28. 12. - 11. 1. 2024
27 990
letenka cca 20000 Kč
více
28. 12. - 11. 1. 2024
Již proběhlo

Silvestr v Senegalu a Gambii

Bubny, wild life, legendární Rallye Paříž-Dakar, kolonizátorská i smutná otrokářská historie a zapomenuté vesničky v srdci západní Afriky.

Expedice #1011
15 dnů28. 12. - 11. 1. 2024
AfrikaSenegal, Gambie
8Účastníků
Náročnost
1 z 5
Další výprava do Senegalu a Gambie s Expedition Clubem je tu! Bubny, wild life, legendární Rallye Paříž-Dakar, kolonizátorská i smutná otrokářská historie a zapomenuté vesničky v srdci západní Afriky. Ať už pro tebe tahle země symbolizuje cokoli, její návštěva je určitě v kolonce „must see“ každého pravého cestovatele! Projedeme národní parky Niokolo Koba, Djoudj, Central River Gambia, mrkneme do měst Saint-Louis, Dakar a Touba, kde navštívíme největší mešitu v Senegalu, nakoukneme do Gambie, „usměvavého pobřeží“ - do země, která se rozprostírá podél toku stejnojmenné řeky, kde plnými doušky vychutnáme atmosféru pravé Afriky. Podíváme se na hadí farmu, tajemné kamenné kruhy i do školy. Západní Afrika je vyhlášená svými bubny, a proto nebude chybět zážitek v podobě nočního bubnování a tance u ohně. Výpravu zahájíme podle aktuální ceny letenek a společné domluvy v senegalském Dakaru nebo v Gambii v Banjulu. Ať už ale začneme kdekoli, o žádné ze zajímavých míst nepřijdeme.
1
+
5
Požitkář
Náročnost
Tohle bude pohodička
Pro zvládnutí této výpravy nemusíš být žádný sportovec. Pro někoho můžou být náročné poměrně vysoké teploty (nad 30°C), které lze v těchto měsících očekávat, vzhledem ke geografické blízkosti rovníku a nízké nadmořské výšce země.
zobrazit více
Přehled náročností

Bezpečnost

Senegal je nejbezpečnější zemí v regionu, problematická je pouze jižní část, region Casamanca (kam cestovat nebudeme), ve které se však situace v posledních letech velmi zlepšila (viz www.mzv.cz - bezpečností situace a doporučení pro cestování). Pro cestu do Senegalu je nutné očkování proti žluté zimnici! Žádná další mimořádná bezpečnostní rizika nehrozí.

Víza a režim vstupu

Vstup do Senegalu a Gambie je pro občany ČR bezvízový. Je nutný platný cestovní pas s minimální dobou platnosti šest měsíců. Doporučujeme udělat kopii cestovního pasu.

Doporučujeme ti obstarat si očkování proti žloutence typu A a B a břišnímu tyfu. Očkování proti žluté zimnici je povinné! Zdraví máš jenom jedno a žlutá zimnice je na území Senegalu endemická. Jaké očkování je potřeba, najdeš ZDE.

Doprava

Doprava letecky. Letenky nejsou v ceně. Preferujeme společný odlet i přílet, tudíž letenky koupíme po předchozí domluvě na stejný termín. Cena letenek se pohybuje kolem 15 000 Kč, ale na Silvestra se mohou vyšplhat až na 20 000 Kč.

Na místě máme svoji dodávku VW Transporter 4, kterou celou zemi projedeme. Řídit bude průvodce. Nejdelší přesun nás čeká ze Saint-Louis do NP Niokolo Koba, který zabere přibližně 9 – 10 hod. se zastávkou ve městě Touba.

Ubytování

Během celého pobytu v zemi budeme spát v místních hotelech, apartmánech, kempech, případně v tradičních chýších u místního obyvatelstva. Do výbavy proto zařadíme pouze velmi lehký letní spacák, případně vložku do spacáku nebo tenkou přikrývku. Silně doporučujeme si vzít i vlastní moskytiéru.

