5. 4. - 14. 4. 2024
17 990
letenka cca 8000 Kč
více
5. 4. - 14. 4. 2024
Již proběhlo

Maroko - lezení v Todře

Úzký kaňon červených skal v Todra Gorge je lezecká oblast s ohromným potenciálem, která stojí za návštěvu každému, kdo kdy nazul lezečky a navázal se na lano.

Expedice #1085
10 dnů5. 4. - 14. 4. 2024
AfrikaMaroko
9Účastníků
Náročnost
3 z 5

Vysoké hory, písečné duny s karavanami velbloudů, rušná tržiště i pláže jako stvořené pro surfování. To vše umí Maroko nabídnout. Nás tentokrát zaujal úzký kaňon červených skal v Todra Gorge, lezecké oblasti "par excellence". Exotická atmosféra udělá z takového lezeckého výletu nezapomenutelný zážitek. Jen si to představ... Krajina jak z Marsu, ze které trčí kamenné monolity, kam vedou krásné lezecké cesty. Večery na vyhřátých terasách s vodní dýmkou a restday uprostřed pouště v beduínském táboře. Nebyl by to výlet do Maroka, kdybychom nenavštívili písečné duny jako z Malého prince. Aby to nebylo jen o chytech a natečeném předloktí, na závěr výletu si užijeme trochu normálního pohybu. Protáhneme si nohy na pěkném nenáročném treku v kopcích Antiatlasu a vystoupáme na některý z jeho vrcholů. Nahlédneme taky pod pokličku života v jedné z místních zapadlých vesniček, dosud nepoznamenaných turismem.

Lezení v Todra Gorge

Nemusíš se toho bát. Čtyři dny, které strávíme v Todře, můžou být parádní příležitost, jak si tento sport vyzkoušet. Měl/a bys mít zkušenosti alespoň s lezením na stěně (navázání na lano, jištění přes top-rope). Lezení na skalách tě posune zase o kousek dál. Nachází se tu celá řada cest lehčích obtížností do 6a, na které můžeme natáhnout lana na top-rope (jištění z vrchu). K dispozici ti bude zkušený průvodce, který je licencovaným instruktorem skalního lezení. Vybavení (krom lezeček) lze půjčit v naší půjčovně. Se začátečníky projdeme potřebnou metodiku, aby se během výpravy seznámili se skalním lezením a postupně získávali samostatnost. Pro zkušenější lezce, kteří se chtějí vyřádit po vlastní ose, tu potom čekají obtížnější cesty, vč. vícedélek.

3
5
Průzkumník
Náročnost
Pokud se chceš zúčastnit této akce, měl bys mít zkušenosti s lezením.
Výprava není vyloženě fyzicky náročná. Lezecké sektory v Todře jsou skvěle přístupné a ty úplně nejdelší nástupy jsou vzdálené do hodiny a půl chůzí od ubytování. Stejně tak v poušti budeme namáhat spíš nohy našich velbloudů, než ty naše. V horách budeme chodit s batohem, ale nečekají nás žádné technicky náročné obtíže. Podrobněji můžeš náročnost prokonzultovat s průvodcem.
zobrazit více
Přehled náročností

Bezpečnost

Maroko je bezpečná země, která je k cestovatelům velmi vstřícná. Není se čeho bát. U lezeckých dní ti bude k dispozici průvodce jako licencovaný instruktor skalního lezení. Pro všechny bude povinností používat kvalitní certifikovanou výbavu (můžeme ji kompletně zapůjčit, kromě lezeček). Při dodržení všech pravidel zásadní rizika minimalizujeme. Místní oblasti jsou skvěle odjištěné a pro začínající lezce připravené. Pokud patříš mezi kované lezce, můžeš se vydat po své ose do náročnějších sektorů, nebo na vícedélkové cesty - průvodce se ale bude věnovat zbytku skupiny, která jej bude více potřebovat.

Víza a režim vstupu

Do Maroka se dostaneme bez víz. Stačí cestovní pas s minimální platností 6 měsíců po návratu ze země. Co se týče očkování, je pro návštěvu Maroka doporučeno očkování proti žloutence a břišnímu tyfu. Více info na stránkách očkovacího centra ZDE.

