27. 9. - 29. 9. 2023
200
více
27. 9. - 29. 9. 2023
Již proběhlo

Víkendovka - Broumovsko

Expedition club je především komunitou. Víkendovky proto organizujeme pro naše členy zdarma. Tuto konkrétně pod vedením účastníků našeho kurzu horského průvodce.

Expedice #1067
3 dny27. 9. - 29. 9. 2023
ČeskoČeská republika
7Účastníků
Náročnost
2 z 5
CHKO Broumovsko je mým domovem od narození a já bych vás rád provedl nejzajímavějšími místy, z nichž některé nejsou až tak známé, o to jsou ale poutavější. Trasa je plánovaná tak, abychom prošli opravdu celý pás skal z východu na západ a měli tak možnost navštívit a porovnat jednotlivé skalní útvary. Ačkoliv je směr cesty protnutý několika malými vesničkami a městy, samotná trasa z velké části vede čistě přírodou a neosídlenými místy, které ke konci září budou s největší pravděpodobností i zcela bez lidí. Můžete se tak těšit na čundr, u kterého si zaručeně vyčistíte hlavu a naplníte duši krásnými vjemy.

Víkendovky pod vedením účastníků kurzu horského průvodce

Víkendové výpravy jsou pravidelnou součástí naší činnosti. Jsou totiž cestou, jak se naši členové můžou potkat a užit si pár dní v přírodě. Víkendovky proto organizujeme bez nároku na zisk, pouze pro stmelení naší komunity. Tuto víkendovku vede Honza, účastník našeho kurzu horského průvodce v rámci průvodcovské praxe ke kurzu. Nemusíš se bát, za všechny naše účastníky dáme ruku do ohně, patří totiž k nám stejně jako průvodci a aktivní členové.
2
+
5
Turista
Náročnost
Jednodenní túry a lehké výlety
Pokud se chceš zúčastnit této víkendovky, nesmí ti dělat problém chůze po horách a skalách s batohem na zádech. Předpokládáme, že už s tím máš nějaké předešlé zkušenosti. Rámcově musíš zvládnout převýšení 2000 metrů za všechny dny a přibližně 25 kilometrů denně, i když ne s úplně těžkým batohem.
zobrazit více
Přehled náročností

Doprava

Samostatně na sraz, případně pomůžeme domluvit spolujízdu z Brna/Prahy. Ve čtvrtek bychom se sešli ve 12:50 na nádraží v Náchodě, odtud pojedeme autobusem ve 13:10 do polského Karlówa. Zde zahájíme náš přechod. V Náchodě doporučuji nechat auta na parkovišti u nedaleko vzdáleného Lidlu, případně přímo na nádraží.

Ubytování

Vzhledem k tomu, že náš výšlap bude na konci září, využijeme alespoň první noc možnosti ubytování na místní chatě. První noc strávíme ještě na polské straně. Spát budeme ve sdíleném pokoji na skromné chatě PTTK Pasterka, která funguje částečně jako hostel. Druhou noc strávíme ve stanech v chatovém areálu Zděřina. Rekreační areál je vybaven sociálními zařízeními. Stany a spacáky budete potřebovat vlastní.

Stravování

Na místech, kde budeme spát, je možné objednat a zakoupit si večeři a snídani. Také je na obou místech možné využít místní kuchyňky nebo venkovního ohniště. Během dne bychom po trase měli narazit na pár otevřených hospůdek, nebo obchůdků, přesto však doporučuji si pro jistotu vzít nějaké vlastní jídlo s sebou.

Co cestou uvidíš?

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.

1. den

Sraz ve 12:50 na nádraží v Náchodě. Ve 13:10 odjezd autobusem do polského Karlówa. Odsud výšlap na Velkou Hejšovinu – nejvyšší vrchol Stolových hor. Možnost občerstvit se v místní hospůdce, dál sejdeme do vesnice Pasterka, kde přespíme. Večer můžeme, posedět u ohně.

2. den

Vyrazíme pokořit první část našeho horského / skalního přechodu. Z Pasterky brzy přejdeme Česko- polské hranice a vyjdeme na první první vyšší bod Signál. O kousek dál se přesuneme na Božanovský Špičák a půjdeme po hřebeni Broumovských stěn přes Supí hnízdo až na Hvězdu. Odsud sestoupáme dolů přes poutní místo k Ticháčkovy kapli. Poté se přemístíme do chatového osady Zděřina, kde přespíme ve vlastních stanech.

