. 2024
AsieArménie
11Účastníků
Náročnost
2 z 5

Arménie je místo, kde se potkávali Britové, Osmani, tvrdá ruka Sovětského svazu i válka o Náhorní Karabach. Místo, kde je několik třítisícových hor, národní parky, jezera i vyhaslé vulkány. Země, které vévodí jediná čtyřtisícovka - Aragac. Kromě hor uvidíš i kláštery UNESCO, přespíme spolu na magickém místě, kterému se říká Stonehenge Kavkazu, zaplaveme si v horských jezerech a večer budeme u ohně koukat na hvězdy nad námi :) K tomu všemu, abychom se dostali kam potřebujeme, budeme mít po celou dobu k dispozici nesmrtelné čtyřkolky Lada Niva, abychom sem jaksepatří zapadli.

Aragac

Aragac je nejvyšší hora Arménie. Je to stratovulkán, který má čtyři vrcholy čnící nad rozlehlým kráterem, z nichž nejvyšší je severní, dosahující nadmořské výšky 4095 m. Po úbočí stoupá přístupová cesta do výšky přes 3450 m n. m. až k jezeru Kari, u kterého stojí meteorologická stanice. Výstup na Aragac není nikterak objektivně nebezpečný ani náročný a jediná překážka, se kterou se musíš popasovat, je nadmořská výška lehce přes 4000 m. Takový výstup se pak dá skvěle oslavit v blízkém Jerevanu, třeba sklenkou místní brandy či některou z místních kulinářských specialit. Ideální volba pro tvou první čtyřtisícovku nemyslíš? 

2
+
5
Turista
Náročnost
Několikadenní túry se zátěží
Pokud nebudeme brát v potaz Aragac, který je sice čtyřtisícovkou, ale lehkou, je tato výprava relativně nenáročná na Tvoji fyzičku. I výstup na Aragac se dá kdykoliv otočit, protože výstupovka je totožná se sestupovou trasou. Účastník by měl být schopný vylézt nalehko 800 výškových metrů v jeden den.  Autem vyjedeme až do výše 3200 m, a tam přespíme u chaty. Pokud by někdo na horu jít nechtěl, může na nás přes den počkat v chatě u jezera. V tom případě nejsou nároky na fyzičku potřeba, jelikož zbytek se budeme pohybovat auty :)
zobrazit více
Přehled náročností

Bezpečnost

Arménie sama o sobě je bezpečnou zemí. Kvůli politické situaci se pro jistotu vyhneme pohraničním oblastem s Ázerbájdžánem a se slzou v oku vypustíme i třaskavou oblast Náhorního Karabachu, která nám přirostla k srdci na minulých výpravách. Výstup na Aragac není z hlediska objektivního rizika nikterak nebezpečný, o čem svědčí fakt, že se na jeho svahy dá vyjet až do výšky 3200 m n.m. autem. 

Víza a režim vstupu

Do Arménie nejsou třeba víza, ale je nutné mít pas s biometrickými údaji. Pas musí být platný minimálně 6 měsíců. 

Doprava

Doprava letecky po ose Vídeň/Praha - Jerevan. Konkrétní spoj upřesníme. V Jerevanu na nás budou čekat super offroady - Lada Niva, které jsou vhodné na všechny vozovky světa. V jednom autě bude max 4 lidi = žádné mačkání! Kdo by chtěl řídit 2. popř. 3. vozidlo, nechť napíše v přihlášce. Bude to sranda.

Ubytování

Polovinu nocí budeme spát v hotelu. Druhou půlku budeme spát ve stanu. Nezapomeň s sebou spacák s komfortem okolo 0 °C.

Stravování

V rámci výpravy není zajištěno občerstvení a stravování. Jídlo ale vozit nemusíš = zastavíme se nakoupit v místních supermarketech a průběžně budeme doplňovat co bude potřeba, stejně tak budeme chodit do místních restaurací a ochutnávat zdejší kuchyni = chačapuri, chinkali, torma či šašlik. Během pobytu v přírodě si můžeš uvařit na plynovém vařiči, jen pozor - plynovou bombu do letadla neber = koupíme na místě.