Stravování

V rámci výpravy není zajištěno občerstvení a stravování, které je ponecháno individuálně na každém účastníkovi. Celou dobu budeme ochutnávat místní kuchyni, což je samozřejmě nedílnou součástí každého cestovatelského zážitku, o který se nechceme nechat ochudit :-)

Vybavení a půjčovna

Detailní seznam výbavy bude poslán cca dva měsíce před výpravou. Vzhledem k nenáročnosti akce a příznivému klimatu nebude zapotřebí nic nadstandardního. Seznam přibližné výbavy najdeš v tomto checklistu. Stan a karimatku určitě nechej doma. Hodí se tenký spacák, a to hlavně z hygienických důvodů. Důležité části výbavy ti případně zdůrazní průvodce. Pokud ti něco z výbavy chybí, můžeš si ji půjčit u nás. Půjčovnu najdeš na Expedičním eshopu ZDE

Co cestou uvidíš?

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny. Termín výpravy se může lehce změnit s ohledem na cenu letenek, konzultovat to budeme s celou skupinou. 

1. den

Odlet z ČR či Vídně.

2. den

Přílet do Banjulu, příjezd na ubytování na pláži v Sanyangu. Ráno relax na pláži, odpoledne navštívíme hadí farmu v Kartongu a rybářskou vesničku Tanji, kde se pokocháme západem slunce v nikdy neutichajícím chaosu rybářských lodí.

3. den

Brzy ráno odjezd na trajekt Banjul-Barra. Navštívíme vesnici Juffureh a Kunta Kinteho ostrov, kde se seznámíme se smutnou otrokářskou minulostí země. Celodenní přejezd do Mbouru (Senegal).

4. den

Návštěva města Fadoiuth, které je celé postaveno z mušlí a žije v něm majoritní křesťanská komunita. Procházka po unikátním křesťansko-muslimském hřbitově. Odtud pojedeme k největšímu baobabu v Senegalu a po cestě zpět navštívíme jedinečný, nově postavený kostel ve tvaru korýše. Večer relax na pláži.

5. den

Rezervace Bandia (uvidíme antilopy, žirafy, buvoly, možná i nosorožce). Odpoledne příjezd do Dakaru. Ochutnáme místní specialitu thieboudienne.

6. den

Prohlídka Dakaru. Začneme návštěvou obří sochy Renaissance Africaine. Navštívíme muzeum umění u náměstí Soweto, Cathedral of Dakar, ale hlavně se podíváme na ostrov Gorée. Z celé otrokářské historie Senegalu a Gambie je to asi nejzajímavější místo k navštívení. Odpoledne strávíme procházkou po pláži s chlazeným pivem v ruce.

7. den

Přesun na sever do Saint-Louis, města s bohatou kolonizátorskou historií (první místo v Africe osídlené Francouzi). Cestou navštívíme Růžové jezero – senegalské Mrtvé moře, což je jezero při pobřeží Atlantiku, jehož voda obsahuje až 40 % soli a díky řase má sytě růžovou barvu. Příjezd do St. Louise. Večer strávíme na ulici mezi lidmi a den zakončíme na naší střešní terase s výhledem na řeku Senegal.

8. den

Navštívíme NP Djoud, který je rájem pro sledování ptactva. Jelikož je to první místo na jih od Evropy se sladkovodní vodou, uvidíme tady hnízdit spoustu ptáků, kteří jsou v létě u nás :-) Prohlídka města s koloniální architekturou Saint-Louis - UNESCO.

9. den

Celodenní přesun do města Tambacounda. Asi v polovině cesty se podíváme na druhou největší mešitu v Senegalu ve městě Touba. Tato mešita je zároveň jedním s nejvýznamnějších poutních míst v západní Africe. Jedná se o centrum murídismu, případní zájemci mohou konvertovat na Islám :-)

10. den

Celodenní prohlídka NP Niokolo Koba, který se pyšní hlavně svým „wild life“, které sice není tak bohaté jako v Tanzanii, ale pokud má člověk štěstí, může vidět buvoly, hrochy, antilopy, krokodýly, slony, šimpanze, paviány, kočkodany a spoustu dalších. Jelikož má NP Niokolo Koba rozlohu 9 130 km2, je spatření zvířat hodně o štěstí. Od roku 2007 je na seznamu UNESCO. Spaní v Tambacoundě.      

11. den

Přejezd do Gambie. Navštívíme ostrovní městečko v Janjanbureh. V městečku Wassu navštívíme slavné kamenné kruhy, nejstarší pozůstatky civilizace v Senegambii. Zajedeme do Kuntauru, kde se ještě ten den vydáme na lodičkách do centra NP River Gambia, kde se podíváme na krmení šimpanzů. A možná uvidíme i hrochy.