3. den

Čeká nás ještě druhá, velká část přechodu. Ze Zděřiny se vydáme přímo na stolovou horu Ostaš, která je tvořena z kvádrových pískovců a kde najdeme také skalní labyrint. Odsud se vydáme do Jiráskových skal (také známé jako Bišík) na rozhlednu Čáp. Dále budeme putovat skrz Adršpašsko-teplické skalní město až do samotného města Adršpach, kde je oficiálně cíl naší výpravy. Pokud zbydou ještě síly a čas, chtěl bych vám ještě ukázat Křížový vrch, Zdoňovské menhiry a dovést vás až na Kopeček, kde je v lesíku nenápadně schovaná zřícenina barokního kostela Panny Marie, která rozhodně stojí za vidění. Celé toto prodloužení obnáší přibližně 3 kilometry tam a 3 zpátky do Adršpachu. Z Adršpachu se vlakem s přestupem v Teplicích Metují vrátíme do Náchoda. Zde si vyzvedneme auta, případně je možné odsud cestovat dál vlakem zpátky domů.
ukázat další dny

Tvůj průvodceHonza Valášek

Honza, kluk ze skal. Skály a kopce v okolí Broumovska jsou jeho dětství. Věnuje se fitness cvičení a učí lidi hýbat se zábavně, zdravě a smysluplně. V posledních letech ale čím dál raději tráví čas v outdoor prostředí a rád seznamuje s krásami přírody i ostatní. Kromě turistiky, běhu, kola a lyžování ho baví jezdit na motorce a sledovat dokumenty na všechna možná témata. Rád si čte o novinkách od výrobců sportovního vybavení a je neustále v procesu učení se něčeho nového. Naposledy absolvoval kurz přežití a rád by se stal oficiálně horským průvodcem a instruktorem skalního lezení. A když mu zbyde čas, chtěl by se jednoho dne naučit hrát na kytaru.


Honza je jedním z účastníků našeho kurzu horského průvodce. Víkendovku vede v rámci průvodcovské praxe ke kurzu. Nemusíš se bát, za všechny naše účastníky dáme ruku do ohně, patří totiž k nám stejně jako průvodci a aktivní členové.

Detail průvodce
Tom Cimr

Garant výpravy

Tom Cimr
  • Víkendovky organizujeme bez nároku na zisk. 

Co je v ceně

  • Průvodce zajišťuje organizační a morální podporu
  • Nejnutnější náklady pro průvodce

Co není v ceně

  • Doprava na místo srazu a domů po skončení akce (doporučujeme auty, pomůžeme domluvit spolujízdu)
  • Ubytování na chatě Pasterka a ve stanu v areálu Zděřina.
  • Doprava autobusem/vlakem na začátek treku a zpět do Náchoda.
  • Vlastní jídlo

Nejčastější otázky / FAQ

Legislativa

Jedná se o společnou výpravu členů spolku Expedition Club International z.s., která je plně zajištěna spolkem Expedition Club International z.s. IČ: 05709741. Výprava je nezisková. Mimořádný členský příspěvek slouží pouze na pokrytí nákladů spojených s organizací výpravy. Nejedná se o kombinaci služeb cestovního ruchu = zájezd.

Přihláška

Po podání přihlášky Ti přijde obratem email "potvrzení o přijetí přihlášky".  Následně Tě osobně kontaktuje průvodce, který s tebou probere detaily výpravy, až poté Ti finálně schválí přihlášku.

Platba

Po schválení přihlášky průvodcem Ti přijde email o schválení přihlášky a budeme po Tobě požadovat zálohu, která činí 50% ceny výpravy. Doplatek po Tobě budeme chtít 47 či 37 dní před začátkem výpravy, dle typu výpravy. K oběma platbám Tě vyzveme emailem. Více v Části 3. Pravidel Spolku

Jak je to s řízením?

Řidičem bude po většinu času průvodce, ale kvůli bezpečnosti se po předchozí dohodě na dálnici vystřídá se zkušeným řidičem z Vašich řad. Ti kdo sedí na předních sedadlech nikdy nespí a mají za úkol konverzovat s řidičem a udržovat jej bdělého.

Víkendovky s účastníky kurzu horského průvodce

Některé víkendovky nevedou naši průvodci, ale účastníci kurzu horského průvodce v rámci průvodcovské praxe ke kurzu. Nemusíš se bát, za všechny naše účastníky dáme ruku do ohně a přípravu s nimi konzultujeme. Naopak budeme rádi, pokud od tebe průvdoce dostane zpětnou vazbu ke svému výkonu.

Víkendovky, stejně jako další členské akce organizujeme nekomerčně. Chceme vytvořit prostor pro potkávání lidí z naší komunity. Na akci fungujeme jako parta kamarádů, kteří jsou si rovni.

Ještě váháš?