Zapomeň na Svanetii a Kazbek - míříme do zapomenutého regionu Tusheti, kde ve stínu Velkého Kavkazu stále přežívají staré zvyky a styl života!
Opět vyrážíme do Gruzie! Jak už je ale naším dobrým zvykem, chceme se vyhnout profláklým místům, kde hlava na hlavě fotí stále stejné panorama. Takže zapomeň na Svanetii a Kazbek - míříme do zapomenutého regionu Tusheti. Horské vesnice odlehlých regionů jsou dodnes izolovány od davů turistů, už jen dostat se do nich je samo o sobě dobrodružství. Znamená to často celodenní jízdu v offroadu po cestách, ze kterých zatrne i ostříleným dobrodruhům. Přičti k tomu temperament místních řidičů a o zábavu máš postaráno. Místní obyvatelé tráví v horských vesnicích pouze letní měsíce, pak totiž všechny komunikace zapadají sněhem. Přetrvává tu ona pověstná gruzínská pohostinnost, takže si připrav alespoň několikaminutový proslov před přípitkem v libovolném jazyce, abys dal najevo, jak si jí vážíš. :-)
Podnikneme tu čtyřdenní trek po hřebenech a v zařízlých údolích na úpatí čtyřtisícových velikánů Kavkazu, které tvoří hranici s Ruskem. Na jeho konci nás čeká vesnice Omalo, malé centrum života v divočině, kde náklad batohů přeložíme na hřbety koní, vyhoupneme se do sedel a vyrazíme poznávat zdejší krajinu stejným stylem jako místní pastevci dobytka. Na hřbetech koní strávíme tři dny, během nichž se naučíš nejenom jezdit, ale také postarat se o svého koně večer, než si postavíš stan, a ráno, než si uvaříš snídani.
Pokud se chceš zúčastnit této výpravy, nesmí ti dělat problém chůze po horách s batohem na zádech. Předpokládáme, že už s tím máš nějaké předešlé zkušenosti. Rámcově se jedná o 15 km s patnáctikilovým batohem pár dní po sobě.
Nikdy jsi neseděl(a) na koni? To vůbec nevadí! Nečeká tě totiž rodeo, ale spíš jiná perspektiva. Jízdu na koni se naučíš rychle a celé tři dny s námi bude místní guide, který ti se vším pomůže. Průvodce Dany zvládl na koni projet celé Mongolsko a byť nemůžu říct, že nikdy nespadl, můžeš se na něj také spolehnout.
Projet kousek hor na koňském hřbetu je krásným nahlédnutím do tradičního života Gruzínců, kteří se na tato zvířata spoléhají v každodenním životě dodnes. Podobně jako pastevci dobytka, kteří na koních stráví celé léto, si projedeme místní údolí a hřebeny a odpočineme si od těžkých batohů na zádech.
Žádná větší rizika nám nehrozí. Pohybovat se budeme po horských cestách, případně pasteveckých stezkách, tedy v terénu bez větších překážek. Největšími překážkami můžou být horské řeky, ale s jejich broděním už máme veliké zkušenosti. Budeme mít také dobře vybavenou lékárničku a satelitní zařízení Garmin inReach.
Do Gruzie je nutné mít s sebou platný cestovní pas s platností minimálně šest měsíců. Doporučujeme mít s sebou alespoň dva doklady pro případ ztráty.
Letecky do Tbilisi (letenka není v ceně výpravy) a odtud offroadovými jeepy do hor národního parku Tusheti. Jak cesta tam, tak i zpět bude dobrodružstvím sama o sobě, ale alespoň je pak o čem vyprávět!
V horách budeme spát ve stanu a vše si poneseme na zádech. Stejně tak na treku v koňském sedle tě čeká spaní ve stanu, jen s koněm přivázaným k jednomu z kolíků :-) Celkem 3x přespíme v místním guesthouse a na závěr strávíme ještě dvě noci v teple ve Tbilisi.
Jídlo není v režii průvodce a je na každém účastníkovi, jak si jej zajistí. Během cesty není problém zastavit na žádost v obchodech. Půjdeme na těžko, takže si poneseme s sebou i jídlo. V rámci výpravy není zajištěno občerstvení a stravování. Je tedy ponecháno individuálně na každém účastníkovi. Jelikož v průběhu výpravy budeme delší časovou periodu mimo civilizaci, je třeba se zásobit. Jídlo je možno s sebou dovézt z Česka nebo nakoupit v tamních obchodech a tím zároveň vyzkoušet místní delikatesy a speciality, jako jsou chačapuri, chinkali, torma či šašlik. Během pobytu v přírodě budeme vařit na plynových vařičích. Plynové bomby dokoupíme na místě.
