27. 12. 2023 - 6. 1. 2024
18 490
letenka cca 10000 Kč
více
27. 12. 2023 - 6. 1. 2024
Již proběhlo

Silvestr na surfu v Maroku

Krajina na jihu Maroka je prastará, pustá a prázdná.

Expedice #1013
11 dnů27. 12. 2023 - 6. 1. 2024
AfrikaMaroko, Sahara
9Účastníků
Náročnost
2 z 5

Krajina na jihu Maroka je prastará, pustá a prázdná. Pohled na ni je však zvláštní balzám pro duši. Zlaté písečné duny a strohá kamenitá pustina s bizardními skalními útvary, které po miliony let formovala voda, vítr a slunce. Člověku se zaryje silně pod kůži a v myšlenkách se sem stále vrací. Břehy této pouštní říše omývá nekonečný oceán a jeho divoké vlny vytrvale bičují a buší do útesů, které mají tuto bitvu předem prohranou. Síla oceánu je nekompromisní a fascinující. Přístav Sidi Ifni, jedno z posledních významných měst před branami Západní Sahary, je umně zasazeno do těchto nádherných přírodních kulis. Na první pohled trochu jiná architektura a absence arabské urputnosti prodat za pár dirhamů i nos mezi očima, dává tušit, že toto místo je trochu z jiného těsta. Patřilo totiž kdysi Španělsku. Je to skvělé místo pro oslavu nového roku, jelikož nad ním Alláh trochu přimhouřil oko. Není tady problém jít si zasurfovat a dát si pak v baru na pláži plechovku vychlazeného piva při západu slunce.


Kromě surfingu a pouště nás čeká taky trek v horách. Místňáci s oblibou říkají: "Mama Africa, Papa Atlas", no a my dodáváme "děda Antiatlas". Přišli jsme totiž na to, že trek v pohoří Antiatlas a výstup na jeho nejvyšší vrchol Jebel Sirwa, je mnohem lepší zážitek než turismem znásilněný Jebel Toubkal. Vyhradíme si tedy čas taky na průzkum tohoto starého pohoří a pokusíme se zdolat jeho střechu - vrchol Jebel Sirwa - který se tyčí do výšky 3304 m. Pevně věřím, že až vysypeme doma písek z bot, nikdo z nás nebude litovat dne, kdy vyplnil přihlášku.

Surfování v Maroku

Vlny na západním pobřeží Afriky jsou ideální hřiště pro ty, kteří ještě nikdy surf nevyzkoušeli, ale na své si přijdou i ti, kteří už mají něco za sebou. Dva dny na výpravě strávíme v neoprenech ve vodě v doprovodu místního instruktora. Můžeš se tedy s klidem přihlásit i pokud jsi nikdy na surfu nestál(a). Naopak se Sidi Ifni může stát (jako se to stalo u mnohých členů Expedition clubu) místem, kde tomuto sportu propadneš :)

2
+
5
Turista
Náročnost
Jednodenní túry a lehké výlety
Tato akce je pro lidi, kteří mají rádi pohyb, ale nechtějí se tahat s těžkým batohem a touží si spíš vychutnat okolí. Pokud nemáš problém vyjít na lehko na kopec, srovnatelný s Lysou horou v Beskydech, máš vyhráno. Po fyzické stránce je nejnáročnější částí výstup na Jebel Sirwa, na který ovšem půjdeme nalehko. Musíš zvládnout vyjít přibližně 600 výškových metrů a ještě se vrátit zpět k autu :)
zobrazit více
Přehled náročností

Bezpečnost

Maroko je bezpečná země, která je k cestovatelům velmi vstřícná. Není se čeho bát a mnoho našich předešlých výprav je toho skvělým důkazem. Na místě jsou otevřené restaurace, hotely, muzea a aktuální situace je pro turisty velice příznivá.

Víza a režim vstupu

Do Maroka se dostaneme bez víz. Stačí cestovní pas s minimální platností 6 měsíců po návratu ze země. Co se týče očkování, je pro návštěvu Maroka doporučeno očkování proti žloutence a břišnímu tyfu. 

Doprava

Doprava letecky, po ose Vídeň - Agadir. Letenky nejsou v ceně a doprava na letiště také ne. Preferujeme společný odlet i přílet, tudíž letenky koupíme po předchozí domluvě ve stejném termínu. Na místě se budeme pohybovat vypůjčenými auty.

Ubytování

Během naší výpravy budeme spát v pouštním táboře, ve stanech v horách, v riádech, nebo v surfařském domečku kousek od pláže. Bude to prostě mix všeho.

Stravování

V rámci výpravy není zajištěno občerstvení a stravování. Stravování je ponecháno individuálně na každém účastníkovi. V Maroku ale není problém kdekoliv koupit arabské pochoutky za slušnou cenu, proto preferujeme jídelníček "co Maroko dá".

Vybavení a půjčovna

Budeme se pohybovat jak ve městě, tak v horách. Vezměte si proto s sebou jak oblečení na cestování, tak i na hory. Seznam doporučené výbavy ti pošleme v našem checklistu. Důležité části výbavy ti zdůrazní průvodce. Pokud ti něco z výbavy chybí, můžeš si ji půjčit u nás

Co cestou uvidíš?

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.

1. den

Přílet do Agadiru, vyzvednutí aut a přejezd do Sidi Ifni, přístavního města na jihu. Ubytujeme se v pronajatém domečku se střešní terasou, který se nám stane na následující 3 noci útočištěm.

2. den

Celý den surfování v Sidi Ifni, půjčíme si výbavu a zkusíme, jaké to je krotit divoké vlny Atlantiku.

