Pamír trail je horská trasa vedoucí od Uzbeckých hranic až do afghánského Vachanského koridoru. Tentokrát máme v hledáčku etapu přes Zaravšanský hřbet, jednu z nejméně navštěvovaných částí Tádžikistánu.
Zaravšanský hřbet v Tádžikistánu je jeden z těch koutů světa, kam civilizace proniká jen stěží. Nepotkáš tu žádné zástupy turistů, žádné kiosky s kafíčky a mnohdy ani prošlapané stezky. Krajině dominují zasněžené horské štíty, ledovce a hluboká údolí na jejichž dně se krčí malé vesničky, kde host je pořád ještě něco výjimečného. Leží zde také vesnice Ghorif, která bývá označována za nejizolovanější v celém Tádžikistánu. Do Ghorifu totiž nevede žádná jednoduchá cesta. Spojení se světem zajišťují jen horské stezky, kterými sem putují karavany oslů se zásobami pro pastevce. Právě tady se nejlíp pozná, jak vypadá život v horách, kde je soběstačnost každodenní nutnost, ne jen lifestyle. Cestu zpět do civilizace si budeme hledat přes vysoká sedla, která jsou jedinou skulinou v hradbě pětitisícových vrcholů. Zase jednou míříme do neznáma a chystáme se prošlápnout nový trek!
Tato výprava vede jednou z etap dálkové trasy Pamir trail, kterou v Tádžikistánu nedávno vytyčila parta nadšenců, kteří podlehli kouzlu místních opuštěných hor. Celková délka této trasy činí 1310 km a vede napříč celým Tádžikistánem. Je to rozhodně poctivá výzva a hozená rukavice všem nadšeným dálkovým trekařům, kteří se nebojí vyrazit do takřka nezmapovaných hor bez infrastruktury. Nyní máš možnost projít si s námi jednu z etap Pamir trailu, poznat úchvatnou oblast Zaravšanského hřbetu, která je dosud naprosto nedotčená turismem. Kdo ví, třeba ti učaruje natolik, že se pak rozhodneš projít jako jeden z prvních na světě celý Pamir trail!
Myslíš, že na tom s fyzičkou nejsi špatně a dokážeš se kousnout? Tyto výpravy jsou pro lidi, kteří pravidelně sportují a jsou ve formě. Musíš zvládnout ujít denně 20 km s převýšením až 1 000 m s dvacetikilovým batohem. Pro účast na této akci už potřebuješ prokázat své zkušenosti.
Pamír Trail je výzva, která nese i jistá rizika, ale ne větší než jsou obvyklé ve velehorách. Budeme se pohybovat po neznačených horkých trasách, terén bude náročný, ale takřka vše bude mimo ledovcový terén. Jelikož se budeme pohybovat i kolem 4000 m budeme dbát na postupnou aklimatizaci. Největší riziko je izolovanost a možné problémy s orientací. Z tohoto důvodu budeme pro zvýšení bezpečnosti vybaveni satelitním zařízením Garmin InReach s možností obousměrné komunikace. V případě nutnosti jsme tak schopni přivolat pomoc.
Pro vstup do země je potřebné vízum a platný cestovní pas s minimální platností 6 měsíců po vstupu do Tádžikistánu. K 1 .1. 2022 byla zrušena víza do Tádžikistánu pro občany ČR. Slovenští občané stále potřebují víza, které ale obdrží on-arrival na letišti. Budeme navíc potřebovat registraci v systému OVIR, na místní policii. To zařídíme za Tebe a máš to v ceně výpravy.
Do Tádžikistánu se dopravíme letecky po ose Praha/Vídeň - Istanbul - Dushanbe. K místní dopravě budeme využívat maršrutek a taxíků, později v horách budeme chodit pěšky.
Většinu času strávíme ve stanech v horách. Když bude možnost využijeme komfortu a zázemí místních guesthouse, homestay, nebo hotelů. Strávíme minimálně 2 noci v Dushnabe, 1 noc v Gharmu po skončení treku a pokud se nám v horách poštěstí, strávíme pár nocí taky pod střechou u místních obyvatel, abychom poznali, jak se zde opravdu žije. Stany, spacáky a karimatky tedy s sebou.
Cestou se budeme zastavovat v místních obchodech a nakoupíme si zásoby. Půjdeme „na těžko“, takže i jídlo si poneseme s sebou. V rámci expedice není zajištěno občerstvení ani stravování a je ponecháno individuálně na každém účastníkovi. Jelikož v průběhu expedice budeme delší časovou periodu mimo civilizaci, je třeba se zásobit. Jídlo je možno s sebou dovézt z Česka. Vzhledem k délce a náročnosti treku doporučuji sáhnout po dehydrované stravě, která podstatně odlehčí tvému batohu. Vařit budeme na plynových vařičích, přičemž plynové kartuše nakoupíme až na místě. V civilizaci budeme samozřejmě hojně využívat místní pohostinství, abychom poznali místní zvyky. Ostatně, víš co je to plov?