Detailní seznam výbavy bude zaslán po podání přihlášky v informačním emailu. Pokud ti něco z výbavy chybí, můžeš si ji půjčit u nás. Půjčovnu najdeš na webu ZDE.
Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.
Odlet z Prahy nebo Vídně do Tbilisi.
Celodenní přesun k národnímu parku Tusheti do vesnice Khakmati. Mezi známými gruzínskými koškami (kamennými věžemi, které vznikaly jako opevněná obydlí v severních regionech Gruzie) si ještě dáme poslední chačapuri na cestu a vyrazíme s batohy na zádech do zařízlých údolí Velkého Kavkazu. Spaní ve stanu.
Čtyřdenní trek národním parkem Tusheti po hřebenech Velkého Kavkazu. Tusheti je nejenom historicky, ale i v současnosti izolovaným místem, kde nadále přežívají staré tradice a divokost přírody. Díky své odlehlosti odolává turistické popularitě Gruzie. Místní obyvatelé tu stále vyrážejí na koních do hor, kde s dobytkem tráví celou letní sezónu. Na podzim opustí své drobné vesnice a stáhnou se na zimu do údolí. Můžeš tu zažít tu pravou gruzínskou pohostinnost, dlouhé přípitky a přátelské tváře.
Samotný trek je také sám o sobě výzvou, ve stínu čtyřtisícových hor na hranici s Ruskem projdeme údolími i horskými sedly, které umí nachystat jedno dobrodružství za druhým. Za odměnu si v cíli dopřejeme odpočinek v pohodlném guesthousu v Omalu a nacpeme si vyhladovělá břicha chačapuri a kinkali.
Dokoupíme trochu zásob, protáhneme nohy a naložíme všechno naše živobytí na záda odolným horským koním, kteří nás budou provázet další tři dny. Chov koní a jejich využití má ve stínu Kavkazu ohromnou tradici a místní pastevci na ně spoléhají téměř ve všem. Ve společnosti místního guida si projedeme další kousek regionu Tusheti v koňském sedle. Celkem tak strávíme tři dny, během kterých se naučíš nejenom jezdit, ale budeš se muset o koně i starat - večer, jak se utáboříme, a ráno, než se zase vyhoupneš do sedla. Poslední den se opět ubytujeme v guesthousu a zajdeme se ještě podívat na zříceninu pevnosti Keselo.
Přesun do Tbilisi. Samotná cesta nám zabere většinu dne a bude sama o sobě dobrodružstvím, klikatí se totiž v úzkých zářezech pod skálami a nad kaňony, vyhloubenými jarními povodněmi řek. Přičti si k tomu temperament místních řidičů a můžeš se těšit na zážitek srovnatelný s přejezdy himálajských sedel. Nemusíš se ale bát, nehody se tu často nestávají a posilníme se místní pálenkou, ať nám drží nervy.
Celodenní prohlídka města. Moderní architektura se tu tvrdě mísí se starou zástavbou, takže si můžeme užít jak supermoderní mrakodrapy, tak staré lázně a bleší trhy na ulicích. Večer oslavíme konec výpravy v některé z místních hospod.
Odlet domů do ČR.
Jedná se o společný zájezd členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o , jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny UNIQA ZDE. Jedná se o zájezd dle zákona č. 89/2012 Sb., část 4., HLAVA II., Díl 6. Na tuto výpravu je aplikován zvláštní režim DPH.
Po podání přihlášky Ti přijde obratem email "potvrzení o přijetí přihlášky". Následně Tě osobně kontaktuje průvodce, který s tebou probere detaily výpravy, až poté Ti finálně schválí přihlášku.
Po schválení přihlášky průvodcem Ti přijde email o schválení přihlášky a budeme po Tobě požadovat zálohu, která činí 50% ceny výpravy. Doplatek po Tobě budeme chtít 47 či 37 dní před začátkem výpravy, dle typu výpravy. K oběma platbám Tě vyzveme emailem. Více v Části 4. smluvních podmínek.
Určitě není problém vystavit fakturu na zájezd dříve, přímo na tvého zaměstnavatele (např. proplacení z FKSP či jiné zaměstnanecké benefity).
Letenky kupujeme ideálně až ve chvíli, kdy je výprava plná. Standardně to bývá 3 měsíce před začátkem výpravy. Dle podmínek se to může lehce lišit. Aktivně se Ti ozveme emailem, že je čas koupit letenky a do té doby na letenky nemusíš myslet. V emailu bude detailní popis vhodné letenky pro výpravou a způsob jak si ji pořídit. Letenky zařizujeme ve spolupráci s našimi kamarády se Zaletsi.cz, takže pokud nechceš nic řešit, vše zařídí za Tebe. Pokud jsi ovšem zvyklý/á si letenky kupovat sám/a, můžeš si je koupit sám/a.