21. 3. - 31. 3. 2024
20 990
letenka cca 6000 Kč
více
21. 3. - 31. 3. 2024
Již proběhlo

Velikonoce v Jordánsku

Skalní stěny jako v Yosemitech, beduíni jak z románu a krajina co se několikrát denně promění. Tenhle trek si umístění v TOP5 nejlepších na světě rozhodně zaslouží!

Expedice #1050
11 dnů21. 3. - 31. 3. 2024
AsieJordánsko
9Účastníků
Náročnost
3 z 5

Kdy jsi naposledy pil čaj s usměvavým beduínem v jeho pouštím stanu? Proháněl ses už v poušti po saudsko - jordánských hranicích teréňákem? Spal jsi vůbec někdy v tajemné poušti Wadi Rum jen tak pod hvězdami, nebo  šnorchloval v Rudém moři? Pokud jen rozpačitě krčíš rameny, patříš mezi ty, kterým Jordánsko zatím nic moc neříká. Nevěš hlavu. Na světě je tolik míst, která stojí za to vidět, že prostě nejde stihnout všechny. Pokud ti mám však nějaká doporučit, Jordánsko bude rozhodně mezi nimi. Tato hornatá pouštní země je neuvěřitelně pestrá a zajímavá svou přírodou a kulturním bohatstvím. Najdeš zde Mrtvé moře, "Yosemity východu", skvostné skalní město Petra a proslulý Jordan trail, díky kterému poznáš to nejlepší z Jordánska a užiješ si trekking v nebývale krásných kulisách. 

Jordan trail

Trek klesá z horských plošin v rezervaci Dana do údolí Araba a stoupá zpět do výšin. Prochází několika klimatickými zónami, rozmanitými ekosystémy ukrytými v hlubokých kaňonech a labyrinty kopců a údolí, které ukazují celé spektrum geologie regionu. Scenérie se rozprostírá od majestátních horských vrcholů až po klidnou bukolickou krajinu a mění se každých pár kilometrů. Jestli něco tento region nenabízí, je rozhodně monotónnost. Třešničkou na dortu je zakončení v dnešní době turisty opuštěné perle skalního inženýrství, nabatejském skvostu biblického významu a neskutečně nádherném novodobém divu světa, městě Petra. National Geographic jej zařadil mezi 15 nejlepších treků světa a to dokonce do TOP 5! 

3
5
Průzkumník
Náročnost
Několikadenní túry se zátěží
Pokud se chceš zúčastnit této výpravy, nesmí ti dělat problém chůze po horách s batohem na zádech. Předpokládáme, že už s tím máš nějaké předešlé zkušenosti. Rámcově se jedná o 15 km s dvanáctikilovým batohem pár dní po sobě. Přestože mezi nejdůležitější požadavky na účastníky patří chuť objevovat nové věci a také dobrodružný duch, výprava s sebou přináší i určité nároky na fyzickou zdatnost. Nejsou ale nijak přehnané. Zlatým hřebem je čtyřdenní cca 80 km trek z přírodní rezervace Dana do Petry. Jídlo a stan je třeba vzít s sebou. Voda lze doplňovat cestou. Denní km porce: 23km + 14km + 23km+ 16km. Klima více než příjemné :)
zobrazit více
Přehled náročností

Bezpečnost

Jordánsko je politicky stabilní, turisticky bezpečnou zemí, lidé jsou přátelští a nápomocní. Žádné mimořádné nebezpečí nám v současné chvíli ze strany jeho obyvatel nehrozí, situace v zemi je již dlouhá léta velmi poklidná a chování k turistům je nadmíru vstřícné. Je třeba respektovat kulturní odlišnosti a dodržovat elementární pravidla slušného chování a vzájemného respektu.


Víza a režim vstupu

Pro vstup do Jordánska je třeba cestovní pas s platností delší než půl roku. Do Jordánska si online vyřídíme kartu Jordan Pass, která zahrnuje vstupní víza a vstupy na některé památky, především do města Petra. Cena karty je okolo 100USD.

Doprava

Doprava letecky. Preferujeme společný odlet i přílet. Tudíž letenky koupíme po předchozí domluvě ve stejném termínu. Letenky nejsou v ceně. Společně poletíme do Ammánu, odkud se dodávkou přesuneme k Mrtvému moři a dále do rezervace Dana. Dle nutnosti se budeme přemisťovat místními busy, na korbách aut, na velbloudech, atd. Ve starých džípech s beduíny vyrazíme zdolat nejvyšší horu Jordánska a poznat zákoutí ohromně fotogenické poušťě Wadi Rum. 


Ubytování

Ve větších městech přespíme v hostelu, na poušti buď v beduínských stanech, nebo pod pod hvězdami. Na treku budeme spát venku ve stanu pod hvězdami. Po společné domluvě bychom mezi sebe rozložili pár stanů pro spaní na treku. 


Jídlo

V rámci výpravy není zajištěno občerstvení a stravování. Je tedy ponecháno individuálně na každém účastníkovi. Po příletu v Ammánu bude možné zakoupit plynovou bombu na vaření na treku. Jídlo na trek je možné s sebou dovézt z Česka nebo nakoupit v tamních obchodech a tím zároveň vyzkoušet místní delikatesy a speciality. Ve vesničkách a u beduínů využijeme speciality domácí kuchyně našich hostitelů. U pouštní výpravy ve Wadi Rum bývá jídlo v ceně.

Vybavení a půjčovna

Seznam doporučené výbavy najdeš v tomto checklistu. Důležité části výbavy Ti případně zdůrazní průvodce. Pokud ti něco z výbavy chybí, můžeš si to půjčit u nás.

