22. 6. - 30. 6. 2024
24 990
letenka cca 10000 Kč
více
22. 6. - 30. 6. 2024
Již proběhlo

Island - běžecký kemp

Island není jen severský ostrovní stát. Island je jiná planeta!

Expedice #1046
9 dnů22. 6. - 30. 6. 2024
EvropaIsland
9Účastníků
Náročnost
3 z 5

Na světě neexistuje moc míst, kde bys mohl bezpečně sledovat aktivní sopku chrlící kubíky lávy a o pár kilometrů dál si užívat pohled na tyrkysově modré ledovce. Pomocí větru a deště Ti dá jasně najevo, kdo je tady pánem. Následně Ti vyrazí dech svou pestrostí a rozmanitostí a ty si uvědomíš, že tahle drsná země umí ocenit snahu. Island je jako diamant, krásný ale tvrdý. Vznikl díky obrovskému tlaku a trvalo miliony let, než se vytvaroval do své dech beroucí podoby. Tenhle kout světa si Tě zkrátka omotá kolem prstu, ale rozhodně to nebude zadarmo. Buď si jist, že prověří tvou fyzickou i psychickou kondici.

Běžecká expedice

Představ si vysoce koncentrovaný koktejl deště, bahna a potu, který smícháš se špetkou napětí, silné vůle a odříkání. Co z toho vznikne? Týdenní expedice do jednoho z nejkrásnějích přírodních míst na světě, ze které Ti spadne brada až na zem! Díky běžeckému formátu výpravy uvidíš během sedmi dnů tolik, co průměrný turista za dvojnásobnou dobu. Kromě každodenního výběhu se vykoupeme v termálních jezerech, navštívíme aktivní sopku, projdeme se kolem lávové řeky a zaposloucháme se do praskání ledovce. Necháme se ohromit velikostí mořských útesů, užijeme si vodopády mraků a mraky vodopádů a v neposlední řadě poznáš devět dalších stejně šílených duší, se kterými si naplno užiješ tuhle nespoutanou jízdu! Tak na co ještě čekáš? 

3
+
5
Průzkumník
Náročnost
Tahle výprava není pro žádné slečinky.

Řeknu ti to na rovinu. Čekají Tě denní dávky mezi 15 - 30 kilometry s více než 1 000 m převýšením v v hornatém a technicky náročném terénu. Tahle výprava je určena zkušenějším horským běžcům. Za 7 dní zdoláme 120 až 150 kilometrů se 4 000 -  6 000 metry převýšení. Také musíš počítat s větrným a deštivým počasím, které často na Islandu panuje. Pokud si nejsi jistý svou výkonností, kontaktuj průvodce, který ti rád poradí nebo naplánuje tréninkový plán. 

zobrazit více
Přehled náročností

Bezpečnost

Island je bezpečná země a největší nebezpečí představují náhlé změny počasía terénní překážky v podobě srázů. Pokud se budeš koukat pod nohy a dbát pokynů průvodce, tak ti žádné nebezpečí nehrozí.

Víza a režim vstupu

Ke vstupu na Island je potřeba vlastnit občanský průkaz nebo pas.

Doprava

Na Island se dá letět přímým spojem buď z Prahy nebo z Vídně. V Reykjaviku si půjčíme dvojici aut, se kterými objedeme všechny lokace. Pro řízení druhého auta budeme potřebovat zkušeného řidiče z řad účastníků.

Ubytování

Čtyři dny budeme spát v pohodlí penzionu nebo hostelu a zbylé čtyři noci budeme ve stanu v kempu, kde je veškeré vybavení včetně sprchy. kuchyně a možnosti vyprat a usušit si oblečení s vybavením. Ubytka na Islandu jsou nadstandardně vybavena, čemuž i odpovídá jejich vysoká cena... :-)

Stravování

Jídlo není součástí ceny výpravy. Všechna ubytování disponují kuchyní, kde si každý může uvařit dle své chuti. Díky půjčeným automobilům není problém jezdit pravidelně do velkého obchodu a mít tak dostatek čerstvých potravin každý den. Každý účastník si sice standardně řeší jídlo po vlastní ose, nicméně v případě domluvy není problém připravovat pokrmy společně. Na dlouhé běhy je vhodné mít tyčinky nebo gely.

Vybavení

Na Islandu je velmi nestálé počasí a je potřeba počítat s mokrou variantou. Budeš potřebovat běžecký batoh nebo ledvinku, do které umístíš 1 litr tekutin a pár gelů nebo tyčinek na několikahodinový trénink. Také je potřeba mít civilní oblečení na trávení volného času ve městě a na procházky přírodou. Seznam vybavení najdeš ZDE a TADY jsem natočil video, kde jsou jednotlivé položky popsány.

