1. 5. - 8. 5. 2024
12 490
více
1. 5. - 8. 5. 2024
Výprava je plná. Přihlas se jako náhradník.
Plně obsazeno

Lezení na Balkáně - Bosna, Chorvatsko

Tohle je výprava za lezením! Podmínky pro lezce jsou na jaře na Balkáně ideální, tak pojeď s námi zúročit zimní trénink a nebo si vytáhnout svou první skalní cestu!

Expedice #1090
8 dnů1. 5. - 8. 5. 2024
EvropaBosna, Chorvatsko
8Účastníků
Náročnost
3 z 5

Ve státech jako Bosna nebo Černá hora se místní lezecká komunita teprve probouzí k životu a začíná objevovat potenciál, který mají všude kolem. Vznikají tak stále nové oblasti lokálního i Evropského významu. Jednou z nich je i Blagaj, místo známé hlavně díky silnému vřídlu řeky Buny a místnímu klášteru v úchvatných kulisách 170 m vysokého vápencového útesu. Pohled na tuto monumentální stěnu nechává tušit, že okolní kopce budou slušné horolezecké hřiště a prstíky začínají svrbět… Oblast Blagaj jsme byli poprvé prozkoumat na podzim 2022 a předčila naše očekávání. Díky obrovskému potenciálu je zde pořád co objevovat.

Lezecký roadtrip

Takže co přesně tě čeká? Jelikož je Blagaj docela daleko, byla by škoda jen tak profrčet celé Chorvatsko, které je lezeckou Mekkou, a tak se zastavíme nejdříve v naší oblíbené oblasti na Krku v sektorech Belove stěny a Portafortuna. Během 2 dnů se rozlezeme, a pak se přesuneme dál na jih do méně probádaných vod. Dál na jih je spousta oblastí, ve kterých se můžeme zastavit. V Blagaji v poslední době vzniká spoustu nových cest a sektorů a to především díky místnímu lezeckému klubu a horolezeckému festivalu, který se zde koná. Těšit se tak můžeš na neoklouzaný vápenec a liduprázdné stěny. Samozřejmostí bude instruktáž od zkušeného instruktora Honzy, takže pokud jsi začátečník, nemusíš se bát, tahle akce je i pro tebe.

3
5
Průzkumník
Náročnost
Lezecký trip na Balkán

Jde primárně o lezecký výjezd. Měl/a bys mít tudíž základní zkušenosti s lezením na skále, jištěním prvolezce a slaňováním s prusíkem. Pokud ti tyto dovednosti chybí, nebo se v nich chceš zdokonalit, rádi ti doporučíme kurz základních lezeckých technik. Tahle výprava bude jen o lezení, žádné dlouhé pochody s báglem nás nečekají.

zobrazit více
Přehled náročností

Lezení

V oblastech, kam se chystáme, se nachází celá řada dobře odjištěných lehčích cest, na kterých se můžeš zdokonalit v tahání cest. K dispozici ti bude licencovaný instruktor skalního lezení, který ti rád natáhne těžší cesty a méně zkušeným zopakuje základní metodiku, aby byli samostatní. Na zkušenější lezce tu čekají cesty téměř jakékoli obtížnosti. Podmínky na jaře jsou pro lezení ideální. Pokud bude chladno, dáme přednost vyhřátým jižním stěnám, a pokud bude naopak teplo, schováme se do stinných oblastí. Jisté je, že bude hodně světla a rozhodně nebude chybět koupačka v moři. Každopádně, tohle je výlet za lezením! V případě nepříznivých podmínek nehodíme flintu do žita a akci přesuneme do jiné oblasti. Není problém strávit celou dobu v Chorvatsku, nebo můžeme úplně změnit působiště. Itálie, Rakousko nebo třeba Černé Hora, je to fuk, terény jsou všude.

Doprava

Cestovat budeme, jak už je pro nás typické, v menší skupince lidí. Dopravíme se po vlastní ose do cíle naší cesty pomocí devítimístné expediční dodávky, která vyniká spolehlivostí a lze ji použít i mimo asfaltový povrch silnic :-) Řidičem bude po většinu času průvodce, ale kvůli bezpečnosti se po předchozí dohodě na dálnici vystřídá se zkušeným řidičem z vašich řad. 

Ubytování

Během naší výpravy budeme spát v kempech ve stanu, případně přímo pod skalami. Stan a spacák tedy s sebou.

Stravování

V rámci výpravy není zajištěno občerstvení a stravování, je na každém účastníkovi, jak si jej zajistí. Během cesty není problém zastavit v obchodech. Vařit budeme na plynových vařičích, případně využijeme zázemí kempů. V informačním emailu běžně posíláme seznam jídla, které je vhodné vzít si na hory. Můžeš se inspirovat :‐)

Vybavení a půjčovna

Detailní seznam výbavy bude zaslán po podání přihlášky v informačním emailu. Budeš potřebovat základní lezecké vybavení (sedák, lezečky, helmu, jistítko, pár zámkových karabin atd.). Pokud máš lano, je to super. Pokud ne, vezmeme klubové. Pokud ti něco z výbavy chybí, můžeš si ji půjčit u nás. Půjčovnu najdeš na webu ZDE.

