16. 11. - 26. 11. 2023
19 990
letenka cca 6000 Kč
více
16. 11. - 26. 11. 2023

Trekking v Jordánsku

Že se tam dá trekovat a jsou tam skalní stěny velké tak, že se jim říká Yosemity Blízkého východu? Jak je to možné?" Je to prostě kvůli tomu, že nikde jinde na světě takovou krajinu nenajdete!

Expedice #1007
11 dnů16. 11. - 26. 11. 2023
AsieJordánsko
9Účastníků
Náročnost
3 z 5

Jordánsko, to mi moc neříká.  Kde že to přesně leží? Ammán? To že je hlavní město Jordánska? Že se tam dá trekovat a jsou tam skalní stěny velké tak, že se jim říká Yosemity Blízkého východu? Netuším. "Woow, tak je to pravda. Nic takového jsem v životě neviděl. Jak je to možné?" Je to prostě kvůli tomu, že nikde jinde na světě takovou krajinu nenajdete!

Jordánsko

Trek klesá z výšin horských jordánských plošin v rezervaci Dana do údolí Araba a opět stoupá zpět. Prochází několika klimatickými zónami, rozmanitými ekosystémy ukrytými v kaňonech a dramatickými labyrinty kopců a údolí, které zobrazují celé spektrum geologie regionu. Scenérie se rozprostírá od majestátních horských vrcholů po klidnou bukolickou krajinu a nové krajiny se objevují každých pár kilometrů. Jestli něco tento region nenabízí, je rozhodně monotónnost. Třešničkou na dortu je zakončení treku v dnešní době turisty opuštěné perle skalního inženýrství, nabatejském skvostu biblického významu a neskutečně nádherném novodobém divu světa, městě Petra. National Geographic jej zařadil mezi 15 nejlepších treků světa a to dokonce do TOP 5! No a co Ty, kdy jsi naposledy pil čaj s usměvavým beduínem v jeho pouštím stanu? Četl své oblíbené Bravíčko na hladině Mrtvého moře, proháněl se teréňákem po saudsko - jordánských hranicích, po tajemné poušti Wadi Rum? Spal mezi pouštními hvězdami, šnorcholoval v Rudém moři, nebo zdolal nejvyšší horu nějakého státu? Pil jsi vůbec někdy silné jordánské kafe?

3
5
Průzkumník
Náročnost
Několikadenní túry se zátěží
Pokud se chceš zúčastnit této výpravy, nesmí ti dělat problém chůze po horách s batohem na zádech. Předpokládáme, že už s tím máš nějaké předešlé zkušenosti. Rámcově se jedná o 15 km s dvanáctikilovým batohem pár dní po sobě. Přestože mezi nejdůležitější požadavky na účastníky patří chuť objevovat nové věci a také dobrodružný duch, výprava s sebou přináší i určité nároky na fyzickou zdatnost. Nejsou ale nijak přehnané. Zlatým hřebem je čtyřdenní cca 80 km trek z přírodní rezervace Dana do Petry. Jídlo a stan je třeba vzít s sebou. Voda lze doplňovat cestou. Denní km porce: 23km + 14km + 23km+ 16km. Klima více než příjemné :)
zobrazit více
Přehled náročností

Bezpečnost

Jordánsko je politicky stabilní, turisticky bezpečnou zemí, lidé jsou přátelští a nápomocní. Žádné mimořádné nebezpečí nám v současné chvíli ze strany jeho obyvatel nehrozí, situace v zemi je již dlouhá léta velmi poklidná a chování k turistům je nadmíru vstřícné. Je třeba respektovat kulturní odlišnosti a dodržovat elementární pravidla slušného chování a vzájemného respektu.


Víza a režim vstupu

Pro vstup do Jordánska je třeba cestovní pas s platností delší než půl roku. Do Jordánska si online vyřídíme kartu Jordan Pass, která zahrnuje vstupní víza a vstupy na některé památky, především do města Petra. Cena karty je okolo 100USD.

Doprava

Doprava letecky. Na náš termín existuje přímý spoj z Prahy, kdy se dají zpáteční letenky koupit již za 4000Kč! Termín výpravy je nastaven tak, abychom je mohli využít. Preferujeme společný odlet i přílet. Tudíž letenky koupíme po předchozí domluvě ve stejném termínu. Letenky nejsou v ceně. Společně poletíme do Ammánu, odkud se dodávkou přesuneme k Mrtvému moři a dále do rezervace Dana. Dle nutnosti se budeme přemisťovat místními busy, na korbách aut, na velbloudech, atd. Ve starých džípech s beduíny vyrazíme zdolat nejvyšší horu Jordánska a poznat zákoutí ohromně fotogenické poušťě Wadi Rum. 


Ubytování

Ve větších městech přespíme v hostelu, na poušti buď v beduínských stanech, nebo pod pod hvězdami. Na treku budeme spát venku ve stanu pod hvězdami. Po společné domluvě bychom mezi sebe rozložili pár stanů pro spaní na treku. 


Jídlo

V rámci výpravy není zajištěno občerstvení a stravování. Je tedy ponecháno individuálně na každém účastníkovi. Po příletu v Ammánu bude možné zakoupit plynovou bombu na vaření na treku. Jídlo na trek je možné s sebou dovézt z Česka nebo nakoupit v tamních obchodech a tím zároveň vyzkoušet místní delikatesy a speciality. Ve vesničkách a u beduínů využijeme speciality domácí kuchyně našich hostitelů. U pouštní výpravy ve Wadi Rum bývá jídlo v ceně.