Trail Adventures

Tato výprava se organizuje ve spolupráci s Trail Adventures, což je čistě běžecká odnož Expedition clubu pod vedením našeho dlouholetého průvodce Ondřeje Šviráka. Jako jediný v republice dělá běžecké akce "expedičního" stylu a většina jeho výprav je do míst, kam by ses sám běhat nevydal. Tyhle akce skvěle spojují fyzický výkon a autentického poznání lokální kultury. Často totiž spíme u místních lidí a člověk má tak šanci poznat danou destinaci v nepřikrášlené podobě. Nejedná se o běžecké soustředění, ale o běžeckou dovolenou. Nikdo na Tebe nebude kulit oči, když si dáš večer pár pivek a neprotáhneš si nohy. Zákazů a příkazů si v pracovním shonu užije až až a od akcí Trail Adventures můžeš očekávat svobodu a psychický relax. 

Co cestou uvidíš?

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny. Tempo se vždy přizpůsobí podle přání účastníků.

1. den

Odletíme z Prahy nebo z Vídně do Reykjavíku. Podle příletu na Island si půjčíme auta a vyrazíme projít si hlavní město. V případě zájmu se můžeme jít proklusnout. Večer si dáme pivko a představíme si přesný program na následující dny.

2. den

Ráno vyrazíme na výběh do oblasti Hringur um Hengil, kde se provedeme první seznámení s islandskými traily. Jedná se o místo, které je populární díky geotermálním pramenům, takže si po tréninku prohřejeme zmožená těla v padesátistupňové řece. Odpoledne navštívíme sopečné kráterové jezero Kerið, kolik kterého podnikneme krátkou procházku.


29 km, ↑ 1 200 m, 4 hod.

3. den

Přemístíme se do Duchových hor, kde strávíme následující dva dny. Oblast Landmannalaugar leží ve výšce 600 m nad mořem a je druhou největší geotermální oblastí na Islandu. Tento den pronikneme rovnou do srdce Duhových hor a dáme si okruh od chaty Skagfjörðsskáli. Popasujeme se se strmými svahy kopce Tindfjöll (625 m) a na vlastní kůži otestujeme při brodění teplotu řeky Krossá. Odpoledne si dáme krátký pěší výlet okruhem Rangárþing eystra, kde zkontrolujeme 60 metrový vodopád Seljalandsfoss a Gljufrafoss. Opravdu krásná podívaná!


21 km, ↑ 1 000 m, 3 hod.

4. den

Vyrazíme na místo zvané Fimmvörðuháls. Věř, že se pod tímto těžko vyslovitelným názvem ukrývá jeden z nejkrásnějších treků celého Islandu. Fimmvörðuháls je průsmyk mezi ledovci Mýrdalsjökull a Eyjafjallajökull a do češtiny ho lze přeložit jako Průsmyk pěti kamenných mužíků. My se do samotného sedla kvůli množství sněhu nejspíše nedostaneme, ale absolvujeme okruh přes celou kaskádu fotogenických vodopádů. Tím nejznámějším je Skógafoss, který je přes 25 metrů široký a přes 60 metrů vysoký. Odpoledne se vydáme do Dyrholaey, což je tzv. brána Islandu se zkamenělými trolly. Skočíme se podívat na tyto monumentální skály sopečného původu a také se projdeme po pláži tvořené černým sopečným pískem. Není divu, že patří mezi nejkrásnější netropické pláže světa!


26 km, ↑ 1 100 m, 3,5 hod.

5. den

Odpočinkovější den, v rámci kterého se vydáme buď pěšky nebo běžecky přes kaňon Remundargil až ke skalní římse, ze které jde krásně vidět na ledovec Huldujökull. Po obědě se přemístíme do kaňonu Fjaðrárgljúfur. Tento 100 metrů hluboký a 2 km dlouhý kaňon vyhloubila do okolní krajiny ledovcová řeka Fjardrá a určitě by neměl uniknout naší pozornosti.


15 km, ↑ 750 m, 2 hod.