Doprava

Doprava letecky. Letenky nejsou v ceně a doprava na letiště také ne. Preferujeme společný odlet i přílet, tudíž letenky koupíme po předchozí domluvě ve stejném termínu. Na místě se budeme pohybovat dvěma vypůjčenými auty.

Ubytování

Během naší výpravy budeme spát v guesthousu nebo v beduínském táboře. Především tedy v Todře ve skvělém domečku s bazénem a teráskou, na které můžeme trávit večery s vodní dýmkou. Nebude chybět ani večer v Medině v Marrakéši.

Stravování

V rámci výpravy není zajištěno občerstvení a stravování. Stravování je ponecháno individuálně na každém účastníkovi. V Maroku ale není problém kdekoliv koupit arabské pochoutky za slušnou cenu, proto preferujeme jídelníček "co Maroko dá". Během ubytování v Todře navíc rádi využíváme místní polopenze, která je levná a skvělá, každá večeře je totiž v podání místních kluků z kuchyně drobným zažitkem.

Vybavení a půjčovna

Budeme se pohybovat jak ve městě, tak v horách. Vezměte si proto s sebou jak oblečení na cestování, tak i na hory. Seznam doporučené výbavy ti pošleme v našem checklistu. Důležité části výbavy ti zdůrazní průvodce. Pokud ti něco z výbavy chybí, můžeš si ji půjčit u nás.


Lezecké vybavení ti na požádání zajistíme. Můžeme půjčit vše kromě lezeček. Povinností je sedací úvazek a helma.

Blog

Z této výpravy máme zajímavý článek na našem blogu!

Co cestou uvidíš?

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.

1. den

Odlet z Prahy do Marrakeche a ubytování v hostelu v Medině. Vyrazíme prozkoumat město. Čajíčky, kávičky, tajine, trhy, večerní prohlídka Mediny a náměstí Jamma el Fna a seznámení na střešní terase! Noc v riadu v Medině.

2. den

Zapůjčíme si auta, dokoupíme potřebné vybavení a vydáme se do údolí Todra (Todgha) Gorge, kde nás čeká nespočet lezeckých cest a skvělé ubytování s bazénem a vodní dýmkou. Když vše půjde hladce, odpoledne ještě stihneme vylézt první cesty.

3. - 4. den

Lezecké možnosti v Todře jsou ohromné. Najdeš tu jednoduché a krátké cesty po vysoké stěny s vícedélkami. Záleží, na co si troufneš. Průvodce bude k dispozici všem, kteří se na vlastní tahání ještě necítí - budeš tak mít možnost lézt a zkoušet cesty na top rope, nebo udělat své první kroky na ostrém konci lana. Každý den si vybereme některý z místních sektorů a podle společné domluvy strávíme den lezením. Spát budeme v některém z guesthousů. Pokud nepřijdeme odření ale šťastní, za tmy ale s úsměvem od ucha k uchu, dáme čaj, třeba i dýmku a uklidníme mysl na terásce.

5. den

Brzy ráno sedneme do aut a přesuneme se do Merzougy. Dáme si beduínský oběd a nalodíme se na koráby pouště. Vydáme se vstříc dunám Sahary s místním průvodcem. Uvidíme opuštěnou roztékající se vesnici, dáme si mrkvovou pizzu a když se nám bude chtít, průvodce udělá hru o přežití na poušti. Noc strávíme v pouštním beduínském táboře.

6. den

Dokodrcáme se pouští na velbloudech zpět k autům, rozloučíme se s našimi průvodci a vyrazíme zpět do Todry. Dva dny v poušti by měly stačit ke zhojení prstů rozdrásaných místní ostrou skálou. Odpoledne můžeme opět lézt a kdo si troufne, může vyrazit i na jednodušší a dobře odjištěné vícedélky. Po předešlé návštěvě už možná budeme mít vytipovanou nevylezenou skálu. Pokud to možnosti skupiny dovolí, průvodce se za vaší pomoci (jištění, posílání materiálu) pustí do prvovýstupu.

7. den

Poslední den, který strávíme celý lezením v Todře, užijeme si ho tedy naplno. Možná dokončíme některý prvovýstup. Další den už začneme vyhlížet vrcholky Antiatlasu.