12. den

Celodenní projížďka na kajacích za hrochy po řece Gambii. Jak to již v Africe bývá, je možné, že kajaky nebudou od naší minulé návštěvy už pojízdné. V tom případě nás čeká projížďka na kolech po místních vesničkách. Oběd na lodi a krátký trek s místním průvodcem po rýžových polích. Vyjížďka na kole do NP Kunkilling - koupání v řece Gambii a objevování zapadlých vesniček.

13. den

Přesun na pobřeží do vesnice Sanyang. Návštěva craft marketu v Brikamě. Ubytování na pláži, relax.

14. den

Budeme grilovat krevety a kalamáry na pláži, poslouchat koncert afrických bubnů a přes den jezdit na zajímavá místa. Navštívíme například největší obchod s dobytkem v Gambii, krokodýlí bazén, řezbářské dílny a velký bazar v Serekundě. 

15. den

Odlet zpět do ČR.

ukázat další dny

Tvůj průvodceSilvestr Tkáč

Afričan
tlumočník
projektový koordinátor
vizionář
Náš kamarád Silvestr je v dobrém slova smyslu blázen. Není moc lidí, kteří dělají to co on a ještě s takovým nasazením. Vystudoval perštinu v Iránu, pracoval jako tlumočník na velvyslanectví, válka neválka, procestoval všechny země v regionu a o pár let později se přestěhoval do Gambie, aby koordinoval projekty neziskovky Kola pro Afriku a založil firmu na 3D tisk.
Detail průvodce
Martin Ksandr

Garant výpravy

Martin Ksandr

Co je v ceně

 • Pronájem expediční dodávky, která nás bude doprovázet celou výpravu, a veškeré náklady s tím spojené
 • Pronájem kajaků a tour na kajacích na řece Gambie nebo pronájem kol a jízda po vesničkách
 • Veškeré ubytování
 • Pojištění ECOWAS
 • Trajekty přes řeku Gambii
 • Zajištění průvodcovských služeb včetně příspěvků na kurzy průvodcům
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě
 • Práce má a mých kolegů
 • Společné vybavení (expediční lékárnička atp.)
 • Pojištění proti úpadku CK
 • DPH dle zvláštního režimu

Co není v ceně

 • Jídlo
 • Individuální pojištění
 • Letecká doprava 
 • Vstupy do NP a wild life rezervací a pronájem terénních automobilů nebo lodí (cca 130 euro)

Nejčastější otázky / FAQ

Legislativa

Jedná se o společnou výpravu členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o , jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny UNIQA ZDE. Na tuto výpravu je aplikován zvláštní režim DPH.

Přihláška

Po podání přihlášky Ti přijde obratem email "potvrzení o přijetí přihlášky".  Následně Tě osobně kontaktuje průvodce, který s tebou probere detaily výpravy, až poté Ti finálně schválí přihlášku.

Platba

Po schválení přihlášky průvodcem Ti přijde email o schválení přihlášky a budeme po Tobě požadovat zálohu, která činí 50% ceny výpravy. Doplatek po Tobě budeme chtít 47 či 37 dní před začátkem výpravy, dle typu výpravy. K oběma platbám Tě vyzveme emailem. Více v Části 4. smluvních podmínek.


Určitě není problém vystavit fakturu na zájezd dříve, přímo na tvého zaměstnavatele (např. proplacení z FKSP či jiné zaměstnanecké benefity).

Letenky

Letenky kupujeme ideálně až ve chvíli, kdy je výprava plná. Standardně to bývá 3 měsíce před začátkem výpravy. Dle podmínek se to může lehce lišit. Aktivně se Ti ozveme emailem, že je čas koupit letenky a do té doby na letenky nemusíš myslet. V emailu bude detailní popis vhodné letenky pro výpravou a způsob jak si ji pořídit. Letenky zařizujeme ve spolupráci s našimi kamarády se Zaletsi.cz, takže pokud nechceš nic řešit, vše zařídí za Tebe. Pokud jsi ovšem zvyklý/á si letenky kupovat sám/a, můžeš si je koupit sám/a.

Ještě váháš?