Vybavení a půjčovna

Seznam doporučené výbavy najdeš v tomto checklistu. Důležité části výbavy Ti případně zdůrazní průvodce. Pokud ti něco z výbavy chybí, můžeš si ji půjčit u nás. Půjčovnu najdeš ZDE.

Co cestou uvidíš?

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.

1. den

Odlet do Jerevanu. První den bude záležet na času příletu. Noc strávíme v hotelu v Jerevanu. 

2. den

Půjčíme si offroady, nesmrtelná Lada Niva :) Vyrazíme z Jerevanu do Areni, pojedeme se nejprve podívat na klášter Noravank a pak už nás čeká ubytování u naší známé v Areni – centru vinařské oblasti. Po cestě se zastavíme u známého klášteru Khor Virap s krásným výhledem na Ararat. Krátce odpočineme a večer nás čeká koštovačka vína a seznamovací party!

3. den

Ráno si dáme dobrou snídani a pak vyrazíme do skalního města Goris – projdeš se po lanovém mostě a uvidíš spoustu jeskyní a domečků zabudovaných do svahu, kde kdysi bydleli lidé. Odpoledne přejedeme do Tatevu – tam tě čeká prohlídka asi nejslavnějšího arménského kláštera. Potom co projdeme tři klášterní kostely vyjedeme pod horu Aramazd 3399 m.n.m. Spát budeme ve výšce 2.700 m.n.m. Nocleh ve stanu.

4. den

Ráno odcházíme na lehko. Jdeme na vrchol Aramazd 3.399 m.n.m. = 7 km (700 m nahoru a 700 m dolů). Pokud vyjde počasí tak budeme mít parádní výhledy až na biblický Ararat. Návrat k autům a přesun do Tatevu, kde si dáme oběd. Kdo chce, může jet na druhou stranu údolí lanovkou. Odpoledne si dáme koupání v minerálních pramenech pod Tatevem.  Pokud budeme stíhat, přesuneme se k Arménskému Stonehenge – Karahundj, kde taky přespíme.

5. den

Nahodíme naše offroady Lada Niva a přejedeme do nížin k jezeru Sevan, popř. se pokusíme projet okolo jezera Boyuk Alagol – kde se ti otužilejší mohou okoupat. Sevan je obrovské jezero, kde uvidíš zase trochu jinou Arménii. Poté pojedeme do oblasti okolo města Dilijan – kde taky přespíme v hostelu / u místních.

6. den

Ráno vyrazíme na vrchol Yeghjervasar a odpoledne si najdeme hezké místo na stanování po cestě k jezeru Parz. Přespíme ve stanu.

7. den

Vrátíme zpět k autům a přesuneme se ke klášteru UNESCO = klášter Geghard, ten společně projdeme, koupíme místní sladký koláč a pak zapneme čtyřkolky, zamkneme diferenciál a vyrazíme opět do drsného horského terénu. Vyjedeme až pod horu Azhdahak (3597 m.n.m), kde přespíme.

8. den

Vystoupíme na vrchol Azhdahak – je to krátká procházka, protože autem dojedeme kousek pod vrchol. Potom se vrátíme zpět k autům a pojedeme přes Jerevan, kde doplníme zásoby pod nejvyšší horu Arménie – Aragats. Autem vyjedeme až k jezeru ve výšce 3.200 m a najdeme si hezké místo na stanování. Večer můžeme zajít na tradiční polévku a připravíme se na výstup.