Co cestou uvidíš?

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, v případě špatného počasí či jiných náležitostí najdeme jinou oblast.

1. den

Ráno se sejdeme v klubovně a vyrazíme na cestu do Chorvatska. Odpoledne dojedeme na ostrov Krk. Uděláme první seznámení s metodikou a technikou lezení na sportovních skalách. Spaní pod skalami. 

2. den

Lezení na ostrově Krk v oblasti Belové stene. Je tu k dispozici spoustu cest, převážně lehčích obtížností, kde si každý najde tu svou. Tuto oblast máme moc rádi a určitě nebudeš zklamaný/á. Spaní pod skalami. 

3. den

Dopoledne lezení na ostrově Krk  oblasti Portafortuna. Spaní v kempu v Bašce. Zajdeme si do restaurace na grilovanou rybu a dáme si Karlovačko.

4. den

Prostřední den patří mezi ty odpočinkové. Prsty odřené od ostrého vápna budou potřebovat odpočinout. Pomalu se přesuneme na bosenský Blagaj. Po cestě se můžeme zastavit na koupačku u moře nebo nakouknout do legendární Paklenice. Večer dojedeme do Hercegoviny, do kempu Blagaj, který se nám stane útočištěm na zbytek nocí.

5. den

Čeká nás průzkum oblasti Blagaj a celý den lezení na krásné neolezené skále. Spaní v kempu.

6. den

Dopoledne lezení v oblasti Blagaj. Zbytek dne čumenda po okolí a koupačka třeba ve vodopádech Kravica. Regenerovat se musí! Spaní v kempu.

7. den

Celý den lezení v oblasti Blagaj. Tohle je poslední den, kdy můžeš dokončit všechny rozlezené projekty, tak se snaž! Jelikož poslední den bývá už unavený, můžeme odpoledne využít k návštěvě nedalekého Mostaru, který je opravdu kam bys kamenem dohodil/a. Do Mostaru na kafíčko si vlastně můžeš zajet klidně každý den, auto Ti bude k dispozici. Spaní v kempu.

8. den

Odjezd domů přes Chorvatsko, žádné velké zastávky je to přes 10h cesty. 

ukázat další dny

Tvůj průvodceJan Polášek

Hledač smyslu
potírač lhostejnosti
environmentalista
lezec

Nikdo z nás mu neřekne jinak než Polďas nebo Poldík. V jiných kruzích je zase znám jako Pozdrav. Jeho pravé jméno Honza totiž působí svou všedností trochu nepatřičně k někomu tak osobitému. Polďas je neskutečný srdcař, precizní, odpovědný, pokorný a hloubavý, přitom i dostatečně praštěný a tak trochu pankáč. Má procestováno od Yosemit, Nepálu, Íránu, přes Rusko, Jordánsko, Gruzii, až po všechny kouty Evropy. 

Detail průvodce
Vít Dubec

Garant výpravy

Vít Dubec

Co je v ceně

 • Pronájem devítimístného expedičního auta, nafta, dálniční poplatky + všechny náklady s tím spojené
 • Veškeré ubytování ( 5 x kemp se sprchou)
 • Zajištění průvodce a instruktora skalního lezení, který se Vám bude po celou dobu věnovat.
 • Půjčení vybavení kromě lezeček a jistítka  = lana, sedák, helma, presky, karabina (pokud nemáš)
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě
 • Individuální konzultace ohledně výbavy
 • Práce má a mých kolegů
 • Pojištění proti úpadku CK
 • DPH dle zvláštního režimu

Co není v ceně

 • Jídlo
 • Individuální pojištění
 • Jakékoliv případně vstupy

Nejčastější otázky / FAQ

Legislativa

Jedná se o společný zájezd členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o , jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny UNIQA ZDE. Jedná se o zájezd dle zákona č. 89/2012 Sb., část 4., HLAVA II., Díl 6. Na tuto výpravu je aplikován zvláštní režim DPH.

Přihláška

Po podání přihlášky Ti přijde obratem email "potvrzení o přijetí přihlášky".  Následně Tě osobně kontaktuje průvodce, který s tebou probere detaily výpravy, až poté Ti finálně schválí přihlášku.

Platba

Po schválení přihlášky průvodcem Ti přijde email o schválení přihlášky a budeme po Tobě požadovat zálohu, která činí 50% ceny výpravy. Doplatek po Tobě budeme chtít 47 či 37 dní před začátkem výpravy, dle typu výpravy. K oběma platbám Tě vyzveme emailem. Více v Části 4. smluvních podmínek.


Určitě není problém vystavit fakturu na zájezd dříve, přímo na tvého zaměstnavatele (např. proplacení z FKSP či jiné zaměstnanecké benefity).

Jak je to s řízením?

Řidičem bude po většinu času průvodce, ale kvůli bezpečnosti se po předchozí dohodě na dálnici vystřídá se zkušeným řidičem z Vašich řad. Ti kdo sedí na předních sedadlech nikdy nespí a mají za úkol konverzovat s řidičem a udržovat jej bdělého.