8. den

Z lezeckého terénu si to namíříme rovnou na střechu pohoří Antiatlas. Čeká nás delší přejezd a na jeho konci parádní vesnička v horách, kde se pěstuje šafrán a slovu turismus zde místní ještě moc nerozumí. Popojdeme ještě hezký kousek za ni, abychom si horské prostředí užili bez pobíhajících dětí a psů a přespíme ve stanu.

9. den

Vybereme si některý z kopců podle možností a přání skupiny a užijeme si chůzi v horách, kdy se nám vyčistí hlava. Hory nám nabídnou skvělé výhledy a zážitek. Návrat k autům. Přesuneme se do Marrakeshe, kde vrátíme auta a užijeme si zbytek dne na rušných tržištích a čajovnách. Poslední noc oslavíme u vodní dýmky na terasách Mediny.

10. den

Ranní přesun na letiště a odlet zpět do ČR.
ukázat další dny

Tvůj průvodceTomáš Kadlec

Horský průvodce
instruktor lezení
skialpinista
dobrodruh

Tom je dobrý týpek, který nezkazí žádnou legraci! Potkáš ho jak ve skalních stěnách, tak ve vysokých horách, nebo v zimě na skialpech a sněžnicích. Jeho hlavním povolání je lektorství lezeckých a průvodcovských kurzů a práci s lidmi má v krvi. Jak sám říká: "Vždy mě zajímá, kdo se mnou jde do hor, jaký je to člověk a co si nese za příběh. Rád s tebou posdílím úsměvné i drsné historky, které hory i život přinesl." Můžeš se na něj spolehnout jako na svého parťáka, který tě nikdy nenechá ve štychu.


Tom je jedním z lektorů našeho kurzu pro horské průvodce.

Detail průvodce
Tom Cimr

Garant výpravy

Tom Cimr

Co je v ceně

 • Veškeré ubytování v Maroku (s výjimkou jediné noci ve stanu vždy v guesthousu, nebo v beduínském táboře)
 • Veškerou dopravu na místě
 • Zapůjčení dvou osobních aut pro celou skupinu, poplatky za dálnice a pohonné hmoty
 • Dvoudenní program v dunách sahary, zapůjčení velbloudů a přespání v beduínském táboře
 • Zajištění průvodcovských služeb včetně příspěvků na kurzy průvodcům
 • Instruktor skalního lezení
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě, lezecký průvoce
 • Práci mou a mých kolegů
 • Společné vybavení (expediční lékárnička, lana atp.)
 • Pojištění proti úpadku CK
 • DPH dle zvláštního režimu

Co není v ceně

 • Leteckou dopravu do Maroka
 • Jídlo
 • Individuální pojištění
 • Případné vstupy

Nejčastější otázky / FAQ

Legislativa

Jedná se o společný zájezd členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o , jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny UNIQA ZDE. Jedná se o zájezd dle zákona č. 89/2012 Sb., část 4., HLAVA II., Díl 6. Na tuto výpravu je aplikován zvláštní režim DPH.

Přihláška

Po podání přihlášky Ti přijde obratem email "potvrzení o přijetí přihlášky".  Následně Tě osobně kontaktuje průvodce, který s tebou probere detaily výpravy, až poté Ti finálně schválí přihlášku.

Platba

Po schválení přihlášky průvodcem Ti přijde email o schválení přihlášky a budeme po Tobě požadovat zálohu, která činí 50% ceny výpravy. Doplatek po Tobě budeme chtít 47 či 37 dní před začátkem výpravy, dle typu výpravy. K oběma platbám Tě vyzveme emailem. Více v Části 4. smluvních podmínek.


Určitě není problém vystavit fakturu na zájezd dříve, přímo na tvého zaměstnavatele (např. proplacení z FKSP či jiné zaměstnanecké benefity).

Letenky

Letenky kupujeme ideálně až ve chvíli, kdy je výprava plná. Standardně to bývá 3 měsíce před začátkem výpravy. Dle podmínek se to může lehce lišit. Aktivně se Ti ozveme emailem, že je čas koupit letenky a do té doby na letenky nemusíš myslet. V emailu bude detailní popis vhodné letenky pro výpravou a způsob jak si ji pořídit. Letenky zařizujeme ve spolupráci s našimi kamarády se Zaletsi.cz, takže pokud nechceš nic řešit, vše zařídí za Tebe. Pokud jsi ovšem zvyklý/á si letenky kupovat sám/a, můžeš si je koupit sám/a.

Ještě váháš?