9. den

Brzy ráno tě čeká výstup na nejvyšší horu Arménie – Aragats. Ten má 4 vrcholy, našim cílem bude západní vrchol s výškou 4.001 m.n.m. – jedná se o turistický výstup, takže pokud by Aragats měl být tvou první čtyřtisícovkou, tak je to ideální hora na to vyzkoušet si takovouto výšku. Po dosažení vrcholu sestoupíme zpět k autům, dáme si chvilku pohodu a pak už sjedeme dolů do Jerevanu. Nocleh v Jerevanu v hostelu.

10. den

Prohlídka Jerevanu – uvidíš muzea, vyhlídky, zajdeme na dobrý oběd a taky super večeři. Půjdeme se podívat na památník Arménské genocidy – muzeum, které projdeme tě určitě dostane, povyprávíme o Arménské historii a na závěr dne zajdeme i do výrobny Arménského koňaku, abychom mohli okoštovat a třeba si i nějaký koňak koupit domů. Večer nás čeká závěrečná party!

11. den

Všechno jednou končí a tak zajedeme na letiště vrátit naše offroady a pak už sedneme na letadlo a vyrazíme domů. 

ukázat další dny

Tvůj průvodceJirka Střípek

učitel
instruktor
šprýmař
bohém

Jirka Střípek, drsnej týpek! Když ho v mládí odtrhli od bratra Tarzana, aby se socializoval, povedlo se jim to jen zčásti. I přes všechny snahy stále čas od času utíká do přírody, především pak do hor. Zároveň má však rád i lidi, a tak se z něj stal učitel, ale bere to spíš jako koníček než diagnózu.

Detail průvodce
Tom Cimr

Garant výpravy

Tom Cimr

Co je v ceně

 • Pronájem offroadů na místě, pojištění auta a všechny náklady s tím spojené
 • Veškeré ubytování v rámci programu
 • Veškerou dopravu na místě
 • Zajištění průvodcovských služeb, včetně příspěvků na kurzy průvodcům.
 • Individuální konzultace ohledně výbavy
 • Mapové podklady jak v tištěné tak v elektronické formě - GPS
 • Práci mou a mých kolegů.
 • Společné vybavení (expediční lékárnička atp.)
 • Pojištění proti úpadku
 • DPH dle zvláštního režimu

Co není v ceně

 • Jídlo
 • Individuální pojištění
 • Letenku
 • Vstupy (cca 500Kč)

Nejčastější otázky / FAQ

Legislativa

Jedná se o společný zájezd členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o , jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny UNIQA ZDE. Jedná se o zájezd dle zákona č. 89/2012 Sb., část 4., HLAVA II., Díl 6. Na tuto výpravu je aplikován zvláštní režim DPH.

Přihláška

Po podání přihlášky Ti přijde obratem email "potvrzení o přijetí přihlášky".  Následně Tě osobně kontaktuje průvodce, který s tebou probere detaily výpravy, až poté Ti finálně schválí přihlášku.

Platba

Po schválení přihlášky průvodcem Ti přijde email o schválení přihlášky a budeme po Tobě požadovat zálohu, která činí 50% ceny výpravy. Doplatek po Tobě budeme chtít 47 či 37 dní před začátkem výpravy, dle typu výpravy. K oběma platbám Tě vyzveme emailem. Více v Části 4. smluvních podmínek.


Určitě není problém vystavit fakturu na zájezd dříve, přímo na tvého zaměstnavatele (např. proplacení z FKSP či jiné zaměstnanecké benefity).

Letenky

Letenky kupujeme ideálně až ve chvíli, kdy je výprava plná. Standardně to bývá 3 měsíce před začátkem výpravy. Dle podmínek se to může lehce lišit. Aktivně se Ti ozveme emailem, že je čas koupit letenky a do té doby na letenky nemusíš myslet. V emailu bude detailní popis vhodné letenky pro výpravou a způsob jak si ji pořídit. Letenky zařizujeme ve spolupráci s našimi kamarády se Zaletsi.cz, takže pokud nechceš nic řešit, vše zařídí za Tebe. Pokud jsi ovšem zvyklý/á si letenky kupovat sám/a, můžeš si je koupit sám/a.