Budeme se pohybovat převážně na těžko v horách, kvalitní výbava je proto důležitá. Seznam doporučené výbavy najdeš v checklistu, který obdržíš po schválení přihlášky. Jelikož se nebudeme pohybovat po ledovcích, tak necháme ledovcovou výbavu doma, o to budeme mít lehčí batoh. Jediné, co budeš určitě potřebovat, jsou nesmeky. Jediné lano bude mít průvodce, a to pouze jako rezervu, např. při brodění řeky. Důležité části výbavy Ti případně zdůrazní průvodce. Pokud ti něco z výbavy chybí, můžeš si to půjčit u nás. Stejně tak, pokud se ti líbí naše filosofie, můžeš nás reprezentovat na horách i jinde. Připravili jsme pro tebe v e-shopu pár expedičních vychytávek, které by se ti mohly na výpravě hodit.
Článek o etapě přes Beop Pass je dostupný na blogu ZDE.
Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.
Odlet z ČR. Přílet do Dushanbe a odpočinek po dlouhé cestě. Noc v hostelu nebo guesthouse.
Tento den věnujeme přípravám a odpočinku. Ráno si odpočineme na hostelu, zajdeme do kavárny a dokoupíme poslední zásoby. Projdeme si Dushanbe a připravíme se na odjezd do hor. Noc v hostelu nebo guesthouse.
Brzký ranní start a odjezd do údolí řeky Zaravšan. Přesun nám zabere zhruba 6 - 7h. Pak už nahodíme na záda bágly a vydáme se na cestu, ukrojit první kilometry. Začátek naší trasy vede velkým osídleným údolím, takže budeme procházet množstvím malých vesniček. V některé z nich si najdeme i nocleh.
Našim dnešním cílem je vesnice Pakshif. Čeká nás podobný terén jako předešlý den – široká cesta, otevřené výhledy a senérie. Za vesnicí Pakshif odbočíme do bočního údolí a vyrazíme do náruče hor. Podle času a chuti přespíme buď u vesnice Pakshif, nebo si ještě přidáme kousek výš do údolí, kde se dají najít klidnější místa na táboření.
Vydáme se plně do náruče Pakshif Gorge. Půjdeme po staré cestě, která kdysi bývala sjízdná a dnes je pouhou zarostlou stezkou. Údolí se začne zavírat a my se posuneme dál do hor. Naším jediným úkolem je najít si cestu a dobré místo na stany. Život v horách je krásný! Ve vyšší polohách údolí by měly být vhodná travnatá místa na stany, na kterých se utáboříme.
Tento den bude první opravdu „horský“. Přejdeme sedlo Pakshif–Ghorif ve výšce 3720 metrů a za ním spadneme do úplně jiného světa na jižní straně hor. Výstup do sedla bude pozvolný, v závěru pak strmější a kamenitější a nahoře se nám otevřou výhledy do odlehlých bočních údolí. Sestup údolím nás dovede až do Ghorif. Podle situace přespíme buď přímo u místních, nebo si najdeme místo na loukách kousek nad vesnicí či u řeky.
Tento den bude krátký a poslouží hlavně jako přesun do výchozí pozice před na náročnou etapou přes Beob Pass. Půjdeme po stezce vysoko nad dnem soutěsky, místy trochu zarostlejší, ale pořád logicky vedoucí správným směrem. Dorazíme do Namnarudu – tichého údolí s ruinami a spoustou rovných ploch na kemp. Bude to ideální den na odpočinek a přípravu na nejnáročnější pasáž.
Toto je klíčová etapa a bezesporu i nejtěžší kus celého přechodu. Hned po odchodu z Namnarudu se charakter trasy změní: často nebude jasná stezka a půjdeme jen podle terénu. Ve spodních pasážích nás čeká hustá vegetace a budeme si doslova klestit cestu. Tu a tam nám pomohou pastevecké stezky. Horní partie v otevřením terénu zase nabídnou kamenité úseky po velkých balvanech i suťovisku, až přijde finální výšvih do Beob Passu, který bude nejtechničtější pasáží treku. Po přechodu sedla se terén zjednodušší a po krátkém sestupu se utáboříme kousek za sedlem na travnatých terasách s nádherným výhledem.
Čeká nás dlouhý sestup do Navobodu. Ráno ještě chvíli podržíme výšku na hřebeni a užijeme si výhledy, pak se to definitivně zlomí dolů a postupně se vrátíme do civilizace. Závěr dne bude už chůze v pohodlném terénu až dolů do města. Dosáhli jsme civilizace a zasloužíme si pořádný odpočinek.
Rezervní den. V případě nevyužití rezervy vymyslíme nějaký plán na místě. Trasu lze případně prodloužit o přechod dalšího nižšího sedla a postranního údolí.
Přesun zpět do Dushanbe. Vychutnáme si výdobytky civilizace plnými doušky. Ubytování v hostelu.
Jelikož se pouštíme do nového treku, zaslouží si to ještě jeden rezervní den, v případě, že by všechno nešlo úplně hladce. Zároveň se chystáme do oblasti s vyšším úhrnem srážek, než je v Tádžikistánu obvyklé, proto si dáme rezervu i kvůli rozmarům počasí.
Odlet zpět do ČR.