12. 1. - 20. 1. 2024
13 990
letenka cca 3000 Kč
více
12. 1. - 20. 1. 2024
Již proběhlo

Švédsko na běžkách

Už jsi někdy cítil to mrazení v zádech, když se ti nad hlavou objeví polární záře?

Expedice #1048
9 dnů12. 1. - 20. 1. 2024
Evropa, Polární oblastiNorsko
8Účastníků
Náročnost
2 z 5

Sotva jsi prodýchal oslavy Silvestra a už stojíš v upravené stopě s běžkami na nohách a polární září nad hlavou. I takhle se dá začít nový rok, pěkně v pohybu a na čerstvém severském vzduchu. Vyrazíme do zapadlého kouta Skandinávie, strávíme pár dní v roubené chatičce na sobí farmě, jejíž majitel tu protahuje desítky kilometrů běžkařských stop mířících do nitra Femundsmarky.

Co tě čeká

Ochutnáme sobí speciality, vezmeme tě pod nejvyšší vodopád Švédska Njupeskar, pod kterým strávíme dlouhou noc u kamen a jednu noc strávíme venku na sněhu ať zažiješ pravý polárnický večer. Femundsmarka je zapadlým koutem Norska, do kterého skoro nemíří turisti. Mezi tamními stolovými horami žije nejjižnější komunita Sámů, kteří tu polodivoce chovají Soby a přes zimu je shánějí do rozlehlých ohrad u farem. Přes zamrzlá jezera na hranici se Švédskem tu vedou kilometry krásně upravených běžeckých stop a k tomu všemu si užijeme zázemí krásné chatičky, kde si večer po námaze odpočineme u krbu. Abychom si ušetřili část dlouhé cesty na sever, cestou tam přeletíme do Osla a pouze zpět pojedeme autem.
2
+
5
Turista
Náročnost
Jednodenní túry a lehké výlety
Tato akce je pro lidi, kteří mají rádi pohyb, ale nechtějí se tahat s těžkým batohem a touží si spíš vychutnat okolí. Pokud nemáš problém vyjít na lehko na kopec, srovnatelný s Lysou horou v Beskydech, máš vyhráno.
zobrazit více
Přehled náročností

Bezpečnost

Švédsko a Norsko jsou bezpečná země, kde ti žádné nebezpečí nehrozí. Největším strašákem je zima a tma, proti kterým budeme řádně vybaveni, a pokud budeš poslouchat pokyny průvodce, nic ti nehrozí.

Víza a režim vstupu

Pro návštěvu Švédska i Norska ti stačí pouze občanský průkaz.

Doprava

Cesta na sever je dlouhá a proto si jí polovinu ušetříme. První den se letecky dopravíme z Prahy do Osla, kde na nás bude čekat auto z předešlé výpravy a pouze cestu zpět pojedeme dodávkou. Zpáteční cestu si rozdělíme nočním trajektem, abychom si pořádně odpočinuli.

Ubytování

Celkem 5 nocí strávíme v plně zařízené roubené chaloupce na farmě Valdalen Gard. Čeká nás tu teplo, praskající krb a milí lidé okolo. Jednu noc přespíme ve spacácích v otevřené chatce u vodopádu Njupeskar a na poslední noc tě průvodce vezme vyzkoušet opravdové zimní táboření na náhorní plošině Femundsmarky. S trochou štěstí budeme spát s polární září nad hlavou. 

Stravování

Stravovat se budeme z vlastních zásob, které doporučujeme vzít s sebou z domu, není ale problém se po cestě zastavit v nějakém obchodě a ochutnat nějaké místní speciality. Na farmě Valdalen připravují i tradiční pokrmy z ryb, soba a místních borůvek.

Vybavení a půjčovna

Běžky, běžecké boty a hůlky. 4 dny totiž strávíme na jednodenních výletech přes hory a jezera na hezky upravovaných stopách. Běžkování taky uzpůsobíme zimní výbavu. Můžeš počítat s teplotami okolo -10 až .-15°C. Vezmeme s sebou taky teplé oblečení a spacáky kvůli poslední noci venku. Detailní seznam výbavy bude zaslán po podání přihlášky v informačním emailu. Výbavu samozřejmě můžeš zkonzultovat s průvodcem. Seznam doporučené výbavy najdeš v tomto checklistu. Důležité části výbavy ti případně zdůrazní průvodce. Pokud ti něco chybí, můžeš si to půjčit u nás - půjčovnu najdeš ZDE.

Co cestou uvidíš?

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.

1. den

Společný sraz na letišti v Praze a odlet do Osla. Tady na Vás bude čekat průvodce s autem. Společně vyrazíme kousek do Švédska do vesničky Morkret. Kousek od auta se tu nachází malá otevřená chatička, ve které si zatopíme a půjdeme se podívat na zamrzlý ledopád.