6. den

Navštívíme národní park Vatnajökull, kterému vévodí stojnojmenný ledovec. Je druhým největším národním parkem v Evropě a je zapsán na seznam UNESCO. My se proběhneme podél ledovce Skaftafellsjökull a doběhneme až na vrchol kopce Kristínartindar (1126 m), odkud budeme mít perfektní rozhled na okolní krajinu. Podle množství sněhu a sjízdnosti horských silnic se rozhodneme, jestli navštívíme další část Duhových hor nebo jestli se přesuneme do národního parku Þingvellir, který taktéž náleží pod UNESCO. Cestou se zastavíme na koupačku v termálech.


18 km, ↑ 1 100 m, 2,5 hod.

7. den

Navštívíme národní park Þingvellir. Koukneme na kostel Þingvallabær, proběhenem se podél největšího islandského jezera Þingvallavatn a vydáme se k ruinám staré chalupy Skógarkot. V oblasti NP Þingvellir vznikl Althing, jeden z nejstarších parlamentů na světě. Také se skočíme podívat na vodopád Öxarárfoss a Þórufoss. Odpoledne se přemístíme do Reykjavíku. Projdeme si město a skočíme si na nějakou dobrou večeři. Průvodce Ondra tu má také jednoho dobrého kamaráda, který tu už několik let žije a ukáže nám město z pohledu místňáka.


22 km, ↑ 800 m, 2,5 hod.

8. den

Poslední den před odletem se vydáme na západní cíp ostrova, kde se proběhneme po vysokých útesech mořem nespoutaného pobřeží. Skočíme se podívat k sopce Fagradalsfjall, která tu v července 2023 začala soptit. Kdo ví, třeba se na nás usměje štěstí a sopka bude stále aktivní. Večer přesun na letiště a hurá domů.


18 km, ↑ 350 m, 2,5 hod.

9. den

Podle času odletu si buď ještě více projdeme město Reykjavík nebo zamíříme ráno rovnou na letiště a poletíme domů.

ukázat další dny

Tvůj průvodceHonza Bořil

Orienťák
stopař
lyžař
běžec

Honza je orienťák. To znamená, že se s ním určitě v horách neztratíš, i kdyby vypadly všechny internety a satelity světa. Práce s mapou a buzolou je jeho denním chlebem a kromě toho miluje stopování a divoký východ (zejména Balkán a postsovětské země).

Detail průvodce
Honza Bořil

Garant výpravy

Honza Bořil

Co je v ceně

 • Pronájem aut (nafta, pojištění apod.)
 • Zajištění průvodce
 • Všechna ubytování
 • Veškerou dopravu na místě
 • Příspěvek na kurzy organizátorům
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě
 • GPS
 • Práci mou a mých kolegů
 • Společné vybavení (expediční lékárnička apod.)
 • Pojištění proti úpadku
 • DPH dle zvláštního režimu

Co není v ceně

 • Jídlo
 • Individuální pojištění
 • Jakékoli případné vstupy
 • Letenku (cca 10 000,- Kč)

Nejčastější otázky / FAQ

Legislativa

Jedná se o společný zájezd členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o , jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny UNIQA ZDE. Jedná se o zájezd dle zákona č. 89/2012 Sb., část 4., HLAVA II., Díl 6. Na tuto výpravu je aplikován zvláštní režim DPH.

Přihláška

Po podání přihlášky Ti přijde obratem email "potvrzení o přijetí přihlášky".  Následně Tě osobně kontaktuje průvodce, který s tebou probere detaily výpravy, až poté Ti finálně schválí přihlášku.

Platba

Po schválení přihlášky průvodcem Ti přijde email o schválení přihlášky a budeme po Tobě požadovat zálohu, která činí 50% ceny výpravy. Doplatek po Tobě budeme chtít 47 či 37 dní před začátkem výpravy, dle typu výpravy. K oběma platbám Tě vyzveme emailem. Více v Části 4. smluvních podmínek.


Určitě není problém vystavit fakturu na zájezd dříve, přímo na tvého zaměstnavatele (např. proplacení z FKSP či jiné zaměstnanecké benefity).

Letenky

Letenky kupujeme ideálně až ve chvíli, kdy je výprava plná. Standardně to bývá 3 měsíce před začátkem výpravy. Dle podmínek se to může lehce lišit. Aktivně se Ti ozveme emailem, že je čas koupit letenky a do té doby na letenky nemusíš myslet. V emailu bude detailní popis vhodné letenky pro výpravou a způsob jak si ji pořídit. Letenky zařizujeme ve spolupráci s našimi kamarády se Zaletsi.cz, takže pokud nechceš nic řešit, vše zařídí za Tebe. Pokud jsi ovšem zvyklý/á si letenky kupovat sám/a, můžeš si je koupit sám/a.

Ještě váháš?