Vybavení a půjčovna

Seznam doporučené výbavy najdeš v tomto checklistu. Důležité části výbavy Ti případně zdůrazní průvodce. Pokud ti něco z výbavy chybí, můžeš si ji půjčit u nás. Půjčovnu najdeš na Expedičním eshopu ZDE

S výbavou asi trochu zamíchají možnosti, jaké budou v rámci letenek. Pokud by se nám podařilo zabalit do příručních zavazadel, bylo by to skvělé. Další možností je přikoupit třeba jedno, nebo dvě odbavená zavazadla a tam naskládat vše neskladné a objemné viz. např. stany. Nic vyloženě extra nebude třeba, trek není technicky náročný.

Co cestou uvidíš?

Daleko důležitější než přesné dodržení plánu je si cestu náležitě užít. Proto se jej nebudeme křečovitě držet. Itinerář ti poslouží pro představu, co všechno můžeme zažít :-)

1. den

Odlet z ČR, seznámení se, společná kávička, veselé historky. Přelet po trase Praha/Vídeň - Ammán.

2. den

Dokoupení zásob na místním trhu. Přesun k Mrtvému moři, koupání, dle možností trek v některém z úzkých wádí ústících do moře, ideálně Siq Trail ve Wadi Mujib.

3. - 6. den

Zahájení treku v přírodní rezervaci Dana. Během 4 dnů a 3 nocí projdeme místa jako Wadi Malaga, Ras Al Feid, Wadi Ghwayr trail, bezejmenné horské vrcholy, Malou Petru a vše zakončíme příchodem do Petry a prohlídkou blízkého města Wadi Musa.

7. den

Volný den na kompletní prohlídku Petry a všech zákoutí, čaj s beduíny.

8. den

Přejezd do pouště Wadi Rum, přesuneme se až na hranici se Saúdskou Arábií, kde vylezeme na nejvyšší jordánskou horu Jabal Umm ad Dāmī - 1854 m. (několika hodinový výstup). Přespíme na bivaku v poušti s beduínskou pohostinností.

9. den

Projížďka pouští v džípech, návštěva vyhlídek a zajímavých míst v poušti. Spaní v beduínském stanu pod skalními masivy.

10. den

Přesun do Ammánu po cestě se stavíme na staré křižácké hrady. večerní posezení u vodní dýmky, zhodnocení výpravy a poslední utužení bandy. 

11. den

Ammán, prohlídka jordánské metropole, amfiteátr, citadela, trhy, debužírování. Odpolední odlet do Evropy.

ukázat další dny

Tvůj průvodceMartina Podhůrská

Novinářka
fotografka
hledačka pokladů
milovnice pizzy

Marťa má slabost pro pouště, hory a pizzu. Baví ji cizí jazyky a roadtripy, často kouká na svět skrz foťák, s radostí vstává na východy slunce a snad není země, kam by ji to nelákalo. Vždycky říkala, že až vyroste, bude jako dobrodruh Nathan Drake.

Detail průvodce
Martin Ksandr

Garant výpravy

Martin Ksandr

Co je v ceně

 • Veškerou dopravu na místě
 • Veškeré ubytování
 • 2 denní tour v poušti Wadi Rum, včetně  beduínských dobrot a péče
 • Tour k hranicím se Saudskou Arábii. Zajištění Jeepu a průvodce pod nejvyšší horu Jordánska a projížďka ve Wadi Rum v jeepech
 • Zajištění průvodcovských služeb včetně příspěvků na kurzy průvodcům
 • Individuální konzultace ohledně výbavy
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě
 • Práci mou a mých kolegů
 • Společné vybavení (expediční lékárnička, vařič atp.)
 • Pojištění proti úpadku CK
 • DPH dle zvláštního režimu

Co není v ceně

 • Letenku + Jídlo
 • Vízum (Jordan pass cca 100 USD. V rámci je vstup do drtivé většiny památek včetně Petry)
 • Individuální pojištění
 • Jakékoli případné vstupy (cca 500 CZK navíc), maximální většina je v ceně Jordanpass) 

Nejčastější otázky / FAQ

Legislativa

Jedná se o společnou výpravu členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o , jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny UNIQA ZDE. Na tuto výpravu je aplikován zvláštní režim DPH.

Přihláška

Po podání přihlášky Ti přijde obratem email "potvrzení o přijetí přihlášky".  Následně Tě osobně kontaktuje průvodce, který s tebou probere detaily výpravy, až poté Ti finálně schválí přihlášku.

Platba

Po schválení přihlášky průvodcem Ti přijde email o schválení přihlášky a budeme po Tobě požadovat zálohu, která činí 50% ceny výpravy. Doplatek po Tobě budeme chtít 47 či 37 dní před začátkem výpravy, dle typu výpravy. K oběma platbám Tě vyzveme emailem. Více v Části 4. smluvních podmínek.


Určitě není problém vystavit fakturu na zájezd dříve, přímo na tvého zaměstnavatele (např. proplacení z FKSP či jiné zaměstnanecké benefity).

Letenky

Letenky kupujeme ideálně až ve chvíli, kdy je výprava plná. Standardně to bývá 3 měsíce před začátkem výpravy. Dle podmínek se to může lehce lišit. Aktivně se Ti ozveme emailem, že je čas koupit letenky a do té doby na letenky nemusíš myslet. V emailu bude detailní popis vhodné letenky pro výpravou a způsob jak si ji pořídit. Letenky zařizujeme ve spolupráci s našimi kamarády se Zaletsi.cz, takže pokud nechceš nic řešit, vše zařídí za Tebe. Pokud jsi ovšem zvyklý/á si letenky kupovat sám/a, můžeš si je koupit sám/a.