Krásná hluboká údolí lemují štíty ostré jako břitva, řeky jsou nádherné, modré, ale dravé. A mírumilovně a bezpečně se tváří samozřejmě i klasická balkánská rakija!
Černá Hora je stát, kde lidem dodnes v krvi koluje balkánský temperament. Čeká tě nádherná, fotogenická, ale i drsná krajina. Krásná hluboká údolí lemují štíty ostré jako břitva, zdejší hory si svou vizáží zaslouží opravdový respekt. Řeky jsou nádherné, modré, ale dravé. A mírumilovně a bezpečně se tváří samozřejmě i klasická balkánská rakija - všudypřítomný alkohol pálený ze všeho, co se pálit dá. Drsný, ale nádherný kraj, drsní, ale dobrosrdeční lidé. Taková je Černá Hora, kterou ti chci ukázat.
Naším hlavním cílem bude pohoří Bioč, které je navštěvováno jen sporadicky a budeme pravděpodobně jediní, kteří se v něm budou nacházet. Vylezeme na nejvyšší horu Veliki Vitao (2 397 m. n. m.) a další 2 - tisícové krasavice. Veliki Vitao mi už nějaký ten pátek uniká, jelikož rozeklané štíty a velké vápencové stěny, kterými pohoři Bioč oplývá, významně ztěžují přístup. Po letošním létě máme už oblast dobře zmapovanou a výstupu nic nebrání. Druhé pohoří které navštívíme leží na pomezí Černé Hory a Albánie, jmenuje se Komovi. Toto menší pohoří rozhodně není žádné ořezávátko a patří do Top 4 celé Černé Hory. Ostré štíty tyčící se skoro do 2500 m nám zpříjemní dvoudenní pochod, při kterém se pokusíme vylézt na 2 vrcholy. Pohoří je menší bratr Proklatých hor, které se nachází hned vedle a budeme je mít jako na dlani. Aby toho nebylo málo, tak si v mezičase sjedeme na raftu jednu z nejkrásnějších řek celého Balkánu - Taru. Čekají tě opuštěné hory, spaní ve výškách okolo 2000 metrů, koupání v ledových horských bystřinách, ale taky pohodička u grilu a panáka rakije.
Pokud se chceš zúčastnit této výpravy, nesmí ti dělat problém chůze po horách s batohem na zádech. Předpokládáme, že už s tím máš nějaké předešlé zkušenosti. Rámcově se jedná o 15 km s patnáctikilovým batohem pár dní po sobě.
Pro vstup do Černé hory stačí občanka. Přesto doporučujeme vzít si s sebou i platný cestovní pas. Pokud máš řidičák, vezmi jej také s sebou.
Pojedeme, jak už je naším dobrým zvykem, v malé skupince. Pro dopravu použijeme jednu z našich expedičních dodávek. Odjezd je z Brna. Na přesném času se domluvíme podle možností každého z vás, ale vyrážet budeme ve večerních hodinách. Řídit bude většinu času průvodce, ale kvůli bezpečnosti se po předchozí dohodě vystřídá s dobrými řidiči z vašich řad (pouze na dálnici).
Spát budeme 2x v guesthousu nebo apartmánu, 4x pod širým nebem. Stany a spacáky tedy s sebou.
Jídlo si budeme zařizovat každý sám podle své chuti a potřeby :-) Po cestě bude možnost nějaké potraviny dokoupit, ale doporučuji vzít si i něco z domu. V přírodě si budeme vařit na plynových vařičích. V průběhu výpravy budeme určitě využívat možnosti někde se zastavit a dát si jídlo v restauraci. Ceny nejsou vyšší než ty české.
Budeme se pohybovat jak ve městě, tak v horách. Vezmi si proto s sebou normální oblečení, ale i oblečení na hory. Seznam doporučené výbavy najdeš v checklistu. Důležité části výbavy ti případně zdůrazní průvodce. Pokud ti něco z výbavy chybí, můžeš si ji půjčit u nás.
Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.