2. den

Naším cílem bude Njupeskar za denního světla - majestátní vodopád, nejvyšší ve Švédsku, který se touto dobou mění na zamrzlé ledové monstrum. Ošaháme si trošku místní terén a uděláme si túru přes vrchol Rörsjöhön 944m. Vylezeme na Potom se vrátíme k autu a zamíříme do Femundsmarky, kde v osadě Valdalen. Taky nás bude čekat vyhřátý srub, ve kterém budeme následující 4 noci bydlet a podnikat z něj túry.

3. den

Podnikneme první běžkařský výpad do Švédska rovnou od chalupy. Podle domluvy zvolíme okruh 20 - 40 km dlouhý.

4. den

Na běžkách přejedeme přes zamrzlé jezero Grövelsjön, na kterém se mrkneme do potopeného vraku německého bombardéru a přejedeme přes hory zpátky k chalupě.

5. den

Běžkařský výlet po okolí.

6. den

Přejedeme do Mesta Elgå a na běžkách vyrazíme přes jezero Femunden.

7. den

Zabalíme si věci, opustíme útuné prostředí farmy a vyrazíme do nového dobrodružství. Naskládáme výbavu na polárnické saně a přejedeme do nitra Femundsmarky pod nejvyšší horu Elgahognu, pod kterou strávíme opravdovou polární noc ve stanu.

8. den

Zabalíme stany, dáme si pořádnou snídani a okruhem se vrátíme k autu. Po polední vyrazíme na zpáteční cestu k Trelleborgu, kde se nalodíme na trajekt do Německa.

9. den

Cesta domů. Ve večerních hodinách příjezd do Prahy a následně do Brna.
ukázat další dny

Tvůj průvodceJakub Frank

Srdcař
snílek
dobradruh
zakladatel Travel Native

Ve středu jeho zájmu nestojí památky, hory nebo krásné pláže, ale kontakt s místními lidmi. Kubovou vášní je brát lidi do zemí jeho srdci nejbližších - Nepálu, Indie a Srí lanky. Klade při cestování důraz na udržitelnost a autenticitu a rád ukazuje místa v jejich ryzí nezkreslené podobě. Tam kam jezdí, chce vždy také pomáhat.

Detail průvodce
Ondřej Švirák

Garant výpravy

Ondřej Švirák

Co je v ceně

 • Pronájem auta včetně dálničních poplatků a nákladů na naftu
 • Veškerou dopravu na místě
 • Noční trajekt pro cestu zpět
 • 5x noc na zařízené chatě
 • Pronájem dvou expedičních saní a dalšího společného vybavení
 • Příspěvek na kurzy organizátorům
 • Mapové podklady
 • GPS zařízení
 • Práci mou a mých kolegů
 • Pojištění proti úpadku
 • DPH dle zvláštního režimu

Co není v ceně

 • Jednosměrnou letenku
 • Zapůjčení běžkařské výbavy
 • Jídlo
 • Individuální pojištění
 • Jakékoli případné vstupy

Nejčastější otázky / FAQ

Legislativa

Jedná se o společný zájezd členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o , jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny UNIQA ZDE. Jedná se o zájezd dle zákona č. 89/2012 Sb., část 4., HLAVA II., Díl 6. Na tuto výpravu je aplikován zvláštní režim DPH.

Přihláška

Po podání přihlášky Ti přijde obratem email "potvrzení o přijetí přihlášky".  Následně Tě osobně kontaktuje průvodce, který s tebou probere detaily výpravy, až poté Ti finálně schválí přihlášku.

Platba

Po schválení přihlášky průvodcem Ti přijde email o schválení přihlášky a budeme po Tobě požadovat zálohu, která činí 50% ceny výpravy. Doplatek po Tobě budeme chtít 47 či 37 dní před začátkem výpravy, dle typu výpravy. K oběma platbám Tě vyzveme emailem. Více v Části 4. smluvních podmínek.


Určitě není problém vystavit fakturu na zájezd dříve, přímo na tvého zaměstnavatele (např. proplacení z FKSP či jiné zaměstnanecké benefity).

Letenky

Letenky kupujeme ideálně až ve chvíli, kdy je výprava plná. Standardně to bývá 3 měsíce před začátkem výpravy. Dle podmínek se to může lehce lišit. Aktivně se Ti ozveme emailem, že je čas koupit letenky a do té doby na letenky nemusíš myslet. V emailu bude detailní popis vhodné letenky pro výpravou a způsob jak si ji pořídit. Letenky zařizujeme ve spolupráci s našimi kamarády se Zaletsi.cz, takže pokud nechceš nic řešit, vše zařídí za Tebe. Pokud jsi ovšem zvyklý/á si letenky kupovat sám/a, můžeš si je koupit sám/a.

Ještě váháš?