3. den

Celý den strávíme opět ve vlnách Atlantiku na surfu. Spaní opět v pronajatém domečku. Večer se vrhneme na oslavu Silvestra, kterou samozřejmě nemůžeme zanedbat :)

4. den

Uděláme si klidné ráno po nočních oslavách a potom už přesun do městečka Foum Zguid, který je branou do Sahary a nabízí neopakovatelnou atmosféru pouštního města. Poblíž se nachází jedny z největších písečných dun v Maroku. Ubytujeme se v některém z místních riádů a připravíme se na následující 2 dny v poušti.

5. den

Dvoudenní výlet v offroadech do nitra Sahary mezi písečné duny. Noc strávíme v beduínském pouštním táboře.

6. den

Z písečných dun si to namíříme rovnou na střechu pohoří Antiatlas. Dopoledne se vrátíme zpět do Foum Zguid a poté nás čeká přejezd a na jeho konci parádní vesnička v horách, kde se pěstuje šafrán a slovu turismus zde místní ještě moc nerozumí. Přespíme ve stanech pár kilometrů za vesnicí na krásných travnatých pláccích pod úpatím vrcholu Jebel Sirwa.

7. den

Na lehko vystoupíme na vrchol Jebel Sirwa (3 304 m) a uděláme si okruh v jeho okolí. Vrátíme se zpět ke stanům a dáme si zasloužený oddech v základním táboře. Po odpočinku sbalíme tábor a přesuneme se zpět k autům. Navečer přejedeme do města Ouarzazate, kde navštívíme starý Kazbach a blešák.

8. den

Přejedeme do Marrakeše a užijeme si celý den v hlavním městě Maroka. Ztratíme se v bludišti úzkých uliček mediny, navštívíme tradiční koželužny, paláce a zahrady a zkusíme se nepohádat u smlouvání na tržištích. Večer po setmění zajdeme na hlavní náměstí Jemaa el Fna, které ožije spoustou stánku s tradičním jídlem, ovocem, vařenými šneky a krotiteli hadů.

9. den

Přejedeme zpět do Agadiru, vrátíme vypůjčená auta a užijeme si poslední den ve městě. Zajdeme na pláž a navštívíme rybí trh. Užijeme si tu poslední večer výpravy, vše pořádně oslavíme a další den už vyrazíme na cestu zpět domů.

10. den

Návrat do ČR.
ukázat další dny

Tvůj průvodceMartina Podhůrská

Novinářka
fotografka
hledačka pokladů
milovnice pizzy

Marťa má slabost pro pouště, hory a pizzu. Baví ji cizí jazyky a roadtripy, často kouká na svět skrz foťák, s radostí vstává na východy slunce a snad není země, kam by ji to nelákalo. Vždycky říkala, že až vyroste, bude jako dobrodruh Nathan Drake.

Detail průvodce
Tom Cimr

Garant výpravy

Tom Cimr

Co je v ceně

 • Veškeré ubytování v Maroku (s výjimkou jedné noci venku budeme vždy v apartmánu, guesthouse nebo v beduínském táboře)
 • Veškerou dopravu na místě
 • Zapůjčení dvou osobních aut pro celou skupinu, poplatky za dálnice a pohonné hmoty
 • Služby místního surfařského instruktora a zapůjčení kompletní výbavy na 2 dny
 • Dvoudenní program v dunách Sahary, doprava v džípech do dun a přespání v beduínském táboře
 • Zajištění průvodcovských služeb včetně příspěvků na kurzy průvodcům
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě
 • Práci mou a mých kolegů
 • Společné vybavení (expediční lékárnička, lana atp.)
 • Pojištění proti úpadku CK
 • DPH dle zvláštního režimu

Co není v ceně

 • Leteckou dopravu do Maroka
 • Jídlo
 • Individuální pojištění
 • Případné vstupy

Nejčastější otázky / FAQ

Legislativa

Jedná se o společný zájezd členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o , jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny UNIQA ZDE. Jedná se o zájezd dle zákona č. 89/2012 Sb., část 4., HLAVA II., Díl 6. Na tuto výpravu je aplikován zvláštní režim DPH.

Přihláška

Po podání přihlášky Ti přijde obratem email "potvrzení o přijetí přihlášky".  Následně Tě osobně kontaktuje průvodce, který s tebou probere detaily výpravy, až poté Ti finálně schválí přihlášku.

Platba

Po schválení přihlášky průvodcem Ti přijde email o schválení přihlášky a budeme po Tobě požadovat zálohu, která činí 50% ceny výpravy. Doplatek po Tobě budeme chtít 47 či 37 dní před začátkem výpravy, dle typu výpravy. K oběma platbám Tě vyzveme emailem. Více v Části 4. smluvních podmínek.


Určitě není problém vystavit fakturu na zájezd dříve, přímo na tvého zaměstnavatele (např. proplacení z FKSP či jiné zaměstnanecké benefity).

Letenky

Letenky kupujeme ideálně až ve chvíli, kdy je výprava plná. Standardně to bývá 3 měsíce před začátkem výpravy. Dle podmínek se to může lehce lišit. Aktivně se Ti ozveme emailem, že je čas koupit letenky a do té doby na letenky nemusíš myslet. V emailu bude detailní popis vhodné letenky pro výpravou a způsob jak si ji pořídit. Letenky zařizujeme ve spolupráci s našimi kamarády se Zaletsi.cz, takže pokud nechceš nic řešit, vše zařídí za Tebe. Pokud jsi ovšem zvyklý/á si letenky kupovat sám/a, můžeš si je koupit sám/a.

Ještě váháš?