Odjezd ve 21:00 hodin z Brna směr Černá Hora s přejezdem přes Slovensko, Maďarsko, Srbsko. Dostatek svačin a trocha něčeho ostřejšího v placatce je velmi doporučeno :-)
Ranní příjezd do Černé Hory. První den si dáme náročném nočním přejezdu volnější. Ráno si zajdeme na dobrou pozdní snídani v městečku Bijelo Polje nebo Mojkovac. Poté se stavíme krátce v Monastiru Morača, ať máme taky trochu kultury. Odpoledne jsem si pro vás připravil výstup na náhorní plošinu Tresteni Vrh. Určitě nejostřejší vápencové reliéfy, co jste kdy viděli. Jelikož se jdeme na tento vrchol podívat poprvé, tak pokud bude cesta do sedla nesjízdná, projdeme si místo toho kaňon řeky Mrtvice. Večer dojedeme do pohoří Komovi, kde se ubytujeme v dřevěných chatičkách, kde po dlouhé cestě můžeme konečně vypnout dostat do sebe trochu rakije a ohřát se u ohně. Možností je ještě přespání v nedalekém městečku Andrijvica.
Od chatiček zamíříme vstříc dvoudennímu okruhu s výstupy na dva vrcholy. Prvním z nich a cílem tohoto dne je Kraljski Kom (2469 m n. m.). Dnes nás čeká 15k m, z toho 10 km na těžko s převýšením 500 m a 5 km nalehko s převýšením 600 m v rámci odbočky na vrchol Kraljski Kom. Přespíme na opačném konci Komovi v opuštěných salaších pod sedlem Carine.
Cílem dnešního dne je Božički Kom (2461 m. n.m.) Tato etapa je relativně krátká, ale úderná. Dnes nás čeká celkem 13 km. Z toho 8,5 km na těžko s převýšením 400 m a 4,5 km nalehko s převýšením 800 m v rámci odbočky na vrchol Božički Kom. Pak následuje zhruba hodinový přesun autem na břeh k řece Tara. Spaní ve stanu.
Dneska nás čeká velká paráda. Sjedeme na raftu asi 20 km úsek řeky Tary, jednoho z nejkrásnějších kaňonů na Balkáně. Nasnídáme se a už se jde na instruktáž. Vyzkoušení vybavení pro sjezd řeky, přesun autem k místu, odkud začíná sjezd (Brštanovica) pod taktovkou licencovaného instruktora. Užijeme si mrazivé koupání, prohlídku vodopádu nebo budeme jen koukat na okolní skalní stěny. Odpoledne si uděláme pohodu v podhůří Durmitoru u Černého Jezera. Doplníme zásoby a projdeme se k jezeru Zminje. Spát budeme v apartmánu v Žabljaku kde si zahrajeme v teple nějaké stolní hry nebo po domluvě a podle počasí v chatičkách u kterých si uděláme oheň.
Přesuneme se o 60 km dále k bosenské hranici do pohoří Bioč, kde se nachází naše cíle na příští dny. Odpoledne vyrazíme na pohodový trek na těžko k rozpadlým salaším, kde si připravíme nocleh a strávíme zde dvě noci.
Brzy ráno vyrazíme na lehko do hlubin pohoří Bioč. Naše trasa není v mapách zanesena, ale jedná se o přechod několika vrcholů po hřebeni, které vyústí na vrcholu Bioč 2297 m. n. m. Pokud půjde vše dobře, staneme i na vršcích Vrsta a Nož, odtud se pak vrátíme zpět ke stanům a přespíme na stejném místě.
Dnešní cílem je Velike Vitao 2397 m. n. m. Nejvyšší hora pohoří a cenný skalp. Minulou výpravu nám vrchol unikl, jelikož jsme neznali přesně cestu. Teď už se nemusíte bát, cesta je jasná. Jelikož pohoří Bioč společně se Sutjeskou považuji za nejhezčí pohoří na Balkáně, rozhodně se můžete těšit na krásné výhledy. Odpoledne sbalíme stany a přesuneme se zpět k autu. Všechno hezké bohužel jednou končí. Okoupeme se u altánku v říčce a odjezd kolem Pivského jezera do Bosny, přes kterou vyrazíme zpět do ČR.
Příjezd domů okolo oběda.