S výbavou asi trochu zamíchají možnosti, jaké budou v rámci letenek. Pokud by se nám podařilo zabalit do příručních zavazadel, bylo by to skvělé. Další možností je přikoupit třeba jedno, nebo dvě odbavená zavazadla a tam naskládat vše neskladné a objemné viz. např. stany. Nic vyloženě extra nebude třeba, trek není technicky náročný.

Co cestou uvidíš?

Daleko důležitější než přesné dodržení plánu je si cestu náležitě užít. Proto se jej nebudeme křečovitě držet. Itinerář ti poslouží pro představu, co všechno můžeme zažít :-)

1. den

Odlet z ČR, seznámení se, společná kávička, veselé historky. Přelet po trase Praha/Vídeň - Ammán.

2. den

Dokoupení zásob na místním trhu. Přesun k Mrtvému moři, koupání, dle možností trek v některém z úzkých wádí ústících do moře, ideálně Siq Trail ve Wadi Mujib.

3. - 6. den

Zahájení treku v přírodní rezervaci Dana. Během 4 dnů a 3 nocí projdeme místa jako Wadi Malaga, Ras Al Feid, Wadi Ghwayr trail, bezejmenné horské vrcholy, Malou Petru a vše zakončíme příchodem do Petry a prohlídkou blízkého města Wadi Musa.

7. den

Volný den na kompletní prohlídku Petry a všech zákoutí, čaj s beduíny.

8. den

Přejezd do pouště Wadi Rum, přesuneme se až na hranici se Saúdskou Arábií, kde vylezeme na nejvyšší jordánskou horu Jabal Umm ad Dāmī - 1854 m. (několikahodinový výstup). Přespíme na bivaku v poušti s beduínskou pohostinností.

9. den

Projížďka pouští v džípech, návštěva vyhlídek a zajímavých míst v poušti. Spaní v beduínském stanu pod skalními masivy.

10. den

Přesun do Ammánu po cestě se stavíme na staré křižácké hrady. večerní posezení u vodní dýmky, zhodnocení výpravy a poslední utužení bandy. 

11. den

Ammán, prohlídka jordánské metropole, amfiteátr, citadela, trhy, debužírování. Odpolední odlet do Evropy.

ukázat další dny

Tvůj průvodceMilča Mařáková

Instruktorka
poledancerka
oslnivá víla
fyzioterapeutka

Milča je holka, které tě přesvědčí, že první zdání často klame. Na první pohled mladá, nevinná a nezkušená dívka, je ve skutečnosti velmi schopná a urputná průvodkyně s překvapivými zkušenostmi. Je to spolehlivá a ostřílená cestovatelka s citem pro lidi a neuvěřitelnou empatií. Má dar a umí velmi dobře řešit nestandardní a krizové situace.

Detail průvodce
Tom Cimr

Garant výpravy

Tom Cimr

Co je v ceně

 • Veškerou dopravu na místě v pohodlném dvanáctimístném autě
 • Veškeré ubytování (2x přímo v Petře, 3x v guesthousu s možností depozitu a 2x v beduínském táboře ve Wadi Rum)
 • 2 denní tour v poušti Wadi Rum, včetně  beduínských dobrot a péče
 • Tour k hranicím se Saudskou Arábii. Zajištění Jeepu a průvodce pod nejvyšší horu Jordánska a projížďka ve Wadi Rum v jeepech
 • Permit pro vstup do Nada biosphere reserve
 • Zajištění průvodcovských služeb včetně příspěvků na kurzy průvodcům
 • Individuální konzultace ohledně výbavy
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě
 • Práci mou a mých kolegů
 • Společné vybavení (expediční lékárnička atp.)
 • Pojištění proti úpadku CK
 • DPH dle zvláštního režimu

Co není v ceně

 • Letenku + Jídlo
 • Vízum + Jordan pass cca 75 JOD (cca 2500,-). Součástí je vstup do drtivé většiny památek včetně Petry.
 • Individuální pojištění
 • Jakékoli případné vstupy (cca 500 CZK navíc), většina je v ceně Jordanpass

Nejčastější otázky / FAQ

Legislativa

Jedná se o společný zájezd členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o , jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny UNIQA ZDE. Jedná se o zájezd dle zákona č. 89/2012 Sb., část 4., HLAVA II., Díl 6. Na tuto výpravu je aplikován zvláštní režim DPH.

Přihláška

Po podání přihlášky Ti přijde obratem email "potvrzení o přijetí přihlášky".  Následně Tě osobně kontaktuje průvodce, který s tebou probere detaily výpravy, až poté Ti finálně schválí přihlášku.

Platba

Po schválení přihlášky průvodcem Ti přijde email o schválení přihlášky a budeme po Tobě požadovat zálohu, která činí 50% ceny výpravy. Doplatek po Tobě budeme chtít 47 či 37 dní před začátkem výpravy, dle typu výpravy. K oběma platbám Tě vyzveme emailem. Více v Části 4. smluvních podmínek.


Určitě není problém vystavit fakturu na zájezd dříve, přímo na tvého zaměstnavatele (např. proplacení z FKSP či jiné zaměstnanecké benefity).

Letenky

Letenky kupujeme ideálně až ve chvíli, kdy je výprava plná. Standardně to bývá 3 měsíce před začátkem výpravy. Dle podmínek se to může lehce lišit. Aktivně se Ti ozveme emailem, že je čas koupit letenky a do té doby na letenky nemusíš myslet. V emailu bude detailní popis vhodné letenky pro výpravou a způsob jak si ji pořídit. Letenky zařizujeme ve spolupráci s našimi kamarády se Zaletsi.cz, takže pokud nechceš nic řešit, vše zařídí za Tebe. Pokud jsi ovšem zvyklý/á si letenky kupovat sám/a, můžeš si je koupit sám/a.

Ještě váháš?